WP Cloud Plugins - en to tr_TR translation catalogue (1714 entries)

en:  In most cases this can be enabled via your server configuration panel. Otherwise, ask your web host how to enable this extension for your server.
tr_TR:  Çoğu durumda bu, sunucu yapılandırma paneliniz aracılığıyla etkinleştirilebilir. Aksi takdirde, web barındırıcınıza sunucunuz için bu uzantıyı nasıl etkinleştireceğinizi sorun.

en: "Access Forbidden" Notice
tr_TR: "Erişim Yasak" Uyarısı

en: ### Default Module ###
tr_TR: ### Varsayılan Modül ###

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
tr_TR: [%1$s] WordPress %2$s indirilebilir durumda. Lütfen güncelleyin!

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 256MB. See: %2$s
tr_TR: %1$s - Belleği en az 256MB olarak ayarlamanızı öneririz. Bkz:%2$s

en: %d file(s) uploaded for product
tr_TR: %d ürün için yüklenen dosya(lar)

en: %s activity for %s
tr_TR: %s için %s etkinliği

en: %s added as downloadable file!
tr_TR: %s indirilebilir dosya olarak eklendi!

en: %s added the %s %s in %s
tr_TR: %s de bulunan %s %s ye %s eklendi

en: %s approved the collection on %s
tr_TR: %s koleksiyonu %s üzerinde onayladı

en: %s created a %s for the %s %s
tr_TR: %s %s %s için bir %s oluşturdu

en: %s deleted the %s %s
tr_TR: %s  %s nin %s  i silindi

en: %s downloaded %s files from %s %s as ZIP file
tr_TR: %s %s dosyaları %s %s'ten ZIP dosyası olarak indirdi

en: %s downloaded the %s %s
tr_TR: %s %s si %s indirildi

en: %s downloaded the %s %s as %s file
tr_TR: %s, %s %s yi %s olarak indirildi

en: %s edited the %s %s
tr_TR: %s, %s %s değerini düzenledi

en: %s has not yet approved the collection. The latest changes are from %s
tr_TR: %s koleksiyonu henüz onaylamadı. En son değişiklikler %s'den

en: %s items
tr_TR: %s ürün

en: %s module
tr_TR: %s modül

en: %s moved the %s %s to %s
tr_TR: %s %s nin %s  i %s ye taşındı

en: %s needs your help!
tr_TR: %s yardımınıza ihtiyacı var!

en: %s performed an action: %s for %s
tr_TR: %s bir eylem gerçekleştirdi: %s için %s

en: %s previewed the %s %s
tr_TR: %s %s nin  %s i önizlendi

en: %s renamed the %s %s to %s
tr_TR: %s %s  %s ye %s olarak isim değiştirildi

en: %s searched for "%s" in %s
tr_TR: %s, %s içinde " %s" araması yaptı

en: %s searched for: %s
tr_TR: %s için %s arama yapıldı

en: %s streamed the %s %s
tr_TR: %s  %s nin %s i  yayımlandı

en: %s tried to upload %s (%s) to %s
tr_TR: %s, %s (%s) öğesini %s öğesine yüklemeyi denedi

en: %s updated the %s of the %s %s
tr_TR: %s  %snin %s'si  %s olarak güncellendi

en: %s updated the description of the %s %s
tr_TR: %s %s %s'nin açıklamasını güncelledi

en: (no title)
tr_TR: (başlık yok)

en: (x) selected
tr_TR: (x) seçilmiş

en: 1 month
tr_TR: 1 ay

en: 1 week
tr_TR: 1 hafta

en: 1 year
tr_TR: 1 yıl

en: 1,5 year
tr_TR: 1,5 yıl

en: 2 weeks
tr_TR: 2 hafta

en: 2 years
tr_TR: 2 Yıl

en: 3 months
tr_TR: 3 ay

en: 6 months
tr_TR: 6 ay

en: A PHP extension stopped the file upload
tr_TR: Bir PHP uzantısı  dosya yüklemeyi durdurdu

en: A visitor
tr_TR: Bir ziyaretçi

en: ACF field name
tr_TR: ACF alan adı

en: ACTION REQUIRED: WP Cloud Plugin lost authorization to %s account
tr_TR: EYLEM GEREKLİ: WP Bulut Eklentisi %s hesabına olan yetkisini kaybetti

en: AJAX Requests Checks
tr_TR: AJAX İstekleri Kontrolleri

en: API Application
tr_TR: API Uygulaması

en: Abort upload
tr_TR: Yüklemeyi iptal et

en: Accent Color
tr_TR: Accent Rengi

en: Access Forbidden
tr_TR: Erişim Yasaklandı

en: Accessibility
tr_TR: Ulaşılabilirlik

en: Account (ID: %s) is not connected.
tr_TR: Hesap (ID: %s) bağlı değil.

en: Account Email
tr_TR: Hesap E-postası

en: Account ID
tr_TR: Hesap ID

en: Account Name
tr_TR: Hesap Adı

en: Account Profile Image Url
tr_TR: Hesap Profili Resim Url

en: Account is not linked to the plugin anymore.
tr_TR: Hesap artık eklentiye bağlı değil.

en: Account not connected
tr_TR: Hesap bağlı değil

en: Accounts
tr_TR: Hesaplar

en: Action page
tr_TR: Eylem sayfası

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate License
tr_TR: Lisansı Etkinleştir

en: Activate the Google Pop Out button which is visible in the inline preview for a couple of file formats.
tr_TR: Birkaç dosya biçimi için satır içi önizlemede görünen Google Pop Out düğmesini etkinleştirin.

en: Activate the plugin!
tr_TR: Eklentiyi etkinleştirin!

en: Activate via Envato Market
tr_TR: Envato Market ile etkinleştirin

en: Activate your license
tr_TR: Yazılımınızı etkinleştirin

en: Active plugins
tr_TR: Aktif eklentiler

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add & Configure Modules
tr_TR: Modül Ekleme ve Yapılandırma

en: Add Account
tr_TR: Hesap ekle

en: Add Direct links
tr_TR: Doğrudan Linkleri  Ekle

en: Add File
tr_TR: Dosya Ekle

en: Add Label
tr_TR: Etiket Ekle

en: Add Module
tr_TR: Bölüm ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Module
tr_TR: Yeni Modül Ekle

en: Add a button to download a file
tr_TR: Dosya indirmek için bir düğme ekleyin

en: Add a description...
tr_TR: Bir açıklama ekle...

en: Add a list of file download/view links
tr_TR: Dosya indirme/görüntüleme bağlantılarının bir listesini ekleyin

en: Add a prefix to the name of the uploaded files. This can include a folder path.
tr_TR: Yüklenen dosyaların adına bir önek ekleyin. Bu bir klasör yolu içerebilir.

en: Add a refresh button in the header so users can refresh the data in the module and pull changes.
tr_TR: Kullanıcıların modüldeki verileri yenileyebilmesi ve değişiklikleri çekebilmesi için başlığa bir yenileme düğmesi ekleyin.

en: Add description
tr_TR: Açıklama ekle

en: Add extensions separated with a pipe symbol: | . E.g. jpg|png|gif.
tr_TR: Boru sembolü ile ayrılmış uzantılar ekleyin: | . Örn. jpg|png|gif.

en: Add files or folders by name, ID or mimetype separated with a pipe symbol: | . E.g. (file1.jpg|long folder name).
tr_TR: Dosyaları veya klasörleri ada, kimliğe veya | ile ayrılmış mimetipine göre ekleyin, örneğin (dosya1.jpg|uzun klasör adı).

en: Add folder
tr_TR: Klasör ekleyin

en: Add individual usage limits via the User Profile page. These user-specific limits will override the global or module usage limits.
tr_TR: Kullanıcı Profili sayfası aracılığıyla bireysel kullanım limitleri ekleyin. Kullanıcıya özel bu limitler, genel veya modül kullanım limitlerini geçersiz kılacaktır.

en: Add multiple email addresses by separating them with a comma (<code>,</code>).
tr_TR: Birden fazla e-posta adresini virgül (<code>,</code>) ile ayırarak ekleyin.

en: Add search terms if you want to start a search when the shortcode is rendered. Please note that this only affects the initial render. If you want to only show specific files, you can use the Filters tab
tr_TR: Kısa kod oluşturulduğunda bir arama başlatmak istiyorsanız arama terimleri ekleyin. Bunun yalnızca ilk oluşturmayı etkilediğini lütfen unutmayın. Yalnızca belirli dosyaları göstermek istiyorsanız, Hariç Tutulanlar sekmesini kullanabilirsiniz

en: Add shortcut
tr_TR: Kısayol ekle

en: Add the labels that users can add to items during the review.
tr_TR: Kullanıcıların inceleme sırasında öğelere ekleyebileceği etiketleri ekleyin.

en: Add the user's email address to the sharing permissions of the created cloud folder. The user will be able to access the folder directly through the cloud, not just through this plugin.
tr_TR: Oluşturulan bulut klasörünün paylaşım izinlerine kullanıcının e-posta adresini ekleyin. Kullanıcı klasöre sadece bu eklenti üzerinden değil, doğrudan bulut üzerinden de erişebilecektir.

en: Add thumbnails for the items in the playlist.
tr_TR: Oynatma listesindeki öğeler için küçük resimler ekleyin.

en: Add to Media Library
tr_TR: Medya Kitaplığına Ekle

en: Add your WorkSpace ID if you want to use URL shortener to interact with your account in the context of your Rebrandly Workspace.
tr_TR: Rebrandly Çalışma Alanınız bağlamında hesabınızla etkileşim kurmak için URL kısaltıcı kullanmak istiyorsanız Çalışma Alanı Kimliğinizi ekleyin.

en: Add your file
tr_TR: Dosyanı ekle

en: Add your files
tr_TR: Dosyalarınızı Ekleyin

en: Add your own custom classes to the plugin container. Multiple classes can be added seperated by a whitespace.
tr_TR: Eklenti konteynerine kendi özel sınıflarınızı ekleyin. Bir boşluk ile ayrılmış birden fazla sınıf eklenebilir.

en: Add/Edit descriptions
tr_TR: Açıklama Ekle / Düzenle

en: Additional CSS class names
tr_TR: Ek CSS sınıf adları

en: Adds an Add Folder button to the upload form if the browser supports it. It allows the user to upload folders keeping their folder structure intact.
tr_TR: Tarayıcı destekliyorsa yükleme formuna bir Klasör Ekle düğmesi ekler. Kullanıcının klasör yapısını koruyarak klasörleri yüklemesine olanak tanır.

en: Adjust the file name by adding prefixes, suffixes and replacing the file name itself.
tr_TR: Ön ekler, son ekler ekleyerek ve dosya adının kendisini değiştirerek dosya adını ayarlayın.

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Advanced
tr_TR: İleri Düzey

en: Afrikaans
tr_TR: Afrika

en: After: Order notes
tr_TR: Sonra: Sipariş notları

en: After: Payment
tr_TR: Sonra: Ödeme

en: After: customer details
tr_TR: Sonra: müşteri bilgileri

en: Ai! Something has gone wrong and the selection has not yet been saved. Please try again, and if the problem persists, please contact us.
tr_TR: Ai! Bir şeyler ters gitti ve seçim henüz kaydedilmedi. Lütfen tekrar deneyin ve sorun devam ederse lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Albanian
tr_TR: Arnavutça

en: All Events
tr_TR: Bütün olaylar

en: All Modules
tr_TR: Tüm Modüller

en: All Personal Folders are created on the first rendering of a module that has the Personal Folders feature enabled.
tr_TR: Tüm Kişisel Klasörler, Kişisel Klasörler özelliği etkinleştirilmiş bir modülün ilk işlenişinde oluşturulur.

en: All new Review & Approve modules will automatically be assigned a randomly generated password.
tr_TR: Tüm yeni İncele ve Onayla modüllerine otomatik olarak rastgele oluşturulmuş bir şifre atanacaktır.

en: Allow Folder Download
tr_TR: Klasör İndirmeye İzin Ver

en: Allow Mouse Click on Image
tr_TR: Resim üzerine fare tıklanmasına izin ver

en: Allow ZIP Downloads
tr_TR: ZIP İndirmelerine İzin Ver

en: Allow download
tr_TR: İndirmeye İzin Ver

en: Allow folder upload
tr_TR: Klasör yüklemeye izin ver

en: Allow items to be tagged with specific labels.
tr_TR: Öğelerin belirli etiketlerle etiketlenmesine izin verin.

en: Allow preview in new tab
tr_TR: Yeni sekmede önizlemeye izin ver

en: Allow switching between views
tr_TR: Görünümler arasında geçişe izin ver

en: Allow the plugin to maintain access to the content on behalf of the user.
tr_TR: Eklentinin kullanıcı adına içeriğe erişimini sürdürmesine izin verin.

en: Allow the plugin to see and download all of your %s files and files shared with you. We ask for `see` permission so that you can list the files through the plugin modules, the `download` permission allows your users to downloads files from your Google Drive.
tr_TR: Eklentinin tüm %s dosyalarınızı ve sizinle paylaşılan dosyaları görmesine ve indirmesine izin verin. Dosyaları eklenti modülleri aracılığıyla listeleyebilmeniz için `see` izni istiyoruz, `download` izni kullanıcılarınızın Google Drive'ınızdan dosya indirmesine izin verir.

en: Allow the plugin to see your primary %s email address. The email address will be displayed on this page for easy account identification.
tr_TR: Eklentinin birincil %s e-posta adresinizi görmesine izin verin. Kolay hesap tanımlama için e-posta adresi bu sayfada görüntülenecektir.

en: Allow the plugin to see your publicly available personal info, like name and profile picture.
tr_TR: Eklentinin, adınız ve profil resminiz gibi herkese açık kişisel bilgilerinizi görmesine izin verin.

en: Allow the plugin to see your publicly available personal info, like name and profile picture. Your name and profile picture will be displayed on this page for easy account identification.
tr_TR: Eklentinin ad ve profil resmi gibi herkese açık kişisel bilgilerinizi görmesine izin verin. Kolay hesap tanımlama için adınız ve profil resminiz bu sayfada görüntülenecektir.

en: Allow the plugin to see, download, edit, create and delete all of your %s files and files shared with you. We ask for `see` permission so that you can view the files through the plugin modules. The `create` permission is required for letting uploading new content to your cloud account. The other permissions are needed so that you can manage your files on your cloud account. This includes renaming, editing, deleting and sharing your files via the plugin modules.
tr_TR: Eklentinin tüm %s dosyalarınızı ve sizinle paylaşılan dosyaları görmesine, indirmesine, düzenlemesine, oluşturmasına ve silmesine izin verin. Dosyaları eklenti modülleri aracılığıyla görüntüleyebilmeniz için `see` izni istiyoruz. Oluşturma izni, bulut hesabınıza yeni içerik yüklemenize izin vermek için gereklidir. Diğer izinler, bulut hesabınızdaki dosyalarınızı yönetebilmeniz için gereklidir. Bu, dosyalarınızı eklenti modülleri aracılığıyla yeniden adlandırmayı, düzenlemeyi, silmeyi ve paylaşmayı içerir.

en: Allow the plugin to see, download, edit, create and delete only specific  %s files you use with this plugin. We ask for `see` permission so that you can view the files through the plugin modules. The `create` permission is required for letting uploading new content to your cloud account. The other permissions are needed so that you can manage your files on your cloud account. This includes downloading, renaming, editing, deleting and sharing those plugin specific files via the plugin modules. The plugin is not able to access any content on your %s which is not uploaded via the plugin.
tr_TR: Eklentinin yalnızca bu eklenti ile kullandığınız belirli %s dosyaları görmesine, indirmesine, düzenlemesine, oluşturmasına ve silmesine izin verin. Dosyaları eklenti modülleri aracılığıyla görüntüleyebilmeniz için `see` izni istiyoruz. Bulut hesabınıza yeni içerik yükleyebilmeniz için `create` izni gereklidir. Diğer izinler, bulut hesabınızdaki dosyalarınızı yönetebilmeniz için gereklidir. Bu, eklenti modülleri aracılığıyla eklentiye özel dosyaların indirilmesini, yeniden adlandırılmasını, düzenlenmesini, silinmesini ve paylaşılmasını içerir. Eklenti, eklenti aracılığıyla yüklenmeyen %s içeriğinize erişemez.

en: Allow the plugin to see, edit, create, and delete all of your %s files and files that are shared with you
tr_TR: Eklentinin sizinle paylaşılan tüm %s dosyalarınızı ve dosyalarınızı görmesine, düzenlemesine, oluşturmasına ve silmesine izin verin

en: Allow the user to quickly access the breadcrumb, folders and header actions by using the 'return to the top' button in the module.
tr_TR: Kullanıcının modüldeki 'başa dön' düğmesini kullanarak ekmek kırıntısına, klasörlere ve başlık eylemlerine hızlı bir şekilde erişmesine izin verin.

en: Allow the user to see thumbnail of a file when hovering over an quick preview button.
tr_TR: Hızlı önizleme düğmesinin üzerine gelindiğinde kullanıcının bir dosyanın küçük resmini görmesine izin verin.

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed
tr_TR: Kullanıcının, aşağıdaki saniye sürelerinin dolmasından sonra reklamı atlamasına izin ver

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed.
tr_TR: Kullanıcının aşağıdaki saniye miktarı geçtikten sonra reklamı atlamasına izin verin.

en: Allow user to skip advertisment after the following amount of seconds have elapsed
tr_TR: Kullanıcının aşağıdaki saniye miktarı geçtikten sonra reklamı atlamasına izin verin

en: Allow users to add and edit descriptions.
tr_TR: Kullanıcıların açıklama eklemesine ve düzenlemesine izin verin.

en: Allow users to copy content.
tr_TR: Kullanıcıların içeriği kopyalamasına izin verin.

en: Allow users to create folders.
tr_TR: Kullanıcıların klasör oluşturmasına izin verin.

en: Allow users to delete content on your Cloud account.
tr_TR: Kullanıcıların Cloud hesabınızdaki içeriği silmesine izin verin.

en: Allow users to download complete folders as ZIP files.
tr_TR: Kullanıcıların tüm klasörleri ZIP dosyaları olarak indirmelerine izin verin.

en: Allow users to edit Google Documents and Office documents.
tr_TR: Kullanıcıların Google Belgelerini ve Office belgelerini düzenlemelerine izin verin.

en: Allow users to select multiple files and folders for ZIP download
tr_TR: Kullanıcıların ZIP indirme için birden fazla dosya ve klasör seçmesine izin verin

en: Allows the plugin to edit or delete documents and list items in all site collections on behalf of the signed-in user.
tr_TR: Eklentinin, oturum açan kullanıcı adına tüm site koleksiyonlarındaki belgeleri ve liste öğelerini düzenlemesine veya silmesine izin verir.

en: Allows the plugin to read all files the signed-in user can access.
tr_TR: Eklentinin, oturum açmış kullanıcının erişebileceği tüm dosyaları okumasını sağlar.

en: Allows the plugin to read documents and list items in all site collections on behalf of the signed-in user.
tr_TR: Eklentinin, oturum açan kullanıcı adına tüm site koleksiyonlarındaki belgeleri ve liste öğelerini okumasını sağlar.

en: Allows the plugin to read the signed-in user's files.
tr_TR: Eklentinin oturum açmış kullanıcının dosyalarını okumasını sağlar.

en: Allows the plugin to read, create, update and delete all files the signed-in user can access.
tr_TR: Eklentinin, oturum açmış kullanıcının erişebileceği tüm dosyaları okumasını, oluşturmasını, güncellemesini ve silmesini sağlar.

en: Allows the plugin to read, create, update and delete the signed-in user's files.
tr_TR: Eklentinin oturum açmış kullanıcının dosyalarını okumasını, oluşturmasını, güncellemesini ve silmesini sağlar.

en: Allows you to access your Dropbox Team Folders if you are using a Business Account
tr_TR: İşletme Hesabı kullanıyorsanız Dropbox Ekip Klasörlerinize erişmenizi sağlar

en: Allows your customers to upload files when ordering this product.
tr_TR: Bu ürünü sipariş verirken müşterilerinizin dosya yüklemesine imkan tanır.

en: Almost done...
tr_TR: Neredeyse bitti.

en: Almost ready
tr_TR: Neredeyse hazır

en: Always visible.
tr_TR: Her zaman görünür.

en: Always.
tr_TR: Her zaman.

en: An anonymous user
tr_TR: İsimsiz bir kullanıcı

en: An anti phishing code is added to the footer of all notification emails. This helps your users verify that the email is legitimate and actually sent from your site.
tr_TR: Tüm bildirim e-postalarının alt bilgisine bir anti-phishing kodu eklenir. Bu, kullanıcılarınızın e-postanın meşru olduğunu ve gerçekten sitenizden gönderildiğini doğrulamasına yardımcı olur.

en: An estimate of the API bandwidth is used. If a user stops downloading a file before it is complete, it will still count as a full download.
tr_TR: API bant genişliğinin tahmini bir değeri kullanılır. Bir kullanıcı bir dosyayı indirmeyi tamamlanmadan önce durdurursa, yine de tam indirme olarak sayılacaktır.

en: Animation duration
tr_TR: Animasyon süresi

en: Anonymous user
tr_TR: Anonim kullanıcı

en: Anti Phishing code
tr_TR: Anti Phishing kodu

en: Anything else you want us to know?
tr_TR: Bilmemizi istediğin başka bir şey var mı?

en: App Folder - Limited Access
tr_TR: Uygulama Klasörü - Sınırlı Erişim

en: App Folder - Only access files uploaded by the plugin
tr_TR: Uygulama Klasörü - Yalnızca eklenti tarafından yüklenen dosyalara erişin

en: Approval Notifications
tr_TR: Onay Bildirimleri

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Approve Collection
tr_TR: Tahsilatı Onaylayın

en: Approve selection
tr_TR: Seçimi onaylayın

en: Approved
tr_TR: Onaylandı

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Arrangement of the slides. Arrange the slides in a row (horizontal) or column (vertical).
tr_TR: Slaytların düzenlenmesi. Slaytları bir satır (yatay) veya sütun (dikey) halinde düzenleyin.

en: As anonymous users will not have user metadata that can be used in the folder name template, the plugin will generate a unique user metadata object for those users instead. By default, their folder name will be prefixed with "%s" so all their folders are grouped together. You can change that prefix here.
tr_TR: Anonim kullanıcılar klasör adı şablonunda kullanılabilecek kullanıcı meta verilerine sahip olmayacağından, eklenti bunun yerine bu kullanıcılar için benzersiz bir kullanıcı meta veri nesnesi oluşturacaktır. Varsayılan olarak, klasör adlarının önüne "%s" eklenir, böylece tüm klasörleri birlikte gruplanır. Bu ön eki buradan değiştirebilirsiniz.

en: As the API does not provide thumbnails on the fly, the plugin will generate and store them locally. You can purge that folder if needed.
tr_TR: API anında küçük resimler sağlamadığından, eklenti bunları yerel olarak oluşturacak ve depolayacaktır. Gerekirse bu klasörü temizleyebilirsiniz.

en: As the API does not provide thumbnails on the fly, the plugin will generate and store them locally. You can purge that folder if needed..
tr_TR: API anında küçük resimler sağlamadığından, eklenti bunları yerel olarak oluşturacak ve depolayacaktır. Gerekirse bu klasörü temizleyebilirsiniz...

en: Ascending
tr_TR: Artacak şekilde

en: Ask to enter a password before the content is displayed.
tr_TR: İçerik görüntülenmeden önce bir parola girilmesini isteyin.

en: Aspect ratio
tr_TR: En-boy Oranı

en: Attach your documents
tr_TR: Belgelerinizi ekleyin

en: Audio Player
tr_TR: Ses Oynatıcısı

en: Author URL
tr_TR: Yazar URL

en: Authorization is managed by the Network Admin via the %sNetwork Settings%s
tr_TR: Yetkilendirme Ağ Yöneticisi tarafından %sAğ Ayarları%s aracılığıyla yönetilir

en: Auto Play
tr_TR: Otomatik Oynatma

en: Auto mode
tr_TR: Otomatik mod

en: Auto size
tr_TR: Otomatik boyut

en: Automatically create a shared link for the upload folder.
tr_TR: Yükleme klasörü için otomatik olarak paylaşılan bir bağlantı oluşturun.

en: Automatically create shared links for the uploaded files.
tr_TR: Yüklenen dosyalar için otomatik olarak paylaşılan bağlantılar oluşturun.

en: Automatically create the Personal Folders for an user after their registration on the site.
tr_TR: Siteye kayıt olduktan sonra bir kullanıcı için Kişisel Klasörleri otomatik olarak oluşturun.

en: Automatically generate shared links for uploaded files and folders. If you use the module as an upload field in your form, the shared links will also be stored in the form submissions.
tr_TR: Yüklenen dosya ve klasörler için otomatik olarak paylaşılan bağlantılar oluşturun. Modülü formunuzda bir yükleme alanı olarak kullanırsanız, paylaşılan bağlantılar form gönderimlerinde de saklanacaktır.

en: Automatically open the lightbox immediately after the module has loaded the content. Can be useful if you want the slideshow to start in full screen when the page opens.
tr_TR: Modül içeriği yükledikten hemen sonra ışık kutusunu otomatik olarak açar. Sayfa açıldığında slayt gösterisinin tam ekranda başlamasını istiyorsanız yararlı olabilir.

en: Automatically start the next item in playlist once current one is finished.
tr_TR: Geçerli öğe tamamlandığında çalma listesindeki bir sonraki öğeyi otomatik olarak başlatır.

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Autoplay is generally not recommended as it is seen as a negative user experience. It is also disabled in many browsers
tr_TR: Otomatik oynatma, olumsuz bir kullanıcı deneyimi olarak görüldüğünden genellikle önerilmez. Ayrıca birçok tarayıcıda devre dışı bırakılmıştır

en: Available labels
tr_TR: Mevcut etiketler

en: Available placeholders:
tr_TR: Kullanılabilir yertutucular:

en: Available placeholders: %s
tr_TR: Kullanılabilir yer tutucular: %s

en: Back
tr_TR: Geri

en: Background color for dark theme
tr_TR: Koyu tema için arka plan rengi

en: Background color for light theme
tr_TR: Açık tema için arka plan rengi

en: Backup
tr_TR: Yedek

en: Backward
tr_TR: Geri

en: Bandwidth usage
tr_TR: Bant genişliği kullanımı

en: Bandwidth usage (in GB)
tr_TR: Bant genişliği kullanımı (GB olarak)

en: Basic Actions
tr_TR: Temel Eylemler

en: Before checkout form
tr_TR: Ödeme yapmadan önce formu

en: Before we start: your Data & Privacy
tr_TR: Başlamadan önce: Verileriniz ve Gizliliğiniz

en: Before: Order notes
tr_TR: Daha önce: Sipariş notları

en: Before: Payment
tr_TR: Daha önce: Ödeme

en: Before: customer details
tr_TR: Önce: müşteri bilgileri

en: Begin authorization
tr_TR: Yetkilendirmeye başlayın

en: Begin the license activation using your Envato Account or license code.
tr_TR: Envato Hesabınızı veya lisans kodunuzu kullanarak lisans aktivasyonunu başlatın.

en: Belarusian
tr_TR: Belarus Rublesi

en: Beta testing
tr_TR: Beta testi

en: Black
tr_TR: Siyah

en: Block untraceable users
tr_TR: İzlenemeyen kullanıcıları engelleyin

en: Border radius
tr_TR: Bordür ovalliği

en: Box Account Settings
tr_TR: Kutu Hesap Ayarları

en: Box will only create a single shared link per file. Setting a password, expiration date or permission will basically change the sharing permission of the file itself. It will affect the existing shared link for the file.
tr_TR: Box, dosya başına yalnızca tek bir paylaşılan bağlantı oluşturacaktır. Bir parola, son kullanma tarihi veya izin ayarlamak temel olarak dosyanın paylaşım iznini değiştirecektir. Dosya için mevcut paylaşılan bağlantıyı etkileyecektir.

en: Break link with Personal Folder
tr_TR: Kişisel Klasör ile bağlantıyı kes

en: Bulgarian
tr_TR: Bulgarca

en: Business Accounts
tr_TR: Ticari Hesaplar

en: Button
tr_TR: Buton

en: Buy License
tr_TR: Lisans satın al

en: By default the plugin will only load it scripts when the shortcode is present on the page. If you are dynamically loading content via AJAX calls and the plugin does not show up, please enable this setting.
tr_TR: Varsayılan olarak, eklenti yalnızca kısa kod sayfada mevcut olduğunda komut dosyalarını yükleyecektir. AJAX çağrıları aracılığıyla dinamik olarak içerik yüklüyorsanız ve eklenti görünmüyorsa, lütfen bu ayarı etkinleştirin.

en: By default, only Administrator users can navigate through all Personal Folders. Add other user roles if you want them to be able to see all Personal Folders.
tr_TR: Varsayılan olarak, yalnızca Yönetici kullanıcıları tüm Kişisel Klasörlerde gezinebilir. Tüm Kişisel Klasörleri görebilmelerini istiyorsanız diğer kullanıcı rollerini ekleyin.

en: By default, the last modified date will be changed to the date/time when the file was uploaded. If you want to keep the original date, enable this setting.
tr_TR: Varsayılan olarak, son değiştirilme tarihi dosyanın yüklendiği tarih/saat olarak değiştirilecektir. Orijinal tarihi korumak istiyorsanız, bu ayarı etkinleştirin.

en: Cache
tr_TR: Ön Bellek

en: Calculating...
tr_TR: Hesaplanıyor...

en: Can the plugin use OpenSSL for secure connections and encryption?
tr_TR: Eklenti, güvenli bağlantılar ve şifreleme için OpenSSL kullanabilir mi?

en: Can't create link
tr_TR: Link oluşturamıyor

en: Cancel
tr_TR: İptal et

en: Cannot create the cache directory %s, or it is not writable
tr_TR: Geçici bellek klasörünü %s oluşturamıyor veya  yazılabilir değil

en: Cannot find .htaccess file in cache directory %s
tr_TR: %s önbellek dizininde .htaccess dosyası bulunamıyor

en: Cannot generate thumbnail image
tr_TR: Küçük resim oluşturulamıyor

en: Cannot get account storage information.
tr_TR: Hesap depolama bilgileri alınamıyor.

en: Cannot get image
tr_TR: Görüntü alınamıyor

en: Cannot read import file.
tr_TR: İçe aktarma dosyası okunamıyor.

en: Caption / Description
tr_TR: Başlık / Açıklama

en: Captions/Subtitles
tr_TR: Başlıklar / Altyazı

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Center the active slide in the viewport.
tr_TR: Etkin slaydı görüntü alanında ortalar.

en: Centred slides
tr_TR: Ortalanmış slaytlar

en: Change Plugin Settings
tr_TR: Eklenti Ayarları Değiştirme

en: Chapters
tr_TR: Bölümler

en: Check for updates
tr_TR: Güncellemeleri denetleyin

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Checkout Upload location
tr_TR: Ödeme Yükleme konumu

en: Chinese
tr_TR: Çince

en: Chinese (Simplified)
tr_TR: Basitleştirilmiş Çince)

en: Chinese (Traditional)
tr_TR: Çince (Geleneksel)

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Choose from %s
tr_TR: %s arasından seçim yapın

en: Choose the method you would like to use to download your files. The default option is to redirect the user to a temporary URL. If you want to use your server as a proxy, select 'Download via Server'. In some cases, the plugin may revert to this method automatically.
tr_TR: Dosyalarınızı indirmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin. Varsayılan seçenek, kullanıcıyı geçici bir URL'ye yönlendirmektir. Sunucunuzu bir proxy olarak kullanmak istiyorsanız, 'Sunucu Üzerinden İndir' seçeneğini seçin. Bazı durumlarda, eklenti otomatik olarak bu yönteme geri dönebilir.

en: Choose this module
tr_TR: Bu modülü seçin

en: Choose where the upload box should appear on the checkout page.
tr_TR: Yükleme kutusunun ödeme sayfasında nerede görüneceğini seçin.

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Click to go back
tr_TR: Geri dönmek için tıklayın

en: Client ID
tr_TR: Müşteri kimliği ve Sırrını giriniz, ayarları kaydedin ve ihtiyacınız olan yönlendirme URI'sını görmek için sayfayı yeniden  yükleyin

en: Client Secret
tr_TR: Müşteri Gizliliği

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Cloud Content
tr_TR: Bulut İçeriği

en: Cloud Content Accessibility
tr_TR: Bulut İçerik Erişilebilirliği

en: Collection
tr_TR: Topla

en: Collection Approved
tr_TR: Koleksiyon Onaylandı

en: Collection selection "%s" approved by %s
tr_TR: Koleksiyon seçimi "%s" %s tarafından onaylandı

en: Collection selection "%s" deleted by %s
tr_TR: Koleksiyon seçimi "%s" %s tarafından silindi

en: Color Palette
tr_TR: Renk Paleti

en: Communication WP Cloud Plugin license server
tr_TR: İletişim WP Cloud Eklentisi lisans sunucusu

en: Computers
tr_TR: Bilgisayarlar

en: Configuration problem
tr_TR: Yapılandırma sorunu

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Configure Module
tr_TR: Modülü Yapılandır

en: Configure or select an existing module.
tr_TR: Mevcut bir modülü yapılandırın veya seçin.

en: Configure settings for reviewing and approving items.
tr_TR: Öğeleri gözden geçirme ve onaylama ayarlarını yapılandırın.

en: Configure the upload field with module builder.
tr_TR: Yükleme alanını modül oluşturucu ile yapılandırın.

en: Configure this module using the Module Builder or select an existing module.
tr_TR: Modül Oluşturucu'yu kullanarak bu modülü yapılandırın veya mevcut bir modülü seçin.

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connect Account(s)
tr_TR: Hesap(lar)ı Bağlayın

en: Connect Personal Folders
tr_TR: Kişisel Klasörleri Bağlayın

en: Connect your account!
tr_TR: Hesabınızı bağlayın!

en: Connecting with Slack can significantly enhance your management workflow. This integration allows you to receive real-time notifications about important plugin events directly in your Slack channels.
tr_TR: Slack ile bağlantı kurmak yönetim iş akışınızı önemli ölçüde geliştirebilir. Bu entegrasyon, önemli eklenti etkinlikleri hakkında doğrudan Slack kanallarınızda gerçek zamanlı bildirimler almanızı sağlar.

en: Contact Support
tr_TR: İletişim Desteği

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Continue with
tr_TR: Şununla ilerle

en: Convert
tr_TR: Dönüştür

en: Convert Documents
tr_TR: Belgeleri dönüştürme

en: Convert Raw Shortcode
tr_TR: Ham Kısa Kodu Dönüştür

en: Convert Shortcode
tr_TR: Kısa kodu dönüştür

en: Convert a raw plugin shortcode into a module. If a module with the same name already exists, a duplicate will not be created.
tr_TR: Ham bir eklenti kısa kodunu bir modüle dönüştürün. Aynı ada sahip bir modül zaten mevcutsa, bir kopya oluşturulmayacaktır.

en: Convert documents to Google Docs
tr_TR: Belgeleri Google Docs'a dönüştürme

en: Convert following mimetypes
tr_TR: Aşağıdaki mime tiplerini başak formata çevir

en: Converting
tr_TR: Dönüştürüyor

en: Converting failed
tr_TR: Dönüştürme başarısız oldu

en: Copied to clipboard!
tr_TR: Panoya kopyalandı!

en: Copy
tr_TR: Kopya

en: Copy Filenames
tr_TR: Dosya Adlarını Kopyala

en: Copy Notifications
tr_TR: Bildirimleri Kopyala

en: Copy Shortcode
tr_TR: Kısa Kodu Kopyala

en: Copy to
tr_TR: Şuraya kopyala

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Could not add user to collection.
tr_TR: Koleksiyona kullanıcı eklenemedi.

en: Could not send email
tr_TR: E-posta gönderilemedi

en: Could not send summary email
tr_TR: Özet e-posta gönderilemedi

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Personal Folders on registration
tr_TR: Kayıt sırasında Kişisel Klasörler oluşturma

en: Create all Personal Folders the 1st time a module is used
tr_TR: Bir modül ilk kez kullanıldığında tüm Kişisel Klasörleri oluşturun

en: Create direct link
tr_TR: Link oluşturamıyor

en: Create document
tr_TR: Belge oluştur

en: Create link with Personal Folder
tr_TR: Kişisel Klasör ile bağlantı oluşturun

en: Create module
tr_TR: Modül oluştur

en: Create new Google Documents via this module.
tr_TR: Bu modül aracılığıyla yeni Google Belgeleri oluşturun.

en: Create new documents
tr_TR: Yeni belgeler oluşturun

en: Create new folders
tr_TR: Yeni klasöler oluştur

en: Create or edit a page/post, then add the WP Cloud Plugin block via your favorite editor. Configure the module and click Publish or Update.
tr_TR: Bir sayfa / gönderi oluşturun veya düzenleyin, ardından favori düzenleyiciniz aracılığıyla WP Cloud Plugin bloğunu ekleyin. Modülü yapılandırın ve Yayınla veya Güncelle'ye tıklayın.

en: Create shortcuts
tr_TR: Kısayol yarat

en: Create shortcuts to files and folder.
tr_TR: Dosya ve klasörlere kısayollar oluşturun.

en: Create support ticket
tr_TR: Destek talebi oluştur

en: Create the module configuration via the Module Configurator and copy+paste the raw shortcode in this field.
tr_TR: Modül Yapılandırıcısı aracılığıyla modül yapılandırmasını oluşturun ve ham kısa kodu kopyalayıp bu alana yapıştırın.

en: Create your first Module
tr_TR: İlk Modülünüzü Oluşturun

en: Create zip file
tr_TR: Zip dosyası oluştur

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Created by %s
tr_TR: Oluşturan %s

en: Creating a Personal Folder takes around 1 sec/folder. So it isn't recommended to enable this feature when you have tons of users.
tr_TR: Kişisel Klasör oluşturmak yaklaşık 1 saniye/klasör sürer. Bu nedenle, çok sayıda kullanıcınız olduğunda bu özelliği etkinleştirmeniz önerilmez.

en: Creating shared link...
tr_TR: Paylaşılan link oluşturuluyor..

en: Creating zip file
tr_TR: Zip dosyası oluşturuluyor

en: Croatian
tr_TR: Hırvatistan kunası

en: Crop thumbnails
tr_TR: Küçük resimleri kırp

en: Crop thumbnails to a 1:1 format.
tr_TR: Küçük resimleri 1:1 biçiminde kırpın.

en: Cross domain verification
tr_TR: Çapraz alan doğrulaması

en: Current Selection
tr_TR: Güncel Seçim

en: Current selected folder
tr_TR: Seçilen Mevcut Klasör

en: Custom CSS
tr_TR: Özel tasarlanmış CSS

en: Custom Image (selected below)
tr_TR: Kullanıcı tanıla Fotograf (aşağıda seçili)

en: Custom button text
tr_TR: Özel düğme metni

en: Custom text for the top folder
tr_TR: Üst klasör için özel metin

en: Czech
tr_TR: Çekçe

en: Danish
tr_TR: Danca

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Dark 1
tr_TR: Koyu 1

en: Dark 2
tr_TR: Koyu 2

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Data has been successfully imported.
tr_TR: Veriler başarıyla içe aktarıldı.

en: Data has not been successfully imported.
tr_TR: Veriler başarıyla içe aktarılmadı.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date of creation
tr_TR: Oluşturma Tarihi

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansınızı  devreden çıkarın

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default click behavior
tr_TR: Varsayılan tıklama davranışı

en: Default folder for Guests and non-linked Users
tr_TR: Misafirler ve bağlantısı olmayan kullanıcılar  için varsayılan klasör

en: Default timezone is %s - it should be UTC
tr_TR: Varsayılan saat dilimi %s - UTC olmalıdır

en: Default timezone is UTC
tr_TR: Varsayılan saat dilimi UTC

en: Defines the time frame for applying usage limits. Choose from predefined periods.
tr_TR: Kullanım sınırlarını uygulamak için zaman çerçevesini tanımlar. Önceden tanımlanmış dönemler arasından seçim yapın.

en: Delay between cycles in milliseconds. Defaults to 5000.
tr_TR: Döngüler arasındaki milisaniye cinsinden gecikme. Varsayılan değer 5000'dir.

en: Delay between slides
tr_TR: Slaytlar Arasındaki Süre

en: Delete
tr_TR: Silin

en: Delete Module
tr_TR: Modül Silme

en: Delete Modules and Settings on Uninstall
tr_TR: Kaldırma İşleminde Modülleri ve Ayarları Silme

en: Delete Notifications
tr_TR: Uyarıları Sil

en: Delete Personal Folders after deleting WP User
tr_TR: WP Kullanıcısını sildikten sonra Kişisel Klasörleri Silme

en: Delete file
tr_TR: Dosyayı silin

en: Delete to trash
tr_TR: Çöp kutusuna gönder

en: Deleted
tr_TR: Silindi

en: Deliver thumbnails directly from the OneDrive servers or store them on your own server. Storing the thumbnails locally can slow down the performance of the plugin.
tr_TR: Küçük resimleri doğrudan OneDrive sunucularından teslim edin veya kendi sunucunuzda depolayın. Küçük resimleri yerel olarak depolamak eklentinin performansını yavaşlatabilir.

en: Descending
tr_TR: Azalacak Şekilde

en: Description
tr_TR: Tanımlama

en: Description Upload Box
tr_TR: Yükleme Kutusu Tanımı

en: Description position
tr_TR: Tanım pozisyonu

en: Description updated
tr_TR: Açıklama güncellendi

en: Description was edited.
tr_TR: Açıklama düzenlendi.

en: Descriptions always visible
tr_TR: Açıklamalar her zaman görünür

en: Deselect all
tr_TR: Hiçbirini seçme

en: Deselect items
tr_TR: Öğelerin seçimini kaldırın

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Direct Link
tr_TR: Direk link

en: Direct link to this collection.
tr_TR: Bu koleksiyona doğrudan bağlantı.

en: Direct media display
tr_TR: Doğrudan medya gösterimi

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Direction of slide movement.
tr_TR: Kaydırak hareketinin yönü.

en: Disable the notification for the user that executes the action.
tr_TR: Eylemi gerçekleştiren kullanıcı için bildirimi devre dışı bırakın.

en: Disable this option to use the WordPress default, where the slug is generated from the title.
tr_TR: Slug'ın başlıktan oluşturulduğu WordPress varsayılanını kullanmak için bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Display a folder tree for easier navigation.
tr_TR: Daha kolay gezinme için bir klasör ağacı görüntüleyin.

en: Display a header that shows the folder location and action buttons.
tr_TR: Klasör konumunu ve eylem düğmelerini gösteren bir başlık görüntüleyin.

en: Display a login message on the module if a user does not have permission to view the module.
tr_TR: Bir kullanıcının modülü görüntüleme izni yoksa modülde bir oturum açma mesajı görüntüleyin.

en: Display a purchase button for your media by adding an url to your webshop.
tr_TR: Web mağazanıza bir url ekleyerek medyanız için bir satın alma düğmesi görüntüleyin.

en: Display descriptions in the slide if available.
tr_TR: Varsa slayttaki açıklamaları görüntüleyin.

en: Display filename on hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde dosya adını görüntüle

en: Display folder tree
tr_TR: Klasör ağacını görüntüle

en: Display hidden system (dot) files (e.g. .DS_store, .config).
tr_TR: Gizli sistem (nokta) dosyalarını görüntüleyin (örn. .DS_store, .config).

en: Display or Hide the file names in the gallery.
tr_TR: Galerideki dosya adlarını görüntüleyin veya gizleyin.

en: Display or Hide the file names in the slider item.
tr_TR: Kaydırıcı öğesindeki dosya adlarını görüntüleyin veya gizleyin.

en: Display the breadcrumb with the current folder location.
tr_TR: Geçerli klasör konumuyla birlikte ekmek kırıntısını görüntüleyin.

en: Display the file names in the thumbnail view only when hovering over the file. When disabled, the file names and actions will be displayed directly under the file. On touch devices, it will always displayed.
tr_TR: Dosya adlarını küçük resim görünümünde yalnızca dosyanın üzerine gelindiğinde görüntüleyin. Devre dışı bırakıldığında, dosya adları ve eylemler doğrudan dosyanın altında görüntülenecektir. Dokunmatik cihazlarda her zaman görüntülenir.

en: Display the last modified date in the playlist.
tr_TR: Çalma listesindeki son değiştirilme tarihini görüntüleyin.

en: Display the last modified date of the item.
tr_TR: Öğenin son değiştirilme tarihini görüntüleyin.

en: Display the playlist above the video container.
tr_TR: Oynatma listesini video konteynerinin üzerinde görüntüleyin.

en: Display the playlist directly when the module is rendered.
tr_TR: Modül oluşturulduğunda çalma listesini doğrudan görüntüleyin.

en: Display thumbnails
tr_TR: Minyatür

en: Display your files in the module.
tr_TR: Dosyalarınızı modülde görüntüleyin.

en: Display your folders and subfolders.
tr_TR: Klasörlerinizi ve alt klasörlerinizi görüntüleyin.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
tr_TR: WP Cron Jobs'ın etkin olup olmadığını görüntüler.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
tr_TR: WordPress'in Hata Ayıklama Modunda olup olmadığını görüntüler.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
tr_TR: WordPress'in harici bir nesne önbelleği kullanıp kullanmadığını görüntüler.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
tr_TR: Geçerli temanın bir alt tema olup olmadığını görüntüler.

en: Do not forget to test your module on the Front-End.
tr_TR: Modülünüzü Ön Uçta test etmeyi unutmayın.

en: Do you really want to delete these files?
tr_TR: Gerçekten  bu dosyaları  silmek istiyormusunuz?

en: Do you really want to delete:
tr_TR: Gerçekten silmek istiyormusunuz:

en: Do you want to link your users manually to the folder location or should the plugin handle this automatically for you?
tr_TR: Kullanıcılarınızı manuel olarak klasör konumuna bağlamak mı istiyorsunuz yoksa eklenti bunu sizin için otomatik olarak mı halletmeli?

en: Docs
tr_TR: Dokümanlar

en: Document
tr_TR: Belge

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Documents
tr_TR: Dökümanlar

en: Does the search not return any files? Try switching to the new search API.
tr_TR: Arama herhangi bir dosya döndürmüyor mu? Yeni arama API'sine geçmeyi deneyin.

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download API log
tr_TR: API günlüğünü indirin

en: Download File
tr_TR: Dosyayı indir

en: Download Notifications
tr_TR: Uyarıları İndir

en: Download Proof
tr_TR: İndir Kanıt

en: Download Restrictions
tr_TR: Kısıtlamaları İndir

en: Download Video
tr_TR: Videoyu indir

en: Download as
tr_TR: Olarak indirin

en: Download content via this module.
tr_TR: Bu modül aracılığıyla içeriği indirin.

en: Download folder
tr_TR: Hepsini İndir

en: Download log
tr_TR: İndirme günlüğü

en: Download playlist
tr_TR: Çalma listesini indir

en: Download selected
tr_TR: Seçili OLanları  İndir

en: Download via Server
tr_TR: Sunucu Üzerinden İndirme

en: Downloaded
tr_TR: İndirildi

en: Downloading...
tr_TR: İndiriliyor...

en: Downloads
tr_TR: İndirilenler

en: Downloads per User
tr_TR: Kullanıcı Başına İndirme

en: Downloads per file
tr_TR: Dosya başına indirme

en: Dropbox Account Settings
tr_TR: Dropbox Hesap Ayarları

en: Dropbox App Key
tr_TR: Dropbox Uygulama Anahtarı

en: Dropbox App Secret
tr_TR: Dropbox Uygulama Sırrı

en: Dropbox Team Folders
tr_TR: Dropbox Takım Klasörleri

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Dutch
tr_TR: Flemenkçe

en: Dynamic Folders
tr_TR: Dinamik Klasörler

en: Dynamic Mode
tr_TR: Dinamik Mod

en: Easily manage your Digital Download and Order Uploads in the cloud.
tr_TR: Dijital İndirme ve Sipariş Yüklemelerinizi bulutta kolayca yönetin.

en: Edit (new window)
tr_TR: Düzenle (yeni pencere)

en: Edit Default Preset
tr_TR: Varsayılan Ön Ayarı Düzenle

en: Edit File
tr_TR: Dosyayı Düzenle

en: Edit Google Docs and Office documents
tr_TR: Google Dokümanlarını ve Office dokümanlarını düzenleme

en: Edit Microsoft Office documents
tr_TR: Microsoft Office belgelerini düzenleme

en: Edit Module
tr_TR: Modülü Düzenle

en: Edit View
tr_TR: Görünümü Düzenle

en: Edit description
tr_TR: Açıklamayı düzenle

en: Edit manually
tr_TR: Manuel olarak düzenleyin

en: Edit this module via the Module Builder or manually via the raw code
tr_TR: Bu modülü Modül Oluşturucu aracılığıyla veya ham kod aracılığıyla manuel olarak düzenleyin

en: Editable
tr_TR: Düzenlenebilir

en: Editable mode is only available for Google Docs & Office Docs.
tr_TR: Düzenlenebilir mod yalnızca Google Docs ve Office Docs için kullanılabilir.

en: Editable mode is only available for Office Docs.
tr_TR: Düzenlenebilir mod yalnızca Office Docs için kullanılabilir.

en: Editable with toolbar
tr_TR: Araç çubuğu ile düzenlenebilir

en: Edited
tr_TR: Düzeltilmiş

en: Email
tr_TR: EPosta

en: Email Body (HTML)
tr_TR: E-posta Gövdesi (HTML)

en: Email Sender Information
tr_TR: E-posta Gönderen Bilgileri

en: Email Subject
tr_TR: E-posta konusu

en: Email Subject for ZIP downloads
tr_TR: ZIP indirmeleri için E-posta Konusu

en: Email a summary of all the events that are logged with the plugin.
tr_TR: Eklenti ile günlüğe kaydedilen tüm olayların bir özetini e-postayla gönderin.

en: Email addresses
tr_TR: E-posta adresleri

en: Email notifications
tr_TR: E-posta bildirimleri

en: Embed
tr_TR: Göm

en: Embed Documents
tr_TR: Belgeleri göm

en: Embed Files
tr_TR: Dosyaları Göm

en: Embed Type
tr_TR: Gömme Türü

en: Embed documents directly into your page
tr_TR: Belgeleri doğrudan sayfanıza gömün

en: Enable API log
tr_TR: API günlüğünü etkinleştir

en: Enable Gzip compression
tr_TR: Gzip sıkıştırmayı etkinleştirme

en: Enable Personal Folders in Internal modules:
tr_TR: Dahili modüllerde Kişisel Klasörleri etkinleştirin:

en: Enable Skip Button
tr_TR: Atla Düğmesini Etkinleştir

en: Enable Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisini Etkinleştir

en: Enable Video Advertisements
tr_TR: Video Reklamları Etkinleştir

en: Enable some polyfill javascripts that are used by the plugin but not available in old browsers. This uses the external service cdnjs.cloudflare.com/polyfill.
tr_TR: Eklenti tarafından kullanılan ancak eski tarayıcılarda bulunmayan bazı çoklu doldurma javascriptlerini etkinleştirin. Bu, cdnjs.cloudflare.com/polyfill harici hizmetini kullanır.

en: Enable the Slideshow mode for the Lightbox.
tr_TR: Işık Kutusu için Slayt Gösterisi modunu etkinleştirin.

en: Enables gzip-compression if the visitor's browser can handle it. This will increase the performance of the plugin if you are displaying large amounts of files and it reduces bandwidth usage as well. It uses the PHP ob_gzhandler() callback. Please use this setting with caution. Always test if the plugin still works on the Front-End as some servers are already configured to gzip content!
tr_TR: Ziyaretçinin tarayıcısı  açabilecekse gzip-sıkıstırmayı etkinleştirin. Bu   büyük miktarda dosya ile işlem yapacaksanız, eklentinin performansını artıracak ve  band genişliği kullanımını da azaltacaktır.  Bu ob_gzhandler()  kodunu kullanır. Lütfen ayarları dikkatle kullanın. Her zaman eklentinin ön planda hala çalışıp çalışmadığını  test edin, çünkü bazı sunucular gzip içeriği için zaten konfigüre edilmişlerdir!

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Enjoying this plugin?
tr_TR: Bu eklentiden hoşlanıyor musunuz?

en: Enter a name...
tr_TR: Bir isim girin...

en: Enter a short description of what the customer needs to upload
tr_TR: Müşterinin yüklemesi gerekenlerin kısa bir tanımını giriniz

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
tr_TR: Bildirim e-postasının gönderilmesini istediğiniz yetkili bir e-posta adresi girin. Teslim edilebilirlik sorunlarını önlemek için, her zaman e-postada sitenizin etki alanını kullanın.

en: Enter an email address when you want a reply on the notification to go to an email address that is different than the From: address.
tr_TR: Bildirim yanıtının Kimden: adresinden farklı bir e-posta adresine gitmesini istediğinizde bir e-posta adresi girin.

en: Enter password
tr_TR: Şifre girin

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or use one of the available placeholders.
tr_TR: Bildirim e-postasının gönderilmesini istediğiniz adı girin veya mevcut yer tutuculardan birini kullanın.

en: Enter the text for the upload button.
tr_TR: Yükleme düğmesi için metni girin.

en: Enter your VAST XML tag url.
tr_TR: VAST XML etiket url'nizi girin.

en: Enter your custom branded domain you want to use.
tr_TR: Kullanmak istediğiniz özel markalı alan adınızı girin.

en: Enter your e-mail address
tr_TR: Email adresinizi giriniz

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error 104: Sorry, this file could not be downloaded.
tr_TR: Hata 104: Üzgünüz, bu dosya indirilemedi.

en: Error Downloading File
tr_TR: Dosya İndirilirken Hata Oluştu

en: Error communicating with API:
tr_TR: API ile iletişimde hata:

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
tr_TR: Hata mesajları mağazanız hakkında hassas bilgiler içerebilir. Bunlar güvenilmeyen ziyaretçilerden gizlenmelidir.

en: Error messages should not be shown to visitors.
tr_TR: Hata mesajları ziyaretçilere gösterilmemelidir.

en: Estonian
tr_TR: Estonca

en: Event
tr_TR: Olay

en: Event Description
tr_TR: Etkinlik Açıklaması

en: Event ID
tr_TR: Etkinlik ID

en: Event Logs
tr_TR: Olay Günlükleri

en: Event Name
tr_TR: Etkinlik Adı

en: Events per Day
tr_TR: Günlük Olaylar

en: Events per User
tr_TR: Kullanıcı başına etkinlik

en: Every day
tr_TR: Her gün

en: Everyone
tr_TR: Herkes

en: Everything (settings, modules, event logs & user ⇔ folder links)
tr_TR: Her şey (ayarlar, modüller, olay günlükleri ve kullanıcı ⇔ klasör bağlantıları)

en: Exclude Roles & Users
tr_TR: Rolleri ve Kullanıcıları Hariç Tut

en: Exclude users
tr_TR: Hariç tutulacak kullanıcılar

en: Expiration time of the shared link. By default the link will not expire.
tr_TR: Paylaşılan bağlantının sona erme süresi. Varsayılan olarak bağlantının süresi dolmayacaktır.

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: External object cache
tr_TR: Harici nesne önbelleği

en: Extra
tr_TR: Ekstra

en: Failed to add file.
tr_TR: Dosya eklenemedi.

en: Failed to add folder
tr_TR: Klasör ekleme işlemi başarısız

en: Failed to add user folder
tr_TR: Kullanıcı klasörü ekleme işlemi başarısız

en: Failed to add user folder with template folder
tr_TR: Şablon klasörü olan kullanıcı klasörü eklenemedi

en: Failed to copy file.
tr_TR: Dosya kopyalanamadı.

en: Failed to copy.
tr_TR: Kopyalama başarısız oldu.

en: Failed to create file.
tr_TR: Dosya oluşturulamadı.

en: Failed to create folder.
tr_TR: Klasör oluşturulamadı.

en: Failed to create shortcut
tr_TR: Kısayol oluşturulamadı

en: Failed to delete file.
tr_TR: Dosya silinemedi.

en: Failed to delete selection.
tr_TR: Seçim silinemedi.

en: Failed to edit description.
tr_TR: Açıklama düzenlenemedi.

en: Failed to edit file.
tr_TR: Dosya düzenlenemedi.

en: Failed to import file.
tr_TR: Dosya içe aktarılamadı.

en: Failed to load PDF Viewer widget.
tr_TR: PDF Görüntüleyici widget'ı yüklenemedi.

en: Failed to load data in folder.
tr_TR: Klasöre veri yüklenemedi.

en: Failed to load file.
tr_TR: Dosya yüklenemedi.

en: Failed to load folder.
tr_TR: Klasör yüklenemedi.

en: Failed to move file.
tr_TR: Dosya taşınamadı.

en: Failed to patch file.
tr_TR: Dosya yamalanamadı.

en: Failed to rename file.
tr_TR: Dosya yeniden adlandırılamadı.

en: Failed to write file to disk
tr_TR: Diske yazım işlemi başarısız

en: Fallback to the default value.
tr_TR: Varsayılan değere geri dönüş.

en: Fast - Large preview thumbnails.
tr_TR: Hızlı - Büyük önizleme küçük resimleri.

en: Favorite
tr_TR: Favori

en: Field
tr_TR: Alan

en: Field type
tr_TR: Alan tipi

en: File
tr_TR: Dosya

en: File Browser
tr_TR: Dosya Gezgini

en: File Browser Icon Set
tr_TR: Dosya Tarayıcı Simge Seti

en: File Browser view
tr_TR: Dosya Gezgini Görüntüsü

en: File ID
tr_TR: Dosya ID

en: File Icon URL
tr_TR: Dosya Simgesi URL'si

en: File Rename, prefixes & suffixes
tr_TR: Dosya Yeniden Adlandırma, ön ekler ve son ekler

en: File Size
tr_TR: Dosya Boyutu

en: File Upload
tr_TR: Dosya Yükle

en: File Uploaded
tr_TR: Dosya Yüklendi

en: File can not be found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: File created
tr_TR: Dosya oluşturuldu

en: File deleted
tr_TR: Silinmiş dosya

en: File description
tr_TR: Dosya açıklaması

en: File description added
tr_TR: Dosya açıklaması eklendi

en: File download URL
tr_TR: Dosya indirme URL'si

en: File downloaded
tr_TR: Dosya indirildi

en: File edited
tr_TR: Dosya düzenlendi

en: File is too big
tr_TR: Dosya aşırı büyük

en: File is too large
tr_TR: Dosya aşırı büyük

en: File is too small
tr_TR: Dosya aşırı küçük

en: File item template
tr_TR: Dosya öğesi şablonu

en: File mimetype
tr_TR: Dosya mimetype

en: File moved
tr_TR: Dosya Taşındı

en: File name
tr_TR: Dosya adı

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: File not uploaded successfully
tr_TR: Dosya başarıyla yüklenmedi

en: File preview URL
tr_TR: Dosya önizleme URL'si

en: File previewed
tr_TR: Dosya önizlendi

en: File renamed
tr_TR: Dosya yeniden adlandırıldı

en: File shared
tr_TR: Dosya paylaşıldı

en: File size
tr_TR: Dosya boyutu

en: File streamed
tr_TR: Dosya akışı

en: File thumbnail URL
tr_TR: Dosya küçük resmi URL'si

en: File type not allowed
tr_TR: İzin verilmeyen dosya türü

en: File upload failed
tr_TR: Dosya Yükleme başarısız oldu

en: File was deleted.
tr_TR: Dosya silindi.

en: File was renamed.
tr_TR: Dosya yeniden adlandırıldı.

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Files & Folder Actions
tr_TR: Dosyalar ve Klasör Eylemleri

en: Filetype not allowed
tr_TR: Dosya tipine izin verilmedi

en: Filipino
tr_TR: Filipince

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Filter by Name or ID
tr_TR: Ad veya Kimliğe Göre Filtrele

en: Filter by file extension
tr_TR: Dosya uzantısına göre filtrele

en: Filters
tr_TR: İstisnalar

en: Final Selection
tr_TR: Son Seçim

en: Find a solution
tr_TR: Bir çözüm bulun

en: Finished
tr_TR: Bitmiş

en: Finnish
tr_TR: Fince

en: Folder location not longer available
tr_TR: Klasör konumu artık mevcut değil

en: Folders
tr_TR: Klasörler

en: For an easy configuration you can just use the default App of the plugin itself.
tr_TR: Kolay bir yapılandırma için eklentinin varsayılan Uygulamasını kullanabilirsiniz.

en: For example:
tr_TR: Örnek:

en: For files previewed by the plugin that require public sharing permissions, remove the public sharing permissions automatically after 1 hour.
tr_TR: Eklenti tarafından önizlenen ve genel paylaşım izinleri gerektiren dosyalar için, 1 saat sonra genel paylaşım izinlerini otomatik olarak kaldırın.

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Forward
tr_TR: İleri

en: French
tr_TR: Fransızca

en: From Name
tr_TR: İsimden

en: From email address
tr_TR: E-posta adresinden

en: Full Access
tr_TR: Tam Erişim

en: Full View
tr_TR: Tam Görüntüle

en: Full upload location path
tr_TR: Tam yükleme konumu yolu

en: Full view with toolbar
tr_TR: Araç çubuğu ile tam görünüm

en: Full-Text search
tr_TR: Tam Metin arama

en: Fullscreen
tr_TR: Tam Ekran

en: GZip (zlib) is used to compress the AJAX responses of the plugin.
tr_TR: GZip (zlib), eklentinin AJAX yanıtlarını sıkıştırmak için kullanılır.

en: Galician
tr_TR: Galicia'ya ait

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: General
tr_TR: Genel

en: General Loader
tr_TR: Genel  Taşıyıcı

en: Generate a cloud upload field.
tr_TR: Bir bulut yükleme alanı oluşturun.

en: Generate a form-tag for this upload field.
tr_TR: Bu yükleme alanı için bir form etiketi oluşturun.

en: Generate links to documents on your website. Only users with access to the module and its content will be able to open the link.
tr_TR: Web sitenizdeki belgelere bağlantılar oluşturun. Yalnızca modüle ve içeriğine erişimi olan kullanıcılar bağlantıyı açabilecektir.

en: Generate permanent shared links to your content in the Cloud.
tr_TR: Buluttaki içeriğiniz için kalıcı paylaşılan bağlantılar oluşturun.

en: German
tr_TR: Almanca

en: Get Started
tr_TR: Şimdi Başlayın

en: Get instant help for WP Cloud Plugins with all resources in one place! Can't find your answer and you want to speak to someone directly? Make sure you have an active support package, and create a ticket. We're here to help!
tr_TR: WP Cloud Eklentileri için tüm kaynakları tek bir yerde toplayarak anında yardım alın! Cevabınızı bulamıyor ve doğrudan biriyle konuşmak mı istiyorsunuz? Aktif bir destek paketiniz olduğundan emin olun ve bir bilet oluşturun. Yardım etmek için buradayız!

en: Get started by creating a new module
tr_TR: Yeni bir modül oluşturarak başlayın

en: Getting Started
tr_TR: Başla

en: Give Access to Root Folder
tr_TR: Kök Klasöre Erişim Verin

en: Give this module a specific id. You can use this ID to target this module via your own CSS or JS code, for example.
tr_TR: Bu modüle belirli bir kimlik verin. Bu kimliği, örneğin kendi CSS veya JS kodunuz aracılığıyla bu modülü hedeflemek için kullanabilirsiniz.

en: Global settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Global settings for AUTO-mode
tr_TR: OTOMATİK mod için global ayarlar

en: Global settings for MANUAL-mode
tr_TR: MANUEL mod için global ayarlar

en: Go Fullscreen
tr_TR: Tam ekrana gitmek

en: Go back to the start folder
tr_TR: Başlangıç klasörüne geri dönün

en: Google Account Settings
tr_TR: Google Hesap Ayarları

en: Google Workspace Domain
tr_TR: Google Workspace Domain isminiz

en: Google popout button
tr_TR: Google açılır düğmesi

en: Grab the shortcode via the Module Configurator and copy+paste in this field.
tr_TR: Modül Yapılandırıcı aracılığıyla kısa kodu alın ve bu alana kopyalayıp yapıştırın.

en: Great! How about a review, then?
tr_TR: Harika! Peki ya incelemeye ne dersin?

en: Greek
tr_TR: Yunan

en: Grid gap
tr_TR: Izgara boşluğu

en: Grid/Thumbnail View
tr_TR: Izgara/Küçükresim Görüntüsü

en: Guests
tr_TR: Misafirler

en: Haitian Creole
tr_TR: Haiti Creole

en: Hang on. Waiting for the files...
tr_TR: Dayan. Dosyalar bekliyorum ...

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Hello %s, you have been granted access to your folder. You can now view and download the contents of this folder. If you have any questions or need further assistance, please do not hesitate to contact us.
tr_TR: Merhaba %s, klasörünüze erişim izni aldınız. Artık bu klasörün içeriğini görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

en: Hi there!
tr_TR: Merhaba!

en: Hide errors from visitors
tr_TR: Ziyaretçilerden gelen hataları gizle

en: Hide preview
tr_TR: Önizlemeyi gizle

en: Hide the following file extension
tr_TR: Aşağıdaki dosya uzantısını gizle

en: Hide the following files
tr_TR: Aşağıdaki dosyaları gizleyin

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Hindi
tr_TR: Hintçe

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Hover over module to show navigation bar
tr_TR: Gezinti çubuğunu göstermek için modülün üzerine gelin

en: Hover over thumbnail area.
tr_TR: Küçük resim alanının üzerine gelin.

en: How to update your PHP version
tr_TR: PHP sürümünüz nasıl güncellenir

en: Hungarian
tr_TR: Macarca

en: I will link the users manually via %sthis page%s.
tr_TR: Kullanıcıları %sbu sayfa%s üzerinden manuel olarak bağlayacağım.

en: I.e. the Personal Folder name needs to contain the email address of the user.
tr_TR: Yani, Kişisel Klasör adının kullanıcının e-posta adresini içermesi gerekir.

en: Icelandic
tr_TR: İzlandaca

en: Icon Set
tr_TR: Simge seti

en: If enabled, the dimensions of each slide are its natural dimensions. If disabled, all slides will be the same size and the image will cover the slide.
tr_TR: Etkinleştirilirse, her slaydın boyutları kendi doğal boyutlarıdır. Devre dışı bırakılırsa, tüm slaytlar aynı boyutta olur ve görüntü slaytı kaplar.

en: If enabled, you will be able to receive beta updates in preparation for the official release. These should be fairly stable, but will be available before the final update is ready for release.
tr_TR: Etkinleştirilirse, resmi sürüme hazırlık olarak beta güncellemelerini alabileceksiniz. Bunlar oldukça kararlı olmalıdır, ancak nihai güncelleme yayınlanmaya hazır olmadan önce mevcut olacaktır.

en: If the document doesn't open, you are probably trying to access a protected file which requires a login.
tr_TR: Belge açılmazsa, büyük olasılıkla oturum açma gerektiren korumalı bir dosyaya erişmeye çalışıyorsunuzdur.

en: If the plugin somehow loses its authorization, a notification email will be send to the following email address.
tr_TR: Eklenti bir şekilde yetkisini kaybederse, aşağıdaki e-posta adresine bir bildirim e-postası gönderilecektir.

en: If the problem persists, fall back to the default App via the settings on the Advanced tab.
tr_TR: Sorun devam ederse, Gelişmiş sekmesindeki ayarları kullanarak varsayılan Uygulamaya geri dönün.

en: If you are unable to see the example VAST url below, please make sure you do not have an ad blocker enabled. VAST url example:
tr_TR: Aşağıdaki örnek VAST URL'sini göremiyorsanız, lütfen bir reklam engelleyicinin etkin olmadığından emin olun. VAST url örneği:

en: If you encounter any issues when trying to use your own App, please fall back on the default App by disabling this setting.
tr_TR: Kendi Uygulamanızı kullanmaya çalışırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen bu ayarı devre dışı bırakarak varsayılan Uygulamaya geri dönün.

en: If you have a Google Workspace Domain and you want to share your documents ONLY with users having an account in your Google Workspace Domain, please insert your domain.
tr_TR: Bir Google Workspace Etki Alanınız varsa ve belgelerinizi SADECE Google Workspace Etki Alanınızda hesabı olan kullanıcılarla paylaşmak istiyorsanız, lütfen etki alanınızı ekleyin.

en: If you want the plugin to list only specific SharePoint sites, you can add the names of the SharePoint sites separated by a comma (,). Reducing the number of SharePoint sites that the plugin needs to monitor greatly improves performance.
tr_TR: Eklentinin yalnızca belirli SharePoint sitelerini listelemesini istiyorsanız, SharePoint sitelerinin adlarını virgül (,) ile ayırarak ekleyebilirsiniz. Eklentinin izlemesi gereken SharePoint sitelerinin sayısını azaltmak performansı büyük ölçüde artırır.

en: If you want to manage the file sharing permissions manually by yourself, disable this function. This can be useful for instance, when you are using this plugin in an intranet environment.
tr_TR: Dosya paylaşım izinlerini kendiniz manuel olarak yönetmek istiyorsanız, bu işlevi devre dışı bırakın. Bu, örneğin bu eklentiyi bir intranet ortamında kullanırken yararlı olabilir.

en: If you want to modify the looks of the plugin slightly, you can insert here your custom CSS. Don't edit the CSS files itself, because those modifications will be lost during an update.
tr_TR: Eklentinin görünümünü hafifçe değiştirmek isterseniz, kendi özelleştirilmiş CSS kodunuzu buraya yerleştirebilirsiniz. CSS dosyasının kendisine müdahale etmeyiniz, çünkü bu müdahaleler herhangi bir güncellemede kaybolur.

en: If you want to use your own App, insert your App Secret here
tr_TR: Kendi Uygulamanızı kullanmak istiyorsanız Uygulama Sırrınızı buraya ekleyin

en: If you want to use your own App, insert your Client Secret here
tr_TR: Kendi Uygulamanızı kullanmak istiyorsanız, Müşteri Sırrınızı buraya ekleyin

en: If you want your documents to be accessible to the public, leave this setting empty.
tr_TR: Belgelerinizin herkesin erişimine açık olmasını istiyorsanız bu ayarı boş bırakın.

en: If you would like to use both plugins, ask the developer to update it's code
tr_TR: Her iki eklentiyi birlikte kullanmak istiyorsanız,  program geliştiricisenden kodu güncellemesini isteyin

en: If your downloads are already limited by the global settings, you can set custom limits for this module.
tr_TR: İndirmeleriniz zaten genel ayarlar tarafından sınırlandırılmışsa, bu modül için özel sınırlar belirleyebilirsiniz.

en: Image Source
tr_TR: Resim Kaynağı

en: Image and video gallery
tr_TR: Resim ve video galerisi

en: Image exceeds maximum height
tr_TR: Fotograf dosyası maksimum yükseklik ayarını geçiyor

en: Image exceeds maximum width
tr_TR: Fotograf dosyası maksiumum genişliği aşıyor

en: Image requires a minimum height
tr_TR: Fotograf dosyası minimum yükseklik istiyor

en: Image requires a minimum width
tr_TR: Fotograf dosyası minumun genişlik ayarı istiyor

en: Image row height
tr_TR: Görüntü satır yüksekliği

en: Image shown in the File Browser and Gallery module when no content is found in the opened folder.
tr_TR: Açılan klasörde içerik bulunmadığında Dosya Tarayıcı ve Galeri modülünde gösterilen görüntü.

en: Image shown when a module is not accessible for the user.
tr_TR: Bir modül kullanıcı için erişilebilir olmadığında gösterilen görüntü.

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import data
tr_TR: Veri Yükle

en: Import to Media Library
tr_TR: Medya Kitaplığına Aktar

en: Important:
tr_TR: Önemli:

en: In order to display your content stored on %s, you have to authorize it with your %s account.
tr_TR: %s üzerinde depolanan içeriğinizi görüntülemek için, onu %s hesabınızla yetkilendirmelisiniz.

en: Inactive License
tr_TR: Etkin Olmayan Lisans

en: Include files
tr_TR: Dosyaları dahil et

en: Include folders
tr_TR: Klasörleri dahil edin

en: Include system files
tr_TR: Sistem dosyalarını dahil edin

en: Increasing memory allocated to PHP
tr_TR: PHP'ye ayrılan bellek artışı

en: Indonesian
tr_TR: Endonezya

en: Information about the data
tr_TR: Verilerle ilgili bilgiler

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
tr_TR: Şu anda sitenizi barındıran web sunucusu hakkında bilgi.

en: Initial Search Term
tr_TR: İlk Arama Terimi

en: Inline Preview
tr_TR: Satıriçinde Önizleme

en: Insert Direct links
tr_TR: Doğrudan Linkleri  Yerleştir

en: Insert Links
tr_TR: Linkleri yerleştir

en: Insert Tag
tr_TR: Etiket ekleyin

en: Insert your %s content
tr_TR: %s içeriğinizi ekleyin

en: Install the plugin
tr_TR: Eklentiyi yükleyin

en: Instead of showing a list of individual download buttons, display one button that allows to download all the files at once as a ZIP file.
tr_TR: Ayrı ayrı indirme düğmelerinin bir listesini göstermek yerine, tüm dosyaları bir kerede ZIP dosyası olarak indirmeye izin veren tek bir düğme görüntüleyin.

en: Instead of using a static folder location, the module can also point to a dynamic folder location.
tr_TR: Statik bir klasör konumu kullanmak yerine, modül dinamik bir klasör konumuna da işaret edebilir.

en: Instead of using the original top folder name, set a custom "Home" or "Start" text for the top folder in the breadcrumb path. This is useful if you do not want to reveal the top folder name.
tr_TR: Orijinal üst klasör adını kullanmak yerine, ekmek kırıntısı yolundaki üst klasör için özel bir "Ana Sayfa" veya "Başlangıç" metni ayarlayın. Bu, üst klasör adını göstermek istemiyorsanız kullanışlıdır.

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonları

en: Interval
tr_TR: Aralık

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid AJAX request received.
tr_TR: Geçersiz AJAX isteği alındı.

en: Irish
tr_TR: İrlanda

en: Is the Module active?
tr_TR: Modül aktif mi?

en: Is the connection to your store secure?
tr_TR: Mağazanızla bağlantı güvenli mi?

en: Is the layout of the Media Player all mixed up and is it not initiating properly? If that is the case, you might be encountering a conflict between media player libraries on your site. To resolve this, enable this setting to load the native MediaElement.js library.
tr_TR: Media Player'ın düzeni tamamen karışık mı ve düzgün başlamıyor mu? Bu durumda, sitenizdeki medya oynatıcı kitaplıkları arasında bir çakışma yaşıyor olabilirsiniz. Bunu çözmek için, yerel MediaElement.js kitaplığını yüklemek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Is your App configured to only access the App specific folder?
tr_TR: Uygulamanız yalnızca Uygulamaya özel klasöre erişecek şekilde yapılandırılmış mı?

en: Italian
tr_TR: İtalyanca

en: Item
tr_TR: Öğe

en: Items
tr_TR: Öğeler

en: Items Shared
tr_TR: Paylaşılan Ürünler

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Jump forward %1 seconds
tr_TR: % 1 saniye ileri atla

en: Jump forward 30 second
tr_TR: 30 saniye ileri atla

en: Keep last modified date
tr_TR: Son değiştirilme tarihini sakla

en: Korean
tr_TR: Korece

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label not longer available
tr_TR: Etiket artık mevcut değil

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Landscape
tr_TR: Manzara

en: Landscape A4
tr_TR: Manzara A4

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last modified date
tr_TR: Son değiştirilme tarihi

en: Latest Uploads
tr_TR: Son Yüklemeler

en: Latvian
tr_TR: Letonca

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Leave empty for default value.
tr_TR: Varsayılan değer için boş bırakın.

en: Leave empty for easy setup
tr_TR: Kolay kurulum için boş bırakınız

en: Leave empty for no restriction.
tr_TR: Kısıtlama olmaması için boş bırakın.

en: Leave empty to disable Ads
tr_TR: Reklamları devre dışı bırakmak için boş bırakın

en: Leave empty to disable this filter.
tr_TR: Bu filtreyi devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: Leave empty to use the value that is set globally.
tr_TR: Genel olarak ayarlanan değeri kullanmak için boş bırakın.

en: Leave this field empty or set it to -1 for unlimited disk space.
tr_TR: Bu alanı boş bırakın veya sınırsız disk alanı için -1 olarak ayarlayın.

en: Let people browse a specific folder
tr_TR: İnsanların belirli bir klasöre göz atmasına izin verin

en: Let people upload content
tr_TR: İnsanların içerik yüklemesine izin verin

en: Let the plugin automatically manage the dynamic folders. They will be placed in the folder selected in the Content tab.
tr_TR: Eklentinin dinamik klasörleri otomatik olarak yönetmesine izin verin. İçerik sekmesinde seçilen klasöre yerleştirileceklerdir.

en: Let the plugin check if AJAX requests are coming from the same site, otherwise block the request for security reasons. Disable this if you have a multi-domain configuration pointing to the same WordPress site, for example if you use language-specific domains.
tr_TR: Eklentinin AJAX isteklerinin aynı siteden gelip gelmediğini kontrol etmesine izin verin, aksi takdirde güvenlik nedeniyle isteği engelleyin. Aynı WordPress sitesine işaret eden çok alanlı bir yapılandırmanız varsa, örneğin dile özgü alan adları kullanıyorsanız bunu devre dışı bırakın.

en: Let the plugin check if the requested file is indeed in a folder made accessible by your module. You can disable this if your users can access all the content anyway, or if you want to improve the performance of the plugin.
tr_TR: Eklentinin, istenen dosyanın gerçekten modülünüz tarafından erişilebilir kılınan bir klasörde olup olmadığını kontrol etmesine izin verin. Kullanıcılarınız zaten tüm içeriğe erişebiliyorsa veya eklentinin performansını artırmak istiyorsanız bunu devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Let users attach files to this form. The files will be stored in the cloud
tr_TR: Kullanıcıların bu forma dosya eklemesine izin verin. Dosyalar bulutta saklanacak

en: License
tr_TR: Lisans

en: License terms for WordPress Networks
tr_TR: WordPress Networks için lisans koşulları

en: Licenses are managed per site individually.
tr_TR: Lisanslar site başına ayrı ayrı yönetilir.

en: Light
tr_TR: Açık

en: Light 1
tr_TR: Açık 1

en: Light 2
tr_TR: Açık 2

en: LightBox Skin
tr_TR: Lightbox Skini

en: Lightbox Scroll
tr_TR: Işık Kutusu Kaydırma

en: Limit the number of downloads for all modules. You can also control the download limit per individual module in the module configuration.
tr_TR: Tüm modüller için indirme sayısını sınırlayın. Ayrıca modül yapılandırmasında her bir modül için indirme sınırını kontrol edebilirsiniz.

en: Limit the number of downloads.
tr_TR: İndirme sayısını sınırlayın.

en: Limit the use of the plugin modules. For example, you can limit the number of downloads allowed. All restrictions are monitored on a per-user basis.
tr_TR: Eklenti modüllerinin kullanımını sınırlayın. Örneğin, izin verilen indirme sayısını sınırlayabilirsiniz. Tüm kısıtlamalar kullanıcı bazında izlenir.

en: Limit the use of this module. All restrictions are monitored on a per-user basis.
tr_TR: Bu modülün kullanımını sınırlayın. Tüm kısıtlamalar kullanıcı bazında izlenir.

en: Limited Support!
tr_TR: Sınırlı Destek!

en: Link Expiration
tr_TR: Bağlantı Sona Erme

en: Link Users to Personal Folders
tr_TR: Kullanıcıları Kişisel Klasörlere Bağlama

en: Link to download
tr_TR: İndirme bağlantısı

en: Link to editable document
tr_TR: Belge

en: Link to preview
tr_TR: Önizlemeye bağlantı

en: Link to upload location in the cloud
tr_TR: Buluttaki yükleme konumuna bağlantı

en: Link to webshop
tr_TR: Web Dükkanına bağlantı

en: List
tr_TR: Liste

en: List View
tr_TR: Liste Görüntüsü

en: List of uploaded files (HTML)
tr_TR: Yüklenen dosyaların listesi (HTML)

en: List of uploaded files (plain)
tr_TR: Yüklenen dosyaların listesi (düz)

en: List of uploaded files IDs (##,###,####)
tr_TR: Yüklenen dosya kimliklerinin listesi (##,###,####)

en: List view
tr_TR: Liste Olarak Görüntüleme

en: Lithuanian
tr_TR: Litvanca

en: Live
tr_TR: Canlı

en: Live Broadcast
tr_TR: Canlı yayın

en: Load Javascripts on all pages
tr_TR: Bütün sayfalara JavaScript yükleyiniz

en: Load native MediaElement.js library
tr_TR: Yerel MediaElement.js kitaplığını yükleyin

en: Loading PDF viewer...
tr_TR: PDF görüntüleyici yükleniyor...

en: Loading Spinner & Images
tr_TR: Spinner&Resimler yükleniyor

en: Loading image used for previews and iFrams.
tr_TR: Önizlemeler ve iFramlar için kullanılan görüntü yükleniyor.

en: Loading image used in the File Browser and Gallery module
tr_TR: Dosya Tarayıcı ve Galeri modülünde kullanılan görüntünün yüklenmesi

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Location
tr_TR: Yer

en: Location Personal Folders
tr_TR: Konum Kişisel Klasörler

en: Log Events
tr_TR: Günlük Olayları

en: Log in to this site or enable cookies in your browser to download content. Then reload this page.
tr_TR: İçeriği indirmek için bu sitede oturum açın veya tarayıcınızda çerezleri etkinleştirin. Ardından bu sayfayı yeniden yükleyin.

en: Logged in user
tr_TR: Mevcut oturum açmış kullanıcının kazandığı başarıları göster.

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Login Message
tr_TR: Giriş Mesajı

en: Login Url
tr_TR: Giriş URL'si

en: Logs
tr_TR: Kayıtlar

en: Loop
tr_TR: Döngü

en: Lost Authorization Notification
tr_TR: Kayıp Yetki Bildirimi

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Macedonian
tr_TR: Makedon Denarı

en: Make a copy
tr_TR: Panoya kopyala

en: Make sure that the action is enabled.
tr_TR: Aşağıdaki ayar aracılığıyla eylemin etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Make sure that you are using V3 keys. If you already are using ReCaptcha on your site, e.g. in a Form, you might need to disable the ReCaptcha of this plugin to prevent conflicts.
tr_TR: V3 anahtarlarını kullandığınızdan emin olun. Sitenizde zaten ReCaptcha kullanıyorsanız, örneğin bir Formda, çakışmaları önlemek için bu eklentinin ReCaptcha'sını devre dışı bırakmanız gerekebilir.

en: Make sure the action is enabled in the Actions tab.
tr_TR: Eylemler sekmesinde eylemin etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Malay
tr_TR: Malaya Dili

en: Maltese
tr_TR: Malta

en: Manage Sharing Permission
tr_TR: Paylaşım İznini Yönetme

en: Manage the linked accounts via this page instead of via the individual sites.
tr_TR: Bağlı hesapları tek tek siteler yerine bu sayfa üzerinden yönetin.

en: Manage your %s cloud accounts
tr_TR: %s bulut hesaplarını yönet

en: Manual
tr_TR: Manuel

en: Manual mode
tr_TR: Manuel mod

en: Mask Account ID
tr_TR: Maske Hesap Kimliği

en: Max upload size
tr_TR: Max. yükleme boyutu

en: Max uploads per session
tr_TR: Her bir oturum için maximum yükleme sayısı

en: Maximum
tr_TR: Maksimum

en: Maximum file size
tr_TR: Maksimum dosya büyüklüğü

en: Maximum file size for files that are selected for uploading (e.g. 100 MB).
tr_TR: Yüklenmek üzere seçilen dosyalar için maksimum dosya boyutu (örn. 100 MB).

en: Maximum file size for files that are selected for uploading (e.g. 100 MB). The maximum file size that is supported by your server is: %s.
tr_TR: Yüklenmek üzere seçilen dosyalar için maksimum dosya boyutu (örn. 100 MB). Sunucunuz tarafından desteklenen maksimum dosya boyutu: %s.

en: Maximum number of files & folders
tr_TR: Maksimum dosya ve klasör sayısı

en: Maximum number of files & folders allowed
tr_TR: İzin verilen maksimum dosya ve klasör sayısı

en: Maximum number of files & folders to show in the module. Can be used for instance to only show the last 5 updated documents. Leave this field empty or set it to -1 for no limit.
tr_TR: Modülde gösterilecek maksimum dosya ve klasör sayısı. Örneğin sadece son 5 güncellenmiş belgeyi göstermek için kullanılabilir. Bu alanı boş bırakın veya sınırlama olmaması için -1 olarak ayarlayın.

en: Maximum number of files exceeded
tr_TR: Maksimum dosya sayısı aşıldı

en: Maximum selection size
tr_TR: Maksimum seçim boyutu

en: Maximum size
tr_TR: Maksimum boyut

en: Media Player Skin
tr_TR: Medya oynatıcı skin'i

en: Mediaplayer Buttons
tr_TR: Mediaplayer Düğmeleri

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Message displayed when a user visits a module with the Personal Folders feature set to 'Manual' mode when they don't have a Personal Folder linked to their account.
tr_TR: Kullanıcı, Kişisel Klasörler özelliği 'Manuel' moda ayarlanmış bir modülü ziyaret ettiğinde, hesabına bağlı bir Kişisel Klasörü olmadığında görüntülenen mesaj.

en: Message that is displayed when the user is prompted to log in.
tr_TR: Kullanıcıdan oturum açması istendiğinde görüntülenen mesaj.

en: Metadata updated
tr_TR: Meta veriler güncellendi

en: Minimalistic View
tr_TR: Minimalist Görünüm

en: Minimum file size
tr_TR: Minimum dosya boyutu

en: Minimum file size for files that are selected for uploading (e.g. 5 MB).
tr_TR: Yüklenmek üzere seçilen dosyalar için minimum dosya boyutu (örn. 5 MB).

en: Missing a temporary folder
tr_TR: Geçici dosya klasörü (Temporary)  kayıp

en: Modifications to the default icons set will be lost during an update.
tr_TR: Güncelleme sırasında ayarlanan varsayılan simgelerde yapılacak değişiklikler kaybolacaktır.

en: Modified
tr_TR: Değiştirilmiş

en: Modified %s ago
tr_TR: Değiştirildi %s önce

en: Modified by
tr_TR: Değiştiren

en: Module
tr_TR: Modül

en: Module Access
tr_TR: Modül Erişimi

en: Module Configuration
tr_TR: Kısa Kod Seçenekleri

en: Module Configurator
tr_TR: Modül Yapılandırıcı

en: Module Container
tr_TR: Modül Konteyneri

en: Module ID is missing
tr_TR: Modül kimliği eksik

en: Module ID is missing.
tr_TR: Modül kimliği eksik.

en: Module Shortcode
tr_TR: Modül Kısa Kodu

en: Module cannot be found.
tr_TR: Modül bulunamıyor.

en: Module cannot be rendered as the requested content is not (longer) accessible. Contact the administrator to get access.
tr_TR: Modül, istenen içeriğe (artık) erişilemediği için işlenemiyor. Erişim elde etmek için yöneticiyle iletişime geçin.

en: Module height
tr_TR: Eklenit konteynır yüksekliği

en: Module is succesfully updated!
tr_TR: Modül başarıyla güncellendi!

en: Module not found
tr_TR: Modül bulunamadı

en: Module successfully deleted.
tr_TR: Modül başarıyla silindi.

en: Module successfully updated.
tr_TR: Modül başarıyla güncellendi.

en: Module title
tr_TR: Modül başlığı

en: Module width
tr_TR: Eklenti konteynirinin genişliği

en: Modules
tr_TR: Modüller

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: More actions
tr_TR: Daha fazla hareket

en: More information about %s
tr_TR: %s hakkında daha fazla bilgi

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Move Notifications
tr_TR: Taşıma Bildirimleri

en: Move content to new folder locations.
tr_TR: İçeriği yeni klasör konumlarına taşıyın.

en: Move to
tr_TR: Taşı

en: Moved
tr_TR: Taşında

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
tr_TR: Çok baytlı dizge (mbstring) karakter kodlaması, gibi e-postalar veya dönüştürme karakterleri küçük harfe dönüştürmek için kullanılır.

en: Multibyte string is required to handle (e.g.) non-Latin file names.
tr_TR: Latin olmayan dosya adlarını işlemek için (örneğin) çok baytlı dizge gereklidir.

en: Mute
tr_TR: Sessiz

en: Mute Toggle
tr_TR: Toggle Sessiz

en: My files
tr_TR: Benim dosyalarım

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name Template
tr_TR: İsim Şablonları

en: Name Template Prefix for anonymous users
tr_TR: Anonim kullanıcılar için Ad Şablonu Öneki

en: Navigate through the slides using arrows above the slider.
tr_TR: Kaydırıcının üzerindeki okları kullanarak slaytlar arasında gezinin.

en: Navigate through the slides using the dots below the slider.
tr_TR: Kaydırıcının altındaki noktaları kullanarak slaytlar arasında gezinin.

en: Navigate through your documents in the inline preview. Disable when each document should be shown individually without navigation arrows.
tr_TR: Satır içi önizlemede belgeleriniz arasında gezinin. Her belgenin gezinme okları olmadan ayrı ayrı gösterilmesi gerektiğinde devre dışı bırakın.

en: Navigate to Plugins → Add New, Click Upload Plugin and select the ZIP package. Click Install Now and then Activate to enable the plugin.
tr_TR: Eklentiler → Yeni Ekle'ye gidin, Eklenti Yükle'ye tıklayın ve ZIP paketini seçin. Şimdi Yükle'ye tıklayın ve ardından eklentiyi etkinleştirmek için Etkinleştir'e tıklayın.

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: Need to revert back to the default settings? This button will instantly reset your settings to the defaults. When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked. You can revoke the authorization via the Dashboard tab.
tr_TR: Varsayılan ayarlara geri dönmeniz mi gerekiyor? Bu düğme ayarlarınızı anında varsayılanlara sıfırlayacaktır. Ayarları sıfırladığınızda, eklenti artık hesaplarınıza bağlı olmayacak, ancak yetkileri iptal edilmeyecektir. Yetkiyi Gösterge Tablosu sekmesi üzerinden iptal edebilirsiniz.

en: Needs Review
tr_TR: İnceleme Gerekiyor

en: Network Wide Authorization
tr_TR: Ağ Genelinde Yetkilendirme

en: Network enabled
tr_TR: Ağ etkin

en: Network settings
tr_TR: Ağ ayarları

en: Never.
tr_TR: Asla.

en: New Module
tr_TR: Yeni Modül

en: New folders can be pre-populated with files copied from a template folder.
tr_TR: Yeni klasörler, bir şablon klasörden kopyalanan dosyalarla önceden doldurulabilir.

en: New name:
tr_TR: Yeni isim:

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Access
tr_TR: Yetkiniz Yok

en: No PDF URL
tr_TR: PDF URL'si yok

en: No Results
tr_TR: Sonuç yok

en: No account connected yet
tr_TR: Henüz bağlı hesap yok

en: No activities found in this period
tr_TR: Bu dönemde hiç etkinlik bulunamadı

en: No content received. Try to reload this page.
tr_TR: İçerik alınamadı. Bu sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin.

en: No downloads found in this period
tr_TR: Bu dönemde indirme bulunamadı

en: No expire date.
tr_TR: Son kullanma tarihi yok.

en: No file was uploaded
tr_TR: Hiçbir dosya yüklenmedi

en: No files found or selected
tr_TR: Hiçbir dosya bulunmadı veya seçilmedi

en: No label
tr_TR: Etiket yok

en: No labels found.
tr_TR: Etiket bulunamadı.

en: No modules
tr_TR: Modül yok

en: No modules found in Trash.
tr_TR: Çöp Kutusunda modül bulunamadı.

en: No modules found.
tr_TR: Modül bulunamadı.

en: No new description set
tr_TR: Yeni bir tanımlama seti yok

en: No new foldername set
tr_TR: Yeni klasörismi seti yok

en: No new name set
tr_TR: Yeni isim seti yok

en: No options...
tr_TR: Seçenek Yok...

en: No password.
tr_TR: Şifre yok.

en: No persons found.
tr_TR: Kimse bulunamadı.

en: No restriction
tr_TR: Kısıtlama yapmak için boş bırakın

en: No role
tr_TR: Rol yok

en: No users found.
tr_TR: Herhangi bir kullanıcı bulunamadı.

en: No, thanks
tr_TR: Hayır, teşekkürler

en: Nonce Validation
tr_TR: Bir defa kullanılan sayı (Nonce) Teyidi

en: None
tr_TR: Yok

en: Norwegian
tr_TR: Norveçce

en: Not all files could be copied.
tr_TR: Tüm dosyalar kopyalanamamıştır.

en: Not all files could be deleted.
tr_TR: Tüm dosyalar silinemeyebilir.

en: Not all files could be moved.
tr_TR: Tüm dosyalar taşınamaz.

en: Not all shortcuts could be created
tr_TR: Tüm kısayollar oluşturulamadı

en: Not logged in users are not allowed to perform uploads by default.
tr_TR: Oturum açmamış kullanıcıların varsayılan olarak yükleme yapmasına izin verilmez.

en: Not really
tr_TR: Pek sayılmaz

en: Not succesfully uploaded to the cloud
tr_TR: Buluta başarıyla yüklenmedi

en: Not uploaded to the cloud
tr_TR: Buluta yüklenmedi

en: Not yet linked to a folder
tr_TR: Henüz bir klasöre bağlantı yapılmadı

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Notification "%s" sent to %s recipient(s)
tr_TR: "%s" bildirimi %s alıcıya gönder

en: Notification recipient
tr_TR: Bildirim alıcısı

en: Notifications
tr_TR: Uyarılar

en: Notifications triggers
tr_TR: Bildirim tetikleyicileri

en: Notify when someone copies files or folders.
tr_TR: Birisi dosyaları veya klasörleri kopyaladığında bildirimde bulunun.

en: Notify when someone deletes files or folders.
tr_TR: Birisi dosyaları veya klasörleri sildiğinde bildirimde bulunun.

en: Notify when someone moves files to a different folder.
tr_TR: Birisi dosyaları farklı bir klasöre taşıdığında bildirimde bulunun.

en: Notify when someone starts a download.
tr_TR: Birisi bir indirme başlattığında bildirimde bulunun.

en: Notify when someone uploads files.
tr_TR: Birisi dosya yüklediğinde bildirimde bulunun.

en: Number of ZIP files that can be downloaded per user, during the selected period.
tr_TR: Seçilen dönem boyunca kullanıcı başına indirilebilecek ZIP dosyası sayısı.

en: Number of files uploaded (#)
tr_TR: Yüklenen dosya sayısı (#)

en: Number of maximum uploads per upload session.
tr_TR: Yükleme oturumu başına maksimum yükleme sayısı.

en: Number of slides being displayed in the viewport at the same time.
tr_TR: Görüntü alanında aynı anda görüntülenen slayt sayısı.

en: Number of slides going on with one next click.
tr_TR: Bir sonraki tıklama ile devam eden slayt sayısı.

en: Obfuscate the cloud account IDs used in your site's source code and front-end URLs.
tr_TR: Sitenizin kaynak kodunda ve ön uç URL'lerinde kullanılan bulut hesabı kimliklerini gizleyin.

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Ok, sure!
tr_TR: Tabii olur!

en: Older media player skins do not support some of the settings.
tr_TR: Eski medya oynatıcı kaplamaları bazı ayarları desteklemez.

en: On the main plugin options page click Add Account. Authorize the plugin by logging into your Cloud account and granting access.
tr_TR: Ana eklenti seçenekleri sayfasında Hesap Ekle'ye tıklayın. Cloud hesabınıza giriş yaparak ve erişim izni vererek eklentiyi yetkilendirin.

en: On which email address would you like to receive the notification?
tr_TR: Bildirimi hangi e-posta adresinde almak istersiniz?

en: Once a user updates their profile, their Personal Folder name will be updated.
tr_TR: Bir kullanıcı profilini güncellediğinde, Kişisel Klasör adı da güncellenecektir.

en: OneDrive / SharePoint Account Settings
tr_TR: OneDrive / SharePoint Hesap Ayarları

en: OneDrive for Business / Work Account
tr_TR: İş için OneDrive / İş Hesabı

en: Only if you want to use your own App, insert your App Key here
tr_TR: <strong>Yalnızca</strong> kendi Uygulamanızı kullanmak istiyorsanız Uygulama Anahtarınızı buraya girin

en: Only if you want to use your own App, insert your Client ID here
tr_TR: <strong>Yalnızca</strong> kendi Uygulamanızı kullanmak istiyorsanız Müşteri Kimliğinizi buraya girin

en: Only manually added links between users and folders are displayed in this view. If you are using Dynamic Folders in Auto mode, these links are not displayed in this table.
tr_TR: Bu görünümde yalnızca kullanıcılar ve klasörler arasında manuel olarak eklenen bağlantılar görüntülenir. Dinamik Klasörleri Otomatik modda kullanıyorsanız, bu bağlantılar bu tabloda görüntülenmez.

en: Oops! We couldn't verify that you're not a robot :(. Please try refreshing the page.
tr_TR: Oops! Robot olmadığınızı doğrulayamadık :(. Lütfen sayfayı yenilemeyi deneyin.

en: Open
tr_TR: Açık

en: Open Documentation
tr_TR: Dokumanları  Açın

en: Open File in %s
tr_TR: %s içinde Dosya Aç

en: Open Lightbox on page load
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde Lightbox'ı aç

en: Open Subfolder
tr_TR: Alt Klasörü Aç

en: Open a specific folder inside the selected folder. This can be useful in combination with the Dynamic Folders feature. It allows you to create a Dynamic Folder while provide access to a specific subfolder.
tr_TR: Seçili klasörün içinde belirli bir klasörü açın. Bu, Dinamik Klasörler özelliği ile birlikte kullanışlı olabilir. Belirli bir alt klasöre erişim sağlarken bir Dinamik Klasör oluşturmanıza olanak tanır.

en: Open preview inside a lightbox. If disabled, the preview will open in a new tab.
tr_TR: Önizlemeyi bir ışık kutusu içinde açın. Devre dışı bırakılırsa, önizleme yeni bir sekmede açılır.

en: OpenSSL support
tr_TR: OpenSSL desteği

en: Or insert your license code manually:
tr_TR: Veya lisans kodunuzu manuel olarak girin:

en: Or select a folder
tr_TR: Başlangıç Klasörünü Seç

en: Order #
tr_TR: Sipariş #

en: Order Details
tr_TR: Sipariş Detayları

en: Order not found
tr_TR: Sıralama düzeni bulunamadı

en: Order uploads can be uploaded to an order-specific folder. If the uploads are sent from the product, cart or checkout page, the files will be stored in that specific folder until after checkout.
tr_TR: Sipariş yüklemeleri siparişe özel bir klasöre yüklenebilir. Yüklemeler ürün, sepet veya ödeme sayfasından gönderilirse, dosyalar ödeme sonrasına kadar bu belirli klasörde saklanacaktır.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Overwrite already existing files or auto-rename the uploaded files.
tr_TR: Mevcut dosyaların üzerine yazın veya yüklenen dosyaları otomatik olarak yeniden adlandırın.

en: Overwrite existing files
tr_TR: Mevcut dosyaların üzerine yaz

en: Owner emails addresses with access to the folder. Uses Personal Folder data. (##@##.###,###@###.###)
tr_TR: Klasöre erişimi olan sahip e-posta adresleri. Kişisel Klasör verilerini kullanır. (##@##.###,###@###.###)

en: Owner names with access to the folder. Uses Personal Folder data. (##,###,####)
tr_TR: Klasöre erişimi olan sahip adları. Kişisel Klasör verilerini kullanır. (##,###,####)

en: PDF Viewer not loaded
tr_TR: PDF Görüntüleyici yüklenmedi

en: PHP version
tr_TR: PHP Versiyonu

en: Padding
tr_TR: Dolgu

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Parent folder ID
tr_TR: Ana klasör kimliği

en: Parent folder Path
tr_TR: Üst klasör Yolu

en: Parent theme author URL
tr_TR: Ebeveyn teması yazarı URL'si

en: Parent theme name
tr_TR: Ana tema adı

en: Parent theme version
tr_TR: Ana tema sürümü

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password Message Template
tr_TR: Şifre Mesajı Şablonu

en: Password protection
tr_TR: Parola koruması

en: Password protection by default
tr_TR: Varsayılan olarak parola koruması

en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: Pause on hover
tr_TR: Durdur

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: People
tr_TR: Kişi

en: Per Day
tr_TR: Günlük

en: Per Month
tr_TR: Aylık

en: Per Week
tr_TR: Haftalık

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Persian
tr_TR: Farsça

en: Personal Folders
tr_TR: Kişisel Klasörler

en: Personal Folders in Internal modules
tr_TR: Dahili modüllerdeki Kişisel Klasörler

en: Pick and choose files and folders directly from your cloud account.
tr_TR: Dosyaları ve klasörleri doğrudan bulut hesabınızdan seçin ve seçin.

en: Place deleted items in trash instead of immediately deleting them permanently.
tr_TR: Silinen öğeleri hemen kalıcı olarak silmek yerine çöp kutusuna yerleştirin.

en: Play
tr_TR: Oynat

en: Play your music
tr_TR: Müziğinizi çalın

en: Playlist autoplay
tr_TR: Oynatma listesi otomatik oynatma

en: Playlist loop
tr_TR: Çalma listesi döngüsü

en: Playlist open on start
tr_TR: Oynatma listesi başlangıçta açık

en: Playlist opens on top of player
tr_TR: Oynatma listesi oyuncunun tepesinde açılıyor

en: Playlist view
tr_TR: Çalma listesi görünümü

en: Please browse to the page to see this content
tr_TR: Bu içeriği görmek için lütfen sayfaya göz atın

en: Please check if the directory exists on your server and has %s writing permissions %s
tr_TR: Lütfen, klasörün sunucunuzda mevcut olduğunu ve %s yazma izni %s olup olmadığını kontrol ediniz

en: Please check if the file exists on your server or copy it from the %s folder
tr_TR: Lütfen dosyanın sunucunuzda olup olmadığını kontrol edin veya %s klasöründen kopyalayın

en: Please check the sharing permissions for the OneDrive / SharePoint library to see if sharing is allowed.
tr_TR: Paylaşıma izin verilip verilmediğini görmek için lütfen OneDrive / SharePoint kitaplığının paylaşım izinlerini kontrol edin.

en: Please check your existing Shortcodes and Manually linked Personal Folders when changing this setting. Your root folder will not longer be your Personal Folder when Team Folders are enabled
tr_TR: Bu ayarı değiştirirken lütfen mevcut Kısa Kodlarınızı ve Manuel olarak bağlanmış Kişisel Klasörlerinizi kontrol edin. Takım Klasörleri etkinleştirildiğinde kök klasörünüz artık Kişisel Klasörünüz olmayacaktır

en: Please configure the module first
tr_TR: Lütfen önce modülü yapılandırın

en: Please configure the upload location for this product.
tr_TR: Lütfen bu ürün için yükleme konumunu yapılandırın.

en: Please disable this other plugin if you would like to use this plugin
tr_TR: Bu eklentiyi kullanmak istiyorsanız lütfen bu diğer eklentiyi devre dışı bırakın

en: Please enable or install the cURL extension on your server
tr_TR: Lütfen cURL uzantısını sunucunulaz yükelyin ve etkinleştirin

en: Please enter your email address below to proceed.
tr_TR: Devam etmek için lütfen aşağıya e-posta adresinizi girin.

en: Please fill in the required fields first
tr_TR: Lütfen önce gerekli alanları doldurun

en: Please get in touch with us to resolve this issue.
tr_TR: Bu sorunu çözmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Please log in to access this content.
tr_TR: Bu içeriğe erişmek için lütfen giriş yapın.

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permission [anyone with link can view].
tr_TR: Lütfen gömülü dosyaların genel paylaşım iznine sahip olduğunu unutmayın [bağlantıya sahip olan herkes görüntüleyebilir].

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permission [anyone with link can view]. Google Docs can also be embedded in "Edit" mode. The sharing permissions are set to [anyone with link can edit].
tr_TR: Lütfen gömülü dosyaların genel paylaşım iznine sahip olduğunu unutmayın [bağlantıya sahip herkes görüntüleyebilir]. Google Dokümanlar "Düzenle" modunda da gömülebilir. Paylaşım izinleri [bağlantıya sahip herkes düzenleyebilir] olarak ayarlanmıştır.

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permissions.
tr_TR: Lütfen gömülü dosyaların genel paylaşım izinlerine sahip olduğunu unutmayın.

en: Please note, that you won't be able to make changes to your selection after that.
tr_TR: Lütfen bundan sonra seçiminizde değişiklik yapamayacağınızı unutmayın.

en: Please provide a PDF URL.
tr_TR: Lütfen bir PDF URL'si sağlayın.

en: Please re-authorize!
tr_TR: Lütfen tekrar yetkilendirin!

en: Please refresh the authorization or remove the account from the list.
tr_TR: Lütfen yetkilendirmeyi yenileyin veya hesabı listeden kaldırın.

en: Please select for which period the events should be stored.
tr_TR: Lütfen olayların hangi dönem için saklanması gerektiğini seçin.

en: Please select the interval the summary needs to be send.
tr_TR: Lütfen özetin gönderilmesi gereken aralığı seçin.

en: Please use this setting with caution!
tr_TR: Lütfen bu ayarı dikkatli kullanın!

en: Please use this setting with caution! Only disable it when really necessary.
tr_TR: Lütfen bu ayarı dikkatli kullanın! Sadece gerçekten gerekli olduğunda devre dışı bırakın.

en: Please use this setting with caution! Only disable it when you understand the consequenses.
tr_TR: Lütfen bu ayarı dikkatli kullanın! Sadece sonuçlarını anladığınızda devre dışı bırakın.

en: Plugin version
tr_TR: Plugun Versiyonu

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Portable advisory file locking (flock) is used to for the caching mechanism.
tr_TR: Önbellek mekanizması için taşınabilir tavsiye dosyası kilitleme (flok) kullanılır.

en: Portrait
tr_TR: Portre

en: Portrait A4
tr_TR: Portre A4

en: Portuguese
tr_TR: Portekizce

en: Preferred Download Method
tr_TR: Tercih Edilen İndirme Yöntemi

en: Prefix filename
tr_TR: Önek dosya adı

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview File
tr_TR: Önizleme Dosyası

en: Preview file in %s
tr_TR: Dosyayı %s içinde önizleyin

en: Preview in new tab
tr_TR: Yeni sekmede önizleme

en: Previewed
tr_TR: Önizleme

en: Previews
tr_TR: Önizlemeler

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Previous folder
tr_TR: Bir önceki klasör

en: Processing...
tr_TR: İşlem yapıyor...

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Product Page
tr_TR: Ürün Sayfası

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Protect with password
tr_TR: Parola ile koruyun

en: Public
tr_TR: Herkese Açık

en: Purchase
tr_TR: Satın Al

en: Purge
tr_TR: Tasfiye

en: Purge Cache
tr_TR: Temizleme Önbelleği

en: Purge Thumbnails
tr_TR: Küçük Resimleri Temizle

en: Quota
tr_TR: Kota

en: Raw Shortcode
tr_TR: Ham kısa kod

en: Raw module shortcode
tr_TR: Ham modül kısa kodu

en: Raw shortcode
tr_TR: Ham kısa kod

en: Read the full Privacy Policy if you have any further privacy concerns.
tr_TR: Gizlilikle ilgili başka endişeleriniz varsa Gizlilik Politikasının tamamını okuyun.

en: Read-only
tr_TR: Salt Okunur

en: Recipients
tr_TR: Alıcı

en: Redirect to download url
tr_TR: İndirme URL'sine yönlendirme

en: Refresh
tr_TR: Tazele

en: Refresh the authorization!
tr_TR: Yetkilendirmeyi yenile!

en: Register all plugin events.
tr_TR: Tüm eklenti olaylarını kaydedin.

en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

en: Remember last opened location
tr_TR: Son açılan konumu hatırlayın

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove from queue
tr_TR: Kuyruktan kaldır

en: Remove item from list
tr_TR: Öğeyi listeden kaldır

en: Remove users' personal folders after they're deleted.
tr_TR: Kullanıcıların kişisel klasörlerini silindikten sonra kaldırın.

en: Rename
tr_TR: Yeniden adlandırın

en: Rename files and folders via this module.
tr_TR: Bu modül aracılığıyla dosya ve klasörleri yeniden adlandırın.

en: Rename to:
tr_TR: Şu şekilde ismini değiştir:

en: Renamed
tr_TR: Yeniden adlandırıldı

en: Renew now!
tr_TR: Şimdi yenileyin!

en: Reply-to address
tr_TR: Yanıtlanacak adres

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Reports Dashboard
tr_TR: Raporlar Gösterge Tablosu

en: Requested directory isn't allowed
tr_TR: İstenen klasöre izin verilmedi

en: Requested scopes and justification
tr_TR: Talep edilen kapsamlar ve gerekçeler

en: Require unregistered users to enter their email address before accessing content.
tr_TR: Kayıtlı olmayan kullanıcıların içeriğe erişmeden önce e-posta adreslerini girmelerini zorunlu kılın.

en: Required field
tr_TR: Gerekli olan alan

en: Requires Signature
tr_TR: İmza Gerektirir

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Log
tr_TR: Günlüğü Sıfırla

en: Reset Plugin
tr_TR: Eklentiyi Sıfırla

en: Reset filters
tr_TR: Filtreleri sıfırla

en: Reset to Factory Settings
tr_TR: Fabrika Ayarlarına Sıfırla

en: Reset usage limits
tr_TR: Kullanım sınırlarını sıfırlama

en: Resets the current usage limits for all users for today.
tr_TR: Bugün için tüm kullanıcıların geçerli kullanım sınırlarını sıfırlar.

en: Responsive (auto resize player based on video dimensions)
tr_TR: Duyarlı (video boyutlarına göre oynatıcıyı otomatik olarak yeniden boyutlandırır)

en: Restart the playlist as soon as it is finished.
tr_TR: Biter bitmez çalma listesini yeniden başlatın.

en: Restict or limit the kind of files you want to receive via this upload module.
tr_TR: Bu yükleme modülü aracılığıyla almak istediğiniz dosya türlerini kısıtlayın veya sınırlayın.

en: Restore Sharing Permissions
tr_TR: Paylaşım İzinlerini Geri Yükleme

en: Restrict file extensions
tr_TR: Dosya uzantılaını kısıtla

en: Restriction Period
tr_TR: Kısıtlama Süresi

en: Results for %s
tr_TR: İçin sonuçlar %s

en: Retention Period
tr_TR: Saklama Süresi

en: Retouch Needed
tr_TR: Rötuş Gerekli

en: Review & Approve
tr_TR: İnceleyin ve Onaylayın

en: Review & Approve Settings
tr_TR: Ayarları İnceleyin ve Onaylayın

en: Review, select, and confirm files
tr_TR: Dosyaları inceleyin, seçin ve onaylayın

en: Role
tr_TR: Rol

en: Romanian
tr_TR: Romence

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Saved
tr_TR: Kaydedildi

en: Scope shared-links
tr_TR: Kapsam paylaşılan bağlantıları

en: Scroll to Top
tr_TR: Yukarıya ilerleyin

en: Scroll to top
tr_TR: Başa dön

en: Search
tr_TR: Arama

en: Search Box
tr_TR: Arama Kutusu

en: Search Modules
tr_TR: Arama Modülleri

en: Search box for files and content
tr_TR: Dosya ve içerik için arama kutusu

en: Search for files
tr_TR: Dosyaları ara

en: Search for files by filename and content (when files are indexed).
tr_TR: Dosyaları dosya adına ve içeriğine göre arayın (dosyalar dizine eklendiğinde).

en: Search in file content, descriptions, tags and other metadata.
tr_TR: Dosya içeriğinde, açıklamalarında, etiketlerinde ve diğer meta verilerinde arama yapın.

en: Searched
tr_TR: Araştırıldı

en: Section: billing
tr_TR: Bölüm: faturalandırma

en: Section: order review
tr_TR: Bölüm: sipariş incelemesi

en: Section: shipping
tr_TR: Bölüm: Nakliye

en: Secure connection (HTTPS)
tr_TR: Güvenli bağlantı (HTTPS)

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: See %s for available placeholders
tr_TR: Kullanılabilir yer tutucular için bkz. %s

en: See Reports
tr_TR: Raporları gör

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Account
tr_TR: Hesap seç

en: Select Image
tr_TR: Resim seç

en: Select Loader Spinner
tr_TR: Yükleyici Spinner'ını seçiniz

en: Select Module
tr_TR: Modül Seç

en: Select Period
tr_TR: Dönem Seç

en: Select Personal Folder
tr_TR: Kişisel Klasörü Seçin

en: Select all
tr_TR: Tümünü seç

en: Select all items
tr_TR: Tümünü seç

en: Select files or folders
tr_TR: Dosya veya klasör seçme

en: Select folder
tr_TR: Klasör seç

en: Select folder location
tr_TR: Klasör konumunu seçin

en: Select in which folder the Personal Folders should be created.
tr_TR: Kişisel Klasörlerin hangi klasörde oluşturulacağını seçin.

en: Select the aspect ratio for your iFrame. You can set the width of the module container in the Module Container section, and the height will be set accordingly.
tr_TR: IFrame'iniz için en boy oranını seçin. Modül Konteyneri bölümünde modül konteynerinin genişliğini ayarlayabilirsiniz ve yükseklik buna göre ayarlanacaktır.

en: Select the aspect ratio of your videos. The height of the video player will be set accordingly.
tr_TR: Videolarınızın en boy oranını seçin. Video oynatıcının yüksekliği buna göre ayarlanacaktır.

en: Select the content you want to add.
tr_TR: Eklemek istediğiniz içeriği seçin.

en: Select the events for which you want notifications to be sent.
tr_TR: Bildirimlerin gönderilmesini istediğiniz olayları seçin.

en: Select the export file(.json or .gz) you would like to import. Please note that the import will replace your current data.
tr_TR: İçe aktarmak istediğiniz dışa aktarma dosyasını (.json veya .gz) seçin. Lütfen içe aktarmanın mevcut verilerinizin yerini alacağını unutmayın.

en: Select the locations where you want to show the upload box in woocommerce products.
tr_TR: Woocommerce ürünlerinde yükleme kutusunu göstermek istediğiniz konumları seçin.

en: Select the meta data field that should be used for sorting the content.
tr_TR: İçeriği sıralamak için kullanılması gereken meta veri alanını seçin.

en: Select the source of the images. Large thumbnails load fast, original files will take some time to load.
tr_TR: Görüntülerin kaynağını seçin. Büyük küçük resimler hızlı yüklenir, orijinal dosyaların yüklenmesi biraz zaman alacaktır.

en: Select the user's Personal Folder. Set the Personal Folders feature to 'manual' to give the user access to this folder only.
tr_TR: Kullanıcının Kişisel Klasörünü seçin. Kullanıcıya yalnızca bu klasöre erişim vermek için Kişisel Klasörler özelliğini 'manuel' olarak ayarlayın.

en: Select the way in which the description is to be displayed.
tr_TR: Açıklamanın görüntüleneceği yolu seçin.

en: Select this item
tr_TR: Bu öğeyi seçin

en: Select via %s which User Roles are able to perform the actions
tr_TR: Eylemleri yerine getirmek için hangi kullanıcı rollerinin %s aracılığıyla seç

en: Select what should happen when you click on a file.
tr_TR: Bir dosyaya tıkladığınızda ne olması gerektiğini seçin.

en: Select which Media Player skin you want to use by default.
tr_TR: Varsayılan olarak hangi Media Player görünümünü kullanmak istediğinizi seçin.

en: Select which Url Shortener Service you want to use for shared links.
tr_TR: Paylaşılan bağlantılar için hangi URL Kısaltıcı Hizmetini kullanmak istediğinizi seçin.

en: Select which actions should be available for this module. For each action you can select which Roles or Users should be able to perform this action.
tr_TR: Bu modül için hangi eylemlerin kullanılabilir olması gerektiğini seçin. Her eylem için hangi Rollerin veya Kullanıcıların bu eylemi gerçekleştirebileceğini seçebilirsiniz.

en: Select which roles or users should be able to perform the following actions in the WordPress Admin Dashboard.
tr_TR: WordPress Yönetici Panosunda hangi rollerin veya kullanıcıların aşağıdaki eylemleri gerçekleştirebileceğini seçin.

en: Select which roles or users should be able to perform this action via the module.
tr_TR: Hangi rollerin veya kullanıcıların bu eylemi modül aracılığıyla gerçekleştirebileceğini seçin.

en: Select which sharing buttons should be accessible via the sharing dialogs of the plugin.
tr_TR: Eklentinin paylaşım diyalogları aracılığıyla hangi paylaşım düğmelerine erişilebileceğini seçin.

en: Select which skin you want to use for the Inline Preview.
tr_TR: Satır İçi Önizleme için hangi görünümü kullanmak istediğinizi seçin.

en: Select which user roles should not be given a dynamic folder, but should have access to the top folder itself.
tr_TR: Hangi kullanıcı rollerine dinamik bir klasör verilmemesi gerektiğini, ancak üst klasörün kendisine erişime sahip olması gerektiğini seçin.

en: Selected
tr_TR: Seçili

en: Selected Content
tr_TR: Seçilen içerik

en: Selected files
tr_TR: Seçilen dosyalar

en: Selected items:
tr_TR: Seçilmiş parçalar:

en: Selecting files...
tr_TR: Dosyalar seçiliyor ...

en: Selection
tr_TR: Seçim

en: Selection deleted successfully.
tr_TR: Seçim başarıyla silindi.

en: Selection not found
tr_TR: Seçim bulunamadı

en: Selection successfully deleted.
tr_TR: Seçim başarıyla silindi.

en: Selection summary for "%s"
tr_TR: "%s" için seçim özeti

en: Selections
tr_TR: Seçimler

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send a test notification to the channel webhook url using the notification block template.
tr_TR: Bildirim bloğu şablonunu kullanarak kanal web kancası url'sine bir test bildirimi gönderin.

en: Send an email notification to the administrator when an user hits a specific limit.
tr_TR: Bir kullanıcı belirli bir limite ulaştığında yöneticiye bir e-posta bildirimi gönderin.

en: Send automated messages (JSON data) to another application for every event logged by the plugin.
tr_TR: Eklenti tarafından günlüğe kaydedilen her olay için başka bir uygulamaya otomatik mesajlar (JSON verileri) gönderin.

en: Send email notification when limit is reached
tr_TR: Limite ulaşıldığında e-posta bildirimi gönderme

en: Sender information
tr_TR: Gönderici bilgisi

en: Serbian
tr_TR: Sırpça

en: Server environment
tr_TR: Sunucu envanteri

en: Set Sharing Rights
tr_TR: Paylaşım Haklarını Ayarlama

en: Set a custom label for the download item. If this field is left empty, the number of selected items will be used.
tr_TR: İndirme öğesi için özel bir etiket ayarlayın. Bu alan boş bırakılırsa, seçilen öğelerin sayısı kullanılacaktır.

en: Set a custom text for the "Add file(s)" button.
tr_TR: "Dosya ekle" düğmesi için özel bir metin ayarlayın.

en: Set a custom text for the top folder in the breadcrumb folder path. For example: "Home" or "Start".
tr_TR: Ekmek kırıntısı klasör yolundaki en üst klasör için özel bir metin ayarlayın. Örneğin: "Ana Sayfa" veya "Başlat".

en: Set a customised login URL to be used in the login button of the modules.
tr_TR: Modüllerin oturum açma düğmesinde kullanılmak üzere özelleştirilmiş bir oturum açma URL'si ayarlayın.

en: Set maximum height for the plugin container.
tr_TR: Eklenti kabı için maksimum yüksekliği ayarlayın.

en: Set maximum size of the User Folder (e.g. 10M, 100M, 1G). When the Upload function is enabled, the user will not be able to upload when the limit is reached.
tr_TR: Kullanıcı Klasörünün maksimum boyutunu ayarlayın (örn. 10M, 100M, 1G). Yükleme işlevi etkinleştirildiğinde, sınıra ulaşıldığında kullanıcı yükleme yapamayacaktır.

en: Set maximum width for the plugin container.
tr_TR: Eklenti konteyneri için maksimum genişliği ayarlayın.

en: Set sharing rights for files
tr_TR: Dosyalar için paylaşım haklarını ayarlama

en: Set sharing rights for upload folder
tr_TR: Yükleme klasörü için paylaşım haklarını ayarlama

en: Set the OAuth 2.0 Redirect URI in your application to the following uri:
tr_TR: Uygulamanızdaki OAuth 2.0 Yönlendirme URI'sini aşağıdaki uri'ye ayarlayın:

en: Set the color theme to be used for this module. This will override the global theme style set on the plugin's main options page.
tr_TR: Bu modül için kullanılacak renk temasını ayarlayın. Bu, eklentinin ana seçenekler sayfasında ayarlanan genel tema stilini geçersiz kılacaktır.

en: Set to which email address(es) the summary should be send.
tr_TR: Özetin hangi e - posta adreslerine gönderileceğini ayarlayın.

en: Set which buttons (if supported) should be visible in the mediaplayer.
tr_TR: Medyaplayer'da hangi düğmelerin (destekleniyorsa) görünür olması gerektiğini ayarlayın.

en: Set your own thumbnail by adding an image file with the same name as the media file. JPG and PNG file formats are supported.
tr_TR: Medya dosyasıyla aynı ada sahip bir görüntü dosyası ekleyerek kendi küçük resminizi ayarlayın. JPG ve PNG dosya formatları desteklenir.

en: Sets path for switching windows. Possible values are 'vertical' and 'horizontal' and the default is 'vertical'.
tr_TR: Pencereleri değiştirmek için yolu ayarlar. Olası değerler 'dikey' ve 'yatay'dır ve varsayılan değer 'dikey'dir.

en: Setting not saved!
tr_TR: Ayar kaydedilmedi!

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Share
tr_TR: Payllaşın

en: Share Personal Folder with user
tr_TR: Kişisel Klasörü kullanıcı ile paylaşma

en: Share folder
tr_TR: Klasör Paylax

en: Share on
tr_TR: Paylaş

en: SharePoint Site Libraries
tr_TR: SharePoint Site Kitaplıkları

en: SharePoint Sites filter
tr_TR: SharePoint Siteleri filtresi

en: Shared
tr_TR: Paylaşılan

en: Shared Drives
tr_TR: Takım Sürücüleri (Shared Drives)

en: Shared link
tr_TR: Paylaşılan link

en: Shared with me
tr_TR: Benimle paylaştı

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Shortcode Previewer
tr_TR: Kısa Kod Önizleme

en: Shortcodes are supported
tr_TR: Kısa kodlar desteklenir

en: Shortlinks API
tr_TR: Kısabağlantılar API'si

en: Should people be able to access the right click context menu to e.g. save the image?
tr_TR: Kullanıcılar resmi kaydetmek için fareye sağ tıklayarak içerik menüsüne erişebilsinmi?

en: Should the SharePoint Site Libraries be accessible via the plugin? Re-authorize the plugin with your account after changing this setting to make sure that the plugin is granted access with the correct scope.
tr_TR: SharePoint Site Kitaplıklarına eklenti aracılığıyla erişilebilir mi? Eklentiye doğru kapsamda erişim verildiğinden emin olmak için bu ayarı değiştirdikten sonra eklentiyi hesabınızla yeniden yetkilendirin.

en: Should the user be able to download the content via the shared link?
tr_TR: Kullanıcı içeriği paylaşılan bağlantı üzerinden indirebilmeli mi?

en: Should the user be allowed to change the view via the module on the Front-End?
tr_TR: Kullanıcının Ön Uçtaki modül aracılığıyla görünümü değiştirmesine izin verilmeli mi?

en: Show Folder Thumbnails
tr_TR: Klasör Küçük Resimlerini Göster

en: Show Playlist
tr_TR: Playlisti Göster

en: Show Thumbnails
tr_TR: Minyatür Göster

en: Show after clicking on the Lightbox.
tr_TR: Işık Kutusuna tıkladıktan sonra göster.

en: Show arrows
tr_TR: Okları göster

en: Show breadcrumb
tr_TR: Kırıntıyı göster

en: Show description directly in slide content.
tr_TR: Açıklamayı doğrudan slayt içeriğinde gösterin.

en: Show description in slide content when hover over slide.
tr_TR: Slaytın üzerine gelindiğinde slayt içeriğinde açıklama göster.

en: Show description via info button.
tr_TR: Bilgi düğmesi aracılığıyla açıklamayı gösterin.

en: Show descriptions
tr_TR: Açıklamaları Göster

en: Show dots
tr_TR: Noktaları göster

en: Show file extension
tr_TR: Dosya uzantılarını göster

en: Show file name
tr_TR: Dosya adını göster

en: Show file names
tr_TR: Dosya isimlerini göster

en: Show file size
tr_TR: Dosya Büyüklüğünü göster

en: Show folder tree
tr_TR: Klasör ağacını göster

en: Show header
tr_TR: Başlığı (Header) Göster

en: Show last modified by
tr_TR: En son değiştirilen tarihi göster

en: Show last modified date
tr_TR: En son değiştirilen tarihi göster

en: Show lead screen
tr_TR: Müşteri adayı ekranını göster

en: Show login screen
tr_TR: Giriş ekranını göster

en: Show preview
tr_TR: Gösteri önizlemesi

en: Show quick preview button
tr_TR: Hızlı önizleme düğmesini göster

en: Show refresh button
tr_TR: Tazeleme butonunu göster

en: Show the 'Preview in a new tab' option in the File Actions menu.
tr_TR: Dosya Eylemleri menüsünde 'Yeni bir sekmede önizleme' seçeneğini gösterin.

en: Show the file name of the document above the iFrame.
tr_TR: Belgenin dosya adını iFrame'in üzerinde gösterin.

en: Show the following file extension
tr_TR: Aşağıdaki dosya uzantısını göster

en: Show the following files
tr_TR: Aşağıdaki dosyaları gösterin

en: Show the navigation bar when the user starts using the Gallery. If disabled, the navigation bar will always be visible.
tr_TR: Kullanıcı Galeri'yi kullanmaya başladığında gezinti çubuğunu gösterin. Devre dışı bırakılırsa gezinme çubuğu her zaman görünür olur.

en: Show thumbnails for the folders in the gallery mode.
tr_TR: Galeri modunda klasörler için küçük resimleri gösterin.

en: Show thumbnails of the files inside the Lightbox.
tr_TR: Lightbox içindeki dosyaların küçük resimlerini gösterin.

en: Show when Order is
tr_TR: Siparişin ne zaman olduğunu göster

en: Show when hovering over the Lightbox.
tr_TR: Lightbox'ın üzerine gelindiğinde göster.

en: Shuffle
tr_TR: Karıştır

en: Shuffle/Random
tr_TR: Karıştır/Rastgele

en: Sign up for %s and %s get your API token%s.
tr_TR: %s için kaydolun ve %s API belirtecinizi%s alın.

en: Sign up for %s and %s get your Access Token%s.
tr_TR: %s için kaydolun ve %s Erişim Jetonunuzu%s alın.

en: Single ZIP Button
tr_TR: Tek Fermuarlı Düğme

en: Site address (URL)
tr_TR: Site adresi (URL)

en: Site-wide disabled
tr_TR: Site genelinde devre dışı

en: Site-wide enabled
tr_TR: Site genelinde etkin

en: Size
tr_TR: Ölçü

en: Skip ad
tr_TR: Reklamı geç

en: Skip back %1 seconds
tr_TR: % 1 saniye geri atla

en: Skip back 10 second
tr_TR: 10 saniye geri atla

en: Skip button visible after (seconds)
tr_TR: Atla düğmesi (saniye) sonra görünür

en: Skip in %1 seconds
tr_TR: %s saniye içinde geç

en: Skip in 1 second
tr_TR: 1 saniye içinde geç

en: Skip notification for current user
tr_TR: Geçerli kullanıcı için bildirimi atla

en: Slack Blocks template (JSON)
tr_TR: Slack Blokları şablonu (JSON)

en: Slide Content
tr_TR: Slayt İçeriği

en: Slide height
tr_TR: Kaydırak yüksekliği

en: Slide placement
tr_TR: Slayt yerleşimi

en: Slider / Carousel
tr_TR: Kaydırıcı / Karusel

en: Slider Layout
tr_TR: Slayt Düzeni

en: Slider Navigation
tr_TR: Slider Menüsü

en: Slider for displaying images
tr_TR: Görüntüleri görüntülemek için kaygan kaydırıcı

en: Slides in viewport
tr_TR: Görüntü alanındaki slaytlar

en: Slides per animation
tr_TR: Animasyon başına slaytlar

en: Slovak
tr_TR: Slovakça

en: Slovenian
tr_TR: Slovence

en: Slow - Show original files.
tr_TR: Yavaş - Orijinal dosyaları göster.

en: Social Sharing Buttons
tr_TR: Sosyal Paylaşım Butonları

en: Some permissions (typically .All scopes) may require administrator consent. Policies vary by organization.
tr_TR: Bazı izinler (genellikle .All kapsamları) yönetici onayı gerektirebilir. İlkeler kuruluşa göre değişiklik gösterir.

en: Sort Order
tr_TR: Sıralama düzeni

en: Sort field
tr_TR: Alanı düzenle

en: Sort options
tr_TR: Özellikleri Sırala

en: Sorting
tr_TR: Düzene Koyma

en: Source Chooser
tr_TR: Kaynak seçici

en: Space between images.
tr_TR: Görüntüler arasında boşluk.

en: Space between slides (in "px"). Cannot yet be used in combination with Auto size setting.
tr_TR: Slaytlar arasındaki boşluk ("px" cinsinden). Henüz Otomatik boyut ayarı ile birlikte kullanılamaz.

en: Spanish
tr_TR: İspanyolca

en: Specify the password to access the shared link. Leave empty to not use a password.
tr_TR: Paylaşılan bağlantıya erişmek için parolayı belirtin. Parola kullanmamak için boş bırakın.

en: Specify the returned value on front end
tr_TR: Ön uçta iade edilen değeri belirtin

en: Speed Rate
tr_TR: Hız oranı

en: Speed of the slide animation.
tr_TR: Slayt animasyonunun hızı.

en: Start
tr_TR: Başla

en: Start Upload
tr_TR: Yüklemeyi Başlat

en: Start slideshow
tr_TR: Slide gösterisini başlat

en: Start the media directly when the module is rendered.
tr_TR: Modül oluşturulduğunda medyayı doğrudan başlatın.

en: Start the upload directly once it is selected on the users device.
tr_TR: Kullanıcı cihazında seçildikten sonra yüklemeyi doğrudan başlatın.

en: Start upload
tr_TR: Yüklemeyi başlat

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Still Waiting?
tr_TR: Hala bekliyorum?

en: Stop
tr_TR: Durdur

en: Stop slideshow
tr_TR: Slide gösterisiin bitir

en: Stops sliding on mouseover.
tr_TR: Fareyle üzerine gelindiğinde kaymayı durdurur.

en: Stream your video files
tr_TR: Video dosyalarınızı yayınlayın

en: Streamed
tr_TR: Gerçek zamanlı veri akışı

en: Subject for this email notification.
tr_TR: Bu e-posta bildirimi için konu.

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Successfully added module.
tr_TR: Modül başarıyla eklendi.

en: Successfully added shortcut in new location
tr_TR: Yeni konuma kısayol başarıyla eklendi

en: Successfully copied to new location
tr_TR: Yeni konuma başarıyla kopyalandı

en: Successfully moved to new location.
tr_TR: Başarılı bir şekilde yeni yere taşındı.

en: Successfully saved!
tr_TR: Başarıyla kaydedildi!

en: Summary Email
tr_TR: Özet E-posta

en: Support
tr_TR: Destek

en: Support & Documentation
tr_TR: Destek ve Dokumanlar

en: Support Expired
tr_TR: Destek Süresi Doldu

en: Support for IE 10 & 11
tr_TR: IE 10 ve 11 için destek

en: Support for individual limits
tr_TR: Bireysel sınırlar için destek

en: Supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. Currently, only  Linear MP4 elements are supported.
tr_TR: Videolarınız için para kazanma seçenekleri sunmak için VAST XML reklamlarını destekler. Şu anda yalnızca Doğrusal MP4 öğeleri desteklenmektedir.

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: Switch to new Search API (Beta)
tr_TR: Yeni Arama API'sine geçiş (Beta)

en: Tagalog
tr_TR: Tanrıkulu

en: Template for each file item in the filelist in the download/upload/delete notification body.
tr_TR: İndirme/yükleme/silme bildirim gövdesindeki dosya listesindeki her dosya öğesi için şablon.

en: Template name for automatically created Dynamic Folders.
tr_TR: Otomatik olarak oluşturulan Dinamik Klasörler için şablon adı.

en: Template name for automatically created Personal Folders.
tr_TR: Otomatik olarak oluşturulan Kişisel Klasörler için şablon adı.

en: Temporary Upload Folder
tr_TR: Geçici Yükleme Klasörü

en: Terms Extended License
tr_TR: Genişletilmiş Lisans Koşulları

en: Terms Regular License
tr_TR: Düzenli Lisans Koşulları

en: Test notification
tr_TR: Test bildirimi

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkürler!

en: Thanks for registering your product!
tr_TR: Ürününüzü kaydettirdiğiniz için teşekkürler!

en: That doesn't work. Are there any illegal characters (<>:"/\|?*) in the filename?
tr_TR: Bu işe yaramıyor. Dosya adında geçersiz karakterler var mı (<>: "/ \ |? *)?

en: The %s setting is experimental and may produce unexpected results with some settings. Use with caution.
tr_TR: %s ayarı deneyseldir ve bazı ayarlarda beklenmedik sonuçlar üretebilir. Dikkatli kullanın.

en: The API does not support ZIP creation on the fly. Therefore, the ZIP file needs to be created (temporarily) on your server. For that reason, it is not recommended to enable this setting when you are working with large files or folders.
tr_TR: API, anında ZIP oluşturulmasını desteklemez. Bu nedenle, ZIP dosyasının sunucunuzda (geçici olarak) oluşturulması gerekir. Bu nedenle, büyük dosya veya klasörlerle çalışırken bu ayarı etkinleştirmeniz önerilmez.

en: The API has limited support for ZIP creation on the fly. Therefore, the ZIP file needs to be created (temporarily) on your server when filters are configured for the module. Folders can be downloaded directly via the API if the module does not do any filtering.
tr_TR: API, anında ZIP oluşturma için sınırlı desteğe sahiptir. Bu nedenle, modül için filtreler yapılandırıldığında ZIP dosyasının sunucunuzda (geçici olarak) oluşturulması gerekir. Modül herhangi bir filtreleme yapmıyorsa, klasörler doğrudan API aracılığıyla indirilebilir.

en: The Gravity PDF integrations allow you to store your Gravity Forms submissions directly in the cloud.
tr_TR: Gravity PDF entegrasyonları, Gravity Forms gönderimlerinizi doğrudan bulutta saklamanızı sağlar.

en: The WP Cloud Plugins are able to communicate with their licence server.
tr_TR: WP Cloud Eklentileri lisans sunucuları ile iletişim kurabilir.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
tr_TR: Sitenizin zaman aşımına uğramadan önce tek bir işlemle harcayacağı süre (saniye olarak) (sunucu kilitlenmelerini önlemek için)

en: The authorization will ask you to grant the application the following scopes:
tr_TR: Yetki, başvuruya aşağıdaki kapsamları vermenizi isteyecektir:

en: The cURL library of your server does not support TLS1.1 or TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.1 support or higher for this library
tr_TR: Sunucunuzun cURL kütüphanesi TLS1.1 veya TLS1.2'yi (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2) desteklemiyor. Güvenli bir bağlantı oluşturmak için API tarafından bu gereklidir. Lütfen web barındırıcınızla iletişim kurun ve onlardan curl kütüphanesini yükseltmelerini ve / veya bu kütüphane için TLS1.1 veya daha yüksek bir desteği etkinleştirmelerini isteyin

en: The cURL library of your server does not support TLS1.2 or TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.2 support or higher for this library
tr_TR: Sunucunuzun cURL kitaplığı TLS1.2 veya TLS1.3'ü desteklemiyor (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. Bu, API tarafından güvenli bir bağlantı oluşturmak için gereklidir. Lütfen web barındırıcınıza başvurun ve kıvrılma kitaplığını yükseltmesini ve/veya TLS1'i etkinleştirmesini isteyin. Bu kitaplık için .2 desteği veya üstü

en: The collection has been approved and a notification has been sent.
tr_TR: Koleksiyon onaylanmış ve bir bildirim gönderilmiştir.

en: The collection has been reopened.
tr_TR: Koleksiyon yeniden açıldı.

en: The collection is marked as approved.
tr_TR: Koleksiyon onaylandı olarak işaretlenmiştir.

en: The collection status is not modified.
tr_TR: Tahsilat durumu değiştirilmez.

en: The current language used by WordPress. Default = English
tr_TR: WordPress tarafından kullanılan geçerli dil. Varsayılan = İngilizce

en: The default timezone for your server.
tr_TR: Sunucunuz için varsayılan saat dilimi.

en: The description will appear on hover by default. When this setting is enabled it will always be visible.
tr_TR: Açıklama varsayılan olarak üzerine gelindiğinde görünecektir. Bu ayar etkinleştirildiğinde her zaman görünür olacaktır.

en: The events send to your endpoint will include a signature. You can use this secret to verify that the events were sent by this plugin, not by a third party. See the documentation for more information.
tr_TR: Uç noktanıza gönderilen olaylar bir imza içerecektir. Olayların üçüncü bir tarafça değil, bu eklenti tarafından gönderildiğini doğrulamak için bu sırrı kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için belgelere bakın.

en: The feature is disabled.
tr_TR: Özellik devre dışı bırakıldı.

en: The file is probably deleted from the cloud.
tr_TR: Dosya muhtemelen buluttan silinmiştir.

en: The file you are looking for cannot be found.
tr_TR: Aradığınız dosya bulunamıyor.

en: The following comment was added on approval
tr_TR: Onay üzerine aşağıdaki yorum eklenmiştir

en: The following file(s) are not uploaded succesfully:
tr_TR: Aşağıdaki dosyalar başarıyla yüklenmedi:

en: The form cannot be submitted. Please remove all files that are not successfully attached.
tr_TR: Form gönderilemez. Lütfen başarıyla eklenmemiş tüm dosyaları kaldırın.

en: The gap (px) between rows and columns of various plugin elements, such as the File Browser grid.
tr_TR: Dosya Tarayıcı ızgarası gibi çeşitli eklenti öğelerinin satır ve sütunları arasındaki boşluk (px).

en: The generated masked Account ID uses a salt, which could break existing shared or saved links if the salt is lost. This could happen if you reinstall the plugin, for example. This is not reversible.
tr_TR: Oluşturulan maskeli Hesap Kimliği bir tuz kullanır, bu da tuz kaybolursa mevcut paylaşılan veya kaydedilen bağlantıları bozabilir. Örneğin, eklentiyi yeniden yüklerseniz bu olabilir. Bu durum geri döndürülemez.

en: The height of your slides.
tr_TR: Slaytlarınızın yüksekliği.

en: The homepage URL of your site.
tr_TR: Sitenizin ana sayfa URL'si.

en: The ideal height you want your grid rows to be. The module will slightly adjusts the row height to fit the images in the masonary grid.
tr_TR: Izgara satırlarınızın olmasını istediğiniz ideal yükseklik. Modül, görüntüleri masonary ızgaraya sığdırmak için satır yüksekliğini hafifçe ayarlayacaktır.

en: The installed version of the current active theme.
tr_TR: Geçerli etkin temanın yüklü sürümü.

en: The installed version of the parent theme.
tr_TR: Ana temanın yüklü sürümü.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
tr_TR: Bir postta bulunabilecek en büyük dosya boyutu.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
tr_TR: WordPress kurulumunuza yüklenebilecek en büyük dosya boyutu.

en: The listener URL where the JSON data will be send to.
tr_TR: JSON verilerinin gönderileceği dinleyici URL'si.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
tr_TR: Sitenizin bir defada kullanabileceği maksimum bellek miktarı (RAM).

en: The maximum number of items that can be selected.
tr_TR: Seçilebilecek maksimum öğe sayısı.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
tr_TR: Aşırı yüklemeyi önlemek için sunucunuzun tek bir işlev için kullanabileceği maksimum değişken sayısı.

en: The mediaplayer of the plugin supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. You can enable advertisments for the complete site and per Media Player shortcode. Currently, this plugin only supports Linear elements with MP4
tr_TR: Eklentinin mediatörü, videolarınız için para kazanma seçenekleri sunan VAST XML reklamlarını destekliyor. Tüm site ve Media Player kısa koduna göre reklamları etkinleştirebilirsiniz. Şu anda, bu eklenti yalnızca MP4'lü Doğrusal öğeleri destekliyor

en: The module could not be added.
tr_TR: Modül eklenemedi.

en: The module could not be deleted.
tr_TR: Modül silinemedi.

en: The module could not be updated.
tr_TR: Modül güncellenemedi.

en: The name of the current active theme.
tr_TR: Geçerli etkin temanın adı.

en: The name of the parent theme.
tr_TR: Üst temanın adı.

en: The naming template can also be set per shortcode individually.
tr_TR: Adlandırma şablonu ayrıca kısa kod başına ayrı ayrı ayarlanabilir.

en: The new folder is in the template folder. Select another folder.
tr_TR: Yeni klasör şablon klasöründedir. Başka bir klasör seçin.

en: The number of files that a user is allowed to download during the selected period.
tr_TR: Bir kullanıcının seçilen süre boyunca indirmesine izin verilen dosya sayısı.

en: The number of times the same file can be downloaded by a user during the selected period.
tr_TR: Seçilen süre boyunca aynı dosyanın bir kullanıcı tarafından kaç kez indirilebileceği.

en: The other plugin is using an old version of the Api-PHP-client that isn't capable of running multiple configurations
tr_TR: Diğer eklenti, Api-PHP istemcisinin birden fazla yapılandırma çalıştıramayan eski bir sürümünü kullanıyor

en: The parent theme developers URL.
tr_TR: Ana tema geliştiricilerinin URL'si.

en: The plugin integrates seamlessly with a number of other well-designed WordPress plugins, allowing you to build even more powerful solutions.
tr_TR: Eklenti, iyi tasarlanmış bir dizi başka WordPress eklentisiyle sorunsuz bir şekilde entegre olarak daha da güçlü çözümler oluşturmanıza olanak tanır.

en: The plugin is not yet activated. This means you’re missing out on updates and support! Please activate the plugin in order to start using the plugin, or disable the plugin.
tr_TR: Eklenti henüz etkinleştirilmedi. Bu, güncellemeleri ve desteği kaçırdığınız anlamına gelir! Eklentiyi kullanmaya başlamak için lütfen eklentiyi etkinleştirin veya eklentiyi devre dışı bırakın.

en: The plugin isn't currently connected to a %s account. Add an account or disable the plugin if you are not using it.
tr_TR: Eklenti şu anda bir %s hesabına bağlı değil. Kullanmıyorsanız bir hesap ekleyin veya eklentiyi devre dışı bırakın.

en: The plugin isn't currently connected to a %s account. Add an account to get access to your content in the cloud.
tr_TR: Eklenti şu anda bir %s hesabına bağlı değil. Buluttaki içeriğinize erişmek için bir hesap ekleyin.

en: The plugin isn't longer linked to the account(s): %s
tr_TR: Eklenti artık hesap(lar)a bağlı değil: %s

en: The plugin license gives permission to use the plugin on a single site. You will need separate licenses for each site if you have the plugin active on multiple sites.
tr_TR: Eklenti lisansı, eklentiyi tek bir sitede kullanma izni verir. Eklentiyi birden fazla sitede aktif hale getirirseniz, her site için ayrı lisanslara ihtiyacınız olacaktır.

en: The plugin registers a {{new event}}
tr_TR: Eklenti bir {{yeni olay}} kaydeder

en: The plugin registers the following event: {{Select event:%1$s}}
tr_TR: Eklenti aşağıdaki olayı kaydeder: {{Select event:%1$s}}

en: The plugin uses, among others, the WordPress Nonce system to protect you against several types of attacks including CSRF. Disable this in case you are encountering conflicts with plugins that alters this system.
tr_TR: Eklenti, diğerlerinin yanı sıra, sizi CSRF dahil olmak üzere çeşitli saldırı türlerine karşı korumak için WordPress Nonce sistemini kullanır. Bu sistemi değiştiren eklentilerle çakışmalarla karşılaşmanız durumunda bunu devre dışı bırakın.

en: The plugin will generate thumbnails for Business accounts if enabled in the settings, and store them locally. You can purge that folder if needed.
tr_TR: Eklenti, ayarlarda etkinleştirilmişse İşletme hesapları için küçük resimler oluşturacak ve bunları yerel olarak depolayacaktır. Gerekirse bu klasörü temizleyebilirsiniz.

en: The plugin will send its events to Google Analytics if your Google tracker has been added to your site.
tr_TR: Google izleyiciniz sitenize eklenmişse, eklenti etkinliklerini Google Analytics'e gönderecektir.

en: The root URL of your site.
tr_TR: Sitenizin kök URL'si.

en: The roundness (px) of various plugin elements, such as file tiles, modal dialogs and buttons.
tr_TR: Dosya kutucukları, modal iletişim kutuları ve düğmeler gibi çeşitli eklenti öğelerinin yuvarlaklığı (px).

en: The roundness of the image corners in pixels (px).
tr_TR: Görüntü köşelerinin piksel (px) cinsinden yuvarlaklığı.

en: The secret key authorizes communication between your application backend and the reCAPTCHA server to verify the user.
tr_TR: Gizli anahtar, kullanıcıyı doğrulamak için uygulamanızın arka ucu ile reCAPTCHA sunucusu arasındaki iletişimi yetkilendirir.

en: The selected account is no longer available, or there are currently no accounts linked to the plugin. Please make sure that the plugin has active accounts and re-create the shortcode.
tr_TR: Seçilen hesap artık mevcut değil veya şu anda eklentiye bağlı hesap yok. Lütfen eklentinin aktif hesaplara sahip olduğundan emin olun ve kısa kodu yeniden oluşturun.

en: The selected folder is no longer available. Please reselect a top folder.
tr_TR: Seçilen klasör artık mevcut değil. Lütfen bir üst klasörü yeniden seçin.

en: The selection could not be deleted.
tr_TR: Seçim silinemedi.

en: The sharing permissions on this file is preventing you from accessing this shared link. Please contact the administrator to change the sharing settings for this document in the cloud.
tr_TR: Bu dosyadaki paylaşım izinleri, paylaşılan bu bağlantıya erişmenizi engelliyor. Buluttaki bu belgenin paylaşım ayarlarını değiştirmek için lütfen yöneticiyle iletişime geçin.

en: The site key is used to invoke reCAPTCHA service on your site or mobile application.
tr_TR: Site anahtarı, sitenizde veya mobil uygulamanızda reCAPTCHA hizmetini çağırmak için kullanılır.

en: The support period for this license has expired on %s.
tr_TR: Bu lisans için destek süresi %s tarihinde sona ermiştir.

en: The theme developers URL.
tr_TR: Tema geliştiricileri URL'si.

en: The total amount of bandwidth that a user is allowed to use during the selected period.
tr_TR: Bir kullanıcının seçilen süre boyunca kullanmasına izin verilen toplam bant genişliği miktarı.

en: The total amount of bandwidth that a user is allowed to use during the selected period..
tr_TR: Bir kullanıcının seçilen süre boyunca kullanmasına izin verilen toplam bant genişliği miktarı.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
tr_TR: Yüklenen dosya HTML formunda tanımlanan MAX_FILE_SIZE talimatını aşmaktadır

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
tr_TR: Yüklenen dosya php.ini de tanımla maksimum dosya büyüklüğünü aşmaktadır

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
tr_TR: Yüklenen dosya  php.ini dosyasında tanımlı  upload_max_filesize  (maksimum dosya büyüklüğünü) aşmaktadır

en: The uploaded file was only partially uploaded
tr_TR: Yüklenmeye çalışılan dosya ancak kısmi olarak aktarıldı

en: The user has been successfully added to the collection.
tr_TR: Kullanıcı koleksiyona başarıyla eklendi.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
tr_TR: Barındırma sunucunuzda PHP'nin sürümü kuruldu.

en: The version of WordPress installed on your site.
tr_TR: Sitenize yüklenen WordPress sürümü.

en: The version of cURL installed on your server.
tr_TR: Sunucunuzda yüklü cURL versiyonu.

en: The version of this plugin installed on your site.
tr_TR: Bu eklentinin sitenize yüklenmiş sürümü.

en: The webhook url where the notification JSON data will be send to.
tr_TR: Bildirim JSON verilerinin gönderileceği webhook url'si.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Theme Style
tr_TR: Tema Stili

en: Theme style
tr_TR: Tema stili

en: There are no items found.
tr_TR: Hiç eşya bulunamadı.

en: There are no selections available.
tr_TR: Mevcut seçim bulunmamaktadır.

en: There is no changelog available.
tr_TR: Değişiklik Logu mevcut değil.

en: These settings are used for all modules with automatically linked Personal Folders, unless otherwise specified.
tr_TR: Bu ayarlar, aksi belirtilmedikçe, otomatik olarak bağlanan Kişisel Klasörlere sahip tüm modüller için kullanılır.

en: This HTML template is used to list uploads in form submissions and email confirmations. Use valid HTML for emails.
tr_TR: Bu HTML şablonu, form gönderimlerinde ve e-posta onaylarında yüklemeleri listelemek için kullanılır. E-postalar için geçerli HTML kullanın.

en: This WP Cloud Plugin module is not yet configured.
tr_TR: Bu WP Cloud Plugin modülü henüz yapılandırılmadı.

en: This content failed to load
tr_TR: Bu içerik yüklenmesi tamamlanmadı

en: This content is not available at this moment unfortunately. Contact the administrators of this site so they can check the plugin involved.
tr_TR: Bu içerik maalesef şu anda mevcut değil. İlgili eklentiyi kontrol edebilmeleri için bu sitenin yöneticileriyle iletişime geçin.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
tr_TR: Bu içerik parola ile korunmaktadır. Görmek için lütfen aşağı parolanızı girin:

en: This field is not editable
tr_TR: Bu alan düzenlenebilir değil

en: This field is required
tr_TR: Bu alan gereklidir

en: This field is required. Please upload your files.
tr_TR: Bu alan gereklidir. Lütfen dosyalarınızı yükleyin.

en: This image failed to load
tr_TR: Bu fotoğrafın yüklenmesi tamamlanmadı

en: This information will only be displayed on this page for easy account identification.
tr_TR: Bu bilgiler, yalnızca kolay hesap tanımlama için bu sayfada görüntülenecektir.

en: This is an estimate of the API bandwidth used. It doesn't take into account if a user has only partially streamed a file or stopped a download before it was complete.
tr_TR: Bu, kullanılan API bant genişliğinin bir tahminidir. Bir kullanıcının bir dosyayı yalnızca kısmen yayınladığını veya bir indirme işlemini tamamlanmadan durdurduğunu hesaba katmaz.

en: This is not a backup file for this plugin.
tr_TR: Bu, bu eklenti için bir yedekleme dosyası değildir.

en: This is the latest summary of all the activites that are logged since %s
tr_TR: %s'den beri günlüğe kaydedilen tüm etkinliklerin en son özeti

en: This is the latest summary of all the activities that are logged since %s
tr_TR: %s'den beri günlüğe kaydedilen tüm etkinliklerin en son özeti

en: This is the text version of the upload list for when HTML is not supported.
tr_TR: Bu, HTML'nin desteklenmediği durumlar için yükleme listesinin metin sürümüdür.

en: This message is displayed when a module is protected by a password and the user is prompted to enter the password.
tr_TR: Bu mesaj, bir modül bir parola ile korunduğunda ve kullanıcıdan parolayı girmesi istendiğinde görüntülenir.

en: This message is displayed when a module requires users to enter user information (e.g. email address) before they are able to access the content.
tr_TR: Bu mesaj, bir modül kullanıcıların içeriğe erişmeden önce kullanıcı bilgilerini (örn. e-posta adresi) girmelerini gerektirdiğinde görüntülenir.

en: This module (#%s) is not active at the moment.
tr_TR: Bu modül (#%s) şu anda aktif değildir.

en: This module is currently linked to a cloud account and/or folder which is no longer accessible by the plugin. To resolve this, please relink the module again to the correct folder.
tr_TR: Bu modül şu anda eklenti tarafından artık erişilemeyen bir bulut hesabına ve / veya klasöre bağlıdır. Bu sorunu çözmek için lütfen modülü tekrar doğru klasöre bağlayın.

en: This module is not available because the connected account is set to read-only mode. Please reconnect your cloud account using the correct permissions.
tr_TR: Bağlı hesap salt okunur moda ayarlandığı için bu modül kullanılamıyor. Lütfen doğru izinleri kullanarak bulut hesabınızı yeniden bağlayın.

en: This setting is deprecated.
tr_TR: Bu ayar kullanımdan kaldırılmıştır.

en: This setting is experimental and can have unexpected results in combination with some settings.
tr_TR: Bu ayar deneyseldir ve bazı ayarlarla birlikte kullanıldığında beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

en: This setting is replaced with: %s .
tr_TR: Bu ayar ile değiştirilir: %s .

en: This setting only restricts access to the plugin's internal modules. To enable personal folders for modules on your site, use the module's configuration panel
tr_TR: Bu ayar yalnızca eklentinin dahili modüllerine erişimi kısıtlar. Sitenizdeki modüller için kişisel klasörleri etkinleştirmek için modülün yapılandırma panelini kullanın

en: This shows critical information about your WordPress and Server configuration and items that require your attention.
tr_TR: Bu, WordPress ve Sunucu yapılandırmanız hakkında kritik bilgileri ve dikkat etmeniz gereken öğeleri gösterir.

en: Throttle to prevent resource complaints on budget hosts. The higher the value, the slower the download/stream when the proxy download method is used.
tr_TR: Bütçe ana bilgisayarlarında kaynak şikayetlerini önlemek için gaz kelebeği. Değer ne kadar yüksek olursa, proxy indirme yöntemi kullanıldığında indirme/akış o kadar yavaş olur.

en: Thumbnail Bar
tr_TR: Küçük Resim Çubuğu

en: Thumbnail location
tr_TR: Küçük resim konumu

en: Thumbnails view
tr_TR: Küçükresim (Thumbnails) Görüntüleme

en: Time Slider
tr_TR: Zaman Kaydırıcısı

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To do so, please follow these instructions
tr_TR: Bunu yapmak için, lütfen  şu talimatları takip edin

en: To manage modules directly from the module overview, we recommend using the short version %s.
tr_TR: Modülleri doğrudan modül genel görünümünden yönetmek için kısa sürümü %s kullanmanızı öneririz.

en: To monitor limits, the user must be logged in to your site or have cookies enabled in their browser. If a user is untraceable, the action will be blocked if this setting is enabled.
tr_TR: Sınırları izlemek için, kullanıcının sitenizde oturum açmış olması veya tarayıcılarında çerezlerin etkinleştirilmiş olması gerekir. Bir kullanıcı izlenemiyorsa, bu ayar etkinleştirilirse eylem engellenecektir.

en: To resolve this, please remove those functions from the "disabled_functions" PHP configuration.
tr_TR: Bunu çözmek için, lütfen bu işlevleri "disabled_functions" PHP yapılandırmasından kaldırın.

en: To start using this plugin, please activate your license.
tr_TR: Bu eklentiyi kullanmaya başlamak için lütfen lisansınızı etkinleştirin.

en: To use the WP Cloud Plugins, you need a valid licence. This licence is validated from time to time using the licence server.
tr_TR: WP Cloud Eklentilerini kullanmak için geçerli bir lisansa ihtiyacınız vardır. Bu lisans, lisans sunucusu kullanılarak zaman zaman doğrulanır.

en: To view this content, you need to have JavaScript enabled in your browser
tr_TR: Bu içeriği görüntülemek için tarayıcınızda JavaScript'in etkin olması gerekir

en: Toggle Loop
tr_TR: Tekrar aç/kapa

en: Toggles the automatic change of slides.
tr_TR: Slaytların otomatik olarak değiştirilmesini sağlar.

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Top Downloads
tr_TR: En Çok İndirilenler

en: Top Previews
tr_TR: En İyi Önizlemeler

en: Top folder
tr_TR: Üst klasör

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total file size (#MB)
tr_TR: Toplam dosya boyutu (#MB)

en: Try to open the file in a new window.
tr_TR: Dosyayı yeni bir pencerede açmayı deneyin.

en: Try to upload the file again
tr_TR: Dosyayı tekrar yüklemeyi deneyin

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: Turn off Fullscreen
tr_TR: Tam Ekranı Kapat

en: Type
tr_TR: Tip

en: Ukrainian
tr_TR: Ukrayna

en: Unavailable
tr_TR: Kullanım dışı

en: Unique folder name where the uploads should be stored. Make sure that Personal Folder feature is enabled in the shortcode
tr_TR: Yüklemelerin depolanacağı benzersiz klasör adı. Kısa kodda Kişisel Klasör özelliğinin etkinleştirildiğinden emin olun

en: Unknown update checker status "%s"
tr_TR: Bilinmeyen güncelleme  denetleyicisi durumu "%s"

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: Unlock
tr_TR: Kilidi Aç

en: Unmute
tr_TR: Sesi aç

en: Unselected
tr_TR: Seçili

en: Update Personal Folders name after profile update
tr_TR: Profil güncellemesinden sonra Kişisel Klasörler adını güncelleme

en: Update automatically
tr_TR: Otomatik olarak güncelle

en: Updates
tr_TR: Güncellemeler

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload Box
tr_TR: Yükleme Kutusu

en: Upload Box Locations
tr_TR: Yükleme Kutusu Konumları

en: Upload Box Settings
tr_TR: Yükleme seçenekleri ayarı

en: Upload Button Text
tr_TR: Yükle Butonu Yazısı

en: Upload Configuration
tr_TR: Yapılandırma Yükle

en: Upload Folder Name
tr_TR: Klasör ismini yükleyin

en: Upload List Template
tr_TR: Liste Şablonu Yükle

en: Upload Notifications
tr_TR: Yükleme Uyarıları

en: Upload Requirements
tr_TR: Yükleme gereksinimleri

en: Upload Settings
tr_TR: Yükleme Ayarları

en: Upload content to your Cloud account.
tr_TR: Bulut hesabınıza içerik yükleyin.

en: Upload documents
tr_TR: Belgeleri Yükle

en: Upload failed
tr_TR: Yükleme başarısız

en: Upload files
tr_TR: Dosyaları yükleyin

en: Upload immediately
tr_TR: Hemen yükleyin

en: Upload is cancelled
tr_TR: Yükleme iptal edildi

en: Upload locations
tr_TR: Konumları yükle

en: Upload not available.
tr_TR: Yükleme mevcut değil.

en: Upload or select a file from the media library.
tr_TR: Medya kitaplığından bir dosya yükleyin veya seçin.

en: Upload requirements
tr_TR: Yükleme gereksinimleri

en: Upload to %s
tr_TR: %s klasörüne yükle

en: Uploaded
tr_TR: Yüklendi

en: Uploaded documents
tr_TR: Yüklenen belgeler

en: Uploading failed
tr_TR: Yükleme işlemi başarısız

en: Uploading...
tr_TR: Yükleme yapılıyor...

en: Uploads
tr_TR: Yüklemeler

en: Uploads per User
tr_TR: Kullanıcı Başına Yükleme

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Usage Limits
tr_TR: Kullanım Sınırları

en: Use App Folder
tr_TR: Uygulama Klasörünü Kullan

en: Use Back-End Filebrowser
tr_TR: Arka Uç Dosya Tarayıcısını Kullanın

en: Use Custom App
tr_TR: Özel Uygulama Kullanın

en: Use Google Analytics tracker
tr_TR: Google Analytics izleyicisini kullan

en: Use ID3 metadata
tr_TR: ID3 meta verilerini kullan

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
tr_TR: Bir saniye ileri gitmek için Sol / Sağ Ok tuşlarını, on saniye ileri gitmek için Yukarı / Aşağı oklarını kullanın.

en: Use Personal Folders in the Module Configurator and Back-End File Browser of the plugin.
tr_TR: Eklentinin Modül Yapılandırıcısı ve Arka Uç Dosya Tarayıcısında Kişisel Klasörleri kullanın.

en: Use Template Folder
tr_TR: Şablon Klasörü Kullanın

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
tr_TR: Sesi artırmak veya azaltmak için Yukarı / Aşağı Ok tuşlarını kullanın.

en: Use Webhook
tr_TR: Webhook kullanın

en: Use a folder from one of the linked accounts. If you disable this option, your users will be able to navigate through the folders of all your linked cloud accounts.
tr_TR: Bağlı hesaplardan birinden bir klasör kullanın. Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız, kullanıcılarınız tüm bağlı bulut hesaplarınızın klasörleri arasında gezinebilir.

en: Use a secure password.
tr_TR: Güvenli bir şifre kullanın.

en: Use a static folder as select on the Content tab.
tr_TR: İçerik sekmesinde seçildiği gibi statik bir klasör kullanın.

en: Use custom name for home folder
tr_TR: Ana klasör için özel ad kullan

en: Use labels
tr_TR: Etiketleri kullanın

en: Use one account
tr_TR: Bir hesap kullanın

en: Use random URLs for modules
tr_TR: Modüller için rastgele URL'ler kullanın

en: Use the Review & Approve module to allow clients to review, select and approve images or documents. Manage the global settings for this feature here.
tr_TR: Müşterilerin görüntüleri veya belgeleri incelemesine, seçmesine ve onaylamasına izin vermek için İncele ve Onayla modülünü kullanın. Bu özellik için genel ayarları buradan yönetin.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User %s has encountered the following download limitation: %s
tr_TR: Kullanıcı %s aşağıdaki indirme sınırlamasıyla karşılaştı: %s

en: User %s has reached the download limitation
tr_TR: Kullanıcı %s indirme sınırlamasına ulaştı

en: User Info Template
tr_TR: Kullanıcı Bilgisi Şablonu

en: User Permissions
tr_TR: Kullanıcı İzinleri

en: User not found
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı

en: User or Role
tr_TR: Kullanıcı veya Rol

en: User slug
tr_TR: Kullanıcı slug'ı

en: User ⇔ Folder links
tr_TR: Kullanıcı ⇔ Klasör bağlantıları

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: VAST XML Tag Url
tr_TR: VAST XML Etiket Url

en: Validate file accessibility
tr_TR: Dosya erişilebilirliğini doğrulama

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: Version:
tr_TR: Versiyon:

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Via OneDrive servers
tr_TR: OneDrive sunucuları aracılığıyla

en: Via this server
tr_TR: Bu sunucu üzerinden

en: Video Advertisements (IMA/VAST)
tr_TR: Video Reklamları (IMA / VAST)

en: Video Player
tr_TR: Video Oynatıcı

en: Video aspect ratio
tr_TR: Video Seçenekleri

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnam

en: View
tr_TR: Görünüm

en: View Module
tr_TR: Modülü Görüntüle

en: View Selections
tr_TR: Seçimleri Görüntüle

en: View all activites
tr_TR: Tüm etkinlikleri görüntüle

en: View all activities
tr_TR: Tüm etkinlikleri görüntüle

en: View details
tr_TR: Detayları görün

en: View documents
tr_TR: Belgeleri görüntüle

en: View more activites (%s left)
tr_TR: Daha fazla etkinlik görüntüle ( %s kaldı)

en: View more activities (%s left)
tr_TR: Daha fazla etkinlik görüntüle ( %s kaldı)

en: Visit plugin homepage
tr_TR: Eklenti ana sayfasını ziyaret edin

en: Visitor
tr_TR: Ziyaretçi

en: Visitors
tr_TR: Ziyaretçiler

en: Volume Slider
tr_TR: Ses kaymak

en: WP Cloud Plugins cannot communicate with the licence server
tr_TR: WP Cloud Eklentileri lisans sunucusu ile iletişim kuramıyor

en: WP Cloud Plugins uses a cache to improve performance. If the plugin somehow is causing issues, try to reset the cache first.
tr_TR: WP Cloud Plugins, performansı artırmak için bir önbellek kullanır. Eklenti bir şekilde sorunlara neden oluyorsa, önce önbelleği sıfırlamayı deneyin.

en: Waiting
tr_TR: Bekliyor

en: Want more flexibility than the upload box can offer? Use a popular form integration that lets you create the perfect form!
tr_TR: Yükleme kutusunun sunabileceğinden daha fazla esneklik mi istiyorsunuz? Mükemmel formu oluşturmanızı sağlayan popüler bir form entegrasyonu kullanın!

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: We are not able to connect to the API as cURL PHP functions curl_init and/or curl_exec are on the list of disabled functions in your PHP configuration.
tr_TR: CURL PHP işlevleri curl_init ve/veya curl_exec PHP yapılandırmanızda devre dışı bırakılmış işlevler listesinde olduğundan API'ye bağlanamıyoruz.

en: We are not able to connect to the API as the plugin is interfering with an other plugin
tr_TR: Eklenti başka bir eklentiye müdahale ettiği için API'ya bağlanamıyoruz

en: We are not able to connect to the API as you don't have the cURL PHP extension installed
tr_TR: CURL PHP eklentisi yüklü olmadığından API'ya bağlanamıyoruz

en: We do not collect and do not have access to your personal data. See our privacy statement for more information.
tr_TR: Kişisel verilerinizi toplamıyoruz ve bunlara erişimimiz yok. Daha fazla bilgi için gizlilik bildirimimize bakın.

en: We use cURL and fopen to communicate with API services.
tr_TR: API hizmetleriyle iletişim kurmak için cURL ve fopen kullanıyoruz.

en: Webhook Endpoint URL
tr_TR: Webhook Uç Noktası URL'si

en: Webhook Secret
tr_TR: Web kancası Gizli

en: Webhook URLs for Your Workspace
tr_TR: Çalışma Alanınız için Webhook URL'leri

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Welcome back
tr_TR: Tekrar hoşgeldiniz

en: Welsh
tr_TR: Galler Dili

en: What data should the plugin access?
tr_TR: Eklenti hangi verilere erişmelidir?

en: What happens with my data when I authorize the plugin?
tr_TR: Eklentiyi yetkilendirdiğimde verilerime ne olur?

en: What type of embedding should the document have?
tr_TR: Belgede ne tür bir gömme olmalıdır?

en: What type of view should the editable document have?
tr_TR: Düzenlenebilir belge ne tür bir görünüme sahip olmalıdır?

en: When enabled, the loading performance of the Gallery can drop proportional with the number of folders present.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, Galeri'nin yükleme performansı mevcut klasör sayısıyla orantılı olarak düşebilir.

en: When enabled, the plugin will update automatically when a new version is available. Keeping the plugin up to date is crucial as the API service is constantly changing.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, yeni bir sürüm mevcut olduğunda eklenti otomatik olarak güncellenecektir. API hizmeti sürekli değiştiği için eklentiyi güncel tutmak çok önemlidir.

en: When opening a page with a previously visited File Browser module, the last opened folder location will be loaded. If you disable this setting, the plugin will always load the top folder.
tr_TR: Daha önce ziyaret edilmiş bir Dosya Tarayıcı modülü ile bir sayfa açarken, son açılan klasör konumu yüklenecektir. Bu ayarı devre dışı bırakırsanız, eklenti her zaman en üstteki klasörü yükleyecektir.

en: When should the description be shown in the Gallery Lightbox?
tr_TR: Açıklama Galeri Işık Kutusunda ne zaman gösterilmeli?

en: When should the header containing title and action-menu be shown?
tr_TR: Başlık ve işlem menüsünü içeren başlık ne zaman gösterilmelidir?

en: When should the thumbnail bar be shown in the Gallery Lightbox?
tr_TR: Galeri Işık Kutusunda küçük resim çubuğu ne zaman gösterilmelidir?

en: When using this placeholder in combination with automatically linked Personal Folders, the %sName Template%s should contain the placeholder %s.
tr_TR: Bu yer tutucuyu otomatik olarak bağlanan Kişisel Klasörlerle birlikte kullanırken, %sAd Şablonu%s %s yer tutucusunu içermelidir.

en: When you click the export button, a (gzipped) JSON file will be generated. You can use the Import action below to restore the backup.
tr_TR: Dışa aktar düğmesine tıkladığınızda, bir (gzipped) JSON dosyası oluşturulacaktır. Yedeği geri yüklemek için aşağıdaki İçe Aktar eylemini kullanabilirsiniz.

en: When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked
tr_TR: Ayarları sıfırladığınızda, eklenti artık hesaplarınıza bağlanmaz, ancak yetkilendirmeleri iptal edilmez

en: When you select items for the Embed module, only those items that support embedding will be displayed on the front end.
tr_TR: Yerleştirme modülü için öğeleri seçtiğinizde, yalnızca yerleştirmeyi destekleyen öğeler ön uçta görüntülenecektir.

en: When you uninstall the plugin, what do you want to do with your modules and settings? You can save them for next time, or wipe them back to factory settings.
tr_TR: Eklentiyi kaldırdığınızda, modülleriniz ve ayarlarınızla ne yapmak istiyorsunuz? Bunları bir sonraki sefer için kaydedebilir veya fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
tr_TR: WordPress Çok Siteli'nin etkin olup olmadığı.

en: Which users are excluded from the limits set above?
tr_TR: Hangi kullanıcılar yukarıda belirlenen limitlerin dışındadır?

en: Which users should we exclude from seeing ads?
tr_TR: Hangi kullanıcıların reklam görmesini engellemeliyiz?

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Who can add and configure modules?
tr_TR: Modülleri kim ekleyebilir ve yapılandırabilir?

en: Who can add shared document links to your pages and posts?
tr_TR: Sayfalarınıza ve gönderilerinize paylaşılan belge bağlantılarını kimler ekleyebilir?

en: Who can add/edit descriptions?
tr_TR: Açıklamaları kimler düzenleyebilir?

en: Who can copy files?
tr_TR: Kimler dosya kopyalayabilir?

en: Who can copy folders?
tr_TR: Kimler klasör kopyalayabilir?

en: Who can create documents?
tr_TR: Kimler belge oluşturabilir?

en: Who can create folders?
tr_TR: Kimler klasör oluşturabilir?

en: Who can create shortcuts for files?
tr_TR: Dosyalar için kimler kısayol oluşturabilir?

en: Who can create shortcuts for folders?
tr_TR: Klasörler için kimler kısayol oluşturabilir?

en: Who can delete files?
tr_TR: Dosyaları kimler silebilir?

en: Who can delete folders?
tr_TR: Klasörleri kimler silebilir?

en: Who can download?
tr_TR: Kimler indirebilir?

en: Who can edit documents?
tr_TR: Belgeleri kim düzenleyebilir?

en: Who can embed documents on your pages and posts?
tr_TR: Belgeleri sayfalarınıza ve gönderilerinize kimler yerleştirebilir?

en: Who can link to content?
tr_TR: İçeriğe kimler bağlanabilir?

en: Who can manually link users to their personal folder?
tr_TR: Kullanıcıları kişisel klasörlerine kim manuel olarak bağlayabilir?

en: Who can move files?
tr_TR: Dosyaları kim taşıyabilir?

en: Who can move folders?
tr_TR: Klasörleri kimler taşıyabilir?

en: Who can preview files via this module?
tr_TR: Bu modül aracılığıyla dosyaları kimler önizleyebilir?

en: Who can preview files?
tr_TR: Dosyaları kimler önizleyebilir?

en: Who can rename files?
tr_TR: Dosyaları kim yeniden adlandırabilir?

en: Who can rename folders?
tr_TR: Klasörleri kimler yeniden adlandırabilir?

en: Who can search?
tr_TR: Kimler arama yapabilir?

en: Who can see this module?
tr_TR: Bu modülü kimler görebilir?

en: Who can share content?
tr_TR: Kimler içerik paylaşabilir?

en: Who can upload?
tr_TR: Kimler yükleyebilir?

en: Who should be able to access the links that are created by the plugin? If set to Public the links will be accessible by anyone. Within Organization will make links accessible within your organization only. Anonymous links may be disabled by the tenant administrator
tr_TR: Eklenti tarafından oluşturulan bağlantılara kimler erişebilmelidir? Genel olarak ayarlanırsa bağlantılara herkes erişebilir. Organizasyon İçinde olarak ayarlandığında bağlantılar yalnızca organizasyonunuz içinde erişilebilir olacaktır. Anonim bağlantılar kiracı yöneticisi tarafından devre dışı bırakılabilir

en: Who should be able to access the settings page of the plugin?
tr_TR: Eklentinin ayarlar sayfasına kimler erişebilmelidir?

en: Who should have access to reports and statistics?
tr_TR: Raporlara ve istatistiklere kimler erişebilmelidir?

en: Who should have access to the File Browser in the admin dashboard?
tr_TR: Yönetici kontrol panelindeki Dosya Tarayıcısına kimler erişebilmelidir?

en: Wildcards like * and ? are allowed.
tr_TR: Ve ? gibi joker karakterlere izin verilir.

en: Within Organization
tr_TR: Organizasyon İçinde

en: WordPress address (URL)
tr_TR: WordPress adresi (URL)

en: WordPress cron
tr_TR: WordPress Cron

en: WordPress debug mode
tr_TR: WordPress hata ayıklama modu

en: WordPress environment
tr_TR: WordPress ortamı

en: WordPress memory limit
tr_TR: WordPress hafıza sınırı

en: WordPress multisite
tr_TR: WordPress çoklu site

en: WordPress version
tr_TR: WordPress Versiyonu

en: Would you mind giving us some feedback?
tr_TR: Bize biraz geri bildirim verir misiniz?

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes!
tr_TR: Evet!

en: Yes, I link the users manually
tr_TR: Evet, kullanıcıları manuel olarak bağlarım

en: Yes, let the plugin create the User Folders for me.
tr_TR: Evet, eklentinin Kullanıcı Klasörlerini benim için oluşturmasına izin verin.

en: Yiddish
tr_TR: Eskenazi Dili

en: You are about to approve this collection.
tr_TR: Bu koleksiyonu onaylamak üzeresiniz.

en: You are not authorized to add a file.
tr_TR: Dosya ekleme yetkiniz yok.

en: You are not authorized to add a folder
tr_TR: Klasör ekleme yetkiniz yok

en: You are not authorized to add folders in this directory
tr_TR: Bu dizinin altına klasör ekleme yetkiniz yok

en: You are not authorized to add something in this directory.
tr_TR: Bu dizine bir şey eklemeye yetkili değilsiniz.

en: You are not authorized to edit files in this directory
tr_TR: Bu klasörde dosyaları düzenleme yetkiniz yok

en: You are not authorized to edit this file or folder
tr_TR: Bu klasörü veya dosyayı düzenleme yetkiniz yok

en: You are not authorized to rename files in this directory
tr_TR: Klasörde bulunan dosyaları yeniden isimlendirme yetkiniz yok

en: You are not authorized to rename folder
tr_TR: Bu klasörü yeniden isimlendirme yetkiniz yok

en: You are not authorized to rename this file
tr_TR: Bu dosyayı yeniden isimlendirme yetkiniz yok

en: You are not authorized to rename this file or folder
tr_TR: Bu dosyayı veya klasörü yeniden isimlendirme yetkiniz yok

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from %s
tr_TR: Flash oynatıcısı etkin veya yüklü olmayan bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Lütfen Flash player eklentinizi açın veya en son sürümü %s adresinden indirin

en: You are using:
tr_TR: Şu anda kullanmakta olduğunuz:

en: You can add %s?module_pass=...%s to the URL of your page to automatically unlock the module.
tr_TR: Modülün kilidini otomatik olarak açmak için sayfanızın URL'sine %s?module_pass=...%s ekleyebilirsiniz.

en: You can adjust the limit for this user via %s
tr_TR: Bu kullanıcı için limiti %s üzerinden ayarlayabilirsiniz

en: You can control this setting from the main plugin options page (Integrations > WooCommerce).
tr_TR: Bu ayarı ana eklenti seçenekleri sayfasından (Entegrasyonlar > WooCommerce) kontrol edebilirsiniz.

en: You can convert uploaded documents to Google Documents if the file format is supported.
tr_TR: Dosya biçimi destekleniyorsa, yüklenen belgeleri Google Belgeler'e dönüştürebilirsiniz.

en: You can display audio, video and image files directly, without having to embed them in an iframe.
tr_TR: Ses, video ve görüntü dosyalarını bir iframe içine yerleştirmek zorunda kalmadan doğrudan görüntüleyebilirsiniz.

en: You can enable the upload functionality via the Actions tab.
tr_TR: Yükleme işlevini Eylemler sekmesi üzerinden etkinleştirebilirsiniz.

en: You can find more information regarding the Personal Folders feature, including video instructions, in the %s[Online Documentation]%s.
tr_TR: Video talimatları da dahil olmak üzere Kişisel Klasörler özelliği hakkında daha fazla bilgiyi %s[Çevrimiçi Belgeler]%s bölümünde bulabilirsiniz.

en: You can manually link users to their Personal Folder via the %s[Personal Folders]%s menu page.
tr_TR: Kullanıcıları %s[Kişisel Klasörler]%s menü sayfası aracılığıyla Kişisel Klasörlerine manuel olarak bağlayabilirsiniz.

en: You can now authorize the plugin to access your %s account
tr_TR: Artık eklentiyi %s hesabınıza erişmesi için yetkilendirebilirsiniz

en: You can now close this browser window.
tr_TR: Artık bu tarayıcı penceresini kapatabilirsiniz.

en: You can now start uploading documents for the products you have ordered.
tr_TR: Artık sipariş ettiğiniz ürünler için belge yüklemeye başlayabilirsiniz.

en: You can revoke the authorization via the Dasbhoard tab.
tr_TR: Yetkiyi Dasbhoard sekmesi üzerinden iptal edebilirsiniz.

en: You can set a custom time period for this module. This overrides the global setting.
tr_TR: Bu modül için özel bir zaman aralığı ayarlayabilirsiniz. Bu, genel ayarı geçersiz kılar.

en: You can set an interval using one of the following terms: %s. For example: %s.
tr_TR: Aşağıdaki terimlerden birini kullanarak bir aralık ayarlayabilirsiniz: %s. Örneğin: %s.

en: You can set custom usage restrictions that override the module/global usage restrictions set. If no values are set, the module or global restrictions are used.
tr_TR: Ayarlanan modül/global kullanım kısıtlamalarını geçersiz kılan özel kullanım kısıtlamaları ayarlayabilirsiniz. Hiçbir değer ayarlanmamışsa, modül veya genel kısıtlamalar kullanılır.

en: You can set individual limits for each of your users in their user profile.
tr_TR: Kullanıcı profillerinde her bir kullanıcınız için ayrı limitler belirleyebilirsiniz.

en: You can shorten the links created by the plugin with the the shorten APIs of TinyURL, Shorte.st, Rebrandly and Bit.ly.
tr_TR: Eklenti tarafından oluşturulan bağlantıları TinyURL, Shorte.st, Rebrandly ve Bit.ly'nin kısaltma API'leri ile kısaltabilirsiniz.

en: You can upload your documents on the %sorder page%s
tr_TR: Belgelerinizi %ssipariş sayfasından yükleyebilirsiniz%s

en: You can use pixels or percentages. For instance: %s.
tr_TR: Piksel veya yüzde kullanabilirsiniz. Örneğin: %s.

en: You can use the plugin in %s.
tr_TR: Eklentiyi %s içinde kullanabilirsiniz.

en: You do not have permission to save modules.
tr_TR: Modülleri kaydetmek için izniniz yok.

en: You do not have permissions to do any changes to this selection.
tr_TR: Bu seçimde herhangi bir değişiklik yapma izniniz yoktur.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim için  yeterli izne sahip değilsiniz.

en: You don't have the %s mbstring PHP extension%s enabled in your PHP configuration/package
tr_TR: PHP yapılandırmanızda / paketinizde %s mbstring PHP uzantısını %s etkinleştirmemişsinizdir

en: You have reached the number of ZIP downloads allowed for today. You will be able to download new ZIP files tomorrow.
tr_TR: Bugün için izin verilen ZIP indirme sayısına ulaştınız. Yarın yeni ZIP dosyaları indirebileceksiniz.

en: You have reached the number of downloads allowed for this file today. You will be able to download more content tomorrow.
tr_TR: Bugün bu dosya için izin verilen indirme sayısına ulaştınız. Yarın daha fazla içerik indirebileceksiniz.

en: You have reached the number of downloads allowed for today. You can download more content tomorrow.
tr_TR: Bugün için izin verilen indirme sayısına ulaştınız. Yarın daha fazla içerik indirebilirsiniz.

en: You have reached your bandwidth limit for today. You will be able to download more content tomorrow.
tr_TR: Bugün için bant genişliği sınırınıza ulaştınız. Yarın daha fazla içerik indirebileceksiniz.

en: You have reached your usage limit of
tr_TR: Kullanım sınırınıza ulaştınız

en: You need at least PHP %s if you want to use this plugin
tr_TR: Bu eklentiyi kullanmak istiyorsanız en az PHP %s'ye ihtiyacınız var

en: You will be asked to grant the application the permissions as described below.
tr_TR: Uygulamaya aşağıda açıklanan izinleri vermeniz istenecektir.

en: Your Account is not verified. Please take a look at %sthis Article%s for more information how to verify your account
tr_TR: Hesabınız onaylanmadı. Hesabınızı nasıl doğrulayacağınızla ilgili daha fazla bilgi için lütfen %s bu %s makalesine göz atın

en: Your Bitly user name.
tr_TR: Bitly kullanıcı adınız.

en: Your browser does not support HTML5. You can only download this file
tr_TR: İnternet tarayıcınız HTML5'i desteklemiyor. Sadece bu dosyayı indirebilirsiniz

en: Your server does not have cURL enabled - The plugin cannot communicate with the API service. Contact your hosting provider.
tr_TR: Sunucunuzda cURL etkin değil - Eklenti API hizmetiyle iletişim kuramıyor. Barındırma sağlayıcınızla görüşün.

en: Your server does not support the %s function - this is required for the caching mechanisms. Please enable this function to prevent caching problems.
tr_TR: Sunucunuz %s işlevini desteklemiyor - bu önbellekleme mekanizmaları için gereklidir. Önbellek sorunlarını önlemek için lütfen bu işlevi etkinleştirin.

en: Your server does not support the %s function - this is required to compress the output of the plugin.
tr_TR: Sunucunuz %s işlevini desteklemiyor - bu, eklentinin çıktısını sıkıştırmak için gereklidir.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding.
tr_TR: Sunucunuz %s işlevlerini desteklemiyor - bu daha iyi karakter kodlaması için gereklidir.

en: Your site is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
tr_TR: Mağazanız HTTPS kullanmıyor. <a href="%s" target="_blank">HTTPS ve SSL Sertifikaları hakkında daha fazla bilgi edinin</a> .

en: Your website cannot establish a secure connection with the licensing server. This will cause their plugins to stop working because the licence cannot be validated.
tr_TR: Web siteniz lisanslama sunucusuyla güvenli bir bağlantı kuramaz. Bu, lisans doğrulanamadığı için eklentilerinin çalışmamasına neden olur.

en: ZIP downloads
tr_TR: ZIP indirmeleri

en: allow_url_fopen is a PHP setting that lets you open and read files from the web just like local files, but it can pose security risks if not used carefully.
tr_TR: allow_url_fopen, web'deki dosyaları tıpkı yerel dosyalar gibi açıp okumanızı sağlayan bir PHP ayarıdır, ancak dikkatli kullanılmazsa güvenlik riskleri oluşturabilir.

en: and content
tr_TR: ve içeriklerini

en: by %s
tr_TR: %s tarafından

en: cURL installed but unable to retrieve version.
tr_TR: cURL yüklendi, ancak sürüm alınamadı.

en: file
tr_TR: dosya

en: file(s)
tr_TR: dosyalar

en: folder
tr_TR: klasör

en: iFrame Loader
tr_TR: iFrame Yükleyici

[ctx: no user roles]
en: None
tr_TR: Yok

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With this reCAPTCHA (V3) integration module, you can block abusive downloads of your files by bots. Create your own credentials via your %s.
tr_TR: reCAPTCHA sizi istenmeyen e - postalara ve diğer otomatik kötüye kullanım türlerine karşı korur. Bu reCAPTCHA (V3) entegrasyon modülü ile dosyalarınızın kötü amaçlı indirilmesini botlarla engelleyebilirsiniz. %s üzerinden kendi kimlik bilgilerinizi oluşturun.

en: selected
tr_TR: seçilmiş

en: selection
tr_TR: seçim

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
tr_TR: %s Eklentinin yeni bir sürümü mevcut.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
tr_TR: Güncelleme olup olmadığını belirleyemedi%s.

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
tr_TR: %s eklenti güncel olduğunu.

en: today
tr_TR: bugün

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Hepsi <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Hepsi <span class="count">(%s)</span>

en: was added
tr_TR: eklendi

en: {{An user:%1$s}} has finished uploading files
tr_TR: {{Bir kullanıcı:%1$s}} dosya yüklemeyi bitirdi

en: {{An user}} has finished uploading files
tr_TR: {{Bir kullanıcı}} dosya yüklemeyi bitirdi
