WP Cloud Plugins - en to pt_BR translation catalogue (1694 entries)

en:  In most cases this can be enabled via your server configuration panel. Otherwise, ask your web host how to enable this extension for your server.
pt_BR:  Na maioria dos casos, isto pode ser ativado através do painel de configuração de seu servidor. Caso contrário, pergunte a seu web host como habilitar esta extensão para seu servidor.

en: "Access Forbidden" Notice
pt_BR: "Aviso de "Acesso Proibido

en: ### Default Module ###
pt_BR: ### Módulo padrão

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
pt_BR: %1$s - Existe uma versão mais recente do WordPress disponível (%2$s)

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 256MB. See: %2$s
pt_BR: %1$s - Recomendamos ajustar a memória para pelo menos 256MB. Veja: %2$s

en: %d file(s) uploaded for product
pt_BR: %d arquivo(s) carregado(s) para o produto

en: %s activity for %s
pt_BR: atividade de %s para %s

en: %s added as downloadable file!
pt_BR: %s adicionado como arquivo para download!

en: %s added the %s %s in %s
pt_BR: %s adicionadas as %s %s em %s

en: %s approved the collection on %s
pt_BR: %s aprovou a coleta em %s

en: %s created a %s for the %s %s
pt_BR: %s criou uma %s para os %s %s

en: %s deleted the %s %s
pt_BR: %s apagadas as %s %s

en: %s downloaded %s files from %s %s as ZIP file
pt_BR: %s baixou %s arquivos de %s %s como arquivo ZIP

en: %s downloaded the %s %s
pt_BR: %s baixou o %s %s

en: %s downloaded the %s %s as %s file
pt_BR: %s baixou o arquivo %s %s como %s

en: %s edited the %s %s
pt_BR: %s editadas as %s %s

en: %s has not yet approved the collection. The latest changes are from %s
pt_BR: a %s ainda não aprovou a coleção. As últimas alterações são de %s

en: %s items
pt_BR: %s itens

en: %s module
pt_BR: Módulo %s

en: %s moved the %s %s to %s
pt_BR: %s moveu o %s %s para %s

en: %s needs your help!
pt_BR: %s precisa de sua ajuda!

en: %s performed an action: %s for %s
pt_BR: %s executaram uma ação: %s para %s

en: %s previewed the %s %s
pt_BR: %s previsto o %s %s

en: %s renamed the %s %s to %s
pt_BR: %s renomeou as %s %s para %s

en: %s searched for "%s" in %s
pt_BR: %s procurado por "%s" em %s

en: %s searched for: %s
pt_BR: %s procurados: %s

en: %s streamed the %s %s
pt_BR: %s transmitiu a %s %s

en: %s tried to upload %s (%s) to %s
pt_BR: %s tentou carregar %s (%s) a %s)

en: %s updated the %s of the %s %s
pt_BR: %s atualizadas as %s das %s %s

en: %s updated the description of the %s %s
pt_BR: %s atualizou a descrição do %s %s

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: (x) selected
pt_BR: (x) selecionado

en: 1 month
pt_BR: 1 mês

en: 1 week
pt_BR: 1 semana

en: 1 year
pt_BR: 1 ano

en: 1,5 year
pt_BR: 1,5 ano

en: 2 weeks
pt_BR: 2 semanas

en: 2 years
pt_BR: 2 anos

en: 3 months
pt_BR: 3 meses

en: 6 months
pt_BR: 6 meses

en: A PHP extension stopped the file upload
pt_BR: A extensão PHP parou o envio do arquivo

en: A visitor
pt_BR: Visitante

en: ACF field name
pt_BR: Nome do campo ACF

en: ACTION REQUIRED: WP Cloud Plugin lost authorization to %s account
pt_BR: AÇÃO NECESSÁRIA: WP Cloud Plugin perdeu autorização para conta %s

en: AJAX Requests Checks
pt_BR: Verificações de solicitações AJAX

en: API Application
pt_BR: Aplicação API

en: Abort upload
pt_BR: Upload para %s

en: Accent Color
pt_BR: Cor de realce

en: Access Forbidden
pt_BR: Acesso Proibido

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Account (ID: %s) is not connected.
pt_BR: A conta (ID: %s) não está conectada.

en: Account Email
pt_BR: Email da conta

en: Account ID
pt_BR: Id. da Conta

en: Account Name
pt_BR: Nome da conta

en: Account Profile Image Url
pt_BR: Perfil da conta Imagem Url

en: Account is not linked to the plugin anymore.
pt_BR: A conta não está mais ligada ao plugin.

en: Account not connected
pt_BR: Conta não conectada

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Action page
pt_BR: Página de ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate License
pt_BR: Ativar Licença

en: Activate the Google Pop Out button which is visible in the inline preview for a couple of file formats.
pt_BR: Ative o botão Pop Out do Google, que é visível na visualização em linha de alguns formatos de arquivo.

en: Activate the plugin!
pt_BR: Activar o plugin!

en: Activate via Envato Market
pt_BR: Ativar via Envato Market

en: Activate your license
pt_BR: Ative sua licença

en: Active plugins
pt_BR: Plugins Ativos

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add & Configure Modules
pt_BR: Adicionar e configurar módulos

en: Add Account
pt_BR: Adicionar conta

en: Add Direct links
pt_BR: Adicionar links diretos

en: Add File
pt_BR: Adicionar Arquivo

en: Add Label
pt_BR: Adicionar Etiqueta

en: Add Module
pt_BR: Adicionar Módulo

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add New Module
pt_BR: Adicionar novo módulo

en: Add a button to download a file
pt_BR: Adicionar um botão para baixar um arquivo

en: Add a description...
pt_BR: Adicione uma descrição...

en: Add a list of file download/view links
pt_BR: Adicionar uma lista de links para download/visualização de arquivos

en: Add a prefix to the name of the uploaded files. This can include a folder path.
pt_BR: Adicione um prefixo ao nome dos arquivos carregados. Isto pode incluir um caminho de pasta.

en: Add a refresh button in the header so users can refresh the data in the module and pull changes.
pt_BR: Adicione um botão de atualização no cabeçalho para que os usuários possam atualizar os dados no módulo e puxar as mudanças.

en: Add description
pt_BR: Adicionar descrição

en: Add extensions separated with a pipe symbol: | . E.g. jpg|png|gif.
pt_BR: Adicione extensões separadas por um símbolo de pipe: | . Por exemplo, jpg|png|gif.

en: Add files or folders by name, ID or mimetype separated with a pipe symbol: | . E.g. (file1.jpg|long folder name).
pt_BR: Acrescentar arquivos ou pastas por nome, ID ou mimetipe separados com | por exemplo (file1.jpg|long folder name).

en: Add folder
pt_BR: Adicionar pasta

en: Add individual usage limits via the User Profile page. These user-specific limits will override the global or module usage limits.
pt_BR: Adicione limites de uso individuais por meio da página User Profile (Perfil do usuário). Esses limites específicos do usuário substituirão os limites de uso global ou do módulo.

en: Add multiple email addresses by separating them with a comma (<code>,</code>).
pt_BR: Adicione múltiplos endereços de e-mail separando-os com uma vírgula (<code>,</code>).

en: Add search terms if you want to start a search when the shortcode is rendered. Please note that this only affects the initial render. If you want to only show specific files, you can use the Filters tab
pt_BR: Adicione termos de busca se você quiser iniciar uma busca quando o atalho for renderizado. Observe que isto afeta apenas a renderização inicial. Se você quiser mostrar apenas arquivos específicos, você pode usar a guia Exclusões

en: Add shortcut
pt_BR: Adicionar atalho

en: Add the labels that users can add to items during the review.
pt_BR: Adicione os rótulos que os usuários podem adicionar aos itens durante a revisão.

en: Add the user's email address to the sharing permissions of the created cloud folder. The user will be able to access the folder directly through the cloud, not just through this plugin.
pt_BR: Adicione o endereço de e-mail do usuário às permissões de compartilhamento da pasta na nuvem criada. O usuário poderá acessar a pasta diretamente por meio da nuvem, não apenas por meio deste plug-in.

en: Add thumbnails for the items in the playlist.
pt_BR: Acrescentar miniaturas para os itens da lista de reprodução.

en: Add to Media Library
pt_BR: Adicionar à biblioteca de mídia

en: Add your WorkSpace ID if you want to use URL shortener to interact with your account in the context of your Rebrandly Workspace.
pt_BR: Adicione sua identificação do WorkSpace se o senhor quiser usar o encurtador de URL para interagir com sua conta no contexto de seu Rebrandly Workspace.

en: Add your file
pt_BR: Adicione seu arquivo

en: Add your files
pt_BR: Adicionar arquivos

en: Add your own custom classes to the plugin container. Multiple classes can be added seperated by a whitespace.
pt_BR: Acrescente suas próprias classes personalizadas ao recipiente de plugin. Podem ser acrescentadas várias classes separadas por um espaço em branco.

en: Add/Edit descriptions
pt_BR: Adicionar/Editar descrições

en: Additional CSS class names
pt_BR: Nomes de classes CSS adicionais

en: Adds an Add Folder button to the upload form if the browser supports it. It allows the user to upload folders keeping their folder structure intact.
pt_BR: Acrescenta um botão Add Folder ao formulário de upload, se o navegador o suportar. Permite que o usuário carregue pastas mantendo intacta sua estrutura de pastas.

en: Adjust the file name by adding prefixes, suffixes and replacing the file name itself.
pt_BR: Ajuste o nome do arquivo, acrescentando prefixos, sufixos e substituindo o próprio nome do arquivo.

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: After: Order notes
pt_BR: Depois: Notas de pedido

en: After: Payment
pt_BR: Depois: Pagamento

en: After: customer details
pt_BR: Depois: detalhes do cliente

en: Ai! Something has gone wrong and the selection has not yet been saved. Please try again, and if the problem persists, please contact us.
pt_BR: Ai! Algo deu errado e a seleção ainda não foi salva. Tente novamente e, se o problema persistir, entre em contato conosco.

en: Albanian
pt_BR: Albanês

en: All Events
pt_BR: Todos os Eventos

en: All Modules
pt_BR: Todos os Módulos

en: All Personal Folders are created on the first rendering of a module that has the Personal Folders feature enabled.
pt_BR: Todas as pastas pessoais são criadas na primeira renderização de um módulo que tenha o recurso Personal Folders ativado.

en: All new Review & Approve modules will automatically be assigned a randomly generated password.
pt_BR: Todos os novos módulos Review & Approve receberão automaticamente uma senha gerada aleatoriamente.

en: Allow Folder Download
pt_BR: Permitir download de pastas

en: Allow Mouse Click on Image
pt_BR: Permitir que o mouse clique na imagem

en: Allow ZIP Downloads
pt_BR: Permitir downloads ZIP

en: Allow download
pt_BR: Permitir download

en: Allow folder upload
pt_BR: Permitir upload de pastas

en: Allow items to be tagged with specific labels.
pt_BR: Permitir que os itens sejam marcados com etiquetas específicas.

en: Allow preview in new tab
pt_BR: Permitir a visualização em uma nova guia

en: Allow switching between views
pt_BR: Permitir a troca de opiniões

en: Allow the plugin to maintain access to the content on behalf of the user.
pt_BR: Permitir que o plugin mantenha o acesso ao conteúdo em nome do usuário.

en: Allow the plugin to see and download all of your %s files and files shared with you. We ask for `see` permission so that you can list the files through the plugin modules, the `download` permission allows your users to downloads files from your Google Drive.
pt_BR: Permita que o plug-in veja e faça download de todos os seus %s arquivos e arquivos compartilhados com o senhor. Solicitamos a permissão `see` para que o senhor possa listar os arquivos por meio dos módulos do plug-in; a permissão `download` permite que os usuários façam download de arquivos do seu Google Drive.

en: Allow the plugin to see your primary %s email address. The email address will be displayed on this page for easy account identification.
pt_BR: Permita que o plugin veja seu endereço de e-mail principal %s. O endereço de e-mail será exibido nesta página para facilitar a identificação da conta.

en: Allow the plugin to see your publicly available personal info, like name and profile picture.
pt_BR: Permita que o plugin visualize suas informações pessoais disponíveis publicamente, como nome e foto de perfil.

en: Allow the plugin to see your publicly available personal info, like name and profile picture. Your name and profile picture will be displayed on this page for easy account identification.
pt_BR: Permita que o plugin veja suas informações pessoais disponíveis publicamente, como nome e foto do perfil. Seu nome e foto do perfil serão exibidos nesta página para facilitar a identificação de sua conta.

en: Allow the plugin to see, download, edit, create and delete all of your %s files and files shared with you. We ask for `see` permission so that you can view the files through the plugin modules. The `create` permission is required for letting uploading new content to your cloud account. The other permissions are needed so that you can manage your files on your cloud account. This includes renaming, editing, deleting and sharing your files via the plugin modules.
pt_BR: Permita que o plug-in veja, baixe, edite, crie e exclua todos os seus %s arquivos e arquivos compartilhados com o senhor. Solicitamos a permissão `see` para que o senhor possa visualizar os arquivos por meio dos módulos do plug-in. A permissão `create` é necessária para permitir o upload de novos conteúdos para sua conta na nuvem. As outras permissões são necessárias para que o senhor possa gerenciar os arquivos em sua conta na nuvem. Isso inclui renomear, editar, excluir e compartilhar seus arquivos por meio dos módulos do plug-in.

en: Allow the plugin to see, download, edit, create and delete only specific  %s files you use with this plugin. We ask for `see` permission so that you can view the files through the plugin modules. The `create` permission is required for letting uploading new content to your cloud account. The other permissions are needed so that you can manage your files on your cloud account. This includes downloading, renaming, editing, deleting and sharing those plugin specific files via the plugin modules. The plugin is not able to access any content on your %s which is not uploaded via the plugin.
pt_BR: Permitir que o plug-in veja, baixe, edite, crie e exclua somente arquivos %s específicos que o senhor usa com esse plug-in. Solicitamos a permissão `see` para que o senhor possa visualizar os arquivos por meio dos módulos do plug-in. A permissão `create` é necessária para permitir o upload de novos conteúdos para sua conta na nuvem. As outras permissões são necessárias para que o senhor possa gerenciar os arquivos em sua conta na nuvem. Isso inclui o download, a renomeação, a edição, a exclusão e o compartilhamento desses arquivos específicos do plug-in por meio dos módulos do plug-in. O plug-in não pode acessar nenhum conteúdo em sua conta %s que não tenha sido carregado por meio do plug-in.

en: Allow the plugin to see, edit, create, and delete all of your %s files and files that are shared with you
pt_BR: Permitir que o plugin veja, edite, crie e exclua todos os seus arquivos %s e arquivos que são compartilhados com você

en: Allow the user to quickly access the breadcrumb, folders and header actions by using the 'return to the top' button in the module.
pt_BR: Permitir que o usuário acesse rapidamente o miolo de pão, as pastas e as ações de cabeçalho usando o botão "voltar ao topo" do módulo.

en: Allow the user to see thumbnail of a file when hovering over an quick preview button.
pt_BR: Permitir que o usuário veja uma miniatura de um arquivo ao pairar sobre um botão de visualização rápida.

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed
pt_BR: Permitir que o usuário pule o anúncio depois que a seguinte quantidade de segundos tiver decorrido

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed.
pt_BR: Permitir que o usuário deixe de fazer propaganda depois de decorridos os seguintes segundos.

en: Allow user to skip advertisment after the following amount of seconds have elapsed
pt_BR: Permitir que o usuário não faça propaganda depois de transcorridos os seguintes segundos

en: Allow users to add and edit descriptions.
pt_BR: Permitir que os usuários acrescentem e editem descrições.

en: Allow users to copy content.
pt_BR: Permitir aos usuários copiar o conteúdo.

en: Allow users to create folders.
pt_BR: Permitir aos usuários a criação de pastas.

en: Allow users to delete content on your Cloud account.
pt_BR: Permita que os usuários eliminem o conteúdo de sua conta Cloud.

en: Allow users to download complete folders as ZIP files.
pt_BR: Permita que os usuários baixem pastas completas como arquivos ZIP.

en: Allow users to edit Google Documents and Office documents.
pt_BR: Permitir que os usuários editem documentos do Google e do Office.

en: Allow users to select multiple files and folders for ZIP download
pt_BR: Permitir que os usuários selecionem vários arquivos e pastas para download do ZIP

en: Allows the plugin to edit or delete documents and list items in all site collections on behalf of the signed-in user.
pt_BR: Permite que o plug-in edite ou exclua documentos e itens de lista em todas as coleções de sites em nome do usuário conectado.

en: Allows the plugin to read all files the signed-in user can access.
pt_BR: Permite que o plugin leia todos os arquivos aos quais o usuário conectado tem acesso.

en: Allows the plugin to read documents and list items in all site collections on behalf of the signed-in user.
pt_BR: Permite que o plug-in leia documentos e liste itens em todas as coleções do site em nome do usuário conectado.

en: Allows the plugin to read the signed-in user's files.
pt_BR: Permite que o plugin leia os arquivos do usuário conectado.

en: Allows the plugin to read, create, update and delete all files the signed-in user can access.
pt_BR: Permite que o plugin leia, crie, atualize e exclua todos os arquivos aos quais o usuário conectado tem acesso.

en: Allows the plugin to read, create, update and delete the signed-in user's files.
pt_BR: Permite que o plugin leia, crie, atualize e exclua os arquivos do usuário conectado.

en: Allows you to access your Dropbox Team Folders if you are using a Business Account
pt_BR: Permite que você acesse suas pastas da equipe Dropbox se estiver usando uma conta comercial

en: Allows your customers to upload files when ordering this product.
pt_BR: Permite que seus clientes façam upload de arquivos ao encomendar este produto.

en: Almost done...
pt_BR: Quase pronto...

en: Almost ready
pt_BR: Quase pronto

en: Always visible.
pt_BR: Sempre visível.

en: Always.
pt_BR: Sempre.

en: An anonymous user
pt_BR: Um usuário anônimo

en: An anti phishing code is added to the footer of all notification emails. This helps your users verify that the email is legitimate and actually sent from your site.
pt_BR: Um código anti-phishing é adicionado ao rodapé de todos os e-mails de notificação. Isso auxilia seus usuários a verificar se o e-mail é legítimo e realmente enviado pelo seu site.

en: An estimate of the API bandwidth is used. If a user stops downloading a file before it is complete, it will still count as a full download.
pt_BR: É usada uma estimativa da largura de banda da API. Se um usuário interromper o download de um arquivo antes de concluí-lo, ele ainda será contado como um download completo.

en: Animation duration
pt_BR: Duração da animação

en: Anonymous user
pt_BR: Usuário anônimo

en: Anti Phishing code
pt_BR: Código Anti-Phishing

en: Anything else you want us to know?
pt_BR: Mais alguma informação?

en: App Folder - Limited Access
pt_BR: Pasta de aplicativos - Acesso limitado

en: App Folder - Only access files uploaded by the plugin
pt_BR: App Folder - Acesse apenas os arquivos carregados pelo plug-in

en: Approval Notifications
pt_BR: Notificações de aprovação

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approve Collection
pt_BR: Aprovar a coleta

en: Approve selection
pt_BR: Aprovar a seleção

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Arrangement of the slides. Arrange the slides in a row (horizontal) or column (vertical).
pt_BR: Disposição dos slides. Dispor os slides em fila (horizontal) ou em coluna (vertical).

en: As anonymous users will not have user metadata that can be used in the folder name template, the plugin will generate a unique user metadata object for those users instead. By default, their folder name will be prefixed with "%s" so all their folders are grouped together. You can change that prefix here.
pt_BR: Como os usuários anônimos não terão metadados de usuário que possam ser usados no modelo de nome de pasta, o plugin gerará um objeto único de metadados de usuário para esses usuários. Por padrão, o nome da pasta deles será prefixado com "%s", de modo que todas as suas pastas sejam agrupadas. O senhor pode mudar esse prefixo aqui.

en: As the API does not provide thumbnails on the fly, the plugin will generate and store them locally. You can purge that folder if needed.
pt_BR: Como a API não fornece miniaturas em tempo real, o plug-in as gerará e armazenará localmente. O senhor pode limpar essa pasta, se necessário.

en: As the API does not provide thumbnails on the fly, the plugin will generate and store them locally. You can purge that folder if needed..
pt_BR: Como o API não fornece as miniaturas na mosca, o plugin as gerará e armazenará localmente. O senhor pode purgar essa pasta, se necessário.

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Ask to enter a password before the content is displayed.
pt_BR: Solicitar a digitação de uma senha antes de o conteúdo ser exibido.

en: Aspect ratio
pt_BR: Proporção de aspecto -Aspect ratio

en: Attach your documents
pt_BR: Anexe seus documentos

en: Author URL
pt_BR: URL do Autor

en: Authorization is managed by the Network Admin via the %sNetwork Settings%s
pt_BR: A autorização é administrada pela Administração da Rede através do %sNetwork Settings%s

en: Auto Play
pt_BR: Reprodução Automática

en: Auto mode
pt_BR: Modo automático

en: Auto size
pt_BR: Tamanho do carro

en: Automatically create a shared link for the upload folder.
pt_BR: Crie automaticamente um link compartilhado para a pasta de upload.

en: Automatically create shared links for the uploaded files.
pt_BR: Criar automaticamente links compartilhados para os arquivos carregados.

en: Automatically create the Personal Folders for an user after their registration on the site.
pt_BR: Crie automaticamente as pastas pessoais para um usuário após seu registro no site.

en: Automatically generate shared links for uploaded files and folders. If you use the module as an upload field in your form, the shared links will also be stored in the form submissions.
pt_BR: Gerar automaticamente links compartilhados para arquivos e pastas carregados. Se o senhor usar o módulo como um campo de upload em seu formulário, os links compartilhados também serão armazenados nos envios do formulário.

en: Automatically open the lightbox immediately after the module has loaded the content. Can be useful if you want the slideshow to start in full screen when the page opens.
pt_BR: Abra automaticamente a caixa de luz imediatamente após o módulo ter carregado o conteúdo. Pode ser útil se o senhor quiser que o slideshow comece em tela cheia quando a página abrir.

en: Automatically start the next item in playlist once current one is finished.
pt_BR: O próximo item da lista de reprodução será automaticamente iniciado quando o item atual estiver terminado.

en: Autoplay is generally not recommended as it is seen as a negative user experience. It is also disabled in many browsers
pt_BR: A reprodução automática geralmente não é recomendada, pois é vista como uma experiência negativa do usuário. Também está desativado em muitos navegadores

en: Available labels
pt_BR: Etiquetas disponíveis

en: Available placeholders:
pt_BR: Placeholders disponíveis:

en: Available placeholders: %s
pt_BR: Marcadores disponíveis: %s

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Background color for dark theme
pt_BR: Cor de fundo para tema escuro

en: Background color for light theme
pt_BR: Cor de fundo para tema claro

en: Backup
pt_BR: Cópia de segurança

en: Backward
pt_BR: Para trás

en: Bandwidth usage
pt_BR: Uso da largura de banda

en: Bandwidth usage (in GB)
pt_BR: Uso da largura de banda (em GB)

en: Basic Actions
pt_BR: Ações básicas

en: Beat
pt_BR: Bater

en: Before checkout form
pt_BR: Antes do formulário de finalização de compra

en: Before we start: your Data & Privacy
pt_BR: Antes de começarmos: seus dados e privacidade

en: Before: Order notes
pt_BR: Antes: Notas de pedido

en: Before: Payment
pt_BR: Antes: Pagamento

en: Before: customer details
pt_BR: Antes: detalhes do cliente

en: Begin authorization
pt_BR: Iniciar autorização

en: Begin the license activation using your Envato Account or license code.
pt_BR: Inicie a ativação da licença usando sua conta Envato ou o código de licença.

en: Beta testing
pt_BR: Teste beta

en: Black
pt_BR: Preto

en: Block untraceable users
pt_BR: Bloquear usuários não rastreáveis

en: Border radius
pt_BR: Raio da borda

en: Box Account Settings
pt_BR: Configuração da conta Caixa

en: Box will only create a single shared link per file. Setting a password, expiration date or permission will basically change the sharing permission of the file itself. It will affect the existing shared link for the file.
pt_BR: A caixa apenas criará um único elo compartilhado por arquivo. O estabelecimento de uma senha, data de expiração ou permissão mudará basicamente a permissão de compartilhamento do próprio arquivo. Isso afetará o vínculo compartilhado existente para o arquivo.

en: Break link with Personal Folder
pt_BR: Quebrar o vínculo com a pasta pessoal

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Business Accounts
pt_BR: Contabilidade comercial

en: Button
pt_BR: Botão

en: Buy License
pt_BR: Comprar Licença

en: By default the plugin will only load it scripts when the shortcode is present on the page. If you are dynamically loading content via AJAX calls and the plugin does not show up, please enable this setting.
pt_BR: Por padrão, o plugin só carregará seus scripts quando o atalho estiver presente na página. Se o senhor está carregando dinamicamente o conteúdo através de chamadas AJAX e o plugin não aparece, por favor, habilite essa configuração.

en: By default, only Administrator users can navigate through all Personal Folders. Add other user roles if you want them to be able to see all Personal Folders.
pt_BR: Por padrão, somente os usuários administradores podem navegar por todas as pastas pessoais. Adicione outras funções de usuário se quiser que eles possam ver todas as Personal Folders.

en: By default, the last modified date will be changed to the date/time when the file was uploaded. If you want to keep the original date, enable this setting.
pt_BR: Por padrão, a última data modificada será alterada para a data/hora em que o arquivo foi carregado. Se o senhor quiser manter a data original, ative essa configuração.

en: Calculating...
pt_BR: Calculando ...

en: Can the plugin use OpenSSL for secure connections and encryption?
pt_BR: O plugin pode usar OpenSSL para conexões seguras e criptografia?

en: Can't create link
pt_BR: Não é possível criar o link

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cannot add %s!
pt_BR: Não se pode acrescentar %s!

en: Cannot create the cache directory %s, or it is not writable
pt_BR: Não é possível criar o diretório de cache %s, ou não é gravável

en: Cannot find .htaccess file in cache directory %s
pt_BR: Não é possível encontrar o arquivo .htaccess no diretório de cache %s

en: Cannot generate thumbnail image
pt_BR: Não é possível gerar imagem em miniatura

en: Cannot get account storage information.
pt_BR: Não é possível obter informações sobre o armazenamento da conta.

en: Cannot get image
pt_BR: Não consegue obter imagem

en: Cannot read import file.
pt_BR: Não é possível ler o arquivo de importação.

en: Caption / Description
pt_BR: Legenda/Descrição

en: Captions/Subtitles
pt_BR: Capitulos / Legendas

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Center the active slide in the viewport.
pt_BR: Centralize o slide ativo no viewport.

en: Centred slides
pt_BR: Slides centrados

en: Change Plugin Settings
pt_BR: Alterar configurações do plugin

en: Chapters
pt_BR: Capítulos

en: Check for updates
pt_BR: Verificar Atualizações

en: Checkout
pt_BR: Finalizar

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (tradicional)

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Choose from %s
pt_BR: Escolha entre %s

en: Choose the method you would like to use to download your files. The default option is to redirect the user to a temporary URL. If you want to use your server as a proxy, select 'Download via Server'. In some cases, the plugin may revert to this method automatically.
pt_BR: Escolha o método que deseja usar para baixar seus arquivos. A opção padrão é redirecionar o usuário para um URL temporário. Se o senhor quiser usar seu servidor como proxy, selecione "Download via Server". Em alguns casos, o plug-in pode reverter para esse método automaticamente.

en: Choose this module
pt_BR: Escolha este módulo

en: Choose where the upload box should appear on the checkout page.
pt_BR: Escolha onde a caixa de upload deve aparecer na página de checkout.

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Click to go back
pt_BR: Clique para voltar

en: Client ID
pt_BR: ID do Cliente

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Cloud Content
pt_BR: Conteúdo na nuvem

en: Cloud Content Accessibility
pt_BR: Acessibilidade de conteúdo na nuvem

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Collection Approved
pt_BR: Coleção aprovada

en: Collection selection "%s" approved by %s
pt_BR: Seleção de coleção "%s" aprovada por %s

en: Collection selection "%s" deleted by %s
pt_BR: Seleção de coleção "%s" excluída por %s

en: Color Palette
pt_BR: Paleta de cores

en: Communication WP Cloud Plugin license server
pt_BR: Servidor de licença de comunicação do WP Cloud Plugin

en: Computers
pt_BR: Informática

en: Confidential
pt_BR: Confidencial

en: Configuration problem
pt_BR: Problema de configuração

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Configure Module
pt_BR: Configurar módulo

en: Configure or select an existing module.
pt_BR: Configure ou selecione um módulo existente.

en: Configure settings for reviewing and approving items.
pt_BR: Configurar definições para revisão e aprovação de itens.

en: Configure the upload field with module builder.
pt_BR: Configure o campo de upload com o construtor de módulos.

en: Configure this module using the Module Builder or select an existing module.
pt_BR: Configure esse módulo usando o Module Builder ou selecione um módulo existente.

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect Account(s)
pt_BR: Conectar conta(s)

en: Connect Personal Folders
pt_BR: Conectar pastas pessoais

en: Connect your account!
pt_BR: Conecte sua conta!

en: Connecting with Slack can significantly enhance your management workflow. This integration allows you to receive real-time notifications about important plugin events directly in your Slack channels.
pt_BR: A conexão com o Slack pode melhorar significativamente seu fluxo de trabalho de gerenciamento. Essa integração permite que o senhor receba notificações em tempo real sobre eventos importantes do plugin diretamente em seus canais do Slack.

en: Contact Support
pt_BR: Contatar Suporte

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Continue with
pt_BR: Continuar

en: Convert
pt_BR: Converter

en: Convert Documents
pt_BR: Conversão de documentos

en: Convert Raw Shortcode
pt_BR: Converter código curto bruto

en: Convert Shortcode
pt_BR: Converter código curto

en: Convert a raw plugin shortcode into a module. If a module with the same name already exists, a duplicate will not be created.
pt_BR: Converte um shortcode de plug-in bruto em um módulo. Se já existir um módulo com o mesmo nome, não será criada uma duplicata.

en: Convert documents to Google Docs
pt_BR: Converter documentos para o Google Docs

en: Convert following mimetypes
pt_BR: Converter os seguintes tipos de mimetismo

en: Converting
pt_BR: Conversão

en: Converting failed
pt_BR: A conversão falhou

en: Copied to clipboard!
pt_BR: Copiado para a área de transferência!

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy Filenames
pt_BR: Copiar nomes de arquivos

en: Copy Notifications
pt_BR: Copiar notificações

en: Copy Shortcode
pt_BR: Copiar Shortcode

en: Copy to
pt_BR: Copiar para

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Could not add user to collection.
pt_BR: Não foi possível adicionar o usuário à coleção.

en: Could not send email
pt_BR: Não foi possível enviar e-mail

en: Could not send summary email
pt_BR: Não foi possível enviar e-mail de resumo

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create Personal Folders on registration
pt_BR: Criar pastas pessoais no registro

en: Create all Personal Folders the 1st time a module is used
pt_BR: Criar todas as pastas pessoais na primeira vez que um módulo for usado

en: Create direct link
pt_BR: Criar link direto

en: Create document
pt_BR: Criar documento

en: Create link with Personal Folder
pt_BR: Criar link com a pasta pessoal

en: Create module
pt_BR: Criar módulo

en: Create new Google Documents via this module.
pt_BR: Criar novos documentos Google através deste módulo.

en: Create new documents
pt_BR: Criar novos documentos

en: Create new folders
pt_BR: Criar novas pastas

en: Create or edit a page/post, then add the WP Cloud Plugin block via your favorite editor. Configure the module and click Publish or Update.
pt_BR: Crie ou edite uma página/post e, em seguida, adicione o bloco WP Cloud Plugin por meio de seu editor favorito. Configure o módulo e clique em Publicar ou Atualizar.

en: Create shortcuts
pt_BR: Criar atalhos

en: Create shortcuts to files and folder.
pt_BR: Criar atalhos para arquivos e pastas.

en: Create support ticket
pt_BR: Criar ticket de suporte

en: Create the module configuration via the Module Configurator and copy+paste the raw shortcode in this field.
pt_BR: Crie a configuração do módulo por meio do Module Configurator e copie e cole o shortcode bruto nesse campo.

en: Create your first Module
pt_BR: Crie seu primeiro módulo

en: Create zip file
pt_BR: Criar arquivo ZIP

en: Created
pt_BR: Criado

en: Created by %s
pt_BR: Criado por %s

en: Creating a Personal Folder takes around 1 sec/folder. So it isn't recommended to enable this feature when you have tons of users.
pt_BR: A criação de uma pasta pessoal leva cerca de 1 segundo por pasta. Portanto, não é recomendável ativar esse recurso quando o senhor tiver muitos usuários.

en: Creating shared link...
pt_BR: Criar link compartilhado...

en: Creating zip file
pt_BR: Criar arquivo ZIP

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Crop thumbnails
pt_BR: Miniatura

en: Crop thumbnails to a 1:1 format.
pt_BR: Cortar as miniaturas para o formato 1:1.

en: Cross domain verification
pt_BR: Verificação entre domínios

en: Current Selection
pt_BR: Seleção atual

en: Current selected folder
pt_BR: Pasta selecionada atual

en: Custom CSS
pt_BR: CSS customizado

en: Custom Image (selected below)
pt_BR: Imagem personalizada (selecionada abaixo)

en: Custom button text
pt_BR: Texto do botão personalizado

en: Custom text for the top folder
pt_BR: Texto personalizado para a pasta superior

en: Czech
pt_BR: Checo

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dark 1
pt_BR: Escuro 1

en: Dark 2
pt_BR: Escuro 2

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Data has been successfully imported.
pt_BR: Os dados foram importados com sucesso.

en: Data has not been successfully imported.
pt_BR: Os dados não foram importados com sucesso.

en: Date
pt_BR: Data

en: Date of creation
pt_BR: Data de criação

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Deactivate License
pt_BR: Desativar Licença

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default click behavior
pt_BR: Comportamento por defeito do clique

en: Default folder for Guests and non-linked Users
pt_BR: Pasta padrão para Convidados e usuários não vinculados

en: Default timezone is %s - it should be UTC
pt_BR: O fuso horário padrão é %s - ele deve ser UTC

en: Default timezone is UTC
pt_BR: O fuso horário por omissão é UTC

en: Defines the time frame for applying usage limits. Choose from predefined periods.
pt_BR: Define o período de tempo para aplicar limites de uso. Escolha entre períodos predefinidos.

en: Delay between cycles in milliseconds. Defaults to 5000.
pt_BR: Atraso entre os ciclos em milissegundos. Atraso de 5.000.

en: Delay between slides
pt_BR: Atraso entre slides

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Delete Module
pt_BR: Excluir Módulo

en: Delete Modules and Settings on Uninstall
pt_BR: Excluir módulos e configurações na desinstalação

en: Delete Notifications
pt_BR: Deletar notificações

en: Delete Personal Folders after deleting WP User
pt_BR: Excluir pastas pessoais após excluir o usuário do WP

en: Delete file
pt_BR: Excluir arquivo

en: Delete to trash
pt_BR: Excluir para a lixeira

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Deliver thumbnails directly from the OneDrive servers or store them on your own server. Storing the thumbnails locally can slow down the performance of the plugin.
pt_BR: Forneça miniaturas diretamente dos servidores do OneDrive ou armazene-as em seu próprio servidor. Armazenar as miniaturas localmente pode tornar o desempenho do plug-in mais lento.

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Upload Box
pt_BR: Descrição Caixa de Upload

en: Description position
pt_BR: Posição da descrição

en: Description updated
pt_BR: Descrição atualizada

en: Description was edited.
pt_BR: A descrição foi editada.

en: Descriptions always visible
pt_BR: Descrições sempre visíveis

en: Deselect all
pt_BR: Desmarcar todos

en: Deselect items
pt_BR: Desmarcar itens

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Direct Link
pt_BR: Link direto

en: Direct link
pt_BR: Link direto

en: Direct link to this collection.
pt_BR: Link direto para essa coleção.

en: Direct media display
pt_BR: Exibição direta na mídia

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Direction of slide movement.
pt_BR: Sentido do movimento do slide.

en: Disable the notification for the user that executes the action.
pt_BR: Desativar a notificação para o usuário que executa a ação.

en: Disable this option to use the WordPress default, where the slug is generated from the title.
pt_BR: Desative essa opção para usar o padrão do WordPress, em que o slug é gerado a partir do título.

en: Display a folder tree for easier navigation.
pt_BR: Exibir uma árvore de pastas para facilitar a navegação.

en: Display a header that shows the folder location and action buttons.
pt_BR: Mostrar um cabeçalho que mostre a localização da pasta e botões de ação.

en: Display a login message on the module if a user does not have permission to view the module.
pt_BR: Exibir uma mensagem de login no módulo se um usuário não tiver permissão para visualizar o módulo.

en: Display a purchase button for your media by adding an url to your webshop.
pt_BR: Afixe um botão de compra para sua mídia, acrescentando uma url à sua loja virtual.

en: Display descriptions in the slide if available.
pt_BR: Mostrar as descrições no slide, se disponíveis.

en: Display filename on hover
pt_BR: Mostrar o nome do arquivo em hover

en: Display folder tree
pt_BR: Exibir árvore de pastas

en: Display hidden system (dot) files (e.g. .DS_store, .config).
pt_BR: Exibir arquivos de sistema ocultos (ponto) (por exemplo, .DS_store, .config).

en: Display or Hide the file names in the gallery.
pt_BR: Exibir ou ocultar os nomes dos arquivos na galeria.

en: Display or Hide the file names in the slider item.
pt_BR: Mostrar ou ocultar os nomes dos arquivos no item deslizante.

en: Display the breadcrumb with the current folder location.
pt_BR: Mostrar o miolo de pão com a localização atual da pasta.

en: Display the file names in the thumbnail view only when hovering over the file. When disabled, the file names and actions will be displayed directly under the file. On touch devices, it will always displayed.
pt_BR: Mostrar os nomes dos arquivos na vista em miniatura somente quando pairar sobre o arquivo. Quando desativados, os nomes e ações do arquivo serão exibidos diretamente sob o arquivo. Nos dispositivos de toque, serão sempre mostrados.

en: Display the last modified date in the playlist.
pt_BR: Afixar a última data modificada na lista de reprodução.

en: Display the last modified date of the item.
pt_BR: Mostrar a data da última modificação do item.

en: Display the playlist above the video container.
pt_BR: Mostrar a lista de reprodução acima do vídeo container.

en: Display the playlist directly when the module is rendered.
pt_BR: Mostrar a lista de reprodução diretamente quando o módulo for entregue.

en: Display thumbnails
pt_BR: Exibir Miniaturas

en: Display your files in the module.
pt_BR: Apresente seus arquivos no módulo.

en: Display your folders and subfolders.
pt_BR: Apresente suas pastas e subpastas.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
pt_BR: Verifica se as WP Cron Jobs estão activas ou não.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
pt_BR: Exibe se o WordPress está ou não no modo de depuração.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
pt_BR: Exibe se o WordPress esta funcionando em Modo de Depuração ou não.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
pt_BR: Apresenta a informação sobre se o tema atual é ou não um tema filho.

en: Do not forget to test your module on the Front-End.
pt_BR: Não se esqueça de testar seu módulo no Front-End.

en: Do you really want to delete these files?
pt_BR: Você realmente deseja deletar estes arquivos?

en: Do you really want to delete:
pt_BR: Você realmente deseja deletar:

en: Do you want to link your users manually to the folder location or should the plugin handle this automatically for you?
pt_BR: O senhor deseja vincular seus usuários manualmente ao local da pasta ou o plug-in deve cuidar disso automaticamente para o senhor?

en: Docs
pt_BR: Documentos

en: Document
pt_BR: Documento

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Does the search not return any files? Try switching to the new search API.
pt_BR: A pesquisa não retorna nenhum arquivo? Tente mudar para a nova API de pesquisa.

en: Download
pt_BR: Baixar arquivo

en: Download API log
pt_BR: Baixar o registro da API

en: Download File
pt_BR: Baixar Arquivo

en: Download Notifications
pt_BR: Descarregar Notificações

en: Download Proof
pt_BR: Prova de download

en: Download Restrictions
pt_BR: Restrições de download

en: Download Video
pt_BR: Baixar Vídeo

en: Download as
pt_BR: Baixar como

en: Download content via this module.
pt_BR: Baixar conteúdo através deste módulo.

en: Download folder
pt_BR: Baixar todos arquivos

en: Download log
pt_BR: Histórico de downloads

en: Download playlist
pt_BR: Baixar lista de reprodução

en: Download selected
pt_BR: Baixar arquivos selecionados

en: Download via Server
pt_BR: Download via servidor

en: Downloaded
pt_BR: Baixado

en: Downloading...
pt_BR: Baixando...

en: Downloads per User
pt_BR: Downloads por usuário

en: Downloads per file
pt_BR: Downloads por arquivo

en: Dropbox Account Settings
pt_BR: Configurações da conta Dropbox

en: Dropbox Team Folders
pt_BR: Pastas da Equipe Dropbox

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Dynamic Folders
pt_BR: Pastas dinâmicas

en: Dynamic Mode
pt_BR: Modo dinâmico

en: Easily manage your Digital Download and Order Uploads in the cloud.
pt_BR: Gerencie facilmente seus downloads digitais e uploads de pedidos na nuvem.

en: Edit (new window)
pt_BR: Editar (nova janela)

en: Edit Default Preset
pt_BR: Edit Default Preset (Editar predefinição padrão)

en: Edit File
pt_BR: Editar Arquivo

en: Edit Google Docs and Office documents
pt_BR: Editar documentos do Google Docs e do Office

en: Edit Microsoft Office documents
pt_BR: Editar documentos do Microsoft Office

en: Edit Module
pt_BR: Editar Módulo

en: Edit View
pt_BR: Editar exibição

en: Edit description
pt_BR: Editar descripción

en: Edit manually
pt_BR: Editar manualmente

en: Edit this module via the Module Builder or manually via the raw code
pt_BR: Editar este módulo através do Module Builder ou manualmente através do código bruto

en: Editable
pt_BR: Editável

en: Editable mode is only available for Google Docs & Office Docs.
pt_BR: O modo editável está disponível apenas para o Google Docs e o Office Docs.

en: Editable mode is only available for Office Docs.
pt_BR: O modo editável está disponível apenas para o Office Docs.

en: Editable with toolbar
pt_BR: Editável com barra de ferramentas

en: Edited
pt_BR: Editado

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Body (HTML)
pt_BR: Corpo de e-mail (HTML)

en: Email Sender Information
pt_BR: Informações sobre o remetente de e-mail

en: Email Subject
pt_BR: Assunto do e-mail

en: Email Subject for ZIP downloads
pt_BR: E-mail Assunto para download do ZIP

en: Email a summary of all the events that are logged with the plugin.
pt_BR: Envie por e-mail um resumo de todos os eventos que estão registrados com o plugin.

en: Email addresses
pt_BR: Endereços de e-mail

en: Email notifications
pt_BR: Notificações de Email

en: Embed
pt_BR: Incorporar

en: Embed Documents
pt_BR: Incorporar documentos

en: Embed Files
pt_BR: Incorporar arquivos

en: Embed Type
pt_BR: Tipo de incorporação

en: Embed documents directly into your page
pt_BR: Incorporar documentos diretamente em sua página

en: Enable API log
pt_BR: Habilitar log API

en: Enable Gzip compression
pt_BR: Ativar a compactação Gzip

en: Enable Personal Folders in Internal modules:
pt_BR: Habilitar Personal Folders em módulos internos:

en: Enable Skip Button
pt_BR: Habilitar botão Saltar

en: Enable Slideshow
pt_BR: Habilitar o Slideshow

en: Enable Video Advertisements
pt_BR: Ativar anúncios de vídeo

en: Enable some polyfill javascripts that are used by the plugin but not available in old browsers. This uses the external service cdnjs.cloudflare.com/polyfill.
pt_BR: Habilite alguns javascripts de polyfill que são usados pelo plug-in, mas não estão disponíveis em navegadores antigos. Isso usa o serviço externo cdnjs.cloudflare.com/polyfill.

en: Enable the Slideshow mode for the Lightbox.
pt_BR: Ativar o modo Slideshow para a Lightbox.

en: Enables gzip-compression if the visitor's browser can handle it. This will increase the performance of the plugin if you are displaying large amounts of files and it reduces bandwidth usage as well. It uses the PHP ob_gzhandler() callback. Please use this setting with caution. Always test if the plugin still works on the Front-End as some servers are already configured to gzip content!
pt_BR: Habilita a compressão gzip se o navegador do visitante puder lidar com ela. Isto irá aumentar o desempenho do plugin se você estiver exibindo grandes quantidades de arquivos e reduz o uso de largura de banda também. Ele usa o retorno de chamada do PHP ob_gzhandler(). Por favor, use esta configuração com cuidado. Sempre teste se o plugin ainda funciona no Front-End já que alguns servidores já estão configurados para gzipar conteúdo!

en: English
pt_BR: Inglês

en: Enjoying this plugin?
pt_BR: Está gostando deste plugin?

en: Enter a name...
pt_BR: Digite um nome...

en: Enter a short description of what the customer needs to upload
pt_BR: Entrar uma breve descrição do que o cliente precisa para fazer upload

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail autorizado do qual você gostaria que o e-mail de notificação fosse enviado. Para evitar problemas de entregabilidade, use sempre o domínio de seu site no e-mail de e-mail.

en: Enter an email address when you want a reply on the notification to go to an email address that is different than the From: address.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail quando quiser uma resposta sobre a notificação para ir a um endereço de e-mail diferente do endereço de: From.

en: Enter password
pt_BR: Digite a senha

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or use one of the available placeholders.
pt_BR: Digite o nome do e-mail de notificação enviado ou use um dos espaços disponíveis.

en: Enter the text for the upload button.
pt_BR: Digite o texto para o botão de carregamento.

en: Enter your VAST XML tag url.
pt_BR: Digite seu VAST XML tag url.

en: Enter your custom branded domain you want to use.
pt_BR: Entre com seu domínio de marca personalizado que o senhor deseja usar.

en: Enter your e-mail address
pt_BR: Insira o seu endereço de email

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error 104: Sorry, this file could not be downloaded.
pt_BR: Erro 104: Desculpe, não foi possível fazer o download desse arquivo.

en: Error Downloading File
pt_BR: Erro ao baixar o arquivo

en: Error communicating with API:
pt_BR: Erro de comunicação com API:

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
pt_BR: Mensagens de erro podem conter informações confidenciais sobre o seu ambiente de loja. Estes devem ser escondidos de visitantes não confiáveis.

en: Error messages should not be shown to visitors.
pt_BR: As mensagens de erro não devem ser mostradas para os visitantes.

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: Event
pt_BR: Evento

en: Event Description
pt_BR: Descrição do Evento

en: Event ID
pt_BR: ID do Evento

en: Event Logs
pt_BR: Registros de eventos

en: Event Name
pt_BR: Nome do Evento

en: Events per Day
pt_BR: Eventos por dia

en: Events per User
pt_BR: Eventos por usuário

en: Every day
pt_BR: Todos os Dias

en: Everyone
pt_BR: Todos

en: Everything (settings, modules, event logs & user ⇔ folder links)
pt_BR: Tudo (configurações, módulos, registros de eventos e links de usuário ⇔ pasta)

en: Exclude Roles & Users
pt_BR: Excluir funções e usuários

en: Exclude users
pt_BR: Excluir usuários

en: Expiration time of the shared link. By default the link will not expire.
pt_BR: Tempo de expiração do elo comum. Por padrão, o elo não expirará.

en: Export
pt_BR: Exportar

en: External object cache
pt_BR: Cache de objeto externo

en: Failed to add file.
pt_BR: Falha em acrescentar arquivo.

en: Failed to add folder
pt_BR: Falha ao adicionar pasta

en: Failed to add user folder
pt_BR: Falha ao adicionar pasta de usuário

en: Failed to add user folder with template folder
pt_BR: Falha ao adicionar a pasta de usuário com a pasta de modelo

en: Failed to copy file.
pt_BR: Falha na cópia do arquivo.

en: Failed to copy.
pt_BR: Não foi possível copiar.

en: Failed to create file.
pt_BR: Falha na criação do arquivo.

en: Failed to create folder.
pt_BR: Falhou em criar a pasta.

en: Failed to create shortcut
pt_BR: Falha na criação de atalhos

en: Failed to delete file.
pt_BR: Falha em apagar o arquivo.

en: Failed to delete selection.
pt_BR: Falha ao excluir a seleção.

en: Failed to edit description.
pt_BR: Falha na descrição.

en: Failed to edit file.
pt_BR: Falha na edição do arquivo.

en: Failed to import file.
pt_BR: Falha ao importar o arquivo.

en: Failed to load PDF Viewer widget.
pt_BR: Não foi possível carregar o widget do Visualizador de PDF.

en: Failed to load data in folder.
pt_BR: Falha no carregamento de dados em pasta.

en: Failed to load file.
pt_BR: Falha no carregamento do arquivo.

en: Failed to load folder.
pt_BR: Falha no carregamento da pasta.

en: Failed to move file.
pt_BR: Falha em mover o arquivo.

en: Failed to patch file.
pt_BR: Falha em remendar arquivo.

en: Failed to rename file.
pt_BR: Falha em renomear o arquivo.

en: Failed to write file to disk
pt_BR: Falha ao gravar arquivo em disco

en: Fallback to the default value.
pt_BR: Voltar ao valor padrão.

en: Fast - Large preview thumbnails.
pt_BR: Rápido - Grandes miniaturas.

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field type
pt_BR: Tipo do campo

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File Browser
pt_BR: Ver Arquivos

en: File Browser Icon Set
pt_BR: Conjunto de Ícones do Navegador de Arquivos

en: File Browser view
pt_BR: Visualização do Navegador de arquivos

en: File ID
pt_BR: ID do arquivo

en: File Icon URL
pt_BR: Arquivo Ícone URL

en: File Rename, prefixes & suffixes
pt_BR: Arquivo Renomeação, prefixos e sufixos

en: File Size
pt_BR: Tamanho do Arquivo

en: File Upload
pt_BR: Upload de Arquivo

en: File Uploaded
pt_BR: Arquivos Enviados

en: File can not be found
pt_BR: Arquivo não pode ser encontrado

en: File created
pt_BR: Arquivo criado

en: File deleted
pt_BR: Arquivo excluído

en: File description
pt_BR: Descrição do arquivo

en: File description added
pt_BR: Descrição do arquivo adicionado

en: File download URL
pt_BR: URL para download do arquivo

en: File downloaded
pt_BR: Arquivo baixado

en: File edited
pt_BR: Arquivo editado

en: File is too big
pt_BR: Arquivo é muito grande

en: File is too large
pt_BR: Arquivo muito grande

en: File is too small
pt_BR: Arquivo muito grande

en: File item template
pt_BR: Modelo de item de arquivo

en: File mimetype
pt_BR: Arquivo mimetype

en: File moved
pt_BR: Arquivo movido

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: File not found
pt_BR: Arquivo não encontrado

en: File not uploaded successfully
pt_BR: Arquivo não carregado com sucesso

en: File preview URL
pt_BR: Previsão de arquivo URL

en: File previewed
pt_BR: Arquivo previsto

en: File renamed
pt_BR: Arquivo renomeado

en: File shared
pt_BR: Arquivo compartilhado

en: File size
pt_BR: Tamanho do Arquivo

en: File streamed
pt_BR: Arquivo transmitido

en: File thumbnail URL
pt_BR: URL do arquivo em miniatura

en: File type not allowed
pt_BR: Tipo de arquivo não permitido

en: File upload failed
pt_BR: O Upload do arquivo falhou

en: File was deleted.
pt_BR: O arquivo foi eliminado.

en: File was renamed.
pt_BR: O nome do processo foi alterado.

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Files & Folder Actions
pt_BR: Arquivos e ações de pasta

en: Filetype not allowed
pt_BR: Tipo de arquivo(s) não permitido(s)

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter by Name or ID
pt_BR: Filtrar por nome ou identidade

en: Filter by file extension
pt_BR: Filtrar por extensão de arquivo

en: Filters
pt_BR: Exclusões

en: Final Selection
pt_BR: Seleção final

en: Find a solution
pt_BR: Encontre uma solução

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: Folder location not longer available
pt_BR: Local da pasta não mais disponível

en: Folders
pt_BR: Pastas

en: For an easy configuration you can just use the default App of the plugin itself.
pt_BR: Para uma configuração fácil, o senhor pode simplesmente usar a aplicação padrão do próprio plugin.

en: For example:
pt_BR: Por exemplo:

en: For files previewed by the plugin that require public sharing permissions, remove the public sharing permissions automatically after 1 hour.
pt_BR: Para arquivos visualizados pelo plug-in que exigem permissões de compartilhamento público, remova as permissões de compartilhamento público automaticamente após 1 hora.

en: Format
pt_BR: Formato

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: French
pt_BR: Francês

en: From Name
pt_BR: Nome do Remetente

en: From email address
pt_BR: Para endereço de e-mail

en: Full Access
pt_BR: Acesso total

en: Full View
pt_BR: Visão Completa

en: Full upload location path
pt_BR: Caminho completo para o upload

en: Full view with toolbar
pt_BR: Visualização completa com barra de ferramentas

en: Full-Text search
pt_BR: Busca por texto completo

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: GZip (zlib) is used to compress the AJAX responses of the plugin.
pt_BR: GZip (zlib) é usado para comprimir as respostas AJAX do plugin.

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: General
pt_BR: Geral

en: General Loader
pt_BR: Carregador Geral

en: Generate a cloud upload field.
pt_BR: Gerar um campo de upload na nuvem.

en: Generate a form-tag for this upload field.
pt_BR: Gerar uma etiqueta de formulário para este campo de carregamento.

en: Generate links to documents on your website. Only users with access to the module and its content will be able to open the link.
pt_BR: Gerar links para documentos em seu website. Somente os usuários com acesso ao módulo e seu conteúdo poderão abrir o link.

en: Generate permanent shared links to your content in the Cloud.
pt_BR: Gerar links permanentes compartilhados para seu conteúdo na Nuvem.

en: German
pt_BR: Alemão

en: Get Started
pt_BR: Iniciar

en: Get instant help for WP Cloud Plugins with all resources in one place! Can't find your answer and you want to speak to someone directly? Make sure you have an active support package, and create a ticket. We're here to help!
pt_BR: Obtenha ajuda instantânea para WP Cloud Plugins com todos os recursos em um só lugar! Não consegue encontrar sua resposta e deseja falar diretamente com alguém? Verifique se o senhor tem um pacote de suporte ativo e crie um tíquete. Estamos aqui para ajudar!

en: Get started by creating a new module
pt_BR: Comece criando um novo módulo

en: Getting Started
pt_BR: Começando

en: Give Access to Root Folder
pt_BR: Dar acesso à pasta raiz

en: Give this module a specific id. You can use this ID to target this module via your own CSS or JS code, for example.
pt_BR: Dê a esse módulo um ID específico. O senhor pode usar esse ID para direcionar esse módulo por meio de seu próprio código CSS ou JS, por exemplo.

en: Global settings
pt_BR: Configurações Globais

en: Global settings for AUTO-mode
pt_BR: Configurações globais para o modo AUTO

en: Global settings for MANUAL-mode
pt_BR: Configurações globais para o modo MANUAL

en: Go Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: Go back to the start folder
pt_BR: Volte para a pasta inicial

en: Google Account Settings
pt_BR: Configurações da Conta Google

en: Google Workspace Domain
pt_BR: Seu Domínio Google Workspace

en: Google popout button
pt_BR: Botão popout do Google

en: Grab the shortcode via the Module Configurator and copy+paste in this field.
pt_BR: Pegue o shortcode por meio do Module Configurator e copie e cole nesse campo.

en: Great! How about a review, then?
pt_BR: Óptimo! Que tal uma crítica, então?

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Grid gap
pt_BR: Lacuna na grade

en: Grid/Thumbnail View
pt_BR: Visualização em Grelha/ Miniaturas

en: Guests
pt_BR: Hóspedes

en: Hang on. Waiting for the files...
pt_BR: Segurem-se. À espera dos ficheiros...

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Hello %s, you have been granted access to your folder. You can now view and download the contents of this folder. If you have any questions or need further assistance, please do not hesitate to contact us.
pt_BR: Olá %s, o senhor recebeu acesso à sua pasta. Agora o senhor pode visualizar e fazer download do conteúdo dessa pasta. Se o senhor tiver alguma dúvida ou precisar de mais assistência, não hesite em entrar em contato conosco.

en: Hi there!
pt_BR: Oi!

en: Hide errors from visitors
pt_BR: Ocultar Erros para Visitantes

en: Hide preview
pt_BR: Ocultar pré-visualização

en: Hide the following file extension
pt_BR: Oculte a seguinte extensão de arquivo

en: Hide the following files
pt_BR: Ocultar os seguintes arquivos

en: High
pt_BR: Alta

en: Hindi
pt_BR: Hindu

en: Hover over module to show navigation bar
pt_BR: Passe o mouse sobre o módulo para mostrar a barra de navegação

en: Hover over thumbnail area.
pt_BR: Passe o mouse sobre a área da miniatura.

en: How to update your PHP version
pt_BR: Como atualizar a sua versão PHP

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: I will link the users manually via %sthis page%s.
pt_BR: Vou ligar os usuários manualmente via %sesta página%s.

en: I.e. the Personal Folder name needs to contain the email address of the user.
pt_BR: Ou seja, o nome da pasta pessoal precisa conter o endereço de e-mail do usuário.

en: Icelandic
pt_BR: Islandês

en: Icon Set
pt_BR: Conjunto de ícones

en: If enabled, the dimensions of each slide are its natural dimensions. If disabled, all slides will be the same size and the image will cover the slide.
pt_BR: Se habilitado, as dimensões de cada lâmina são suas dimensões naturais. Se estiver desabilitado, todos os slides terão o mesmo tamanho e a imagem cobrirá o slide.

en: If enabled, you will be able to receive beta updates in preparation for the official release. These should be fairly stable, but will be available before the final update is ready for release.
pt_BR: Se ativado, o senhor poderá receber atualizações beta em preparação para o lançamento oficial. Elas devem ser razoavelmente estáveis, mas estarão disponíveis antes que a atualização final esteja pronta para o lançamento.

en: If the document doesn't open, you are probably trying to access a protected file which requires a login.
pt_BR: Se o documento não abrir, você provavelmente está tentando acessar um arquivo protegido que requer um login.

en: If the plugin somehow loses its authorization, a notification email will be send to the following email address.
pt_BR: Se o plugin de alguma maneira perder sua autorização, um e-mail de notificação será enviado para o seguinte endereço de e-mail.

en: If the problem persists, fall back to the default App via the settings on the Advanced tab.
pt_BR: Se o problema persistir, volte para o APP padrão através dos ajustes na guia Avançado.

en: If you are unable to see the example VAST url below, please make sure you do not have an ad blocker enabled. VAST url example:
pt_BR: Se o senhor não puder ver o exemplo VAST url abaixo, peço-lhe que se certifique de que não tem um bloqueador de anúncios habilitado. Exemplo VAST url:

en: If you encounter any issues when trying to use your own App, please fall back on the default App by disabling this setting.
pt_BR: Se o senhor se deparar com algum problema ao tentar usar seu próprio APP, queira voltar ao APP padrão, desativando essa configuração.

en: If you have a Google Workspace Domain and you want to share your documents ONLY with users having an account in your Google Workspace Domain, please insert your domain.
pt_BR: Se o cliente tem um domínio do Google Workspace e deseja compartilhar seus documentos SOMENTE com usuários que tenham uma conta no seu domínio do Google Workspace, favor inserir seu domínio.

en: If you want the plugin to list only specific SharePoint sites, you can add the names of the SharePoint sites separated by a comma (,). Reducing the number of SharePoint sites that the plugin needs to monitor greatly improves performance.
pt_BR: Se quiser que o plug-in liste apenas sites específicos do SharePoint, o senhor pode adicionar os nomes dos sites do SharePoint separados por vírgula (,). A redução do número de sites do SharePoint que o plug-in precisa monitorar melhora muito o desempenho.

en: If you want to manage the file sharing permissions manually by yourself, disable this function. This can be useful for instance, when you are using this plugin in an intranet environment.
pt_BR: Se o senhor quiser administrar as permissões de compartilhamento de arquivos manualmente, desabilite essa função. Isso pode ser útil, por exemplo, quando o senhor estiver usando esse plugin em um ambiente de intranet.

en: If you want to modify the looks of the plugin slightly, you can insert here your custom CSS. Don't edit the CSS files itself, because those modifications will be lost during an update.
pt_BR: Se você quiser modificar ligeiramente a aparência do plugin, você pode inserir aqui seu CSS personalizado. Não edite os arquivos CSS em si, pois essas modificações serão perdidas durante uma atualização.

en: If you want to use your own App, insert your App Secret here
pt_BR: Se você quiser usar seu próprio aplicativo, insira aqui seu App Secret

en: If you want to use your own App, insert your Client Secret here
pt_BR: Se você quiser usar seu próprio aplicativo, insira aqui seu Client Secret

en: If you want your documents to be accessible to the public, leave this setting empty.
pt_BR: Se o senhor deseja que seus documentos sejam acessíveis ao público, deixe esse quadro vazio.

en: If you would like to use both plugins, ask the developer to update it's code
pt_BR: Se você deseja usar ambos plug-ins, peça ao desenvolvedor para atualizar o código

en: If your downloads are already limited by the global settings, you can set custom limits for this module.
pt_BR: Se seus downloads já estiverem limitados pelas configurações globais, o senhor pode definir limites personalizados para esse módulo.

en: Image Source
pt_BR: Imagem

en: Image and video gallery
pt_BR: Galeria de imagens e vídeos

en: Image exceeds maximum height
pt_BR: A imagem excede a altura máxima

en: Image exceeds maximum width
pt_BR: A imagem excede a largura máxima

en: Image requires a minimum height
pt_BR: Imagem requer uma altura mínima

en: Image requires a minimum width
pt_BR: Imagem exige uma largura mínima

en: Image row height
pt_BR: Altura da fila de imagens

en: Image shown in the File Browser and Gallery module when no content is found in the opened folder.
pt_BR: Imagem mostrada no módulo Navegador de arquivos e Galeria quando nenhum conteúdo é encontrado na pasta aberta.

en: Image shown when a module is not accessible for the user.
pt_BR: Imagem mostrada quando um módulo não está acessível para o usuário.

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import data
pt_BR: Importar dados

en: Import to Media Library
pt_BR: Importar para a biblioteca de mídia

en: Important:
pt_BR: Importante:

en: In order to display your content stored on %s, you have to authorize it with your %s account.
pt_BR: Para exibir seu conteúdo armazenado em %s, você tem que autorizá-lo com sua conta %s.

en: Inactive License
pt_BR: Licença inativa

en: Include files
pt_BR: Incluir arquivos

en: Include folders
pt_BR: Incluir pastas

en: Include system files
pt_BR: Incluir arquivos do sistema

en: Increasing memory allocated to PHP
pt_BR: Aumenta a memória alocada ao PHP

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Information about the data
pt_BR: Informações sobre os dados

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
pt_BR: Informações sobre o servidor web que atualmente hospeda seu site.

en: Initial Search Term
pt_BR: Termo inicial de busca

en: Inline Preview
pt_BR: Visualização online

en: Insert Direct links
pt_BR: Inserir links diretos

en: Insert Links
pt_BR: Inserir links

en: Insert Tag
pt_BR: Inserir tag

en: Insert your %s content
pt_BR: Insira seu %s de conteúdo

en: Install the plugin
pt_BR: Instalar o plug-in

en: Instead of showing a list of individual download buttons, display one button that allows to download all the files at once as a ZIP file.
pt_BR: Em vez de exibir uma lista de botões de download individuais, exiba um botão que permita baixar todos os arquivos de uma só vez como um arquivo ZIP.

en: Instead of using a static folder location, the module can also point to a dynamic folder location.
pt_BR: Em vez de usar um local de pasta estática, o módulo também pode apontar para um local de pasta dinâmica.

en: Instead of using the original top folder name, set a custom "Home" or "Start" text for the top folder in the breadcrumb path. This is useful if you do not want to reveal the top folder name.
pt_BR: Em vez de usar o nome original da pasta superior, defina um texto personalizado "Home" ou "Start" para a pasta superior no caminho do pão ralado. Isso é útil se o senhor não quiser revelar o nome da pasta superior.

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Invalid AJAX request received.
pt_BR: Solicitação AJAX inválida recebida.

en: Irish
pt_BR: Irlandês

en: Is the Module active?
pt_BR: O módulo está ativo?

en: Is the connection to your store secure?
pt_BR: A conexão da sua loja é segura?

en: Is the layout of the Media Player all mixed up and is it not initiating properly? If that is the case, you might be encountering a conflict between media player libraries on your site. To resolve this, enable this setting to load the native MediaElement.js library.
pt_BR: O layout do Media Player está todo misturado e não é iniciado corretamente? Se este for o caso, você pode estar encontrando um conflito entre as bibliotecas de reprodutores de mídia em seu site. Para resolver isto, habilite esta configuração para carregar a biblioteca nativa do MediaElement.js.

en: Is your App configured to only access the App specific folder?
pt_BR: Seu aplicativo está configurado para acessar apenas a pasta específica do aplicativo?

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Items
pt_BR: Itens

en: Items Shared
pt_BR: Itens Partilhados

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Jump forward %1 seconds
pt_BR: Saltar para a frente %1 segundos

en: Jump forward 30 second
pt_BR: Saltar para a frente 30 segundos

en: Keep last modified date
pt_BR: Manter data da última modificação

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label not longer available
pt_BR: O rótulo não está mais disponível

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Landscape A4
pt_BR: Paisagem A4

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Last modified date
pt_BR: Data da última modificação

en: Latest Uploads
pt_BR: Uploads mais recentes

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Layout
pt_BR: Aparência

en: Leave empty for default value.
pt_BR: Deixar vazio para o valor padrão.

en: Leave empty for easy setup
pt_BR: Deixe vazio para facilitar a configuração

en: Leave empty for no restriction.
pt_BR: Deixar vazio, sem restrições.

en: Leave empty to disable Ads
pt_BR: Deixe vazio para desativar os anúncios

en: Leave empty to disable this filter.
pt_BR: Deixe vazio para desativar esse filtro.

en: Leave empty to use the value that is set globally.
pt_BR: Deixar vazio para usar o valor que é definido globalmente.

en: Leave this field empty or set it to -1 for unlimited disk space.
pt_BR: Deixe esse campo vazio ou configure-o para -1 para espaço ilimitado em disco.

en: Let people browse a specific folder
pt_BR: Permitir que as pessoas naveguem em uma pasta específica

en: Let people upload content
pt_BR: Permitir que as pessoas façam upload de conteúdo

en: Let the plugin automatically manage the dynamic folders. They will be placed in the folder selected in the Content tab.
pt_BR: Deixe que o plug-in gerencie automaticamente as pastas dinâmicas. Elas serão colocadas na pasta selecionada na guia Content (Conteúdo).

en: Let the plugin check if AJAX requests are coming from the same site, otherwise block the request for security reasons. Disable this if you have a multi-domain configuration pointing to the same WordPress site, for example if you use language-specific domains.
pt_BR: Permita que o plug-in verifique se as solicitações AJAX são provenientes do mesmo site; caso contrário, bloqueie a solicitação por motivos de segurança. Desative essa opção se o senhor tiver uma configuração de vários domínios apontando para o mesmo site do WordPress, por exemplo, se usar domínios de idiomas específicos.

en: Let the plugin check if the requested file is indeed in a folder made accessible by your module. You can disable this if your users can access all the content anyway, or if you want to improve the performance of the plugin.
pt_BR: Permita que o plug-in verifique se o arquivo solicitado está realmente em uma pasta acessível pelo seu módulo. É possível desativar essa opção se os usuários puderem acessar todo o conteúdo de qualquer forma ou se o senhor quiser melhorar o desempenho do plug-in.

en: Let users attach files to this form. The files will be stored in the cloud
pt_BR: Deixe os usuários anexar arquivos a este formulário. Os arquivos serão armazenados na nuvem

en: License
pt_BR: Licença

en: License terms for WordPress Networks
pt_BR: Termos de licença para WordPress Networks

en: Licenses are managed per site individually.
pt_BR: As licenças são administradas por local individualmente.

en: Light
pt_BR: Luz

en: Light 1
pt_BR: Luz 1

en: Light 2
pt_BR: Luz 2

en: LightBox Skin
pt_BR: Skin da Lightbox

en: Lightbox Scroll
pt_BR: Pergaminho Lightbox

en: Limit the number of downloads for all modules. You can also control the download limit per individual module in the module configuration.
pt_BR: Limite o número de downloads para todos os módulos. O senhor também pode controlar o limite de downloads por módulo individual na configuração do módulo.

en: Limit the number of downloads.
pt_BR: Limitar o número de downloads.

en: Limit the use of the plugin modules. For example, you can limit the number of downloads allowed. All restrictions are monitored on a per-user basis.
pt_BR: Limite o uso dos módulos do plug-in. Por exemplo, o senhor pode limitar o número de downloads permitidos. Todas as restrições são monitoradas por usuário.

en: Limit the use of this module. All restrictions are monitored on a per-user basis.
pt_BR: Limitar o uso desse módulo. Todas as restrições são monitoradas por usuário.

en: Limited Support!
pt_BR: Apoio limitado!

en: Link Expiration
pt_BR: Vencimento do Link

en: Link Users to Personal Folders
pt_BR: Vincular usuários a pastas pessoais

en: Link to download
pt_BR: Link para download

en: Link to editable document
pt_BR: Link para documento editável

en: Link to preview
pt_BR: Link para visualização

en: Link to upload location in the cloud
pt_BR: Link para carregar a localização na nuvem

en: Link to webshop
pt_BR: Link para a loja virtual

en: List
pt_BR: Lista

en: List View
pt_BR: Exibição de lista

en: List of uploaded files (HTML)
pt_BR: Lista de arquivos carregados (HTML)

en: List of uploaded files (plain)
pt_BR: Lista de arquivos carregados (simples)

en: List of uploaded files IDs (##,###,####)
pt_BR: Lista de IDs de arquivos carregados (##,####,####)

en: List view
pt_BR: Ver em lista

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Live
pt_BR: Ao Vivo

en: Live Broadcast
pt_BR: Transmissão ao vivo

en: Load Javascripts on all pages
pt_BR: Carregar Javascripts em todas as páginas

en: Load native MediaElement.js library
pt_BR: Carregar a biblioteca nativa MediaElement.js

en: Loading PDF viewer...
pt_BR: Carregando visualizador de PDF...

en: Loading Spinner & Images
pt_BR: Carregando Spinner & Imagens

en: Loading image used for previews and iFrams.
pt_BR: Carregamento da imagem utilizada para as antevisões e iFrams.

en: Loading image used in the File Browser and Gallery module
pt_BR: Carregamento da imagem utilizada no módulo Navegador de arquivos e Galeria

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Location
pt_BR: Localização

en: Location Personal Folders
pt_BR: Localização Pastas pessoais

en: Log Events
pt_BR: Registrar eventos

en: Log in to this site or enable cookies in your browser to download content. Then reload this page.
pt_BR: Faça login neste site ou ative os cookies em seu navegador para fazer o download do conteúdo. Em seguida, recarregue esta página.

en: Logged in user
pt_BR: Usuário conectado

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Login Message
pt_BR: Mensagem de login

en: Login Url
pt_BR: Url Login

en: Logs
pt_BR: Registros

en: Lost Authorization Notification
pt_BR: Notificação de Autorização Perdida

en: Low
pt_BR: Baixo

en: Make a copy
pt_BR: Fazer uma cópia

en: Make sure that the action is enabled.
pt_BR: Assegure-se de que a ação seja viabilizada através da configuração abaixo.

en: Make sure that you are using V3 keys. If you already are using ReCaptcha on your site, e.g. in a Form, you might need to disable the ReCaptcha of this plugin to prevent conflicts.
pt_BR: Certifique-se de que o senhor esteja usando as chaves V3. Se já estiver usando o ReCaptcha em seu site, por exemplo, em um formulário, talvez seja necessário desativar o ReCaptcha desse plug-in para evitar conflitos.

en: Make sure the action is enabled in the Actions tab.
pt_BR: Certifique-se de que a ação esteja ativada na guia Actions (Ações).

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Manage Sharing Permission
pt_BR: Gerenciar a Permissão de Compartilhamento

en: Manage the linked accounts via this page instead of via the individual sites.
pt_BR: Administre as contas vinculadas através desta página, em vez de através dos sites individuais.

en: Manage your %s cloud accounts
pt_BR: Administrar suas %s contas na nuvem

en: Manual mode
pt_BR: Modo manual

en: Mask Account ID
pt_BR: Mascarar ID da conta

en: Max upload size
pt_BR: Tam. Máx. de Upload

en: Max uploads per session
pt_BR: Uploads máximos por sessão

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Maximum file size
pt_BR: Tamanho máximo de arquivo

en: Maximum file size for files that are selected for uploading (e.g. 100 MB).
pt_BR: Tamanho máximo de arquivo para arquivos selecionados para upload (por exemplo, 100 MB).

en: Maximum file size for files that are selected for uploading (e.g. 100 MB). The maximum file size that is supported by your server is: %s.
pt_BR: Tamanho máximo de arquivo para arquivos selecionados para upload (por exemplo, 100 MB). O tamanho máximo de arquivo que é suportado por seu servidor é: %s.

en: Maximum number of files & folders
pt_BR: Número máximo de arquivos e pastas

en: Maximum number of files & folders allowed
pt_BR: Número máximo de arquivos e pastas permitido

en: Maximum number of files & folders to show in the module. Can be used for instance to only show the last 5 updated documents. Leave this field empty or set it to -1 for no limit.
pt_BR: Número máximo de arquivos e pastas a serem mostrados no módulo. Pode ser usado, por exemplo, para mostrar apenas os últimos 5 documentos atualizados. Deixe esse campo vazio ou configure-o para -1 sem limite.

en: Maximum number of files exceeded
pt_BR: Número máximo de arquivos excedidos

en: Maximum selection size
pt_BR: Tamanho máximo da seleção

en: Maximum size
pt_BR: Tamanho Máximo

en: Media Player
pt_BR: Reprodutor multimédia

en: Media Player Skin
pt_BR: Pele do reprodutor de mídia

en: Mediaplayer Buttons
pt_BR: Botões do Mediaplayer

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Message displayed when a user visits a module with the Personal Folders feature set to 'Manual' mode when they don't have a Personal Folder linked to their account.
pt_BR: Mensagem exibida quando um usuário visita um módulo com o recurso Pastas pessoais definido para o modo "Manual" quando não tem uma Pasta pessoal vinculada à sua conta.

en: Message that is displayed when the user is prompted to log in.
pt_BR: Mensagem que é exibida quando o usuário é solicitado a fazer login.

en: Metadata updated
pt_BR: Metadados atualizados

en: Minimalistic View
pt_BR: Visão minimalista

en: Minimum file size
pt_BR: Tamanho mínimo do arquivo

en: Minimum file size for files that are selected for uploading (e.g. 5 MB).
pt_BR: Tamanho mínimo de arquivo para arquivos que são selecionados para upload (por exemplo, 5 MB).

en: Missing a temporary folder
pt_BR: Faltando uma pasta temporária

en: Modifications to the default icons set will be lost during an update.
pt_BR: As modificações aos ícones padrão definidos serão perdidas durante uma atualização.

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Modified %s ago
pt_BR: Modificado %s atrás

en: Modified by
pt_BR: Modificado por

en: Module
pt_BR: Módulo

en: Module Access
pt_BR: Acesso ao Módulo

en: Module Configuration
pt_BR: Opções do shortcode

en: Module Configurator
pt_BR: Configurador de módulos

en: Module Container
pt_BR: Módulo Container

en: Module ID is missing
pt_BR: O ID do módulo está ausente

en: Module ID is missing.
pt_BR: O ID do módulo está faltando.

en: Module Shortcode
pt_BR: Shortcode módulo

en: Module cannot be found.
pt_BR: O módulo não pode ser encontrado.

en: Module cannot be rendered as the requested content is not (longer) accessible. Contact the administrator to get access.
pt_BR: O módulo não pode ser fornecido porque o conteúdo solicitado não é (por mais tempo) acessível. Entre em contato com o administrador para obter acesso.

en: Module height
pt_BR: Altura do contêiner do plugin

en: Module is succesfully updated!
pt_BR: O módulo é atualizado com sucesso!

en: Module not found
pt_BR: Módulo não encontrado

en: Module successfully deleted.
pt_BR: Módulo excluído com sucesso.

en: Module successfully updated.
pt_BR: O módulo foi atualizado com sucesso.

en: Module title
pt_BR: Título do módulo

en: Module width
pt_BR: Largura do recipiente de encaixe

en: Modules
pt_BR: Módulos

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: More information about %s
pt_BR: Mais informações sobre %s

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Notifications
pt_BR: Mover notificações

en: Move content to new folder locations.
pt_BR: Mover o conteúdo para novos locais de pasta.

en: Move to
pt_BR: Mover para

en: Moved
pt_BR: Movido

en: Multibyte string is required to handle (e.g.) non-Latin file names.
pt_BR: É necessário um fio multibyte para manusear (por exemplo) nomes de arquivos não-latinos.

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Mute Toggle
pt_BR: Alternar Mute

en: My files
pt_BR: Meus arquivos

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name Template
pt_BR: Nome Modelo

en: Name Template Prefix for anonymous users
pt_BR: Nome Prefixo do modelo para usuários anônimos

en: Navigate through the slides using arrows above the slider.
pt_BR: Navegue através dos slides usando as setas acima do deslizador.

en: Navigate through the slides using the dots below the slider.
pt_BR: Navegue através dos slides usando os pontos abaixo do deslizador.

en: Navigate through your documents in the inline preview. Disable when each document should be shown individually without navigation arrows.
pt_BR: Navegue por seus documentos na visualização em linha. Desativar quando cada documento deve ser mostrado individualmente, sem flechas de navegação.

en: Navigate to Plugins → Add New, Click Upload Plugin and select the ZIP package. Click Install Now and then Activate to enable the plugin.
pt_BR: Navegue até Plugins → Add New, clique em Upload Plugin e selecione o pacote ZIP. Clique em Install Now (Instalar agora) e depois em Activate (Ativar) para ativar o plug-in.

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Need to revert back to the default settings? This button will instantly reset your settings to the defaults. When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked. You can revoke the authorization via the Dashboard tab.
pt_BR: Necessidade de voltar às configurações padrão? Esse botão irá instantaneamente repor suas configurações para as configurações padrão. Quando o senhor restabelece as configurações, o plugin não será mais vinculado a suas contas, mas a autorização delas não será revogada. O senhor pode revogar a autorização por meio da guia Dashboard.

en: Needs Review
pt_BR: Necessita de Revisão

en: Network Wide Authorization
pt_BR: Autorização para toda a rede

en: Network enabled
pt_BR: Rede ativa

en: Network settings
pt_BR: Configurações de rede

en: Never.
pt_BR: Nunca.

en: New Module
pt_BR: Novo módulo

en: New folders can be pre-populated with files copied from a template folder.
pt_BR: Novas pastas podem ser preenchidas previamente com arquivos copiados de uma pasta modelo.

en: New name:
pt_BR: Novo nome:

en: Next
pt_BR: Próximo

en: No
pt_BR: Não

en: No Access
pt_BR: Sem Acesso

en: No PDF URL
pt_BR: Sem URL do PDF

en: No Results
pt_BR: Sem resultados

en: No account connected yet
pt_BR: Nenhuma conta conectada ainda

en: No activities found in this period
pt_BR: Nenhuma atividade encontrada neste período

en: No content received. Try to reload this page.
pt_BR: Nenhum conteúdo recebido. Tente carregar novamente esta página.

en: No downloads found in this period
pt_BR: Nenhum download encontrado neste período

en: No expire date.
pt_BR: Não há data de expiração.

en: No file was uploaded
pt_BR: Nenhum arquivo foi enviado

en: No files found or selected
pt_BR: Arquivos não encontrados ou selecionados

en: No label
pt_BR: Sem rótulo

en: No labels found.
pt_BR: Não foram encontrados rótulos.

en: No modules
pt_BR: Sem Módulos

en: No modules found in Trash.
pt_BR: Nenhum módulo foi encontrado na Lixeira.

en: No modules found.
pt_BR: Nenhum módulo encontrado.

en: No new description set
pt_BR: No description novo conjunto

en: No new foldername set
pt_BR: No novo conjunto foldername

en: No new name set
pt_BR: No novo conjunto nome

en: No options...
pt_BR: Sem opções...

en: No password.
pt_BR: Sem senha.

en: No persons found.
pt_BR: Nenhuma pessoa foi encontrada.

en: No restriction
pt_BR: Não Restringir

en: No role
pt_BR: Sem função

en: No users found.
pt_BR: Nenhum usuário encontrado.

en: No, thanks
pt_BR: Não, obrigado

en: Nonce Validation
pt_BR: Validação Nonce

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Not all files could be copied.
pt_BR: Nem todos os arquivos puderam ser copiados.

en: Not all files could be deleted.
pt_BR: Nem todos os arquivos puderam ser apagados.

en: Not all files could be moved.
pt_BR: Nem todos os arquivos puderam ser movidos.

en: Not all shortcuts could be created
pt_BR: Nem todos os atalhos poderiam ser criados

en: Not logged in users are not allowed to perform uploads by default.
pt_BR: Usuários não logados não estão autorizados a fazer uploads por padrão.

en: Not really
pt_BR: Nem por isso

en: Not succesfully uploaded to the cloud
pt_BR: Não foi carregado com sucesso para a nuvem

en: Not uploaded to the cloud
pt_BR: Não carregado para a nuvem

en: Not yet linked to a folder
pt_BR: Não está ligado à uma pasta

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Notification "%s" sent to %s recipient(s)
pt_BR: Notificação "%s" enviar ao(s) destinatário(s) %s

en: Notification recipient
pt_BR: Destinatário da notificação

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notifications triggers
pt_BR: Acionadores de notificações

en: Notify when someone copies files or folders.
pt_BR: Notificar quando alguém copiar arquivos ou pastas.

en: Notify when someone deletes files or folders.
pt_BR: Notificar quando alguém excluir arquivos ou pastas.

en: Notify when someone moves files to a different folder.
pt_BR: Notificar quando alguém mover arquivos para uma pasta diferente.

en: Notify when someone starts a download.
pt_BR: Notificar quando alguém iniciar um download.

en: Notify when someone uploads files.
pt_BR: Notificar quando alguém fizer upload de arquivos.

en: Number of ZIP files that can be downloaded per user, during the selected period.
pt_BR: Número de arquivos ZIP que podem ser baixados por usuário, durante o período selecionado.

en: Number of files uploaded (#)
pt_BR: Número de arquivos carregados (#)

en: Number of maximum uploads per upload session.
pt_BR: Número máximo de carregamentos por sessão de upload.

en: Number of slides being displayed in the viewport at the same time.
pt_BR: Número de slides que estão sendo exibidos no viewport ao mesmo tempo.

en: Number of slides going on with one next click.
pt_BR: Número de slides em andamento com um próximo clique.

en: Obfuscate the cloud account IDs used in your site's source code and front-end URLs.
pt_BR: Ofusque os IDs da conta na nuvem usados no código-fonte e nos URLs de front-end do seu site.

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Ok, sure!
pt_BR: Sim, claro!

en: Older media player skins do not support some of the settings.
pt_BR: As peles de jogadores de mídia mais velhos não suportam alguns dos cenários.

en: On the main plugin options page click Add Account. Authorize the plugin by logging into your Cloud account and granting access.
pt_BR: Na página principal de opções do plugin, clique em Add Account (Adicionar conta). Autorize o plug-in fazendo login em sua conta do Cloud e concedendo acesso.

en: On which email address would you like to receive the notification?
pt_BR: Em qual endereço de e-mail você gostaria de receber a notificação?

en: Once a user updates their profile, their Personal Folder name will be updated.
pt_BR: Quando um usuário atualizar seu perfil, o nome da pasta pessoal será atualizado.

en: OneDrive for Business / Work Account
pt_BR: OneDrive para Empresas / Conta Profissional

en: Only if you want to use your own App, insert your App Key here
pt_BR: <strong>Somente</strong> se você quiser usar seu próprio aplicativo, insira aqui sua chave de aplicativo

en: Only if you want to use your own App, insert your Client ID here
pt_BR: <strong>Somente</strong> se você quiser usar seu próprio aplicativo, insira aqui seu ID de cliente

en: Only manually added links between users and folders are displayed in this view. If you are using Dynamic Folders in Auto mode, these links are not displayed in this table.
pt_BR: Somente os links adicionados manualmente entre usuários e pastas são exibidos nessa visualização. Se o senhor estiver usando Dynamic Folders no modo Auto, esses links não serão exibidos nessa tabela.

en: Oops! We couldn't verify that you're not a robot :(. Please try refreshing the page.
pt_BR: Oops! Não pudemos verificar se você não é um robô :(. Por favor, tente refrescar a página.

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open Documentation
pt_BR: Abrir Documentação

en: Open File in %s
pt_BR: Arquivo aberto em %s

en: Open Lightbox on page load
pt_BR: Abrir caixa de luz no carregamento da página

en: Open Subfolder
pt_BR: Subpasta aberta

en: Open a specific folder inside the selected folder. This can be useful in combination with the Dynamic Folders feature. It allows you to create a Dynamic Folder while provide access to a specific subfolder.
pt_BR: Abrir uma pasta específica dentro da pasta selecionada. Isso pode ser útil em combinação com o recurso Dynamic Folders. Ele permite que o senhor crie uma pasta dinâmica e, ao mesmo tempo, forneça acesso a uma subpasta específica.

en: Open preview inside a lightbox. If disabled, the preview will open in a new tab.
pt_BR: Abrir uma prévia dentro de uma caixa de luz. Se estiver desativada, a pré-visualização será aberta em uma nova aba.

en: OpenSSL support
pt_BR: Suporte OpenSSL

en: Or insert your license code manually:
pt_BR: Ou insira manualmente seu código de licença:

en: Or select a folder
pt_BR: Ou selecione uma pasta

en: Order #
pt_BR: Pedido #

en: Order Details
pt_BR: Detalhes do Pedido

en: Order not found
pt_BR: Pedido não encontrado

en: Order uploads can be uploaded to an order-specific folder. If the uploads are sent from the product, cart or checkout page, the files will be stored in that specific folder until after checkout.
pt_BR: Os uploads de pedidos podem ser carregados em uma pasta específica do pedido. Se os uploads forem enviados da página do produto, do carrinho ou do checkout, os arquivos serão armazenados nessa pasta específica até depois do checkout.

en: Other
pt_BR: Outro

en: Overwrite already existing files or auto-rename the uploaded files.
pt_BR: Sobregravar arquivos já existentes ou auto-renomear os arquivos carregados.

en: Overwrite existing files
pt_BR: Sobrepor os arquivos existentes

en: Owner emails addresses with access to the folder. Uses Personal Folder data. (##@##.###,###@###.###)
pt_BR: Endereços de e-mail do proprietário com acesso à pasta. Usa dados da pasta pessoal. (##@##.###,###@###.###)

en: Owner names with access to the folder. Uses Personal Folder data. (##,###,####)
pt_BR: Nomes de proprietários com acesso à pasta. Usa os dados da pasta pessoal. (##,###,####)

en: PDF Viewer not loaded
pt_BR: Visualizador de PDF não carregado

en: PHP version
pt_BR: Versão do PHP

en: Padding
pt_BR: Preenchimento

en: Page
pt_BR: Página

en: Parent folder ID
pt_BR: Identificação da pasta dos pais

en: Parent folder Path
pt_BR: Pasta dos pais Caminho

en: Parent theme author URL
pt_BR: URL do Autor do Tema Principal

en: Parent theme name
pt_BR: Nome do Tema Parente

en: Parent theme version
pt_BR: Versão do Tema Principal

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Message Template
pt_BR: Modelo de mensagem de senha

en: Password protection
pt_BR: Proteção por senha

en: Password protection by default
pt_BR: Proteção por senha por padrão

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pause on hover
pt_BR: Pausa no hover

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: People
pt_BR: Pessoas

en: Per Day
pt_BR: Por dia

en: Per Month
pt_BR: Por mês

en: Per Week
pt_BR: Por Semana

en: Permissions
pt_BR: Permições

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Personal Folders
pt_BR: Pastas pessoais

en: Personal Folders in Internal modules
pt_BR: Pastas pessoais em módulos internos

en: Pick and choose files and folders directly from your cloud account.
pt_BR: Escolha e selecione arquivos e pastas diretamente de sua conta na nuvem.

en: Place deleted items in trash instead of immediately deleting them permanently.
pt_BR: Coloque no lixo os itens eliminados, em vez de eliminá-los imediatamente de forma permanente.

en: Play your music
pt_BR: Toque sua música

en: Playlist autoplay
pt_BR: Auto-playlist de playlist

en: Playlist loop
pt_BR: Loop de lista de reprodução

en: Playlist open on start
pt_BR: Lista de reprodução aberta no início

en: Playlist opens on top of player
pt_BR: A lista de reprodução abre no topo do leitor

en: Playlist view
pt_BR: Vista da lista de reprodução

en: Please browse to the page to see this content
pt_BR: Por favor, navegue até a página para ver este conteúdo

en: Please check if the directory exists on your server and has %s writing permissions %s
pt_BR: Por favor, verifique se o diretório existe no seu servidor e tem %s de permissões de escrita %s

en: Please check if the file exists on your server or copy it from the %s folder
pt_BR: Verifique se o arquivo existe no seu servidor ou copie-o da pasta %s

en: Please check the sharing permissions for the OneDrive / SharePoint library to see if sharing is allowed.
pt_BR: Favor verificar as permissões de compartilhamento para a biblioteca OneDrive / SharePoint para ver se o compartilhamento é permitido.

en: Please check your existing Shortcodes and Manually linked Personal Folders when changing this setting. Your root folder will not longer be your Personal Folder when Team Folders are enabled
pt_BR: Verifique os códigos de acesso existentes e as pastas pessoais vinculadas manualmente ao alterar essa configuração. Sua pasta raiz não será mais sua pasta pessoal quando as pastas da equipe estiverem ativadas

en: Please configure the module first
pt_BR: Por favor, configure o módulo primeiro

en: Please configure the upload location for this product.
pt_BR: Queira configurar o local de carregamento deste produto.

en: Please disable this other plugin if you would like to use this plugin
pt_BR: Favor desativar este outro plugin se você gostaria de usar este plugin

en: Please enable or install the cURL extension on your server
pt_BR: Por favor ativar allow_url_fopen ou instale o cURL extension

en: Please enter your email address below to proceed.
pt_BR: Digite seu endereço de e-mail abaixo para prosseguir.

en: Please fill in the required fields first
pt_BR: Preencha primeiro os campos obrigatórios

en: Please get in touch with us to resolve this issue.
pt_BR: Entre em contato conosco para resolver esse problema.

en: Please log in to access this content.
pt_BR: Faça login para acessar este conteúdo.

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permission [anyone with link can view].
pt_BR: Queira notar que os arquivos embutidos têm a permissão de compartilhar publicamente [qualquer pessoa com link pode ver].

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permission [anyone with link can view]. Google Docs can also be embedded in "Edit" mode. The sharing permissions are set to [anyone with link can edit].
pt_BR: Queira notar que os arquivos embutidos têm a permissão de compartilhar publicamente [qualquer pessoa com link pode ver]. O Google Docs também pode ser embutido no modo "Editar". As permissões de compartilhamento estão definidas para [qualquer pessoa com link pode editar].

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permissions.
pt_BR: Queira notar que os arquivos embutidos têm as permissões de compartilhamento público.

en: Please note, that you won't be able to make changes to your selection after that.
pt_BR: Observe que, depois disso, o senhor não poderá fazer alterações na sua seleção.

en: Please provide a PDF URL.
pt_BR: Por favor, forneça um URL do PDF.

en: Please re-authorize!
pt_BR: Por favor, volte a autorizar!

en: Please refresh the authorization or remove the account from the list.
pt_BR: Queira renovar a autorização ou retirar a conta da lista.

en: Please select for which period the events should be stored.
pt_BR: Selecione para qual período os eventos devem ser armazenados.

en: Please select the interval the summary needs to be send.
pt_BR: Queira selecionar o intervalo que o resumo precisa ser enviado.

en: Please use this setting with caution!
pt_BR: Use essa configuração com cuidado!

en: Please use this setting with caution! Only disable it when really necessary.
pt_BR: Por favor, usem com cautela este cenário! Só a desabilite quando for realmente necessária.

en: Please use this setting with caution! Only disable it when you understand the consequenses.
pt_BR: Use essa configuração com cautela! Desative-a somente quando o senhor entender as consequências.

en: Plugin version
pt_BR: Versão do plugin

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Portable advisory file locking (flock) is used to for the caching mechanism.
pt_BR: O travamento do arquivo de aconselhamento portátil (bando) é usado para o mecanismo de cache.

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Portrait A4
pt_BR: Retrato A4

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Preferred Download Method
pt_BR: Método preferido para download

en: Prefix filename
pt_BR: Prefixo do nome do arquivo

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Preview File
pt_BR: Arquivo de pré-visualização

en: Preview file in %s
pt_BR: Visualizar arquivo em %s

en: Preview in new tab
pt_BR: Ver em Nova Guia

en: Previews
pt_BR: Pré-visualizações

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous folder
pt_BR: Pasta anterior

en: Processing...
pt_BR: Processando...

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product Page
pt_BR: Página do Produto

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Protect with password
pt_BR: Proteger com senha

en: Public
pt_BR: Público

en: Purchase
pt_BR: Comprar

en: Purge
pt_BR: Limpar

en: Purge Cache
pt_BR: Limpar Cache

en: Purge Thumbnails
pt_BR: Miniaturas de purga

en: Raw Shortcode
pt_BR: Atalho bruto

en: Raw module shortcode
pt_BR: Módulo bruto de atalho

en: Raw shortcode
pt_BR: Atalho bruto

en: Read the full Privacy Policy if you have any further privacy concerns.
pt_BR: Leia a Política de Privacidade completa se tiver mais alguma preocupação com privacidade.

en: Read-only
pt_BR: Somente leitura

en: Recipients
pt_BR: Destinatário

en: Redirect to download url
pt_BR: Redirecionamento para download url

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Refresh the authorization!
pt_BR: Atualizar a autorização!

en: Register all plugin events.
pt_BR: Registrar todos os eventos de plugin.

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Remember last opened location
pt_BR: Lembre-se do último local aberto

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove from queue
pt_BR: Remover da fila

en: Remove item from list
pt_BR: Remover item da lista

en: Remove users' personal folders after they're deleted.
pt_BR: Remova as pastas pessoais dos usuários depois que elas forem excluídas.

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename files and folders via this module.
pt_BR: Renomeie arquivos e pastas através deste módulo.

en: Rename to:
pt_BR: Renomear para:

en: Renamed
pt_BR: Renomeado

en: Renew now!
pt_BR: Renovar agora!

en: Reply-to address
pt_BR: Endereço para resposta

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Reports Dashboard
pt_BR: Painel de relatórios

en: Requested directory isn't allowed
pt_BR: Diretório solicitado não é permitido

en: Requested scopes and justification
pt_BR: Diretório solicitado não é permitido

en: Require unregistered users to enter their email address before accessing content.
pt_BR: Exigir que os usuários não registrados digitem seu endereço de e-mail antes de acessar o conteúdo.

en: Required field
pt_BR: Campo obrigatório

en: Requires Signature
pt_BR: Requer assinatura

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset Log
pt_BR: Limpar Log

en: Reset Plugin
pt_BR: Redefinir plugin

en: Reset filters
pt_BR: Resetar filtros

en: Reset to Factory Settings
pt_BR: Redefinição para configurações de fábrica

en: Reset usage limits
pt_BR: Redefinir limites de uso

en: Resets the current usage limits for all users for today.
pt_BR: Redefine os limites de uso atuais de todos os usuários para hoje.

en: Responsive (auto resize player based on video dimensions)
pt_BR: Responsive (auto resize player baseado em dimensões de vídeo)

en: Restart the playlist as soon as it is finished.
pt_BR: Reinicie a lista de reprodução assim que ela for concluída.

en: Restict or limit the kind of files you want to receive via this upload module.
pt_BR: Restringir ou limitar o tipo de arquivos que o senhor deseja receber por meio desse módulo de upload.

en: Restore Sharing Permissions
pt_BR: Restaurar permissões de compartilhamento

en: Restrict file extensions
pt_BR: Restringir extensões de arquivo

en: Restriction Period
pt_BR: Período de restrição

en: Results for %s
pt_BR: Resultados para %s

en: Retention Period
pt_BR: Período de retenção

en: Retouch Needed
pt_BR: Necessidade de retoque

en: Review & Approve
pt_BR: Revisar e aprovar

en: Review & Approve Settings
pt_BR: Revisão e aprovação de configurações

en: Review, select, and confirm files
pt_BR: Revisar, selecionar e confirmar arquivos

en: Role
pt_BR: Função

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Scope shared-links
pt_BR: Escopo de links compartilhados

en: Scroll to Top
pt_BR: Rolar para Cima

en: Scroll to top
pt_BR: Rolar para o Topo

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Box
pt_BR: Caixa de Pesquisa

en: Search Modules
pt_BR: Pesquisar

en: Search box for files and content
pt_BR: Caixa de pesquisa para arquivos e conteúdo

en: Search for files
pt_BR: Procurar arquivos

en: Search for files by filename and content (when files are indexed).
pt_BR: Busca de arquivos por nome de arquivo e conteúdo (quando os arquivos são indexados).

en: Search in file content, descriptions, tags and other metadata.
pt_BR: Pesquisar no conteúdo dos arquivos, descrições, etiquetas e outros metadados.

en: Searched
pt_BR: Procurou

en: Section: billing
pt_BR: Seção: faturamento

en: Section: order review
pt_BR: Seção: revisão de ordens

en: Section: shipping
pt_BR: Seção: remessa

en: Secure connection (HTTPS)
pt_BR: Conexão Segura (HTTPS)

en: Security
pt_BR: Segurança

en: See %s for available placeholders
pt_BR: Ver %s para os lugares disponíveis

en: See Reports
pt_BR: Ver Relatórios

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select %s Items
pt_BR: Selecione %s Itens

en: Select Account
pt_BR: Selecionar Conta

en: Select Image
pt_BR: Selecionar imagem

en: Select Loader Spinner
pt_BR: Seleccionar Loader Spinner

en: Select Module
pt_BR: Selecionar Módulo

en: Select Period
pt_BR: Selecione período

en: Select Personal Folder
pt_BR: Selecione Personal Folder (Pasta pessoal)

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Select all items
pt_BR: Selecionar todos os itens

en: Select files or folders
pt_BR: Selecionar arquivos ou pastas

en: Select folder
pt_BR: Selecionar pasta

en: Select folder location
pt_BR: Selecione o local da pasta

en: Select in which folder the Personal Folders should be created.
pt_BR: Selecione em qual pasta as pastas pessoais devem ser criadas.

en: Select the aspect ratio for your iFrame. You can set the width of the module container in the Module Container section, and the height will be set accordingly.
pt_BR: Selecione a proporção de aspecto para seu iFrame. É possível definir a largura do contêiner do módulo na seção Module Container, e a altura será definida de acordo.

en: Select the aspect ratio of your videos. The height of the video player will be set accordingly.
pt_BR: Selecione a relação de aspecto de seus vídeos. A altura do reprodutor de vídeo será fixada de acordo.

en: Select the content you want to add.
pt_BR: Selecione o conteúdo que deseja acrescentar.

en: Select the events for which you want notifications to be sent.
pt_BR: Selecione os eventos para os quais o senhor deseja que as notificações sejam enviadas.

en: Select the export file(.json or .gz) you would like to import. Please note that the import will replace your current data.
pt_BR: Selecione o arquivo de exportação(.json ou .gz) que você gostaria de importar. Queira notar que a importação substituirá seus dados atuais.

en: Select the locations where you want to show the upload box in woocommerce products.
pt_BR: Selecione os locais onde deseja exibir a caixa de upload nos produtos do woocommerce.

en: Select the meta data field that should be used for sorting the content.
pt_BR: Selecione o campo de meta dados que deve ser usado para ordenar o conteúdo.

en: Select the source of the images. Large thumbnails load fast, original files will take some time to load.
pt_BR: Selecione a origem das imagens. As miniaturas grandes carregam rapidamente; os arquivos originais levarão algum tempo para carregar.

en: Select the user's Personal Folder. Set the Personal Folders feature to 'manual' to give the user access to this folder only.
pt_BR: Selecione a pasta pessoal do usuário. Defina o recurso Personal Folders (Pastas pessoais) como "manual" para dar ao usuário acesso somente a essa pasta.

en: Select the way in which the description is to be displayed.
pt_BR: Selecione a maneira pela qual a descrição deve ser exibida.

en: Select this item
pt_BR: Selecione este item

en: Select via %s which User Roles are able to perform the actions
pt_BR: Selecionar via %s quais funções do usuário são capazes de executar as ações

en: Select what should happen when you click on a file.
pt_BR: Selecione o que deve acontecer quando o senhor clicar num arquivo.

en: Select which Media Player skin you want to use by default.
pt_BR: Selecione qual pele do Media Player você quer usar por padrão.

en: Select which Url Shortener Service you want to use for shared links.
pt_BR: Selecione qual serviço de encurtadores de Url o senhor deseja usar para links compartilhados.

en: Select which actions should be available for this module. For each action you can select which Roles or Users should be able to perform this action.
pt_BR: Selecione quais ações devem estar disponíveis para este módulo. Para cada ação, o senhor pode selecionar quais funções ou usuários devem ser capazes de executar essa ação.

en: Select which roles or users should be able to perform the following actions in the WordPress Admin Dashboard.
pt_BR: Selecione quais funções ou usuários devem ser capazes de executar as seguintes ações no painel de administração do WordPress.

en: Select which roles or users should be able to perform this action via the module.
pt_BR: Selecione quais funções ou usuário devem ser capazes de executar essa ação por meio do módulo.

en: Select which sharing buttons should be accessible via the sharing dialogs of the plugin.
pt_BR: Selecione quais botões de compartilhamento devem ser acessíveis através dos diálogos de compartilhamento do plugin.

en: Select which skin you want to use for the Inline Preview.
pt_BR: Selecione qual pele você deseja usar para a Pré-visualização Inline.

en: Select which user roles should not be given a dynamic folder, but should have access to the top folder itself.
pt_BR: Selecione quais funções de usuário não devem receber uma pasta dinâmica, mas devem ter acesso à própria pasta superior.

en: Selected
pt_BR: Selecionados

en: Selected Content
pt_BR: Conteúdo selecionado

en: Selected files
pt_BR: Arquivos selecionados

en: Selected items:
pt_BR: Itens selecionados:

en: Selecting files...
pt_BR: Seleção de arquivos...

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Selection deleted successfully.
pt_BR: Seleção excluída com êxito.

en: Selection not found
pt_BR: Seleção não encontrada

en: Selection successfully deleted.
pt_BR: Seleção excluída com sucesso.

en: Selection summary for "%s"
pt_BR: Resumo da seleção para "%s"

en: Selections
pt_BR: Seleções

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send a test notification to the channel webhook url using the notification block template.
pt_BR: Envie uma notificação de teste para o URL do webhook do canal usando o modelo de bloco de notificação.

en: Send an email notification to the administrator when an user hits a specific limit.
pt_BR: Envie uma notificação por e-mail para o administrador quando um usuário atingir um limite específico.

en: Send automated messages (JSON data) to another application for every event logged by the plugin.
pt_BR: Enviar mensagens automáticas (dados do JSON) para outro pedido para cada evento registrado pelo plugin.

en: Send email notification when limit is reached
pt_BR: Enviar notificação por e-mail quando o limite for atingido

en: Sender information
pt_BR: Enviar informação

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Server environment
pt_BR: Ambiente do Servidor

en: Server info
pt_BR: Informações do Servidor

en: Set Sharing Rights
pt_BR: Definir direitos de compartilhamento

en: Set a custom label for the download item. If this field is left empty, the number of selected items will be used.
pt_BR: Defina um rótulo personalizado para o item de download. Se esse campo for deixado em branco, será usado o número de itens selecionados.

en: Set a custom text for the "Add file(s)" button.
pt_BR: Defina um texto personalizado para o botão "Adicionar arquivo(s)".

en: Set a custom text for the top folder in the breadcrumb folder path. For example: "Home" or "Start".
pt_BR: Fixe um texto personalizado para a pasta superior no caminho da pasta de migalhas de pão. Por exemplo: "Home" ou "Start".

en: Set a customised login URL to be used in the login button of the modules.
pt_BR: Defina um URL de login personalizado a ser usado no botão de login dos módulos.

en: Set maximum height for the plugin container.
pt_BR: Fixar a altura máxima para o recipiente do plugin.

en: Set maximum size of the User Folder (e.g. 10M, 100M, 1G). When the Upload function is enabled, the user will not be able to upload when the limit is reached.
pt_BR: Definir o tamanho máximo da pasta do usuário (por exemplo, 10M, 100M, 1G). Quando a função Upload estiver habilitada, o usuário não poderá fazer upload quando o limite for atingido.

en: Set maximum width for the plugin container.
pt_BR: Fixar largura máxima para o recipiente do plugin.

en: Set sharing rights for files
pt_BR: Definir direitos de compartilhamento para arquivos

en: Set sharing rights for upload folder
pt_BR: Definir direitos de compartilhamento para a pasta de upload

en: Set the OAuth 2.0 Redirect URI in your application to the following uri:
pt_BR: Fixe o OAuth 2.0 Redirecione o URI no seu pedido para o seguinte uri:

en: Set the color theme to be used for this module. This will override the global theme style set on the plugin's main options page.
pt_BR: Defina o tema de cores a ser usado para este módulo. Isso irá sobrepor-se ao estilo de tema global definido na página principal de opções do plugin.

en: Set to which email address(es) the summary should be send.
pt_BR: Defina para qual (is) endereço(s) de e-mail o resumo deve ser enviado.

en: Set which buttons (if supported) should be visible in the mediaplayer.
pt_BR: Defina quais botões (se apoiados) devem ser visíveis no leitor da mídia.

en: Set your own thumbnail by adding an image file with the same name as the media file. JPG and PNG file formats are supported.
pt_BR: Prepare sua própria miniatura, acrescentando um arquivo de imagem com o mesmo nome do arquivo da mídia. Os formatos de arquivo JPG e PNG são suportados.

en: Sets path for switching windows. Possible values are 'vertical' and 'horizontal' and the default is 'vertical'.
pt_BR: Define o caminho para trocar de janela. Os valores possíveis são 'vertical' e 'horizontal' e o padrão é 'vertical'.

en: Setting not saved!
pt_BR: Não se salva!

en: Settings
pt_BR: Propriedades

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Share Personal Folder with user
pt_BR: Compartilhar pasta pessoal com o usuário

en: Share folder
pt_BR: Compartilhar Pasta

en: Share on
pt_BR: Compartilhar no

en: SharePoint Sites filter
pt_BR: Filtro de sites do SharePoint

en: Shared
pt_BR: Compartilhado

en: Shared Drives
pt_BR: Acionamentos em equipe

en: Shared link
pt_BR: Link compartilhado

en: Shared with me
pt_BR: Compartilhado comigo

en: Shortcode Previewer
pt_BR: Pré-visualizador de código curto

en: Shortcodes are supported
pt_BR: Os códigos curtos são suportados

en: Should people be able to access the right click context menu to e.g. save the image?
pt_BR: As pessoas devem ser capazes de acessar o menu de contexto do botão direito do mouse para, por exemplo, salvar a imagem?

en: Should the SharePoint Site Libraries be accessible via the plugin? Re-authorize the plugin with your account after changing this setting to make sure that the plugin is granted access with the correct scope.
pt_BR: As bibliotecas do site SharePoint devem ser acessíveis através do plugin? Reautorize o plugin com sua conta após alterar esta configuração para garantir que o plugin tenha acesso com o escopo correto.

en: Should the user be able to download the content via the shared link?
pt_BR: O usuário deve ser capaz de baixar o conteúdo através do link compartilhado?

en: Should the user be allowed to change the view via the module on the Front-End?
pt_BR: O usuário deve ter permissão para mudar a visão através do módulo no Front-End?

en: Show Folder Thumbnails
pt_BR: Mostrar miniaturas da pasta

en: Show Playlist
pt_BR: Exibir Playlist

en: Show Thumbnails
pt_BR: Mostrar Miniaturas

en: Show after clicking on the Lightbox.
pt_BR: Mostre depois de clicar na Lightbox.

en: Show arrows
pt_BR: Mostrar setas

en: Show breadcrumb
pt_BR: Mostrar o breadcrumb

en: Show description directly in slide content.
pt_BR: Mostrar descrição diretamente no conteúdo do slide.

en: Show description in slide content when hover over slide.
pt_BR: Mostrar descrição no conteúdo do slide quando passar o mouse sobre o slide.

en: Show description via info button.
pt_BR: Mostrar descrição via botão de informação.

en: Show descriptions
pt_BR: Mostrar descrições

en: Show dots
pt_BR: Mostrar pontos

en: Show file extension
pt_BR: Mostrar extensão do arquivo

en: Show file name
pt_BR: Mostrar o nome do arquivo

en: Show file names
pt_BR: Mostrar os nomes dos arquivos

en: Show file size
pt_BR: Mostrar tamanho do arquivo

en: Show folder tree
pt_BR: Mostrar árvore de pastas

en: Show header
pt_BR: Exibir cabeçalho

en: Show last modified by
pt_BR: Mostrar última modificação por

en: Show last modified date
pt_BR: Mostrar data da última modificação

en: Show lead screen
pt_BR: Mostrar tela principal

en: Show login screen
pt_BR: Mostrar tela de login

en: Show preview
pt_BR: Mostrar pré-visualização

en: Show quick preview button
pt_BR: Mostrar botão de visualização rápida

en: Show refresh button
pt_BR: Mostrar o botão de atualização

en: Show the 'Preview in a new tab' option in the File Actions menu.
pt_BR: Mostrar a opção "Visualizar em uma nova guia" no menu Ações do arquivo.

en: Show the file name of the document above the iFrame.
pt_BR: Mostrar o nome do arquivo do documento acima do iFrame.

en: Show the following file extension
pt_BR: Mostrar a seguinte extensão de arquivo

en: Show the following files
pt_BR: Mostrar os seguintes arquivos

en: Show the navigation bar when the user starts using the Gallery. If disabled, the navigation bar will always be visible.
pt_BR: Mostrar a barra de navegação quando o usuário começar a usar o Gallery. Se estiver desativada, a barra de navegação estará sempre visível.

en: Show thumbnails for the folders in the gallery mode.
pt_BR: Mostrar miniaturas para as pastas no modo galeria.

en: Show thumbnails of the files inside the Lightbox.
pt_BR: Mostre as miniaturas dos arquivos dentro da lightbox.

en: Show when Order is
pt_BR: Mostrar quando o pedido é

en: Show when hovering over the Lightbox.
pt_BR: Mostre quando estiver pairando sobre a Lightbox.

en: Shuffle
pt_BR: Misturar

en: Shuffle/Random
pt_BR: Embaralhar/Aleatório

en: Sign up for %s and %s get your API token%s.
pt_BR: Inscreva-se %s e %s receba sua ficha API%s.

en: Sign up for %s and %s get your Access Token%s.
pt_BR: Inscreva-se para %s e %s receba seu Access Token%s.

en: Single ZIP Button
pt_BR: Botão ZIP simples

en: Site address (URL)
pt_BR: Endereço do site (URL)

en: Site-wide disabled
pt_BR: Desativado em todo o site

en: Site-wide enabled
pt_BR: Ativado em todo o site

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skip ad
pt_BR: Saltar anúncio

en: Skip back %1 seconds
pt_BR: Ir para trás %1 segundos

en: Skip back 10 second
pt_BR: Pular para trás 10 segundos

en: Skip button visible after (seconds)
pt_BR: Botão de salto visível após (segundos)

en: Skip in %1 seconds
pt_BR: Saltar em %1 segundos

en: Skip in 1 second
pt_BR: Saltar em 1 segundo

en: Skip notification for current user
pt_BR: Ignorar notificação para o usuário atual

en: Slack Blocks template (JSON)
pt_BR: Modelo de blocos do Slack (JSON)

en: Slide Content
pt_BR: Conteúdo do Slide

en: Slide height
pt_BR: Altura do Slide

en: Slide placement
pt_BR: Colocação de slides

en: Slider / Carousel
pt_BR: Deslizador / Carrossel

en: Slider Layout
pt_BR: Layout do slider

en: Slider Navigation
pt_BR: Navegação do Slider

en: Slider for displaying images
pt_BR: Slick slider para exibir imagens

en: Slides in viewport
pt_BR: Slides em viewport

en: Slides per animation
pt_BR: Slides por animação

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Slow - Show original files.
pt_BR: Lento - Mostrar os arquivos originais.

en: Social Sharing Buttons
pt_BR: Botões de Compartilhamento Social

en: Some permissions (typically .All scopes) may require administrator consent. Policies vary by organization.
pt_BR: Algumas permissões (normalmente todos os escopos) podem exigir o consentimento do administrador. As políticas variam de acordo com a organização.

en: Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação

en: Sort field
pt_BR: Classificar de campos

en: Sort options
pt_BR: Opções de classificação

en: Sorting
pt_BR: Ordenando

en: Source Chooser
pt_BR: Selecionador de fontes

en: Space between images.
pt_BR: Espaço entre as imagens.

en: Space between slides (in "px"). Cannot yet be used in combination with Auto size setting.
pt_BR: Espaço entre os slides (em "px"). Ainda não pode ser usado em combinação com o ajuste do tamanho do automóvel.

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Specify the password to access the shared link. Leave empty to not use a password.
pt_BR: Especifique a senha para acessar o link compartilhado. Deixe em branco para não usar uma senha.

en: Specify the returned value on front end
pt_BR: Especifique o valor devolvido no front-end

en: Speed Rate
pt_BR: Taxa de Velocidade

en: Speed of the slide animation.
pt_BR: Velocidade da animação do slide.

en: Spinner
pt_BR: Girador

en: Start
pt_BR: Início

en: Start Upload
pt_BR: Iniciar Upload

en: Start slideshow
pt_BR: Começar apresentação de imagens

en: Start the media directly when the module is rendered.
pt_BR: Comece a mídia diretamente quando o módulo for entregue.

en: Start the upload directly once it is selected on the users device.
pt_BR: Comece o upload diretamente, uma vez selecionado no dispositivo do usuário.

en: Start upload
pt_BR: Iniciar upload

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Status
pt_BR: Estado

en: Still Waiting?
pt_BR: Ainda esperando?

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop slideshow
pt_BR: Parar apresentação de imagens

en: Stops sliding on mouseover.
pt_BR: Pára de deslizar no mouseover.

en: Stream your video files
pt_BR: Transmita seus arquivos de vídeo

en: Streamed
pt_BR: Transmissão

en: Subject for this email notification.
pt_BR: Assunto para esta notificação por e-mail.

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Successfully added module.
pt_BR: Módulo adicionado com sucesso.

en: Successfully added shortcut in new location
pt_BR: Adicionado com sucesso atalho em novo local

en: Successfully copied to new location
pt_BR: Copiado com sucesso para novo local

en: Successfully moved to new location.
pt_BR: Mudou-se com sucesso para um novo local.

en: Successfully saved!
pt_BR: Salvo com Sucesso!

en: Summary Email
pt_BR: E-mail de resumo

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Support & Documentation
pt_BR: Suporte e Documentação

en: Support Expired
pt_BR: Apoio Expirado

en: Support for IE 10 & 11
pt_BR: Suporte para IE 10 e 11

en: Support for individual limits
pt_BR: Suporte para limites individuais

en: Support till %s
pt_BR: Suporte até %s

en: Supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. Currently, only  Linear MP4 elements are supported.
pt_BR: Apoia os anúncios da VAST XML para oferecer opções de monetização para seus vídeos. Atualmente, somente os elementos do Linear MP4 são apoiados.

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Switch to new Search API (Beta)
pt_BR: Mudança para a nova API de pesquisa (Beta)

en: Tagalog
pt_BR: Tagalo

en: Template for %s placeholder
pt_BR: Modelo para %s placeholder

en: Template for each file item in the filelist in the download/upload/delete notification body.
pt_BR: Modelo para cada item de arquivo da lista de arquivos no órgão de notificação de download/upload/delete.

en: Template name for automatically created Dynamic Folders.
pt_BR: Nome do modelo para pastas dinâmicas criadas automaticamente.

en: Template name for automatically created Personal Folders.
pt_BR: Nome do modelo para pastas pessoais criadas automaticamente.

en: Temporary Upload Folder
pt_BR: Pasta temporária de upload

en: Terms Extended License
pt_BR: Termos da licença estendida

en: Terms Regular License
pt_BR: Termos Licença Regular

en: Test
pt_BR: Teste

en: Test notification
pt_BR: Notificação de teste

en: Thank you!
pt_BR: Obrigado!

en: Thanks for registering your product!
pt_BR: Obrigado por ter registrado seu produto!

en: That doesn't work. Are there any illegal characters (<>:"/\|?*) in the filename?
pt_BR: Isso não funciona. Existem caracteres ilegais (<>:"/\|?*) no nome do arquivo?

en: The %s setting is experimental and may produce unexpected results with some settings. Use with caution.
pt_BR: O ajuste %s é experimental e pode produzir resultados inesperados com alguns ajustes. Use com cautela.

en: The API does not support ZIP creation on the fly. Therefore, the ZIP file needs to be created (temporarily) on your server. For that reason, it is not recommended to enable this setting when you are working with large files or folders.
pt_BR: O API não apóia a criação do ZIP em tempo real. Portanto, o arquivo ZIP precisa ser criado (temporariamente) em seu servidor. Por essa razão, não é recomendável habilitar essa configuração quando o senhor estiver trabalhando com arquivos ou pastas grandes.

en: The API has limited support for ZIP creation on the fly. Therefore, the ZIP file needs to be created (temporarily) on your server when filters are configured for the module. Folders can be downloaded directly via the API if the module does not do any filtering.
pt_BR: A API tem suporte limitado para a criação de ZIP em tempo real. Portanto, o arquivo ZIP precisa ser criado (temporariamente) em seu servidor quando os filtros forem configurados para o módulo. As pastas podem ser baixadas diretamente por meio da API se o módulo não fizer nenhuma filtragem.

en: The Gravity PDF integrations allow you to store your Gravity Forms submissions directly in the cloud.
pt_BR: As integrações do Gravity PDF permitem que você armazene seus Formulários de Gravidade enviados diretamente na nuvem.

en: The WP Cloud Plugins are able to communicate with their licence server.
pt_BR: Os plug-ins do WP Cloud são capazes de se comunicar com o servidor de licenças.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
pt_BR: A quantidade de tempo (em segundos) que seu site vai gastar em uma única operação antes de tempo limite (para evitar bloqueios de servidor)

en: The authorization will ask you to grant the application the following scopes:
pt_BR: A autorização lhe pedirá para conceder o pedido os seguintes escopos:

en: The cURL library of your server does not support TLS1.1 or TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.1 support or higher for this library
pt_BR: A biblioteca cURL do seu servidor não suporta TLS1.1 ou TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). Isso é exigido pela API BOX para criar uma conexão segura. Por favor contacte o seu webhost e peça-lhes para actualizarem a biblioteca curl e/ou activarem o suporte TLS1.1 ou superior para esta biblioteca

en: The cURL library of your server does not support TLS1.2 or TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.2 support or higher for this library
pt_BR: A biblioteca cURL de seu servidor não suporta TLS1.2 ou TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. Isto é exigido pela API para criar uma conexão segura. Entre em contato com seu webhost e peça para atualizar a biblioteca de ondulações e/ou habilitar o suporte TLS1.2 ou superior para esta biblioteca

en: The collection has been approved and a notification has been sent.
pt_BR: A coleção foi aprovada e uma notificação foi enviada.

en: The collection has been reopened.
pt_BR: A coleção foi reaberta.

en: The collection is marked as approved.
pt_BR: A coleção está marcada como aprovada.

en: The collection status is not modified.
pt_BR: O status da coleta não é modificado.

en: The current language used by WordPress. Default = English
pt_BR: O idioma atual usado pelo WordPress. Padrão = Inglês

en: The default timezone for your server.
pt_BR: O fuso horário padrão para o seu servidor.

en: The description will appear on hover by default. When this setting is enabled it will always be visible.
pt_BR: A descrição aparecerá em pairar por padrão. Quando essa configuração for ativada, ela será sempre visível.

en: The events send to your endpoint will include a signature. You can use this secret to verify that the events were sent by this plugin, not by a third party. See the documentation for more information.
pt_BR: Os acontecimentos enviados a seu ponto final incluirão uma assinatura. O senhor pode usar esse segredo para verificar se os eventos foram enviados por esse plugin, não por um terceiro. Consulte a documentação para maiores informações.

en: The feature is disabled.
pt_BR: O recurso está desativado.

en: The file is probably deleted from the cloud.
pt_BR: O arquivo provavelmente foi apagado da nuvem.

en: The file you are looking for cannot be found.
pt_BR: O processo que o senhor está procurando não pode ser encontrado.

en: The following comment was added on approval
pt_BR: O seguinte comentário foi adicionado à aprovação

en: The following file(s) are not uploaded succesfully:
pt_BR: O(s) seguinte(s) arquivo(s) não são carregados com sucesso:

en: The form cannot be submitted. Please remove all files that are not successfully attached.
pt_BR: O formulário não pode ser apresentado. Favor remover todos os arquivos que não forem anexados com sucesso.

en: The gap (px) between rows and columns of various plugin elements, such as the File Browser grid.
pt_BR: A lacuna (px) entre linhas e colunas de vários elementos de plugin, tais como a grade do Navegador de Arquivos.

en: The generated masked Account ID uses a salt, which could break existing shared or saved links if the salt is lost. This could happen if you reinstall the plugin, for example. This is not reversible.
pt_BR: A ID da conta mascarada gerada usa um salt, que pode quebrar os links compartilhados ou salvos existentes se o salt for perdido. Isso pode acontecer se o senhor reinstalar o plug-in, por exemplo. Isso não é reversível.

en: The height of your slides.
pt_BR: A altura de seus slides.

en: The homepage URL of your site.
pt_BR: O URL da página inicial do seu site.

en: The ideal height you want your grid rows to be. The module will slightly adjusts the row height to fit the images in the masonary grid.
pt_BR: A altura ideal que o senhor deseja que sejam suas fileiras de grades. O módulo ajustará ligeiramente a altura das fileiras para se ajustar às imagens da grelha de alvenaria.

en: The installed version of the current active theme.
pt_BR: A versão instalada do tema atualmente ativo.

en: The installed version of the parent theme.
pt_BR: A versão instalada do tema pai.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
pt_BR: O maior tamanho que um arquivo pode ter num post.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
pt_BR: O maior tamanho de ficheiro que pode ser enviado na sua instalação do WordPress.

en: The listener URL where the JSON data will be send to.
pt_BR: O URL do ouvinte para onde os dados JSON serão enviados.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
pt_BR: A quantidade máxima de memória (RAM) que seu site pode usar ao mesmo tempo.

en: The maximum number of items that can be selected.
pt_BR: O número máximo de itens que podem ser selecionados.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
pt_BR: O número máximo de variáveis que o servidor pode usar para uma única função para evitar sobrecargas.

en: The mediaplayer of the plugin supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. You can enable advertisments for the complete site and per Media Player shortcode. Currently, this plugin only supports Linear elements with MP4
pt_BR: O mediaplayer do plugin suporta anúncios VAST XML para oferecer opções de monetização para seus vídeos. Você pode habilitar anúncios para o site completo e para cada atalho do Media Player. Atualmente, este plugin suporta apenas elementos lineares com MP4

en: The module could not be added.
pt_BR: O módulo não pôde ser adicionado.

en: The module could not be deleted.
pt_BR: O módulo não pôde ser excluído.

en: The module could not be updated.
pt_BR: O módulo não pôde ser atualizado.

en: The name of the current active theme.
pt_BR: O nome do tema ativo atual.

en: The name of the parent theme.
pt_BR: O nome do tema pai.

en: The naming template can also be set per shortcode individually.
pt_BR: O modelo de nomenclatura também pode ser definido por código de atalho individualmente.

en: The new folder is in the template folder. Select another folder.
pt_BR: A nova pasta está na pasta de modelos. Selecione outra pasta.

en: The number of files that a user is allowed to download during the selected period.
pt_BR: O número de arquivos que um usuário tem permissão para baixar durante o período selecionado.

en: The number of times the same file can be downloaded by a user during the selected period.
pt_BR: O número de vezes que o mesmo arquivo pode ser baixado por um usuário durante o período selecionado.

en: The other plugin is using an old version of the Api-PHP-client that isn't capable of running multiple configurations
pt_BR: O outro plugin está usando uma versão antiga do cliente Api-PHP que não é capaz de executar múltiplas configurações

en: The parent theme developers URL.
pt_BR: URL dos desenvolvedores do tema-pai.

en: The placeholder %s can be used to send notifications to the owner(s) of the Personal Folder.
pt_BR: O espaço reservado %s pode ser usado para enviar notificações ao(s) proprietário(s) da pasta pessoal.

en: The plugin integrates seamlessly with a number of other well-designed WordPress plugins, allowing you to build even more powerful solutions.
pt_BR: O plug-in se integra perfeitamente a vários outros plug-ins bem projetados do WordPress, permitindo que o senhor crie soluções ainda mais avançadas.

en: The plugin is not yet activated. This means you’re missing out on updates and support! Please activate the plugin in order to start using the plugin, or disable the plugin.
pt_BR: O plugin ainda não está ativado. Isto significa que você está perdendo atualizações e suporte! Por favor, ative o plugin para começar a usar o plugin, ou desative o plugin.

en: The plugin isn't currently connected to a %s account. Add an account or disable the plugin if you are not using it.
pt_BR: O plug-in não está conectado a uma conta %s no momento. Adicione uma conta ou desative o plug-in se o senhor não o estiver usando.

en: The plugin isn't currently connected to a %s account. Add an account to get access to your content in the cloud.
pt_BR: No momento, o plug-in não está conectado a uma conta %s. Adicione uma conta para obter acesso ao seu conteúdo na nuvem.

en: The plugin isn't longer linked to the account(s): %s
pt_BR: O plugin não está mais ligado à(s) conta(s): %s

en: The plugin license gives permission to use the plugin on a single site. You will need separate licenses for each site if you have the plugin active on multiple sites.
pt_BR: A licença do plugin dá permissão para usar o plugin em um único local. O senhor precisará de licenças separadas para cada site se tiver o plugin ativo em vários sites.

en: The plugin registers a {{new event}}
pt_BR: O plugin registra um {{{novo evento}}

en: The plugin registers the following event: {{Select event:%1$s}}
pt_BR: O plugin registra o seguinte evento: {{Select event:%1$s}}}

en: The plugin uses, among others, the WordPress Nonce system to protect you against several types of attacks including CSRF. Disable this in case you are encountering conflicts with plugins that alters this system.
pt_BR: O plugin usa, entre outros, o sistema WordPress Nonce para proteger o senhor contra vários tipos de ataques, inclusive o CSRF. Desative-o caso o senhor encontre conflitos com plugins que alterem esse sistema.

en: The plugin will generate thumbnails for Business accounts if enabled in the settings, and store them locally. You can purge that folder if needed.
pt_BR: O plug-in gerará miniaturas para contas Business, se ativado nas configurações, e as armazenará localmente. O senhor pode limpar essa pasta, se necessário.

en: The plugin will send its events to Google Analytics if your Google tracker has been added to your site.
pt_BR: O plugin enviará seus eventos ao Google Analytics se seu rastreador Google tiver sido adicionado ao seu site.

en: The root URL of your site.
pt_BR: O URL de raiz do seu site.

en: The roundness (px) of various plugin elements, such as file tiles, modal dialogs and buttons.
pt_BR: A redondeza (px) de vários elementos de plugin, tais como peças de arquivo, diálogos modais e botões.

en: The roundness of the image corners in pixels (px).
pt_BR: A redondeza dos cantos da imagem em pixels (px).

en: The secret key authorizes communication between your application backend and the reCAPTCHA server to verify the user.
pt_BR: A chave secreta autoriza a comunicação entre seu backend de aplicação e o servidor reCAPTCHA para verificar o usuário.

en: The selected account is no longer available, or there are currently no accounts linked to the plugin. Please make sure that the plugin has active accounts and re-create the shortcode.
pt_BR: A conta selecionada não está mais disponível, ou não há atualmente contas vinculadas ao plugin. Queira certificar-se de que o plugin tenha contas ativas e recriar o código de atalho.

en: The selected folder is no longer available. Please reselect a top folder.
pt_BR: A pasta selecionada não está mais disponível. Queira selecionar novamente uma pasta de cima.

en: The selection could not be deleted.
pt_BR: A seleção não pôde ser excluída.

en: The sharing permissions on this file is preventing you from accessing this shared link. Please contact the administrator to change the sharing settings for this document in the cloud.
pt_BR: As permissões de compartilhamento deste arquivo estão impedindo o senhor de acessar este link compartilhado. Queira entrar em contato com o administrador para mudar as configurações de compartilhamento deste documento na nuvem.

en: The site key is used to invoke reCAPTCHA service on your site or mobile application.
pt_BR: A chave do site é usada para invocar o serviço reCAPTCHA em seu site ou aplicativo móvel.

en: The support period for this license has expired on %s.
pt_BR: O período de apoio para essa licença expirou em %s.

en: The theme developers URL.
pt_BR: O URL do desenvolvedor do tema.

en: The total amount of bandwidth that a user is allowed to use during the selected period.
pt_BR: A quantidade total de largura de banda que um usuário tem permissão para usar durante o período selecionado.

en: The total amount of bandwidth that a user is allowed to use during the selected period..
pt_BR: A quantidade total de largura de banda que um usuário tem permissão para usar durante o período selecionado.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
pt_BR: O arquivo enviado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE que foi especificado no formulário HTML

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
pt_BR: O arquivo enviado excede a diretiva post_max_size no php.ini

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
pt_BR: O arquivo enviado excede a diretiva upload_max_filesize no php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
pt_BR: O arquivo foi apenas parcialmente enviado

en: The user has been successfully added to the collection.
pt_BR: O usuário foi adicionado com sucesso à coleção.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
pt_BR: A versão do PHP instalada no seu servidor de hospedagem.

en: The version of WordPress installed on your site.
pt_BR: A versão do WordPress instalada no seu site.

en: The version of cURL installed on your server.
pt_BR: A versão do cURL instalada em seu servidor.

en: The version of this plugin installed on your site.
pt_BR: A versão deste plugin instalada em seu site.

en: The webhook url where the notification JSON data will be send to.
pt_BR: A url do webhook para onde os dados JSON da notificação serão enviados.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Theme Style
pt_BR: Estilo do Tema

en: Theme style
pt_BR: Estilo de tema

en: There are no items found.
pt_BR: Não foram encontrados itens.

en: There are no selections available.
pt_BR: Não há seleções disponíveis.

en: There is no changelog available.
pt_BR: Não há changelog disponível.

en: These settings are used for all modules with automatically linked Personal Folders, unless otherwise specified.
pt_BR: Essas configurações são usadas para todos os módulos com pastas pessoais vinculadas automaticamente, a menos que especificado de outra forma.

en: This HTML template is used to list uploads in form submissions and email confirmations. Use valid HTML for emails.
pt_BR: Esse modelo HTML é usado para listar uploads em envios de formulários e confirmações de e-mail. Use HTML válido para os e-mails.

en: This WP Cloud Plugin module is not yet configured.
pt_BR: Esse módulo do WP Cloud Plugin ainda não está configurado.

en: This content failed to load
pt_BR: Falha ao carregar o conteúdo

en: This content is not available at this moment unfortunately. Contact the administrators of this site so they can check the plugin involved.
pt_BR: Infelizmente, este conteúdo não está disponível neste momento. Contate os administradores deste site para que eles possam verificar o plugin envolvido.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pt_BR: Este conteúdo é protegido por senha. Para vê-lo, digite sua senha abaixo:

en: This field is not editable
pt_BR: Este campo não é editável

en: This field is required
pt_BR: Este campo é obrigatório

en: This field is required. Please upload your files.
pt_BR: Este campo é obrigatório. Por favor, carreguem os vossos ficheiros.

en: This image failed to load
pt_BR: Falha ao carregar a imagem

en: This information will only be displayed on this page for easy account identification.
pt_BR: Estas informações só serão exibidas nesta página para facilitar a identificação da conta.

en: This is an estimate of the API bandwidth used. It doesn't take into account if a user has only partially streamed a file or stopped a download before it was complete.
pt_BR: Essa é uma estimativa da largura de banda da API usada. Ela não leva em conta se um usuário transmitiu apenas parcialmente um arquivo ou interrompeu um download antes que ele fosse concluído.

en: This is not a backup file for this plugin.
pt_BR: Este não é um arquivo de reserva para este plugin.

en: This is the latest summary of all the activites that are logged since %s
pt_BR: Este é o último resumo de todas as atividades que são registradas desde %s

en: This is the latest summary of all the activities that are logged since %s
pt_BR: Este é o último resumo de todas as atividades que são registradas desde %s

en: This is the text version of the upload list for when HTML is not supported.
pt_BR: Essa é a versão em texto da lista de upload para quando não houver suporte para HTML.

en: This message is displayed when a module is protected by a password and the user is prompted to enter the password.
pt_BR: Essa mensagem é exibida quando um módulo está protegido por uma senha e o usuário é solicitado a digitar a senha.

en: This message is displayed when a module requires users to enter user information (e.g. email address) before they are able to access the content.
pt_BR: Essa mensagem é exibida quando um módulo exige que os usuários insiram informações de usuário (por exemplo, endereço de e-mail) antes de poderem acessar o conteúdo.

en: This module (#%s) is not active at the moment.
pt_BR: Esse módulo (#%s) não está ativo no momento.

en: This module is currently linked to a cloud account and/or folder which is no longer accessible by the plugin. To resolve this, please relink the module again to the correct folder.
pt_BR: Este módulo está atualmente ligado a uma conta e/ou pasta na nuvem que não é mais acessível pelo plugin. Para resolver isto, favor religar o módulo novamente à pasta correta.

en: This module is not available because the connected account is set to read-only mode. Please reconnect your cloud account using the correct permissions.
pt_BR: Esse módulo não está disponível porque a conta conectada está definida para o modo somente leitura. Reconecte sua conta na nuvem usando as permissões corretas.

en: This setting is deprecated.
pt_BR: Esse cenário é depreciado.

en: This setting is experimental and can have unexpected results in combination with some settings.
pt_BR: Esse cenário é experimental e pode ter resultados inesperados em combinação com alguns cenários.

en: This setting is replaced with: %s .
pt_BR: Esta configuração é substituída por: %s .

en: This setting only restricts access to the plugin's internal modules. To enable personal folders for modules on your site, use the module's configuration panel
pt_BR: Essa configuração restringe apenas o acesso aos módulos internos do plug-in. Para ativar pastas pessoais para módulos em seu site, use o painel de configuração do módulo

en: This shows critical information about your WordPress and Server configuration and items that require your attention.
pt_BR: Isso mostra informações críticas sobre sua configuração do WordPress e do servidor e itens que requerem sua atenção.

en: Throttle to prevent resource complaints on budget hosts. The higher the value, the slower the download/stream when the proxy download method is used.
pt_BR: Acelerador para evitar reclamações de recursos em hosts de orçamento. Quanto maior o valor, mais lento será o download/stream quando o método de download por proxy for usado.

en: Thumbnail Bar
pt_BR: Barra de miniaturas

en: Thumbnail location
pt_BR: Localização da miniatura

en: Thumbnails view
pt_BR: Ver em grade

en: Time Slider
pt_BR: Tempo do Slider

en: Title
pt_BR: Título

en: To do so, please follow these instructions
pt_BR: Para fazer isso, siga estas instruções

en: To manage modules directly from the module overview, we recommend using the short version %s.
pt_BR: Para gerenciar módulos diretamente da visão geral do módulo, recomendamos usar a versão curta %s.

en: To monitor limits, the user must be logged in to your site or have cookies enabled in their browser. If a user is untraceable, the action will be blocked if this setting is enabled.
pt_BR: Para monitorar os limites, o usuário deve estar conectado ao seu site ou ter os cookies ativados no navegador. Se um usuário não puder ser rastreado, a ação será bloqueada se essa configuração estiver ativada.

en: To resolve this, please remove those functions from the "disabled_functions" PHP configuration.
pt_BR: Para resolver isso, favor retirar essas funções da configuração PHP "disabled_functions".

en: To start using this plugin, please activate your license.
pt_BR: Para começar a usar este plugin, queira ativar sua licença.

en: To use the WP Cloud Plugins, you need a valid licence. This licence is validated from time to time using the licence server.
pt_BR: Para usar os plug-ins do WP Cloud, o senhor precisa de uma licença válida. Essa licença é validada periodicamente usando o servidor de licenças.

en: To view this content, you need to have JavaScript enabled in your browser
pt_BR: Para visualizar este conteúdo, você precisa ter o JavaScript habilitado em seu navegador

en: Toggle Loop
pt_BR: Alternar Loop

en: Toggles the automatic change of slides.
pt_BR: Alterna a troca automática dos slides.

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Top Downloads
pt_BR: Principais Downloads

en: Top Previews
pt_BR: Principais visualizações

en: Top folder
pt_BR: Pasta superior

en: Total file size (#MB)
pt_BR: Tamanho total do arquivo (#MB)

en: Try to open the file in a new window.
pt_BR: Tente abrir o arquivo em uma nova janela.

en: Try to upload the file again
pt_BR: Tente carregar o arquivo novamente

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turn off Fullscreen
pt_BR: Desativar Tela Cheia

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

en: Unique folder name where the uploads should be stored. Make sure that Personal Folder feature is enabled in the shortcode
pt_BR: Nome exclusivo da pasta onde os uploads devem ser armazenados. Certifique-se de que o recurso Personal Folder esteja ativado no shortcode

en: Unknown update checker status "%s"
pt_BR: Status do verificador de atualizações desconhecido "%s"

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Unmute
pt_BR: Desmutar

en: Unselected
pt_BR: Não selecionado

en: Update Personal Folders name after profile update
pt_BR: Atualizar o nome das pastas pessoais após a atualização do perfil

en: Update automatically
pt_BR: Atualizar automaticamente

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Upload Box
pt_BR: Caixa de Envio

en: Upload Box Locations
pt_BR: Locais das caixas de upload

en: Upload Box Settings
pt_BR: Definições da Caixa de Carregamento

en: Upload Button Text
pt_BR: Texto para o botão de envio

en: Upload Configuration
pt_BR: Configuração de upload

en: Upload Folder Name
pt_BR: Carregar nome da pasta

en: Upload List Template
pt_BR: Carregar modelo de lista

en: Upload Notifications
pt_BR: Notificações de Upload

en: Upload Requirements
pt_BR: Requisitos para o upload

en: Upload Settings
pt_BR: Configurações de Uploads

en: Upload content to your Cloud account.
pt_BR: Carregue o conteúdo de sua conta no Cloud.

en: Upload documents
pt_BR: Enviar documentos

en: Upload failed
pt_BR: Falha no carregamento

en: Upload files
pt_BR: Enviar arquivos

en: Upload immediately
pt_BR: Carregar imediatamente

en: Upload is cancelled
pt_BR: O upload é cancelado

en: Upload locations
pt_BR: Carregar locais

en: Upload not available.
pt_BR: O upload não está disponível.

en: Upload or select a file from the media library.
pt_BR: Faça o upload ou selecione um arquivo da biblioteca da mídia.

en: Upload requirements
pt_BR: Requisitos para o upload

en: Upload to %s
pt_BR: Upload para %s

en: Uploaded
pt_BR: Carregado

en: Uploaded documents
pt_BR: Documentos carregados

en: Uploading failed
pt_BR: Envio falhou

en: Uploading...
pt_BR: Enviando...

en: Uploads
pt_BR: Envios

en: Uploads per User
pt_BR: Uploads por usuário

en: Usage
pt_BR: Utilização

en: Usage Limits
pt_BR: Limites de Uso

en: Use App Folder
pt_BR: Use o App Folder

en: Use Back-End Filebrowser
pt_BR: Usar o navegador de arquivos de back-end

en: Use Custom App
pt_BR: Uso de aplicativos personalizados

en: Use Google Analytics tracker
pt_BR: Usar o rastreador do Google Analytics

en: Use ID3 metadata
pt_BR: Usar metadados ID3

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
pt_BR: Use as setas para a esquerda/para a direita para avançar um segundo, as setas para cima/para baixo para avançar dez segundos.

en: Use Personal Folders in the Module Configurator and Back-End File Browser of the plugin.
pt_BR: Use Personal Folders no Module Configurator e no Back-End File Browser do plug-in.

en: Use Template Folder
pt_BR: Use o modelo de pasta

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
pt_BR: Use as teclas de seta para cima/para baixo para aumentar ou diminuir o volume.

en: Use Webhook
pt_BR: Use o Webhook

en: Use a folder from one of the linked accounts. If you disable this option, your users will be able to navigate through the folders of all your linked cloud accounts.
pt_BR: Usar uma pasta de uma das contas vinculadas. Se desativar essa opção, os usuários poderão navegar pelas pastas de todas as contas de nuvem vinculadas.

en: Use a secure password.
pt_BR: Use uma senha segura.

en: Use a static folder as select on the Content tab.
pt_BR: Use uma pasta estática como selecionar na guia Conteúdo.

en: Use custom name for home folder
pt_BR: Usar nome personalizado para pasta de casa

en: Use labels
pt_BR: Usar etiquetas

en: Use one account
pt_BR: Usar uma conta

en: Use random URLs for modules
pt_BR: Usar URLs aleatórios para módulos

en: Use the Review & Approve module to allow clients to review, select and approve images or documents. Manage the global settings for this feature here.
pt_BR: Use o módulo Review & Approve para permitir que os clientes revisem, selecionem e aprovem imagens ou documentos. Gerencie as configurações globais desse recurso aqui.

en: User
pt_BR: Usuário

en: User %s has encountered the following download limitation: %s
pt_BR: O usuário %s encontrou a seguinte limitação de download: %s

en: User %s has reached the download limitation
pt_BR: O usuário %s atingiu o limite de download

en: User %s reached download limit while trying to download the %s %s
pt_BR: O usuário %s atingiu o limite de download ao tentar fazer o download do %s %s

en: User Info Template
pt_BR: Modelo de informações do usuário

en: User Permissions
pt_BR: Permissões do usuário

en: User not found
pt_BR: Usuário não encontrado

en: User or Role
pt_BR: Usuário ou Função

en: User slug
pt_BR: Lesma de usuário

en: User ⇔ Folder links
pt_BR: Usuário ⇔ Links para pasta

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Validate file accessibility
pt_BR: Validar a acessibilidade do arquivo

en: Version
pt_BR: Versiyon

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Via OneDrive servers
pt_BR: Por meio dos servidores do OneDrive

en: Via this server
pt_BR: Por meio deste servidor

en: Video Advertisements (IMA/VAST)
pt_BR: Anúncios em vídeo (IMA/VAST)

en: Video aspect ratio
pt_BR: Proporção do vídeo

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: View
pt_BR: Ver

en: View Module
pt_BR: Ver módulo

en: View Selections
pt_BR: Ver seleções

en: View all activites
pt_BR: Ver todas as atividades

en: View all activities
pt_BR: Ver todas as atividades

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: View documents
pt_BR: Ver documento

en: View more activites (%s left)
pt_BR: Ver mais atividades (%s esquerda)

en: View more activities (%s left)
pt_BR: Ver mais atividades (%s esquerda)

en: Visit plugin homepage
pt_BR: Visite a página do plugin

en: Visitor
pt_BR: Visitante

en: Visitors
pt_BR: Visitantes

en: Volume Slider
pt_BR: Controle deslizante de volume

en: WP Cloud Plugins cannot communicate with the licence server
pt_BR: Os plug-ins do WP Cloud não conseguem se comunicar com o servidor de licenças

en: WP Cloud Plugins uses a cache to improve performance. If the plugin somehow is causing issues, try to reset the cache first.
pt_BR: O WP Cloud Plugins usa um cache para melhorar o desempenho. Se o plugin de alguma forma está causando problemas, tente reiniciar o cache primeiro.

en: Waiting
pt_BR: Na fila

en: Want more flexibility than the upload box can offer? Use a popular form integration that lets you create the perfect form!
pt_BR: Deseja mais flexibilidade do que a caixa de upload pode oferecer? Use uma integração de formulário popular que permita que o senhor crie o formulário perfeito!

en: Warning
pt_BR: Atenção

en: Warning for %s : %s
pt_BR: Aviso para %s : %s

en: We are not able to connect to the API as cURL PHP functions curl_init and/or curl_exec are on the list of disabled functions in your PHP configuration.
pt_BR: Não somos capazes de nos conectar ao API, pois as funções do PHP cURL curl_init e/ou curl_exec estão na lista de funções desabilitadas na configuração de seu PHP.

en: We are not able to connect to the API as the plugin is interfering with an other plugin
pt_BR: Não podemos nos conectar ao API, pois o plugin está interferindo com um outro plugin

en: We are not able to connect to the API as you don't have the cURL PHP extension installed
pt_BR: Não podemos nos conectar à API, pois você não tem a extensão cURL PHP instalada

en: We do not collect and do not have access to your personal data. See our privacy statement for more information.
pt_BR: Não coletamos e não temos acesso aos seus dados pessoais. Consulte nossa declaração de privacidade para maiores informações.

en: We use cURL and fopen to communicate with API services.
pt_BR: Usamos cURL e fopen para nos comunicarmos com os serviços API.

en: Webhook URLs for Your Workspace
pt_BR: URLs de webhook para seu espaço de trabalho

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Welcome back
pt_BR: Bem-vindo(a) de volta

en: Welsh
pt_BR: Galês

en: What data should the plugin access?
pt_BR: Quais dados o plug-in deve acessar?

en: What happens with my data when I authorize the plugin?
pt_BR: O que acontece com meus dados quando eu autorizo o plugin?

en: What type of embedding should the document have?
pt_BR: Que tipo de incorporação o documento deve ter?

en: What type of view should the editable document have?
pt_BR: Que tipo de visualização o documento editável deve ter?

en: When enabled, all API requests will be logged in the file <code>/wp-content/%s-cache/api.log</code>. Please note that this log file is not accessible via the browser on Apache servers.
pt_BR: Quando ativado, todas as solicitações API serão registradas no arquivo <code>/wp-content/%s-cache/api.log</code>. Observe que este arquivo de log não é acessível através do navegador nos servidores Apache.

en: When enabled, the loading performance of the Gallery can drop proportional with the number of folders present.
pt_BR: Quando ativado, o desempenho do carregamento da Galeria pode cair proporcionalmente ao número de pastas presentes.

en: When enabled, the plugin will update automatically when a new version is available. Keeping the plugin up to date is crucial as the API service is constantly changing.
pt_BR: Quando ativado, o plug-in será atualizado automaticamente quando uma nova versão estiver disponível. Manter o plug-in atualizado é fundamental, pois o serviço de API está em constante mudança.

en: When opening a page with a previously visited File Browser module, the last opened folder location will be loaded. If you disable this setting, the plugin will always load the top folder.
pt_BR: Ao abrir uma página com um módulo do File Browser visitado anteriormente, o último local de pasta aberto será carregado. Se o senhor desativar essa configuração, o plug-in sempre carregará a pasta superior.

en: When should the description be shown in the Gallery Lightbox?
pt_BR: Quando a descrição deve ser mostrada na Galeria Lightbox?

en: When should the header containing title and action-menu be shown?
pt_BR: Quando deve ser mostrado o cabeçalho contendo o título e os menus de ação?

en: When should the thumbnail bar be shown in the Gallery Lightbox?
pt_BR: Quando a barra de miniaturas deve ser exibida na Gallery Lightbox?

en: When using this placeholder in combination with automatically linked Personal Folders, the %sName Template%s should contain the placeholder %s.
pt_BR: Ao usar esse placeholder em combinação com Personal Folders vinculadas automaticamente, o %sName Template%s deve conter o placeholder %s.

en: When you click the export button, a (gzipped) JSON file will be generated. You can use the Import action below to restore the backup.
pt_BR: Quando o senhor clicar no botão de exportação, será gerado um arquivo (gzipado) do JSON. O senhor pode usar a ação de importação abaixo para restaurar o backup.

en: When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked
pt_BR: Quando você reiniciar as configurações, o plugin não será mais vinculado a suas contas, mas sua autorização não será revogada

en: When you select items for the Embed module, only those items that support embedding will be displayed on the front end.
pt_BR: Quando o senhor seleciona itens para o módulo Embed, somente os itens que suportam a incorporação serão exibidos no front-end.

en: When you uninstall the plugin, what do you want to do with your modules and settings? You can save them for next time, or wipe them back to factory settings.
pt_BR: Ao desinstalar o plug-in, o que o senhor deseja fazer com seus módulos e configurações? O senhor pode salvá-los para a próxima vez ou apagá-los de volta às configurações de fábrica.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
pt_BR: Se você tem ou não WordPress Multisite habilitado.

en: Which users are excluded from the limits set above?
pt_BR: Quais usuários estão excluídos dos limites definidos acima?

en: Which users should we exclude from seeing ads?
pt_BR: Quais usuários devem ser excluídos da exibição de anúncios?

en: White
pt_BR: Branco

en: Who can add and configure modules?
pt_BR: Quem pode adicionar e configurar módulos?

en: Who can add shared document links to your pages and posts?
pt_BR: Quem pode adicionar links de documentos compartilhados às suas páginas e postagens?

en: Who can add/edit descriptions?
pt_BR: Quem pode editar descrições?

en: Who can copy files?
pt_BR: Quem pode copiar arquivos?

en: Who can copy folders?
pt_BR: Quem pode copiar pastas?

en: Who can create documents?
pt_BR: Quem pode criar documentos?

en: Who can create folders?
pt_BR: Quem pode criar pastas?

en: Who can create shortcuts for files?
pt_BR: Quem pode criar atalhos para os arquivos?

en: Who can create shortcuts for folders?
pt_BR: Quem pode criar atalhos para as pastas?

en: Who can delete files?
pt_BR: Quem pode apagar arquivos?

en: Who can delete folders?
pt_BR: Quem pode apagar pastas?

en: Who can download?
pt_BR: Quem pode fazer o download?

en: Who can edit documents?
pt_BR: Quem pode editar documentos?

en: Who can embed documents on your pages and posts?
pt_BR: Quem pode incorporar documentos em suas páginas e postagens?

en: Who can link to content?
pt_BR: Quem pode criar um link para o conteúdo?

en: Who can manually link users to their personal folder?
pt_BR: Quem pode vincular manualmente os usuários à sua pasta pessoal?

en: Who can move files?
pt_BR: Quem pode mover arquivos?

en: Who can move folders?
pt_BR: Quem pode mover pastas?

en: Who can preview files via this module?
pt_BR: Quem pode prever os arquivos através deste módulo?

en: Who can preview files?
pt_BR: Quem pode prever os arquivos?

en: Who can rename files?
pt_BR: Quem pode renomear arquivos?

en: Who can rename folders?
pt_BR: Quem pode renomear pastas?

en: Who can search?
pt_BR: Quem pode pesquisar?

en: Who can see this module?
pt_BR: Quem pode ver este módulo?

en: Who can share content?
pt_BR: Quem pode compartilhar o conteúdo?

en: Who can upload?
pt_BR: Quem pode fazer upload?

en: Who should be able to access the links that are created by the plugin? If set to Public the links will be accessible by anyone. Within Organization will make links accessible within your organization only. Anonymous links may be disabled by the tenant administrator
pt_BR: Quem deve ter acesso aos links que são criados pelo plugin? Se forem estabelecidos para o público, os links serão acessíveis por qualquer pessoa. Dentro da Organização, os links serão acessíveis somente dentro de sua organização. Os links anônimos podem ser desativados pelo administrador do arrendatário

en: Who should be able to access the settings page of the plugin?
pt_BR: Quem deve poder acessar a página de configurações do plug-in?

en: Who should have access to reports and statistics?
pt_BR: Quem deve ter acesso aos relatórios e estatísticas?

en: Who should have access to the File Browser in the admin dashboard?
pt_BR: Quem deve ter acesso ao File Browser no painel de administração?

en: Wildcards like * and ? are allowed.
pt_BR: São permitidos wildcards como * e ? são permitidos.

en: Within Organization
pt_BR: Dentro da Organização

en: WordPress address (URL)
pt_BR: Endereço WordPress (URL)

en: WordPress cron
pt_BR: Com o cron do WordPress

en: WordPress debug mode
pt_BR: Modo de depuração do WordPress

en: WordPress environment
pt_BR: Ambiente do WordPress

en: WordPress memory limit
pt_BR: Limite de memória do WordPress

en: WordPress version
pt_BR: Versão do WordPress

en: Would you mind giving us some feedback?
pt_BR: Importa-se de nos dar algum feedback?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes!
pt_BR: Sim!

en: Yes, I link the users manually
pt_BR: Sim, eu ligo os usuários manualmente

en: Yes, let the plugin create the User Folders for me.
pt_BR: Sim, que o plugin crie para mim as Pastas do Usuário.

en: You are about to approve this collection.
pt_BR: O senhor está prestes a aprovar essa coleção.

en: You are not authorized to add a file.
pt_BR: O senhor não está autorizado a acrescentar um processo.

en: You are not authorized to add a folder
pt_BR: Você não está autorizado para adicionar uma pasta

en: You are not authorized to add folders in this directory
pt_BR: Você não está autorizado para adicionar pastas neste diretório

en: You are not authorized to add something in this directory.
pt_BR: O senhor não está autorizado a acrescentar algo nesse diretório.

en: You are not authorized to edit files in this directory
pt_BR: Você não está autorizado para editar arquivos neste diretório

en: You are not authorized to edit this file or folder
pt_BR: Você não está autorizado para editar este arquivo ou pasta

en: You are not authorized to rename files in this directory
pt_BR: Você não está autorizado a renomear arquivos neste diretório

en: You are not authorized to rename folder
pt_BR: Você não está autorizado a mudar o nome da pasta

en: You are not authorized to rename this file
pt_BR: Você não está autorizado a mudar o nome deste ficheiro

en: You are not authorized to rename this file or folder
pt_BR: Você não está autorizado a mudar o nome deste ficheiro ou pasta

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from %s
pt_BR: O senhor está usando um navegador que não tem o Flash Player ativado ou instalado. Ative o plug-in do Flash Player ou faça o download da versão mais recente em %s

en: You are using:
pt_BR: Você esta usando:

en: You can add %s?module_pass=...%s to the URL of your page to automatically unlock the module.
pt_BR: O senhor pode adicionar %s?module_pass=...%s ao URL da sua página para desbloquear automaticamente o módulo.

en: You can adjust the limit for this user via %s
pt_BR: O senhor pode ajustar o limite para esse usuário por meio de %s

en: You can control this setting from the main plugin options page (Integrations > WooCommerce).
pt_BR: O senhor pode controlar essa configuração na página principal de opções do plugin (Integrations > WooCommerce).

en: You can convert uploaded documents to Google Documents if the file format is supported.
pt_BR: O senhor pode converter os documentos enviados para o Google Documents se o formato do arquivo for compatível.

en: You can display audio, video and image files directly, without having to embed them in an iframe.
pt_BR: O senhor pode exibir arquivos de áudio, vídeo e imagem diretamente, sem precisar incorporá-los em um iframe.

en: You can enable the upload functionality via the Actions tab.
pt_BR: O senhor pode ativar a funcionalidade de upload por meio da guia Ações.

en: You can find more information regarding the Personal Folders feature, including video instructions, in the %s[Online Documentation]%s.
pt_BR: O senhor pode encontrar mais informações sobre o recurso Personal Folders, inclusive instruções em vídeo, na %s[Documentação on-line]%s.

en: You can manually link users to their Personal Folder via the %s[Personal Folders]%s menu page.
pt_BR: O senhor pode vincular manualmente os usuários às suas pastas pessoais por meio da página de menu %s[Personal Folders]%s.

en: You can now authorize the plugin to access your %s account
pt_BR: Agora o senhor pode autorizar o plug-in a acessar sua conta %s

en: You can now close this browser window.
pt_BR: Agora o senhor pode fechar essa janela do navegador.

en: You can now start uploading documents for the products you have ordered.
pt_BR: Agora, o senhor pode começar a fazer o upload dos documentos dos produtos que encomendou.

en: You can revoke the authorization via the Dasbhoard tab.
pt_BR: O senhor pode revogar a autorização por meio da conta Dasbhoard.

en: You can set a custom time period for this module. This overrides the global setting.
pt_BR: O senhor pode definir um período de tempo personalizado para esse módulo. Isso substitui a configuração global.

en: You can set an interval using one of the following terms: %s. For example: %s.
pt_BR: O senhor pode estabelecer um intervalo usando um dos termos a seguir: %s. Por exemplo: %s.

en: You can set custom usage restrictions that override the module/global usage restrictions set. If no values are set, the module or global restrictions are used.
pt_BR: O senhor pode definir restrições de uso personalizadas que substituem as restrições de uso do módulo/global definidas. Se nenhum valor for definido, serão usadas as restrições do módulo ou globais.

en: You can set individual limits for each of your users in their user profile.
pt_BR: O senhor pode definir limites individuais para cada um dos seus usuários no perfil deles.

en: You can shorten the links created by the plugin with the the shorten APIs of TinyURL, Shorte.st, Rebrandly and Bit.ly.
pt_BR: O senhor pode encurtar os links criados pelo plug-in com as APIs de encurtamento do TinyURL, Shorte.st, Rebrandly e Bit.ly.

en: You can upload your documents on the %sorder page%s
pt_BR: O senhor pode carregar seus documentos na %spágina do pedido%s

en: You can use pixels or percentages. For instance: %s.
pt_BR: O senhor pode usar pixels ou porcentagens. Por exemplo, o senhor pode usar pixels ou porcentagens: %s.

en: You can use the plugin in %s.
pt_BR: Você pode usar o plugin em %s.

en: You do not have permission to save modules.
pt_BR: O senhor não tem permissão para salvar módulos.

en: You do not have permissions to do any changes to this selection.
pt_BR: O senhor não tem permissão para fazer nenhuma alteração nessa seleção.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt_BR: Você não tem permissão suficiente para acessar essa página.

en: You don't have the %s mbstring PHP extension%s enabled in your PHP configuration/package
pt_BR: Você não tem a extensão %s mbstring PHP extension%s habilitada em sua configuração/pacote PHP

en: You have reached the number of ZIP downloads allowed for today. You will be able to download new ZIP files tomorrow.
pt_BR: O senhor atingiu o número de downloads ZIP permitidos para hoje. O senhor poderá fazer download de novos arquivos ZIP amanhã.

en: You have reached the number of downloads allowed for this file today. You will be able to download more content tomorrow.
pt_BR: O senhor atingiu o número de downloads permitidos para esse arquivo hoje. O senhor poderá fazer download de mais conteúdo amanhã.

en: You have reached the number of downloads allowed for today. You can download more content tomorrow.
pt_BR: O senhor atingiu o número de downloads permitidos para hoje. O senhor poderá fazer download de mais conteúdo amanhã.

en: You have reached your bandwidth limit for today. You will be able to download more content tomorrow.
pt_BR: O senhor atingiu seu limite de largura de banda para hoje. O senhor poderá fazer download de mais conteúdo amanhã.

en: You have reached your usage limit of
pt_BR: O usuário atingiu o limite de utilização de

en: You need at least PHP %s if you want to use this plugin
pt_BR: Você precisa de pelo menos PHP %s se você quiser usar este plugin

en: You will be asked to grant the application the permissions as described below.
pt_BR: O senhor será solicitado a conceder as permissões ao aplicativo conforme descrito abaixo.

en: Your Account is not verified. Please take a look at %sthis Article%s for more information how to verify your account
pt_BR: Sua conta não é verificada. Por favor, dê uma olhada em %sthis Article%s para obter mais informações sobre como verificar sua conta

en: Your Bitly user name.
pt_BR: Seu nome de usuário um pouco.

en: Your browser does not support HTML5. You can only download this file
pt_BR: Seu navegador não suporta HTML5. Você só pode baixar este arquivo

en: Your server does not have cURL enabled - The plugin cannot communicate with the API service. Contact your hosting provider.
pt_BR: Seu servidor não tem o cURL habilitado - O plugin não pode se comunicar com o serviço API. Entre em contato com seu provedor de hospedagem.

en: Your server does not support the %s function - this is required for the caching mechanisms. Please enable this function to prevent caching problems.
pt_BR: Seu servidor não suporta a função %s - isto é necessário para os mecanismos de cache. Favor habilitar esta função para evitar problemas de cache.

en: Your server does not support the %s function - this is required to compress the output of the plugin.
pt_BR: Seu servidor não suporta a função %s - isto é necessário para comprimir a saída do plugin.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding.
pt_BR: Seu servidor não suporta as funções %s - isto é necessário para uma melhor codificação de caracteres.

en: Your site is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
pt_BR: Sua loja não está usando HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre HTTPS e certificados SSL</a>.

en: Your website cannot establish a secure connection with the licensing server. This will cause their plugins to stop working because the licence cannot be validated.
pt_BR: Seu site não consegue estabelecer uma conexão segura com o servidor de licenciamento. Isso fará com que seus plug-ins parem de funcionar porque a licença não pode ser validada.

en: ZIP creation failed unexpectedly
pt_BR: Falha inesperada na criação do ZIP

en: ZIP downloads
pt_BR: Downloads de ZIP

en: allow_url_fopen is a PHP setting that lets you open and read files from the web just like local files, but it can pose security risks if not used carefully.
pt_BR: allow_url_fopen é uma configuração do PHP que permite abrir e ler arquivos da Web como se fossem arquivos locais, mas pode representar riscos à segurança se não for usada com cuidado.

en: and content
pt_BR: e conteúdo

en: by %s
pt_BR: por %s

en: cURL installed but unable to retrieve version.
pt_BR: cURL está instalado mas incapaz de recuperar a versão.

en: file
pt_BR: arquivo

en: file(s)
pt_BR: arquivo(s)

en: folder
pt_BR: pasta

[ctx: no user roles]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With this reCAPTCHA (V3) integration module, you can block abusive downloads of your files by bots. Create your own credentials via your %s.
pt_BR: reCAPTCHA o protege contra spam e outros tipos de abuso automatizado. Com esse módulo de integração reCAPTCHA (V3), o senhor pode bloquear os downloads abusivos de seus arquivos por bots. Crie suas próprias credenciais através de seu %s.

en: selected
pt_BR: selecionados

en: selection
pt_BR: seleção

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
pt_BR: Uma nova versão do plugin %s está disponível.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
pt_BR: Não foi possível determinar se existem Atualizações para %s.

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
pt_BR: O plugin %s está atualizado.

en: today
pt_BR: hoje

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: was added
pt_BR: foi adicionado

en: {{An user:%1$s}} has finished uploading files
pt_BR: {{Um usuário:%1$s}} terminou o upload de arquivos

en: {{An user}} has finished uploading files
pt_BR: {{Um usuário}} terminou o upload dos arquivos
