GFWC Youth Writing Contest Poetry

Division II—Grades 4, 5, and 6


1st PLACE

“Friendship”

Demi Beuligmann

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division II—Grades 4, 5, and 6


2nd PLACE

“Spring”

Alexis Seaton

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division II—Grades 4, 5, and 6


3rd PLACE

“Winter Wonderland”

Emma Kieffer

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division III—Grades 7, 8, and 9


1st PLACE

“The Ocean”

Anna Hendrix

Sponsored by the Cerro Gordo Woman’s Club

Division III—Grades 7, 8, and 9


2nd PLACE

“Simply Put, a Notebook”

Alesha Waggoner

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division III—Grades 7, 8, and 9


3rd PLACE

“Winter”

Alipsa Hendrix

Sponsored by the Cerro Gordo Woman’s Club



Division I—Grades 1, 2, and 3


1st PLACE

“The Unicorn Who Found Its Wings”

Kelsi Clapp


Division I—Grades 1, 2, and 3


2nd PLACE

“I’m Dreaming of a White Snow Day”

Gabby Johnson

Sponsored by the GFWC IL Fairbury JWC


Division III—Grades 7, 8, and 9


1st PLACE

“Sweet Redemption”

Alesha Waggoner

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division III—Grades 7, 8, and 9


2nd PLACE

“Waves of Sorrow”

Tami Steffen

Sponsored by the GFWC IL Fairbury JWC


Division IV—Grades 10, 11, and 12


1st PLACE

“Thea and the Trees”

Elizabeth Chapman

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division IV—Grades 10, 11, and 12


2nd PLACE

“Wrong Number”

Grace Huey

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club


Division IV—Grades 10, 11, and 12


3rd PLACE

“The Birth of a Vampire”

Katie Nelson

Sponsored by the Mount Carmel Woman’s Club




GFWC Youth Writing Contest Short Story GFWC Short Story Contest

1st PLACE

“First Snow”

Dorthy Volkert

Antioch Woman’s Club


GFWC Poetry Contest

1st PLACE

“Reality”

Dorothy Volkert

Antioch Woman’s Club


2nd PLACE

“Spider Web”

Kathleen Nichols

Newton Woman’s Club


3rd PLACE

“Songs of the Heart”

Margie “Maggie” Miller

Dekalb Woman’s Club


Youth Art Talent Contest

Division—Grades 7, 8, and 9


1st PLACE

Josie DePauw

Sponsored by the Metamora Woman’s Club


Division—Grades 7, 8, and 9


2nd PLACE

Taylor Bernitt

Sponsored by the Metamora Woman’s Club


Division—Grades 7, 8, and 9


3rd PLACE

Joe Mazar

Sponsored by the Naperville Woman’s Club


Division—Grades 10, 11, and 12


1st PLACE

Brady Traenor

Sponsored by the GFWC IL Fairbury JWC


Division—Grades 10, 11, and 12


2nd PLACE

Alexandra Peters

Sponsored by the Naperville Woman’s Club


Division—Grades 10, 11, and 12


3rd PLACE

Julie Clifton

Sponsored by the GFWC IL Farina Woman’s Club