WP Cloud Plugins - en to pl_PL translation catalogue (1693 entries)

en:  In most cases this can be enabled via your server configuration panel. Otherwise, ask your web host how to enable this extension for your server.
pl_PL:  W większości przypadków można to włączyć poprzez panel konfiguracyjny Państwa serwera. W przeciwnym razie należy zapytać Państwa hosta, jak włączyć to rozszerzenie dla Państwa serwera.

en: "Access Forbidden" Notice
pl_PL: komunikat "Dostęp zabroniony"

en: ### Default Module ###
pl_PL: ### Moduł domyślny ###

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
pl_PL: %1$s-dostępna jest nowsza wersja WordPress (%2$s)

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 256MB. See: %2$s
pl_PL: %1$s - Zalecamy ustawienie pamięci na co najmniej 256MB. Patrz: %2$s

en: %d file(s) uploaded for product
pl_PL: Przesłano %d plik(ów) dla produktu

en: %s activity for %s
pl_PL: Działalność w %s dla %s

en: %s added as downloadable file!
pl_PL: %s dodane jako plik do pobrania!

en: %s added the %s %s in %s
pl_PL: %s dodał %s %s w %s

en: %s approved the collection on %s
pl_PL: %s zatwierdził kolekcję na %s

en: %s created a %s for the %s %s
pl_PL: %s utworzył %s dla %s %s

en: %s deleted the %s %s
pl_PL: %s usunął %s %s

en: %s downloaded %s files from %s %s as ZIP file
pl_PL: %s pobrane %s pliki z %s %s jako plik ZIP

en: %s downloaded the %s %s
pl_PL: %s pobrał %s %s

en: %s downloaded the %s %s as %s file
pl_PL: %s pobrał %s %s jako %s plik

en: %s edited the %s %s
pl_PL: %s zmontowane %s zmontowane %s

en: %s has not yet approved the collection. The latest changes are from %s
pl_PL: %s nie zatwierdził jeszcze kolekcji. Najnowsze zmiany pochodzą od %s

en: %s items
pl_PL: %s pozycji

en: %s module
pl_PL: %s moduł

en: %s moved the %s %s to %s
pl_PL: %s przeniósł %s %s do %s

en: %s needs your help!
pl_PL: %s potrzebuje twojej pomocy!

en: %s performed an action: %s for %s
pl_PL: %s wykonał czynność: %s dla %s

en: %s previewed the %s %s
pl_PL: %s przeglądał %s %s

en: %s renamed the %s %s to %s
pl_PL: %s zmienił nazwę z %s %s na %s

en: %s searched for "%s" in %s
pl_PL: %s szukał "%s" w %s

en: %s searched for: %s
pl_PL: %s wyszukiwał: %s

en: %s streamed the %s %s
pl_PL: %s przesyłał strumieniowo %s %s

en: %s tried to upload %s (%s) to %s
pl_PL: %s próbował załadować %s (%s) do %s

en: %s updated the %s of the %s %s
pl_PL: %s zaktualizował %s dla %s %s

en: %s updated the description of the %s %s
pl_PL: %s zaktualizował opis %s %s

en: (no title)
pl_PL: (brak tytułu)

en: (x) selected
pl_PL: (x) wybrany

en: 1 month
pl_PL: 1 miesiąc

en: 1 week
pl_PL: 1 tydzień

en: 1 year
pl_PL: 1 rok

en: 1,5 year
pl_PL: 1,5 roku

en: 2 weeks
pl_PL: 2 tygodnie

en: 2 years
pl_PL: 2 lata

en: 3 months
pl_PL: 3 miesiące

en: 6 months
pl_PL: 6 miesięcy

en: A PHP extension stopped the file upload
pl_PL: Rozszerzenie PHP zatrzymało przesyłanie pliku

en: A visitor
pl_PL: Gość

en: ACF field name
pl_PL: Nazwa pola ACF

en: ACTION REQUIRED: WP Cloud Plugin lost authorization to %s account
pl_PL: WYMAGANE DZIAŁANIA: WP Cloud Plugin stracił autoryzację do konta %s

en: AJAX Requests Checks
pl_PL: Sprawdzanie żądań AJAX

en: API Application
pl_PL: Aplikacja API

en: Abort upload
pl_PL: Przerwij przesyłanie danych

en: Accent Color
pl_PL: Kolor akcentu

en: Access Forbidden
pl_PL: Dostęp zabroniony

en: Accessibility
pl_PL: Dostępność

en: Account (ID: %s) is not connected.
pl_PL: Konto (ID: %s) nie jest połączone.

en: Account Email
pl_PL: Konto e-mail

en: Account ID
pl_PL: ID konta

en: Account Name
pl_PL: Nazwa Konta

en: Account Profile Image Url
pl_PL: Adres internetowy zdjęcia profilu konta

en: Account is not linked to the plugin anymore.
pl_PL: Konto nie jest już powiązane z wtyczką.

en: Account not connected
pl_PL: Konto nie jest połączone

en: Accounts
pl_PL: Konta

en: Action page
pl_PL: Strona akcji

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Activate License
pl_PL: Aktywuj licencję

en: Activate the Google Pop Out button which is visible in the inline preview for a couple of file formats.
pl_PL: Aktywować przycisk Google Pop Out, który jest widoczny w podglądzie inline dla kilku formatów plików.

en: Activate the plugin!
pl_PL: Aktywuj wtyczkę!

en: Activate via Envato Market
pl_PL: Aktywuj przez Envato Market

en: Activate your license
pl_PL: Aktywowanie licencji

en: Active plugins
pl_PL: Wtyczki aktywne

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add & Configure Modules
pl_PL: Dodawanie i konfiguracja modułów

en: Add Account
pl_PL: Dodaj konto

en: Add Direct links
pl_PL: Dodaj Linki bezpośrednie

en: Add File
pl_PL: Dodaj plik

en: Add Label
pl_PL: Dodaj etykietę

en: Add Module
pl_PL: Dodaj moduł

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Module
pl_PL: Dodaj nowy moduł

en: Add a button to download a file
pl_PL: Dodanie przycisku do pobrania pliku

en: Add a description...
pl_PL: Dodaj opis...

en: Add a list of file download/view links
pl_PL: Dodawanie listy linków do pobierania/przeglądania plików

en: Add a prefix to the name of the uploaded files. This can include a folder path.
pl_PL: Dodaj prefiks do nazwy przesyłanych plików. Może to być ścieżka do folderu.

en: Add a refresh button in the header so users can refresh the data in the module and pull changes.
pl_PL: Dodać przycisk odświeżania w nagłówku, aby użytkownicy mogli odświeżać dane w module i wyciągać zmiany.

en: Add description
pl_PL: Dodaj opis

en: Add extensions separated with a pipe symbol: | . E.g. jpg|png|gif.
pl_PL: Proszę dodać rozszerzenia oddzielone symbolem potoku: | . Np. jpg|png|gif.

en: Add files or folders by name, ID or mimetype separated with a pipe symbol: | . E.g. (file1.jpg|long folder name).
pl_PL: Dodać pliki lub foldery według nazwy, ID lub mimetypu oddzielonego znakiem | np. (plik1.jpg|długa nazwa folderu).

en: Add folder
pl_PL: Dodaj folder

en: Add individual usage limits via the User Profile page. These user-specific limits will override the global or module usage limits.
pl_PL: Na stronie profilu użytkownika można dodać indywidualne limity użytkowania. Te limity specyficzne dla użytkownika zastąpią globalne lub modułowe limity użytkowania.

en: Add multiple email addresses by separating them with a comma (<code>,</code>).
pl_PL: Dodać kilka adresów e-mail, oddzielając je przecinkiem (<code>,</code>).

en: Add search terms if you want to start a search when the shortcode is rendered. Please note that this only affects the initial render. If you want to only show specific files, you can use the Filters tab
pl_PL: Dodaj wyszukiwane hasła, jeśli chcesz rozpocząć wyszukiwanie po utworzeniu skrótu. Należy pamiętać, że ma to wpływ tylko na początkowe renderowanie. Jeśli chcesz pokazać tylko określone pliki, możesz użyć zakładki Filters

en: Add shortcut
pl_PL: Dodaj skrót

en: Add the labels that users can add to items during the review.
pl_PL: Proszę dodać etykiety, które użytkownicy mogą dodawać do elementów podczas przeglądu.

en: Add the user's email address to the sharing permissions of the created cloud folder. The user will be able to access the folder directly through the cloud, not just through this plugin.
pl_PL: Proszę dodać adres e-mail użytkownika do uprawnień udostępniania utworzonego folderu w chmurze. Użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do folderu bezpośrednio przez chmurę, a nie tylko przez tę wtyczkę.

en: Add thumbnails for the items in the playlist.
pl_PL: Dodanie miniatur do pozycji na liście odtwarzania.

en: Add to Media Library
pl_PL: Dodaj do biblioteki multimediów

en: Add your WorkSpace ID if you want to use URL shortener to interact with your account in the context of your Rebrandly Workspace.
pl_PL: Proszę dodać swój WorkSpace ID, jeżeli chcą Państwo używać skracacza URL do interakcji z Państwa kontem w kontekście Państwa Rebrandly Workspace.

en: Add your file
pl_PL: Dodaj swoje pliki

en: Add your files
pl_PL: Dodaj swoje pliki

en: Add your own custom classes to the plugin container. Multiple classes can be added seperated by a whitespace.
pl_PL: Dodanie własnych klas do kontenera wtyczki. Można dodać wiele klas oddzielonych białą spacją.

en: Add/Edit descriptions
pl_PL: Dodaj/Edytuj opisy

en: Additional CSS class names
pl_PL: Dodatkowe nazwy klas CSS

en: Adds an Add Folder button to the upload form if the browser supports it. It allows the user to upload folders keeping their folder structure intact.
pl_PL: Dodaje przycisk Dodaj folder do formularza wysyłania, jeżeli przeglądarka go obsługuje. Pozwala on użytkownikowi na przesyłanie folderów z zachowaniem ich struktury.

en: Adjust the file name by adding prefixes, suffixes and replacing the file name itself.
pl_PL: Dostosowanie nazwy pliku poprzez dodanie prefiksów, sufiksów i zastąpienie samej nazwy pliku.

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Afrikaans
pl_PL: Afrykanerski

en: After: Order notes
pl_PL: Po: Uwagi do zamówienia

en: After: Payment
pl_PL: Po: Płatność

en: After: customer details
pl_PL: Po: dane klienta

en: Ai! Something has gone wrong and the selection has not yet been saved. Please try again, and if the problem persists, please contact us.
pl_PL: Ai! Coś poszło nie tak i wybór nie został jeszcze zapisany. Proszę spróbować ponownie, a jeśli problem będzie się powtarzał, prosimy o kontakt.

en: Albanian
pl_PL: Albański

en: All Events
pl_PL: Wszystkie zdarzenia

en: All Modules
pl_PL: Wszystkie moduły

en: All Personal Folders are created on the first rendering of a module that has the Personal Folders feature enabled.
pl_PL: Wszystkie foldery osobiste są tworzone przy pierwszym renderowaniu modułu z włączoną funkcją folderów osobistych.

en: All new Review & Approve modules will automatically be assigned a randomly generated password.
pl_PL: Wszystkim nowym modułom Review & Approve zostanie automatycznie przypisane losowo wygenerowane hasło.

en: Allow Folder Download
pl_PL: Zezwól na pobieranie folderów

en: Allow Mouse Click on Image
pl_PL: Zezwalaj na klikanie myszką na obraz

en: Allow ZIP Downloads
pl_PL: Zezwalaj na pobieranie ZIP

en: Allow download
pl_PL: Umożliwić pobieranie

en: Allow folder upload
pl_PL: Zezwól na przesyłanie folderów

en: Allow items to be tagged with specific labels.
pl_PL: Umożliwienie oznaczania elementów określonymi etykietami.

en: Allow preview in new tab
pl_PL: Zezwól na podgląd w nowej karcie

en: Allow switching between views
pl_PL: Umożliwić przełączanie między widokami

en: Allow the plugin to maintain access to the content on behalf of the user.
pl_PL: Zezwalaj wtyczce na utrzymywanie dostępu do treści w imieniu użytkownika.

en: Allow the plugin to see and download all of your %s files and files shared with you. We ask for `see` permission so that you can list the files through the plugin modules, the `download` permission allows your users to downloads files from your Google Drive.
pl_PL: Proszę zezwolić wtyczce na wyświetlanie i pobieranie wszystkich plików %s i plików udostępnionych użytkownikowi. Prosimy o pozwolenie `zobacz`, aby można było wyświetlić listę plików za pośrednictwem modułów wtyczki, pozwolenie `pobierz` umożliwia użytkownikom pobieranie plików z Dysku Google.

en: Allow the plugin to see your primary %s email address. The email address will be displayed on this page for easy account identification.
pl_PL: Zezwól wtyczce na zobaczenie Twojego podstawowego %s adresu e-mail. Adres e-mail będzie wyświetlany na tej stronie w celu łatwej identyfikacji konta.

en: Allow the plugin to see your publicly available personal info, like name and profile picture.
pl_PL: Proszę zezwolić wtyczce na dostęp do Państwa publicznie dostępnych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko oraz zdjęcie profilowe.

en: Allow the plugin to see your publicly available personal info, like name and profile picture. Your name and profile picture will be displayed on this page for easy account identification.
pl_PL: Pozwól wtyczce zobaczyć publicznie dostępne dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz zdjęcie profilowe. Twoje imię i nazwisko oraz zdjęcie profilowe będą wyświetlane na tej stronie w celu łatwej identyfikacji konta.

en: Allow the plugin to see, download, edit, create and delete all of your %s files and files shared with you. We ask for `see` permission so that you can view the files through the plugin modules. The `create` permission is required for letting uploading new content to your cloud account. The other permissions are needed so that you can manage your files on your cloud account. This includes renaming, editing, deleting and sharing your files via the plugin modules.
pl_PL: Proszę zezwolić wtyczce na wyświetlanie, pobieranie, edytowanie, tworzenie i usuwanie wszystkich plików %s i plików udostępnionych użytkownikowi. Prosimy o pozwolenie `see`, aby mogli Państwo przeglądać pliki za pośrednictwem modułów wtyczki. Uprawnienie `create` jest wymagane do przesyłania nowych treści na konto w chmurze. Pozostałe uprawnienia są potrzebne do zarządzania plikami na koncie w chmurze. Obejmuje to zmianę nazwy, edycję, usuwanie i udostępnianie plików za pośrednictwem modułów wtyczek.

en: Allow the plugin to see, download, edit, create and delete only specific  %s files you use with this plugin. We ask for `see` permission so that you can view the files through the plugin modules. The `create` permission is required for letting uploading new content to your cloud account. The other permissions are needed so that you can manage your files on your cloud account. This includes downloading, renaming, editing, deleting and sharing those plugin specific files via the plugin modules. The plugin is not able to access any content on your %s which is not uploaded via the plugin.
pl_PL: Proszę zezwolić wtyczce na wyświetlanie, pobieranie, edytowanie, tworzenie i usuwanie tylko określonych %s plików, których używasz z tą wtyczką. Prosimy o pozwolenie `see`, aby mogli Państwo przeglądać pliki za pośrednictwem modułów wtyczki. Uprawnienie `create` jest wymagane, aby umożliwić przesyłanie nowej zawartości na konto w chmurze. Pozostałe uprawnienia są potrzebne do zarządzania plikami na koncie w chmurze. Obejmuje to pobieranie, zmianę nazwy, edycję, usuwanie i udostępnianie plików specyficznych dla wtyczki za pośrednictwem modułów wtyczki. Wtyczka nie jest w stanie uzyskać dostępu do żadnej zawartości na Państwa %s, która nie została przesłana za pośrednictwem wtyczki.

en: Allow the plugin to see, edit, create, and delete all of your %s files and files that are shared with you
pl_PL: Pozwól wtyczce zobaczyć, edytować, tworzyć i usuwać wszystkie Twoje %s pliki i pliki, które są udostępniane z Tobą

en: Allow the user to quickly access the breadcrumb, folders and header actions by using the 'return to the top' button in the module.
pl_PL: Umożliwienie użytkownikowi szybkiego dostępu do okruszka chleba, folderów i akcji nagłówkowych poprzez użycie przycisku "powrót do góry" w module.

en: Allow the user to see thumbnail of a file when hovering over an quick preview button.
pl_PL: Umożliwienie użytkownikowi zobaczenia miniatury pliku po najechaniu na przycisk szybkiego podglądu.

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed
pl_PL: Pozwól użytkownikowi pominąć reklamę po upłynięciu następujących sekund

en: Allow user to skip advertisment after after the following amount of seconds have elapsed.
pl_PL: Zezwolić użytkownikowi na pominięcie reklamy po upływie określonej liczby sekund.

en: Allow user to skip advertisment after the following amount of seconds have elapsed
pl_PL: Pozwolić użytkownikowi na pominięcie reklamy po upływie następującej ilości sekund

en: Allow users to add and edit descriptions.
pl_PL: Umożliwienie użytkownikom dodawania i edytowania opisów.

en: Allow users to copy content.
pl_PL: Pozwolić użytkownikom na kopiowanie treści.

en: Allow users to create folders.
pl_PL: Pozwolić użytkownikom na tworzenie folderów.

en: Allow users to delete content on your Cloud account.
pl_PL: Pozwolić użytkownikom na usuwanie treści z Państwa konta w chmurze.

en: Allow users to download complete folders as ZIP files.
pl_PL: Proszę umożliwić użytkownikom pobieranie całych folderów jako plików ZIP.

en: Allow users to edit Google Documents and Office documents.
pl_PL: Umożliwienie użytkownikom edycji dokumentów Google i Office.

en: Allow users to select multiple files and folders for ZIP download
pl_PL: Umożliwienie użytkownikom wyboru wielu plików i folderów do pobrania ZIP

en: Allows the plugin to edit or delete documents and list items in all site collections on behalf of the signed-in user.
pl_PL: Umożliwia wtyczce edytowanie lub usuwanie dokumentów i elementów listy we wszystkich kolekcjach witryn w imieniu zalogowanego użytkownika.

en: Allows the plugin to read all files the signed-in user can access.
pl_PL: Pozwala wtyczce na odczyt wszystkich plików, do których ma dostęp zalogowany użytkownik.

en: Allows the plugin to read documents and list items in all site collections on behalf of the signed-in user.
pl_PL: Umożliwia wtyczce odczytywanie dokumentów i elementów listy we wszystkich kolekcjach witryn w imieniu zalogowanego użytkownika.

en: Allows the plugin to read the signed-in user's files.
pl_PL: Pozwala wtyczce na odczyt plików zalogowanego użytkownika.

en: Allows the plugin to read, create, update and delete all files the signed-in user can access.
pl_PL: Umożliwia wtyczce odczytywanie, tworzenie, aktualizowanie i usuwanie wszystkich plików, do których ma dostęp zalogowany użytkownik.

en: Allows the plugin to read, create, update and delete the signed-in user's files.
pl_PL: Pozwala wtyczce na odczyt, tworzenie, aktualizację i usuwanie plików zalogowanego użytkownika.

en: Allows you to access your Dropbox Team Folders if you are using a Business Account
pl_PL: Umożliwia dostęp do folderów zespołowych Dropbox, jeśli korzystają Państwo z konta biznesowego

en: Allows your customers to upload files when ordering this product.
pl_PL: Umożliwia klientom przesyłanie plików przy zamawianiu tego produktu.

en: Almost done...
pl_PL: Prawie gotowe...

en: Almost ready
pl_PL: Prawie gotowe

en: Always visible.
pl_PL: Zawsze widoczny.

en: Always.
pl_PL: Zawsze.

en: An anonymous user
pl_PL: Anonimowy użytkownik

en: An anti phishing code is added to the footer of all notification emails. This helps your users verify that the email is legitimate and actually sent from your site.
pl_PL: Kod antyphishingowy jest dodawany do stopki wszystkich wiadomości e-mail z powiadomieniami. Pomaga to Państwa użytkownikom zweryfikować, czy wiadomość e-mail jest autentyczna i rzeczywiście została wysłana z Państwa witryny.

en: An estimate of the API bandwidth is used. If a user stops downloading a file before it is complete, it will still count as a full download.
pl_PL: Używana jest szacunkowa przepustowość API. Jeśli użytkownik przerwie pobieranie pliku przed jego ukończeniem, będzie on nadal liczony jako pełne pobranie.

en: Animation duration
pl_PL: Długość animacji

en: Anonymous user
pl_PL: Użytkownik anonimowy

en: Anti Phishing code
pl_PL: Kod antyphishingowy

en: Anything else you want us to know?
pl_PL: Czy chce Pan wiedzieć coś jeszcze?

en: App Folder - Limited Access
pl_PL: Folder aplikacji - ograniczony dostęp

en: App Folder - Only access files uploaded by the plugin
pl_PL: App Folder - dostęp tylko do plików przesłanych przez wtyczkę

en: Approval Notifications
pl_PL: Powiadomienia o zatwierdzeniu

en: Approve
pl_PL: Zatwierdź

en: Approve Collection
pl_PL: Proszę zatwierdzić odbiór

en: Approve selection
pl_PL: Proszę zatwierdzić wybór

en: Approved
pl_PL: Zatwierdzone

en: Arabic
pl_PL: Arabski

en: Arrangement of the slides. Arrange the slides in a row (horizontal) or column (vertical).
pl_PL: Rozmieszczenie slajdów. Ułożyć slajdy w rzędzie (poziomo) lub kolumnie (pionowo).

en: As anonymous users will not have user metadata that can be used in the folder name template, the plugin will generate a unique user metadata object for those users instead. By default, their folder name will be prefixed with "%s" so all their folders are grouped together. You can change that prefix here.
pl_PL: Ponieważ użytkownicy anonimowi nie posiadają metadanych użytkownika, które można wykorzystać w szablonie nazwy folderu, wtyczka wygeneruje dla nich unikalny obiekt metadanych użytkownika. Domyślnie ich nazwa folderu będzie poprzedzona znakiem "%s", aby wszystkie ich foldery były zgrupowane razem. Można zmienić ten prefiks tutaj.

en: As the API does not provide thumbnails on the fly, the plugin will generate and store them locally. You can purge that folder if needed.
pl_PL: Ponieważ interfejs API nie udostępnia miniatur w locie, wtyczka wygeneruje je i zapisze lokalnie. W razie potrzeby można usunąć ten folder.

en: As the API does not provide thumbnails on the fly, the plugin will generate and store them locally. You can purge that folder if needed..
pl_PL: Ponieważ API nie udostępnia miniatur w locie, wtyczka generuje i przechowuje je lokalnie. W razie potrzeby może Pan oczyścić ten folder...

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Ask to enter a password before the content is displayed.
pl_PL: Prośba o wprowadzenie hasła przed wyświetleniem treści.

en: Aspect ratio
pl_PL: Proporcje

en: Attach your documents
pl_PL: Dołącz swoje dokumenty

en: Audio Player
pl_PL: Odtwarzacz audio

en: Author URL
pl_PL: Adres URL autora

en: Authorization is managed by the Network Admin via the %sNetwork Settings%s
pl_PL: Autoryzacją zarządza administrator sieci poprzez %sUstawienia sieci%s

en: Auto Play
pl_PL: Automatyczne odtwarzanie

en: Auto mode
pl_PL: Tryb automatyczny

en: Auto size
pl_PL: Autodopasowanie rozmiaru

en: Automatically create a shared link for the upload folder.
pl_PL: Automatycznie utwórz łącze udostępnione dla folderu przesyłania.

en: Automatically create shared links for the uploaded files.
pl_PL: Automatyczne tworzenie linków współdzielonych dla przesłanych plików.

en: Automatically create the Personal Folders for an user after their registration on the site.
pl_PL: Automatyczne tworzenie folderów osobistych dla użytkownika po jego rejestracji w witrynie.

en: Automatically generate shared links for uploaded files and folders. If you use the module as an upload field in your form, the shared links will also be stored in the form submissions.
pl_PL: Automatyczne generowanie linków współdzielonych dla przesłanych plików i folderów. Jeśli użyją Państwo modułu jako pola przesyłania w formularzu, udostępnione łącza zostaną również zapisane w przesłanych formularzach.

en: Automatically open the lightbox immediately after the module has loaded the content. Can be useful if you want the slideshow to start in full screen when the page opens.
pl_PL: Automatyczne otwieranie lightboxa natychmiast po załadowaniu treści przez moduł. Może być przydatne, jeżeli chcą Państwo, aby pokaz slajdów rozpoczął się na pełnym ekranie po otwarciu strony.

en: Automatically start the next item in playlist once current one is finished.
pl_PL: Automatyczne uruchamianie następnej pozycji na liście odtwarzania po zakończeniu bieżącej.

en: Autoplay
pl_PL: Autoodtwarzanie

en: Autoplay is generally not recommended as it is seen as a negative user experience. It is also disabled in many browsers
pl_PL: Autoplay generalnie nie jest zalecany, ponieważ jest postrzegany jako negatywne doświadczenie użytkownika. Jest on również wyłączony w wielu przeglądarkach

en: Available labels
pl_PL: Dostępne etykiety

en: Available placeholders:
pl_PL: Dostępne placeholdery:

en: Available placeholders: %s
pl_PL: Dostępne znaczniki: %s

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Background color for dark theme
pl_PL: Kolor tła dla ciemnego motywu

en: Background color for light theme
pl_PL: Kolor tła dla jasnego motywu

en: Backup
pl_PL: Kopia zapasowa

en: Backward
pl_PL: Do tyłu

en: Bandwidth usage
pl_PL: Wykorzystanie przepustowości

en: Bandwidth usage (in GB)
pl_PL: Wykorzystanie przepustowości (w GB)

en: Basic Actions
pl_PL: Działania podstawowe

en: Beat
pl_PL: Puls

en: Before checkout form
pl_PL: Przed wypełnieniem formularza

en: Before we start: your Data & Privacy
pl_PL: Zanim zaczniemy: Państwa dane i prywatność

en: Before: Order notes
pl_PL: Przed: Uwagi do zamówienia

en: Before: Payment
pl_PL: Przed: Płatność

en: Before: customer details
pl_PL: Przed: dane klienta

en: Begin authorization
pl_PL: Proszę rozpocząć autoryzację

en: Begin the license activation using your Envato Account or license code.
pl_PL: Proszę rozpocząć aktywację licencji przy użyciu konta Envato lub kodu licencyjnego.

en: Belarusian
pl_PL: Białoruski

en: Beta testing
pl_PL: Testy beta

en: Black
pl_PL: Czarna

en: Block untraceable users
pl_PL: Blokowanie niewykrywalnych użytkowników

en: Border radius
pl_PL: Zaokrąglenie rogów obramowania

en: Box Account Settings
pl_PL: Ustawienia konta Box

en: Box will only create a single shared link per file. Setting a password, expiration date or permission will basically change the sharing permission of the file itself. It will affect the existing shared link for the file.
pl_PL: Box utworzy tylko jeden wspólny link dla każdego pliku. Ustawienie hasła, daty ważności lub uprawnienia zmienia zasadniczo uprawnienia do udostępniania samego pliku. Wpłynie to na istniejący link współdzielony dla pliku.

en: Break link with Personal Folder
pl_PL: Przerwanie połączenia z folderem osobistym

en: Bulgarian
pl_PL: Bułgarski

en: Business Accounts
pl_PL: Rachunki biznesowe

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Buy License
pl_PL: Kup licencję

en: By default the plugin will only load it scripts when the shortcode is present on the page. If you are dynamically loading content via AJAX calls and the plugin does not show up, please enable this setting.
pl_PL: Domyślnie plugin ładuje swoje skrypty tylko wtedy, gdy shortcode jest obecny na stronie. Jeżeli ładują Państwo dynamicznie treść poprzez wywołania AJAX i wtyczka nie jest wyświetlana, proszę włączyć to ustawienie.

en: By default, only Administrator users can navigate through all Personal Folders. Add other user roles if you want them to be able to see all Personal Folders.
pl_PL: Domyślnie tylko użytkownicy Administrator mogą przeglądać wszystkie foldery osobiste. Proszę dodać inne role użytkowników, jeśli mają oni widzieć wszystkie foldery osobiste.

en: By default, the last modified date will be changed to the date/time when the file was uploaded. If you want to keep the original date, enable this setting.
pl_PL: Domyślnie data ostatniej modyfikacji zostanie zmieniona na datę/godzinę załadowania pliku. Jeżeli chcą Państwo zachować oryginalną datę, należy włączyć to ustawienie.

en: Cache
pl_PL: Pamięć podręczna

en: Calculating...
pl_PL: Obliczanie...

en: Can the plugin use OpenSSL for secure connections and encryption?
pl_PL: Czy wtyczka może używać OpenSSL do bezpiecznych połączeń i szyfrowania?

en: Can't create link
pl_PL: Nie można utworzyć linku

en: Cannot add %s!
pl_PL: Nie można dodać %s!

en: Cannot create the cache directory %s, or it is not writable
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu %s, lub nie posiada on uprawnień zapisu

en: Cannot find .htaccess file in cache directory %s
pl_PL: Nie można znaleźć pliku .htaccess w katalogu w pamięci podręcznej %s

en: Cannot generate thumbnail image
pl_PL: Nie można wygenerować miniatury obrazu

en: Cannot get account storage information.
pl_PL: Nie można uzyskać informacji o przechowywaniu konta.

en: Cannot get image
pl_PL: Nie mogę uzyskać obrazu

en: Cannot read import file.
pl_PL: Nie można odczytać pliku importowego.

en: Caption / Description
pl_PL: Napis/opis

en: Captions/Subtitles
pl_PL: Podpisy/podtytuły

en: Cart
pl_PL: Koszyk

en: Catalan
pl_PL: Kataloński

en: Center the active slide in the viewport.
pl_PL: Wyśrodkować aktywny slajd w rzutni.

en: Centred slides
pl_PL: Zjeżdżalnie wyśrodkowane

en: Change Plugin Settings
pl_PL: Zmień ustawienia wtyczki

en: Chapters
pl_PL: Rozdziały

en: Check for updates
pl_PL: Sprawdź aktualizacje

en: Checkout
pl_PL: Zamówienie

en: Checkout Upload location
pl_PL: Lokalizacja przesyłania do kasy

en: Child theme
pl_PL: Motyw potomny

en: Chinese
pl_PL: Chiński

en: Chinese (Simplified)
pl_PL: Chiński (uproszczony)

en: Chinese (Traditional)
pl_PL: Chiński (tradycyjny)

en: Choose
pl_PL: Wybierz

en: Choose from %s
pl_PL: Wybierz z %s

en: Choose the method you would like to use to download your files. The default option is to redirect the user to a temporary URL. If you want to use your server as a proxy, select 'Download via Server'. In some cases, the plugin may revert to this method automatically.
pl_PL: Proszę wybrać metodę pobierania plików. Domyślną opcją jest przekierowanie użytkownika na tymczasowy adres URL. Jeśli chcą Państwo użyć swojego serwera jako serwera proxy, proszę wybrać opcję "Pobierz przez serwer". W niektórych przypadkach wtyczka może automatycznie powrócić do tej metody.

en: Choose this module
pl_PL: Proszę wybrać ten moduł

en: Choose where the upload box should appear on the checkout page.
pl_PL: Proszę wybrać miejsce, w którym pole przesyłania ma się pojawić na stronie kasy.

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Click to go back
pl_PL: Proszę kliknąć, aby wrócić

en: Client ID
pl_PL: ID klienta

en: Client Secret
pl_PL: Tajny klucz klienta

en: Cloud Content
pl_PL: Zawartość chmury

en: Cloud Content Accessibility
pl_PL: Dostępność treści w chmurze

en: Collection
pl_PL: Kolekcja

en: Collection Approved
pl_PL: Kolekcja zatwierdzona

en: Collection selection "%s" approved by %s
pl_PL: Wybór kolekcji "%s" zatwierdzony przez %s

en: Collection selection "%s" deleted by %s
pl_PL: Wybór kolekcji "%s" usunięty przez %s

en: Color Palette
pl_PL: Paleta kolorów

en: Communication WP Cloud Plugin license server
pl_PL: Komunikacja z serwerem licencji wtyczki WP Cloud

en: Computers
pl_PL: Komputery

en: Confidential
pl_PL: Poufny

en: Configuration problem
pl_PL: Problem z konfiguracją

en: Configure
pl_PL: Konfiguracja

en: Configure Module
pl_PL: Konfiguruj moduł

en: Configure or select an existing module.
pl_PL: Proszę skonfigurować lub wybrać istniejący moduł.

en: Configure settings for reviewing and approving items.
pl_PL: Konfiguracja ustawień przeglądania i zatwierdzania pozycji.

en: Configure the upload field with module builder.
pl_PL: Proszę skonfigurować pole przesyłania za pomocą kreatora modułów.

en: Configure this module using the Module Builder or select an existing module.
pl_PL: Proszę skonfigurować ten moduł za pomocą kreatora modułów lub wybrać istniejący moduł.

en: Connect
pl_PL: Połącz

en: Connect Account(s)
pl_PL: Konto(a) Connect

en: Connect Personal Folders
pl_PL: Podłączanie folderów osobistych

en: Connect your account!
pl_PL: Proszę połączyć swoje konto!

en: Connecting with Slack can significantly enhance your management workflow. This integration allows you to receive real-time notifications about important plugin events directly in your Slack channels.
pl_PL: Połączenie ze Slackiem może znacznie usprawnić Państwa proces zarządzania. Ta integracja umożliwia otrzymywanie w czasie rzeczywistym powiadomień o ważnych wydarzeniach związanych z wtyczką bezpośrednio w kanałach Slack.

en: Contact Support
pl_PL: Skontaktuj się z pomocą

en: Content
pl_PL: Zawartość

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Continue with
pl_PL: Kontynuuj z

en: Convert
pl_PL: Konwertuj

en: Convert Documents
pl_PL: Konwertowanie dokumentów

en: Convert Raw Shortcode
pl_PL: Konwertuj nieprzetworzony kod skrócony

en: Convert Shortcode
pl_PL: Konwertuj krótki kod

en: Convert a raw plugin shortcode into a module. If a module with the same name already exists, a duplicate will not be created.
pl_PL: Konwertuje nieprzetworzony shortcode wtyczki na moduł. Jeśli moduł o tej samej nazwie już istnieje, duplikat nie zostanie utworzony.

en: Convert documents to Google Docs
pl_PL: Konwersja dokumentów do Dokumentów Google

en: Convert following mimetypes
pl_PL: Konwertuj następujące typy MIME

en: Converting
pl_PL: Konwersja

en: Converting failed
pl_PL: Przetwarzanie nie powiodło się

en: Copied to clipboard!
pl_PL: Skopiowano do schowka!

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy Filenames
pl_PL: Kopiowanie nazw plików

en: Copy Notifications
pl_PL: Kopiowanie powiadomień

en: Copy Shortcode
pl_PL: Kopiuj shortkod

en: Copy to
pl_PL: Kopiuj do

en: Copy to clipboard
pl_PL: Skopiuj do schowka

en: Could not add user to collection.
pl_PL: Nie można dodać użytkownika do kolekcji.

en: Could not send email
pl_PL: Nie mógł wysłać e-maila

en: Could not send summary email
pl_PL: Nie można wysłać wiadomości e-mail z podsumowaniem

en: Create
pl_PL: Utwórz

en: Create Personal Folders on registration
pl_PL: Tworzenie folderów osobistych podczas rejestracji

en: Create all Personal Folders the 1st time a module is used
pl_PL: Tworzenie wszystkich folderów osobistych przy pierwszym użyciu modułu

en: Create direct link
pl_PL: Utwórz link bezpośredni

en: Create document
pl_PL: Stwórz dokument

en: Create link with Personal Folder
pl_PL: Utworzyć łącze z folderem osobistym

en: Create module
pl_PL: Tworzenie modułu

en: Create new Google Documents via this module.
pl_PL: Tworzenie nowych dokumentów Google za pomocą tego modułu.

en: Create new documents
pl_PL: Tworzenie nowych dokumentów

en: Create new folders
pl_PL: Tworzenie nowych folderów

en: Create or edit a page/post, then add the WP Cloud Plugin block via your favorite editor. Configure the module and click Publish or Update.
pl_PL: Proszę utworzyć lub edytować stronę/post, a następnie dodać blok WP Cloud Plugin za pomocą ulubionego edytora. Proszę skonfigurować moduł i kliknąć Publikuj lub Aktualizuj.

en: Create shortcuts
pl_PL: Tworzenie skrótów

en: Create shortcuts to files and folder.
pl_PL: Tworzenie skrótów do plików i folderów.

en: Create support ticket
pl_PL: Utwórz zgłoszenie do pomocy technicznej

en: Create the module configuration via the Module Configurator and copy+paste the raw shortcode in this field.
pl_PL: Proszę utworzyć konfigurację modułu poprzez Konfigurator modułów i skopiować+wkleić nieprzetworzony shortcode w tym polu.

en: Create your first Module
pl_PL: Tworzenie pierwszego modułu

en: Created
pl_PL: Utworzony

en: Created by %s
pl_PL: Utworzony przez %s

en: Creating a Personal Folder takes around 1 sec/folder. So it isn't recommended to enable this feature when you have tons of users.
pl_PL: Utworzenie folderu osobistego zajmuje około 1 sekundy/folder. Dlatego nie zaleca się włączania tej funkcji, gdy mają Państwo wielu użytkowników.

en: Croatian
pl_PL: Chorwacki

en: Crop thumbnails
pl_PL: Przytnij miniaturki

en: Crop thumbnails to a 1:1 format.
pl_PL: Przycinanie miniatur do formatu 1:1.

en: Cross domain verification
pl_PL: Weryfikacja między domenami

en: Current Selection
pl_PL: Bieżący wybór

en: Current selected folder
pl_PL: Wybrany folder

en: Custom CSS
pl_PL: Własny CSS

en: Custom Image (selected below)
pl_PL: Własny obraz (wybrany poniżej)

en: Custom button text
pl_PL: Własny tekst przycisku

en: Custom text for the top folder
pl_PL: Tekst własny dla folderu górnego

en: Czech
pl_PL: Czeski

en: Danish
pl_PL: Duński

en: Dark
pl_PL: Ciemna

en: Dark 1
pl_PL: Ciemna 1

en: Dark 2
pl_PL: Ciemna 2

en: Dashboard
pl_PL: Kokpit

en: Data has been successfully imported.
pl_PL: Dane zostały pomyślnie zaimportowane.

en: Data has not been successfully imported.
pl_PL: Dane nie zostały pomyślnie zaimportowane.

en: Date
pl_PL: Data

en: Date of creation
pl_PL: Data utworzenia

en: Deactivate
pl_PL: Dezaktywuj

en: Deactivate License
pl_PL: Dezaktywuj licencję

en: Default
pl_PL: Domyślne

en: Default click behavior
pl_PL: Domyślne zachowanie przy klikaniu

en: Default folder for Guests and non-linked Users
pl_PL: Domyślny folder dla Gości i niepołączonych użytkowników

en: Default timezone is %s - it should be UTC
pl_PL: Domyślna strefa czasowa to %s - powinno nią być UTC

en: Default timezone is UTC
pl_PL: Domyślna strefa czasowa to UTC

en: Defines the time frame for applying usage limits. Choose from predefined periods.
pl_PL: Określa ramy czasowe stosowania limitów użytkowania. Proszę wybrać jeden z predefiniowanych okresów.

en: Delay between cycles in milliseconds. Defaults to 5000.
pl_PL: Opóźnienie między cyklami w milisekundach. Domyślnie 5000.

en: Delay between slides
pl_PL: Opóźnienie między slajdami

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete Module
pl_PL: Usuń modul

en: Delete Modules and Settings on Uninstall
pl_PL: Usuwanie modułów i ustawień podczas dezinstalacji

en: Delete Notifications
pl_PL: Powiadomienie email dotyczące usunięcia plików

en: Delete Personal Folders after deleting WP User
pl_PL: Usuwanie folderów osobistych po usunięciu użytkownika WP

en: Delete file
pl_PL: Usuń plik

en: Delete to trash
pl_PL: Usuń do kosza

en: Deleted
pl_PL: Usunięto

en: Deliver thumbnails directly from the OneDrive servers or store them on your own server. Storing the thumbnails locally can slow down the performance of the plugin.
pl_PL: Dostarczanie miniatur bezpośrednio z serwerów OneDrive lub przechowywanie ich na własnym serwerze. Przechowywanie miniatur lokalnie może spowolnić działanie wtyczki.

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description Upload Box
pl_PL: Opis pola przesyłania

en: Description position
pl_PL: Pozycja opisowa

en: Description updated
pl_PL: Opis zaktualizowany

en: Description was edited.
pl_PL: Opis został zredagowany.

en: Descriptions always visible
pl_PL: Opisy zawsze widoczne

en: Deselect all
pl_PL: Odznacz wszystko

en: Deselect items
pl_PL: Odznacz elementy

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Direct Link
pl_PL: Bezpośredni link

en: Direct link
pl_PL: Bezpośredni link

en: Direct link to this collection.
pl_PL: Bezpośredni link do tej kolekcji.

en: Direct media display
pl_PL: Bezpośrednie wyświetlanie mediów

en: Direction
pl_PL: Kierunek

en: Direction of slide movement.
pl_PL: Kierunek ruchu suwaka.

en: Disable the notification for the user that executes the action.
pl_PL: Wyłączenie powiadomienia dla użytkownika, który wykonuje akcję.

en: Disable this option to use the WordPress default, where the slug is generated from the title.
pl_PL: Proszę wyłączyć tę opcję, aby używać domyślnego WordPressa, w którym slug jest generowany z tytułu.

en: Display a folder tree for easier navigation.
pl_PL: Wyświetla drzewo folderów dla łatwiejszej nawigacji.

en: Display a header that shows the folder location and action buttons.
pl_PL: Wyświetlić nagłówek, który pokazuje lokalizację folderu i przyciski akcji.

en: Display a login message on the module if a user does not have permission to view the module.
pl_PL: Wyświetla komunikat logowania w module, jeśli użytkownik nie ma uprawnień do wyświetlania modułu.

en: Display a purchase button for your media by adding an url to your webshop.
pl_PL: Wyświetlenie przycisku zakupu dla Państwa mediów poprzez dodanie adresu url do Państwa sklepu internetowego.

en: Display descriptions in the slide if available.
pl_PL: Wyświetlić opisy w slajdzie, jeżeli są dostępne.

en: Display filename on hover
pl_PL: Wyświetlanie nazwy pliku po najechaniu kursorem

en: Display folder tree
pl_PL: Wyświetlanie drzewa folderów

en: Display hidden system (dot) files (e.g. .DS_store, .config).
pl_PL: Wyświetlanie ukrytych plików systemowych (dot) (np. .DS_store, .config).

en: Display or Hide the file names in the gallery.
pl_PL: Wyświetlanie lub ukrywanie nazw plików w galerii.

en: Display or Hide the file names in the slider item.
pl_PL: Wyświetlanie lub ukrywanie nazw plików w elemencie suwaka.

en: Display the breadcrumb with the current folder location.
pl_PL: Wyświetlanie okruszka chleba z aktualną lokalizacją folderu.

en: Display the file names in the thumbnail view only when hovering over the file. When disabled, the file names and actions will be displayed directly under the file. On touch devices, it will always displayed.
pl_PL: Wyświetlanie nazw plików w widoku miniatur tylko po najechaniu na plik. Gdy jest wyłączona, nazwy plików i działania będą wyświetlane bezpośrednio pod plikiem. Na urządzeniach dotykowych będą one zawsze wyświetlane.

en: Display the last modified date in the playlist.
pl_PL: Wyświetlanie daty ostatniej modyfikacji na liście odtwarzania.

en: Display the last modified date of the item.
pl_PL: Wyświetlenie daty ostatniej modyfikacji elementu.

en: Display the playlist above the video container.
pl_PL: Wyświetlanie listy odtwarzania nad kontenerem wideo.

en: Display the playlist directly when the module is rendered.
pl_PL: Wyświetlanie listy odtwarzania bezpośrednio przy renderowaniu modułu.

en: Display thumbnails
pl_PL: Wyświetl miniaturki

en: Display your files in the module.
pl_PL: Wyświetlanie Państwa plików w module.

en: Display your folders and subfolders.
pl_PL: Wyświetlanie folderów i podfolderów.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
pl_PL: Informuje, czy WP Cron Jobs są włączone.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
pl_PL: Wyświetlaj lub nie WordPressa w trybie debugowania.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
pl_PL: Wyświetla, czy WordPress korzysta z zewnętrznego bufora obiektów, czy też nie.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
pl_PL: Wyświetla czy aktualnie włączony motyw jest motywem pokrewnym.

en: Do not forget to test your module on the Front-End.
pl_PL: Nie zapomnij przetestować swojego modułu na Front-End.

en: Do you want to link your users manually to the folder location or should the plugin handle this automatically for you?
pl_PL: Czy chcą Państwo ręcznie połączyć użytkowników z lokalizacją folderu, czy też wtyczka powinna zająć się tym automatycznie?

en: Docs
pl_PL: Dokumenty

en: Document
pl_PL: Dokument

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Documents
pl_PL: Dokumenty

en: Does the search not return any files? Try switching to the new search API.
pl_PL: Czy wyszukiwanie nie zwraca żadnych plików? Proszę spróbować przełączyć się na nowy interfejs API wyszukiwania.

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download API log
pl_PL: Proszę pobrać dziennik API

en: Download File
pl_PL: Pobierz plik

en: Download Notifications
pl_PL: Powiadomienie email dotyczące pobrania plików

en: Download Proof
pl_PL: Pobierz Dowód

en: Download Restrictions
pl_PL: Ograniczenia pobierania

en: Download Video
pl_PL: Pobierz Video

en: Download as
pl_PL: Pobierz jako

en: Download content via this module.
pl_PL: Pobranie treści za pomocą tego modułu.

en: Download folder
pl_PL: Pobierz wszystkie

en: Download log
pl_PL: Rejestr ściągniętych plików

en: Download playlist
pl_PL: Proszę pobrać listę odtwarzania

en: Download selected
pl_PL: Pobierz wybrane

en: Download via Server
pl_PL: Pobieranie przez serwer

en: Downloaded
pl_PL: Pobrano

en: Downloading...
pl_PL: Pobieranie...

en: Downloads
pl_PL: Pliki do pobrania

en: Downloads per User
pl_PL: Pobrania na użytkownika

en: Downloads per file
pl_PL: Pobrania na plik

en: Dropbox Account Settings
pl_PL: Ustawienia konta Dropbox

en: Dropbox Team Folders
pl_PL: Foldery zespołu Dropbox

en: Duplicate
pl_PL: Duplikuj

en: Dutch
pl_PL: Holenderski

en: Dynamic Folders
pl_PL: Dynamiczne foldery

en: Dynamic Mode
pl_PL: Tryb dynamiczny

en: Easily manage your Digital Download and Order Uploads in the cloud.
pl_PL: Łatwe zarządzanie pobieraniem cyfrowym i przesyłaniem zamówień w chmurze.

en: Edit (new window)
pl_PL: Edycja (nowe okno)

en: Edit Default Preset
pl_PL: Edycja domyślnego ustawienia wstępnego

en: Edit File
pl_PL: Edytuj plik

en: Edit Google Docs and Office documents
pl_PL: Edycja dokumentów Google Docs i Office

en: Edit Microsoft Office documents
pl_PL: Edycja dokumentów Microsoft Office

en: Edit Module
pl_PL: Edytuj zadanie

en: Edit View
pl_PL: Edytuj widok

en: Edit description
pl_PL: Edytuj opis

en: Edit manually
pl_PL: Proszę edytować ręcznie

en: Edit this module via the Module Builder or manually via the raw code
pl_PL: Edytuj ten moduł poprzez kreator modułów lub ręcznie poprzez surowy kod

en: Editable
pl_PL: Do edycji

en: Editable mode is only available for Google Docs & Office Docs.
pl_PL: Tryb edycji jest dostępny tylko dla Dokumentów Google i Dokumentów Office.

en: Editable mode is only available for Office Docs.
pl_PL: Tryb edytowalny jest dostępny tylko dla dokumentów Office.

en: Editable with toolbar
pl_PL: Możliwość edycji za pomocą paska narzędzi

en: Edited
pl_PL: Edytowane

en: Email Body (HTML)
pl_PL: Treść e-maila (HTML)

en: Email Sender Information
pl_PL: Informacje o nadawcy e-maila

en: Email Subject
pl_PL: Temat wiadomosci

en: Email Subject for ZIP downloads
pl_PL: Temat e-mail do pobrania ZIP

en: Email a summary of all the events that are logged with the plugin.
pl_PL: Wysłanie pocztą elektroniczną podsumowania wszystkich zdarzeń, które są rejestrowane przez plugin.

en: Email addresses
pl_PL: Adresy e-mail

en: Email notifications
pl_PL: Powiadomienia e-mail

en: Embed Documents
pl_PL: Osadź dokumenty

en: Embed Files
pl_PL: Osadź pliki

en: Embed Type
pl_PL: Typ osadzenia

en: Embed documents directly into your page
pl_PL: Osadzanie dokumentów bezpośrednio na stronie

en: Enable API log
pl_PL: Włącz dziennik API

en: Enable Gzip compression
pl_PL: Włącz kompresję Gzip

en: Enable Personal Folders in Internal modules:
pl_PL: Proszę włączyć foldery osobiste w modułach wewnętrznych:

en: Enable Skip Button
pl_PL: Włącz przycisk Skip Button

en: Enable Slideshow
pl_PL: Włącz pokaz slajdów

en: Enable Video Advertisements
pl_PL: Włącz reklamę wideo

en: Enable some polyfill javascripts that are used by the plugin but not available in old browsers. This uses the external service cdnjs.cloudflare.com/polyfill.
pl_PL: Proszę włączyć niektóre javascripty polyfill, które są używane przez wtyczkę, ale nie są dostępne w starych przeglądarkach. Wykorzystuje to zewnętrzną usługę cdnjs.cloudflare.com/polyfill.

en: Enable the Slideshow mode for the Lightbox.
pl_PL: Włączenie trybu pokazu slajdów dla Lightbox.

en: Enables gzip-compression if the visitor's browser can handle it. This will increase the performance of the plugin if you are displaying large amounts of files and it reduces bandwidth usage as well. It uses the PHP ob_gzhandler() callback. Please use this setting with caution. Always test if the plugin still works on the Front-End as some servers are already configured to gzip content!
pl_PL: Włącza kompresję gzip, jeśli przeglądarka użytkownika ją obsługuje. Usprawni to szybkość działania wtyczki, jeśli wyświetlasz duże ilości plików i zmniejsza to również wykorzystanie ilości danych. Używa wywołania zwrotnego PHP ob_gzhandler(). Używaj tego ustawienia z rozwagą. Zawsze sprawdzaj, czy wtyczka nadal działa na Front-Endzie, ponieważ niektóre serwery są już skonfigurowane do kompresji gzip!

en: English
pl_PL: Angielski

en: Enjoying this plugin?
pl_PL: Podoba ci się ta wtyczka?

en: Enter a name...
pl_PL: Proszę wprowadzić nazwę...

en: Enter a short description of what the customer needs to upload
pl_PL: Wprowadź krótki opis tego, co klient musi przesłać

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
pl_PL: Wprowadź autoryzowany adres e-mail, z którego chcesz wysyłać powiadomienia. Aby uniknąć problemów z dostarczalnością, zawsze używaj domeny witryny w polu "od".

en: Enter an email address when you want a reply on the notification to go to an email address that is different than the From: address.
pl_PL: Wprowadzić adres e-mail, gdy chce się, aby odpowiedź na powiadomienie trafiła na adres e-mail, który jest inny niż adres Od:.

en: Enter password
pl_PL: Wprowadź hasło

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or use one of the available placeholders.
pl_PL: Wpisz nazwę, z której ma być wysyłany e-mail z powiadomieniem lub użyj jednego z dostępnych symboli zastępczych.

en: Enter the text for the upload button.
pl_PL: Wprowadzić tekst dla przycisku wysyłania.

en: Enter your VAST XML tag url.
pl_PL: Proszę wpisać adres url tagu VAST XML.

en: Enter your custom branded domain you want to use.
pl_PL: Proszę wprowadzić własną domenę firmową, którą chcą Państwo wykorzystać.

en: Enter your e-mail address
pl_PL: Wpisz swój adres e-mail

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error 104: Sorry, this file could not be downloaded.
pl_PL: Błąd 104: Przepraszamy, nie można pobrać tego pliku.

en: Error Downloading File
pl_PL: Błąd pobierania pliku

en: Error communicating with API:
pl_PL: Błąd w komunikacji z API:

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
pl_PL: Komunikaty o błędach mogą zawierać poufne informacje na temat Twojego środowiska przechowywania. Powinny być one ukryte przed niezaufanymi gośćmi.

en: Error messages should not be shown to visitors.
pl_PL: Komunikaty o błędach nie powinny być pokazywane odwiedzającym.

en: Estonian
pl_PL: Estoński

en: Event
pl_PL: Zdarzenie

en: Event Description
pl_PL: Opis wydarzenia

en: Event ID
pl_PL: Identyfikator zdarzenia

en: Event Logs
pl_PL: Dzienniki zdarzeń

en: Event Name
pl_PL: Nazwa wydarzenia

en: Events per Day
pl_PL: Zdarzenia na dzień

en: Events per User
pl_PL: Zdarzenia na użytkownika

en: Every day
pl_PL: Codziennie

en: Everyone
pl_PL: Wszyscy

en: Everything (settings, modules, event logs & user ⇔ folder links)
pl_PL: Wszystko (ustawienia, moduły, dzienniki zdarzeń i linki do folderów użytkownika ⇔)

en: Exclude Roles & Users
pl_PL: Wyklucz role i użytkowników

en: Exclude users
pl_PL: Wykluczanie użytkowników

en: Expiration time of the shared link. By default the link will not expire.
pl_PL: Czas wygaśnięcia udostępnionego linku. Domyślnie link nie wygasa.

en: Export
pl_PL: Eksport

en: External object cache
pl_PL: Pamięć podręczna obiektów zewnętrznych

en: Extra
pl_PL: Dodatkowe

en: Failed to add file.
pl_PL: Nie udało się dodać pliku.

en: Failed to add folder
pl_PL: Nie udało się dodać folderu

en: Failed to add user folder
pl_PL: Nie można dodać folderu użytkownika

en: Failed to add user folder with template folder
pl_PL: Nie udało się dodać folderu użytkownika z folderem szablonu

en: Failed to copy file.
pl_PL: Nie udało się skopiować pliku.

en: Failed to copy.
pl_PL: Nie udało się skopiować.

en: Failed to create file.
pl_PL: Nie udało się utworzyć pliku.

en: Failed to create folder.
pl_PL: Nie udało się utworzyć folderu.

en: Failed to create shortcut
pl_PL: Nie udało się utworzyć skrótu

en: Failed to delete file.
pl_PL: Nie udało się usunąć pliku.

en: Failed to delete selection.
pl_PL: Nie udało się usunąć zaznaczenia.

en: Failed to edit description.
pl_PL: Nie udało się edytować opisu.

en: Failed to edit file.
pl_PL: Nie udało się edytować pliku.

en: Failed to import file.
pl_PL: Nie udało się zaimportować pliku.

en: Failed to load PDF Viewer widget.
pl_PL: Nie udało się załadować widżetu przeglądarki plików PDF.

en: Failed to load data in folder.
pl_PL: Nie udało się załadować danych do folderu.

en: Failed to load file.
pl_PL: Nie można załadować pliku.

en: Failed to load folder.
pl_PL: Nie udało się załadować folderu.

en: Failed to move file.
pl_PL: Nie udało się przenieść pliku.

en: Failed to patch file.
pl_PL: Nie udało się załatać pliku.

en: Failed to rename file.
pl_PL: Nie udało się zmienić nazwy pliku.

en: Failed to write file to disk
pl_PL: Nie można zapisać pliku na dysku

en: Fallback to the default value.
pl_PL: Powrót do wartości domyślnej.

en: Fast - Large preview thumbnails.
pl_PL: Szybko - Duże miniatury podglądu.

en: Favorite
pl_PL: Ulubione

en: Field
pl_PL: Pole

en: Field type
pl_PL: Typ pola

en: File
pl_PL: Plik

en: File Browser
pl_PL: Przeglądarka plików

en: File Browser Icon Set
pl_PL: Zestaw ikon przeglądarki plików

en: File Browser view
pl_PL: Widok przeglądarki plików

en: File ID
pl_PL: ID pliku

en: File Icon URL
pl_PL: Ikona pliku URL

en: File Rename, prefixes & suffixes
pl_PL: Zmiana nazw plików, prefiksów i sufiksów

en: File Size
pl_PL: Rozmiar pliku

en: File Upload
pl_PL: Przesyłanie pliku

en: File Uploaded
pl_PL: Plik wysłany

en: File can not be found
pl_PL: Plik nie może być znaleziony

en: File created
pl_PL: Utworzony plik

en: File deleted
pl_PL: Plik usunięty

en: File description
pl_PL: Opis pliku

en: File description added
pl_PL: Dodano opis pliku

en: File download URL
pl_PL: URL do pobierania plików

en: File downloaded
pl_PL: Pobrany plik

en: File edited
pl_PL: Plik edytowany

en: File is too big
pl_PL: Plik jest zbyt duży

en: File is too small
pl_PL: Plik jest za mały

en: File item template
pl_PL: Szablon pozycji pliku

en: File mimetype
pl_PL: Mimetype pliku

en: File moved
pl_PL: Plik został przeniesiony

en: File name
pl_PL: Nazwa pliku

en: File not found
pl_PL: Nie znaleziono pliku

en: File not uploaded successfully
pl_PL: Plik nie został przesłany pomyślnie

en: File preview URL
pl_PL: URL podglądu pliku

en: File previewed
pl_PL: Podgląd pliku

en: File renamed
pl_PL: Zmiana nazwy pliku

en: File shared
pl_PL: Udostępniony plik

en: File size
pl_PL: Rozmiar pliku

en: File streamed
pl_PL: Plik przesyłany strumieniowo

en: File thumbnail URL
pl_PL: URL miniaturki pliku

en: File upload failed
pl_PL: Przesyłanie plików nie powiodło się

en: File was deleted.
pl_PL: Plik został usunięty.

en: File was renamed.
pl_PL: Zmieniono nazwę pliku.

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Files & Folder Actions
pl_PL: Akcje plików i folderów

en: Filetype not allowed
pl_PL: Typ pliku nie jest dozwolony

en: Filipino
pl_PL: Filipińska

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: Filter by Name or ID
pl_PL: Filtrowanie według nazwiska lub ID

en: Filter by file extension
pl_PL: Filtrowanie według rozszerzenia pliku

en: Filters
pl_PL: Wykluczenia

en: Final Selection
pl_PL: Ostateczny wybór

en: Find a solution
pl_PL: Proszę znaleźć rozwiązanie

en: Finished
pl_PL: Zakończone

en: Finnish
pl_PL: Fiński

en: Folder location not longer available
pl_PL: Lokalizacja folderu nie jest już dostępna

en: Folders
pl_PL: Foldery

en: For an easy configuration you can just use the default App of the plugin itself.
pl_PL: Dla ułatwienia konfiguracji można po prostu użyć domyślnej aplikacji samego pluginu.

en: For example:
pl_PL: Na przykład:

en: For files previewed by the plugin that require public sharing permissions, remove the public sharing permissions automatically after 1 hour.
pl_PL: W przypadku plików podglądanych przez wtyczkę, które wymagają uprawnień do publicznego udostępniania, uprawnienia do publicznego udostępniania zostaną automatycznie usunięte po 1 godzinie.

en: Forward
pl_PL: Do przodu

en: French
pl_PL: Francuski

en: From Name
pl_PL: Imię i nazwisko nadawcy

en: From email address
pl_PL: De l'adresse e-mail

en: Full Access
pl_PL: Pełny dostęp

en: Full View
pl_PL: Pełny ekran

en: Full upload location path
pl_PL: Pełna ścieżka do miejsca załadunku

en: Full view with toolbar
pl_PL: Pełny widok z paskiem narzędzi

en: Full-Text search
pl_PL: Wyszukiwanie pełnotekstowe

en: Fullscreen
pl_PL: Pełny ekran

en: GZip (zlib) is used to compress the AJAX responses of the plugin.
pl_PL: GZip (zlib) służy do kompresji odpowiedzi AJAX wtyczki.

en: Galician
pl_PL: Galicyjski

en: Gallery
pl_PL: Galeria

en: General
pl_PL: Ogólne

en: General Loader
pl_PL: Ładowanie

en: Generate a cloud upload field.
pl_PL: Proszę wygenerować pole przesyłania w chmurze.

en: Generate a form-tag for this upload field.
pl_PL: Wygeneruj znacznik formularza dla tego pola przesyłania.

en: Generate links to documents on your website. Only users with access to the module and its content will be able to open the link.
pl_PL: Generowanie linków do dokumentów na Państwa stronie internetowej. Tylko użytkownicy mający dostęp do modułu i jego zawartości będą mogli otworzyć link.

en: Generate permanent shared links to your content in the Cloud.
pl_PL: Generowanie trwałych linków współdzielonych do Państwa treści w Chmurze.

en: German
pl_PL: Niemiecki

en: Get Started
pl_PL: Rozpocznij

en: Get instant help for WP Cloud Plugins with all resources in one place! Can't find your answer and you want to speak to someone directly? Make sure you have an active support package, and create a ticket. We're here to help!
pl_PL: Uzyskaj natychmiastową pomoc dla WP Cloud Plugins ze wszystkimi zasobami w jednym miejscu! Nie mogą Państwo znaleźć odpowiedzi i chcą porozmawiać z kimś bezpośrednio? Proszę upewnić się, że mają Państwo aktywny pakiet wsparcia i utworzyć zgłoszenie. Jesteśmy tutaj, aby Państwu pomóc!

en: Get started by creating a new module
pl_PL: Proszę zacząć od utworzenia nowego modułu

en: Getting Started
pl_PL: Pierwsze kroki

en: Give Access to Root Folder
pl_PL: Dać dostęp do folderu głównego

en: Give this module a specific id. You can use this ID to target this module via your own CSS or JS code, for example.
pl_PL: Proszę nadać temu modułowi określony identyfikator. Mogą Państwo użyć tego identyfikatora do kierowania na ten moduł za pomocą własnego kodu CSS lub JS, na przykład.

en: Global settings
pl_PL: Ogólne ustawienia

en: Global settings for AUTO-mode
pl_PL: Ustawienia globalne dla trybu AUTO

en: Global settings for MANUAL-mode
pl_PL: Ustawienia globalne dla trybu MANUAL

en: Go back to the start folder
pl_PL: Wrócić do folderu startowego

en: Google Account Settings
pl_PL: Ustawienia konta Google

en: Google Workspace Domain
pl_PL: Twoja domena Google Workspace

en: Google popout button
pl_PL: Przycisk wyskakujący Google

en: Grab the shortcode via the Module Configurator and copy+paste in this field.
pl_PL: Proszę pobrać krótki kod za pośrednictwem konfiguratora modułów i skopiować + wkleić w tym polu.

en: Great! How about a review, then?
pl_PL: Wspaniale! Co powiesz na recenzję?

en: Greek
pl_PL: Grecki

en: Grid gap
pl_PL: Luka w siatce

en: Grid/Thumbnail View
pl_PL: Widok siatki/Widok Miniatur

en: Guests
pl_PL: Goście

en: Haitian Creole
pl_PL: Haitańska kreolia

en: Hang on. Waiting for the files...
pl_PL: Trzymaj się. Czekamy na akta....

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Hebrew
pl_PL: Hebrajski

en: Hello %s, you have been granted access to your folder. You can now view and download the contents of this folder. If you have any questions or need further assistance, please do not hesitate to contact us.
pl_PL: Witam %s, uzyskał Pan/Pani dostęp do swojego folderu. Mogą Państwo teraz przeglądać i pobierać zawartość tego folderu. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebują dalszej pomocy, prosimy o kontakt.

en: Hi there!
pl_PL: Witaj!

en: Hide errors from visitors
pl_PL: Ukryj błędy przed użytkownikami

en: Hide preview
pl_PL: Ukryj podgląd

en: Hide the following file extension
pl_PL: Proszę ukryć następujące rozszerzenie pliku

en: Hide the following files
pl_PL: Ukryć następujące pliki

en: High
pl_PL: Wysoki

en: Hindi
pl_PL: Hinduski

en: Horizontal
pl_PL: Poziome

en: Hover over module to show navigation bar
pl_PL: Najedź kursorem na moduł, aby wyświetlić pasek nawigacji

en: Hover over thumbnail area.
pl_PL: Proszę najechać kursorem na obszar miniatur.

en: How to update your PHP version
pl_PL: Jak zaktualizować wersję PHP

en: Hungarian
pl_PL: Węgierski

en: I will link the users manually via %sthis page%s.
pl_PL: Połączę użytkowników ręcznie poprzez %stę stronę%s.

en: I.e. the Personal Folder name needs to contain the email address of the user.
pl_PL: Tzn. nazwa folderu osobistego musi zawierać adres e-mail użytkownika.

en: Icelandic
pl_PL: Islandzki

en: Icon Set
pl_PL: Zestaw ikon

en: If enabled, the dimensions of each slide are its natural dimensions. If disabled, all slides will be the same size and the image will cover the slide.
pl_PL: Jeżeli jest włączony, wymiary każdego slajdu są jego naturalnymi wymiarami. Jeżeli jest wyłączona, wszystkie slajdy będą miały ten sam rozmiar, a obraz będzie pokrywał slajd.

en: If enabled, you will be able to receive beta updates in preparation for the official release. These should be fairly stable, but will be available before the final update is ready for release.
pl_PL: Po włączeniu tej opcji będą Państwo mogli otrzymywać aktualizacje beta w ramach przygotowań do oficjalnej wersji. Powinny one być dość stabilne, ale będą dostępne przed wydaniem ostatecznej aktualizacji.

en: If the document doesn't open, you are probably trying to access a protected file which requires a login.
pl_PL: Jeśli dokument nie otwiera się, prawdopodobnie próbujesz uzyskać dostęp do chronionego pliku, który wymaga logowania.

en: If the plugin somehow loses its authorization, a notification email will be send to the following email address.
pl_PL: Jeżeli wtyczka straci w jakiś sposób swoją autoryzację, to na następujący adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z powiadomieniem.

en: If the problem persists, fall back to the default App via the settings on the Advanced tab.
pl_PL: Jeżeli problem nadal występuje, należy powrócić do domyślnej aplikacji poprzez ustawienia w zakładce Zaawansowane.

en: If you are unable to see the example VAST url below, please make sure you do not have an ad blocker enabled. VAST url example:
pl_PL: Jeżeli nie mogą Państwo zobaczyć poniższego przykładu adresu VAST, proszę upewnić się, że nie mają Państwo włączonego blokera reklam. Przykładowy adres url VAST:

en: If you encounter any issues when trying to use your own App, please fall back on the default App by disabling this setting.
pl_PL: Jeżeli napotkają Państwo problemy podczas korzystania z własnej aplikacji, prosimy o powrót do aplikacji domyślnej poprzez wyłączenie tego ustawienia.

en: If you have a Google Workspace Domain and you want to share your documents ONLY with users having an account in your Google Workspace Domain, please insert your domain.
pl_PL: Jeżeli posiadają Państwo domenę Google Workspace i chcą Państwo udostępniać swoje dokumenty TYLKO użytkownikom posiadającym konto w Państwa domenie Google Workspace, proszę wpisać swoją domenę.

en: If you want the plugin to list only specific SharePoint sites, you can add the names of the SharePoint sites separated by a comma (,). Reducing the number of SharePoint sites that the plugin needs to monitor greatly improves performance.
pl_PL: Jeśli chcą Państwo, aby wtyczka wyświetlała tylko określone witryny SharePoint, można dodać nazwy witryn SharePoint oddzielone przecinkiem (,). Zmniejszenie liczby witryn SharePoint, które wtyczka musi monitorować, znacznie poprawia wydajność.

en: If you want to manage the file sharing permissions manually by yourself, disable this function. This can be useful for instance, when you are using this plugin in an intranet environment.
pl_PL: Jeżeli chcą Państwo sami ręcznie zarządzać uprawnieniami do udostępniania plików, należy wyłączyć tę funkcję. Może to być przydatne na przykład wtedy, gdy korzystają Państwo z tej wtyczki w środowisku intranetowym.

en: If you want to modify the looks of the plugin slightly, you can insert here your custom CSS. Don't edit the CSS files itself, because those modifications will be lost during an update.
pl_PL: Jeśli chcesz nieco zmodyfikować wygląd wtyczki, możesz wstawić tutaj swój własny CSS. Nie edytuj samych plików CSS, ponieważ te modyfikacje zostaną utracone podczas aktualizacji.

en: If you want to use your own App, insert your App Secret here
pl_PL: Jeśli chcesz użyć własnej aplikacji, włóż swój App Secret tutaj

en: If you want to use your own App, insert your Client Secret here
pl_PL: Jeśli chcesz korzystać z własnej aplikacji, umieść swój sekret klienta tutaj

en: If you want your documents to be accessible to the public, leave this setting empty.
pl_PL: Jeżeli chcą Państwo, aby Państwa dokumenty były dostępne publicznie, należy pozostawić to ustawienie puste.

en: If you would like to use both plugins, ask the developer to update it's code
pl_PL: Jeśli chcesz użyć obu wtyczek, poproś programistę o zaktualizowanie jej kodu

en: If your downloads are already limited by the global settings, you can set custom limits for this module.
pl_PL: Jeśli pobieranie jest już ograniczone przez ustawienia globalne, można ustawić niestandardowe limity dla tego modułu.

en: Image Source
pl_PL: Źródło obrazka

en: Image and video gallery
pl_PL: Galeria zdjęć i filmów

en: Image exceeds maximum height
pl_PL: Obraz przekracza maksymalną wysokość

en: Image exceeds maximum width
pl_PL: Obraz przekracza maksymalną szerokość

en: Image requires a minimum height
pl_PL: Obraz wymaga minimalnej wysokości

en: Image requires a minimum width
pl_PL: Obraz wymaga minimalnej szerokości

en: Image row height
pl_PL: Wysokość rzędu obrazów

en: Image shown in the File Browser and Gallery module when no content is found in the opened folder.
pl_PL: Obrazek wyświetlany w module Przeglądarka plików i Galeria, gdy w otwartym folderze nie znaleziono żadnej zawartości.

en: Image shown when a module is not accessible for the user.
pl_PL: Obrazek pokazywany, gdy moduł nie jest dostępny dla użytkownika.

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Import data
pl_PL: Import danych

en: Import to Media Library
pl_PL: Import do biblioteki multimediów

en: Important:
pl_PL: Ważne:

en: In order to display your content stored on %s, you have to authorize it with your %s account.
pl_PL: Aby wyświetlić treści przechowywane na %s, musisz autoryzować je za pomocą swojego konta %s.

en: Inactive License
pl_PL: Licencja nieaktywna

en: Include files
pl_PL: Dołączanie plików

en: Include folders
pl_PL: Zawierają foldery

en: Include system files
pl_PL: Dołączenie plików systemowych

en: Increasing memory allocated to PHP
pl_PL: Zwiększanie alokacji pamięci dla PHP

en: Indonesian
pl_PL: Indonezyjski

en: Information about the data
pl_PL: Informacje o danych

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
pl_PL: Informacje o serwerze, na którym jest utrzymywana twoja witryna.

en: Initial Search Term
pl_PL: Wstępny termin wyszukiwania

en: Inline Preview
pl_PL: Podgląd liniowy

en: Insert Direct links
pl_PL: Wstaw bezpośrednie linki

en: Insert Links
pl_PL: Wstaw linki

en: Insert Tag
pl_PL: Wstaw Tag

en: Insert your %s content
pl_PL: Wpisz swój %s zawartości

en: Install the plugin
pl_PL: Proszę zainstalować wtyczkę

en: Instead of showing a list of individual download buttons, display one button that allows to download all the files at once as a ZIP file.
pl_PL: Zamiast wyświetlać listę pojedynczych przycisków pobierania, proszę wyświetlić jeden przycisk umożliwiający pobranie wszystkich plików jednocześnie jako plik ZIP.

en: Instead of using a static folder location, the module can also point to a dynamic folder location.
pl_PL: Zamiast statycznej lokalizacji folderu, moduł może również wskazywać na dynamiczną lokalizację folderu.

en: Instead of using the original top folder name, set a custom "Home" or "Start" text for the top folder in the breadcrumb path. This is useful if you do not want to reveal the top folder name.
pl_PL: Zamiast używać oryginalnej nazwy folderu głównego, można ustawić niestandardowy tekst "Dom" lub "Start" dla folderu głównego w ścieżce okrężnej. Jest to przydatne, jeżeli nie chcą Państwo ujawniać nazwy folderu górnego.

en: Integrations
pl_PL: Integracje

en: Interval
pl_PL: Okres

en: Invalid
pl_PL: Nieprawidłowe

en: Invalid AJAX request received.
pl_PL: Otrzymano nieprawidłowe żądanie AJAX.

en: Irish
pl_PL: Irlandzki

en: Is the Module active?
pl_PL: Czy moduł jest aktywny?

en: Is the connection to your store secure?
pl_PL: Czy połączenie z twoim sklepem jest bezpieczne?

en: Is the layout of the Media Player all mixed up and is it not initiating properly? If that is the case, you might be encountering a conflict between media player libraries on your site. To resolve this, enable this setting to load the native MediaElement.js library.
pl_PL: Czy układ odtwarzacza multimedialnego jest pomieszany i nie inicjuje się prawidłowo? Jeśli tak jest, możesz napotkać konflikt pomiędzy bibliotekami odtwarzacza mediów na swojej stronie. Aby rozwiązać ten problem, włącz to ustawienie, aby załadować natywną bibliotekę MediaElement.js.

en: Is your App configured to only access the App specific folder?
pl_PL: Czy Twoja aplikacja jest skonfigurowana tak, aby mieć dostęp tylko do folderu specyficznego dla aplikacji?

en: Italian
pl_PL: Włoski

en: Item
pl_PL: Element

en: Items
pl_PL: Produkty

en: Items Shared
pl_PL: Udostępnionych pozycji

en: Japanese
pl_PL: Japoński

en: Jump forward %1 seconds
pl_PL: Skok do przodu %1 sekund

en: Jump forward 30 second
pl_PL: Skocz do przodu o 30 sekund

en: Keep last modified date
pl_PL: Zachowaj datę ostatniej modyfikacji

en: Korean
pl_PL: Koreański

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Label not longer available
pl_PL: Etykieta nie jest już dostępna

en: Labels
pl_PL: Etykiety

en: Landscape
pl_PL: Poziomo

en: Landscape A4
pl_PL: Krajobraz A4

en: Language
pl_PL: Język

en: Last modified date
pl_PL: Data ostatniej modyfikacji

en: Latest Uploads
pl_PL: Ostatnio przesłane pliki

en: Latvian
pl_PL: Łotewski

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Leave empty for default value.
pl_PL: Pozostawić puste dla wartości domyślnej.

en: Leave empty for easy setup
pl_PL: Pozostaw puste, dla łatwej konfiguracji

en: Leave empty for no restriction.
pl_PL: Pozostawić puste dla braku ograniczeń.

en: Leave empty to disable Ads
pl_PL: Zostaw puste, aby wyłączyć reklamy

en: Leave empty to disable this filter.
pl_PL: Pozostawić puste, aby wyłączyć ten filtr.

en: Leave empty to use the value that is set globally.
pl_PL: Pozostaw puste, aby użyć wartości ustawionej globalnie.

en: Leave this field empty or set it to -1 for unlimited disk space.
pl_PL: Pozostawić to pole puste lub ustawić na -1 dla nieograniczonej przestrzeni dyskowej.

en: Let people browse a specific folder
pl_PL: Umożliwienie użytkownikom przeglądania określonego folderu

en: Let people upload content
pl_PL: Proszę pozwolić ludziom przesyłać treści

en: Let the plugin automatically manage the dynamic folders. They will be placed in the folder selected in the Content tab.
pl_PL: Proszę pozwolić wtyczce automatycznie zarządzać dynamicznymi folderami. Zostaną one umieszczone w folderze wybranym na karcie Zawartość.

en: Let the plugin check if AJAX requests are coming from the same site, otherwise block the request for security reasons. Disable this if you have a multi-domain configuration pointing to the same WordPress site, for example if you use language-specific domains.
pl_PL: Niech wtyczka sprawdzi, czy żądania AJAX pochodzą z tej samej witryny, w przeciwnym razie zablokuje żądanie ze względów bezpieczeństwa. Proszę wyłączyć tę opcję, jeśli masz konfigurację wielu domen wskazujących na tę samą witrynę WordPress, na przykład jeśli używasz domen specyficznych dla języka.

en: Let the plugin check if the requested file is indeed in a folder made accessible by your module. You can disable this if your users can access all the content anyway, or if you want to improve the performance of the plugin.
pl_PL: Pozwala wtyczce sprawdzić, czy żądany plik rzeczywiście znajduje się w folderze udostępnionym przez moduł. Można to wyłączyć, jeśli użytkownicy i tak mają dostęp do całej zawartości lub jeśli chcą Państwo poprawić wydajność wtyczki.

en: Let users attach files to this form. The files will be stored in the cloud
pl_PL: Pozwól użytkownikom załączać pliki do tego formularza. Pliki będą przechowywane w chmurze

en: License
pl_PL: Licencja

en: License terms for WordPress Networks
pl_PL: Warunki licencji dla WordPress Networks

en: Licenses are managed per site individually.
pl_PL: Licencje są zarządzane indywidualnie dla każdego obiektu.

en: Light
pl_PL: Jasna

en: Light 1
pl_PL: Jasny 1

en: Light 2
pl_PL: Jasny 2

en: LightBox Skin
pl_PL: Skórka Lightbox

en: Limit the number of downloads for all modules. You can also control the download limit per individual module in the module configuration.
pl_PL: Proszę ograniczyć liczbę pobrań dla wszystkich modułów. Można również kontrolować limit pobierania dla poszczególnych modułów w konfiguracji modułu.

en: Limit the number of downloads.
pl_PL: Ograniczenie liczby pobrań.

en: Limit the use of the plugin modules. For example, you can limit the number of downloads allowed. All restrictions are monitored on a per-user basis.
pl_PL: Ograniczenie korzystania z modułów wtyczki. Można na przykład ograniczyć liczbę dozwolonych pobrań. Wszystkie ograniczenia są monitorowane dla poszczególnych użytkowników.

en: Limit the use of this module. All restrictions are monitored on a per-user basis.
pl_PL: Proszę ograniczyć korzystanie z tego modułu. Wszystkie ograniczenia są monitorowane dla poszczególnych użytkowników.

en: Limited Support!
pl_PL: Ograniczone wsparcie!

en: Link Expiration
pl_PL: Wygaśnięcie linku

en: Link Users to Personal Folders
pl_PL: Łączenie użytkowników z folderami osobistymi

en: Link to download
pl_PL: Link do pobrania

en: Link to editable document
pl_PL: Link do edytowalnego dokumentu

en: Link to preview
pl_PL: Link do podglądu

en: Link to upload location in the cloud
pl_PL: Link do miejsca załadunku w chmurze

en: Link to webshop
pl_PL: Link do sklepu internetowego

en: List
pl_PL: Lista

en: List View
pl_PL: Widok listy

en: List of uploaded files (HTML)
pl_PL: Lista załadowanych plików (HTML)

en: List of uploaded files (plain)
pl_PL: Lista załadowanych plików (zwykła)

en: List of uploaded files IDs (##,###,####)
pl_PL: Lista ID wgranych plików (##,###,####)

en: List view
pl_PL: Widok listy

en: Lithuanian
pl_PL: Litewski

en: Live Broadcast
pl_PL: Transmisja na żywo

en: Load Javascripts on all pages
pl_PL: Załaduj Javascript na wszystkich stronach

en: Load native MediaElement.js library
pl_PL: Załaduj natywną bibliotekę MediaElement.js

en: Loading PDF viewer...
pl_PL: Ładowanie przeglądarki plików PDF...

en: Loading Spinner & Images
pl_PL: Obrazek ładowania i obrazy

en: Loading image used for previews and iFrams.
pl_PL: Obraz ładujący używany do podglądu i iFrame.

en: Loading image used in the File Browser and Gallery module
pl_PL: Ładowanie obrazu używanego w module Przeglądarka plików i Galeria

en: Loading...
pl_PL: Ładowanie...

en: Location
pl_PL: Lokacja

en: Location Personal Folders
pl_PL: Lokalizacja Foldery osobiste

en: Log Events
pl_PL: Loguj zdarzenia

en: Log in to this site or enable cookies in your browser to download content. Then reload this page.
pl_PL: Proszę zalogować się na tej stronie lub włączyć obsługę plików cookie w przeglądarce, aby pobrać zawartość. Następnie proszę ponownie załadować tę stronę.

en: Logged in user
pl_PL: Zalogowany użytkownik

en: Login
pl_PL: Zaloguj się

en: Login Message
pl_PL: Wiadomość logowania

en: Login Url
pl_PL: Adres URL logowania

en: Logs
pl_PL: Logi

en: Loop
pl_PL: Pętla

en: Lost Authorization Notification
pl_PL: Powiadomienie o utracie upoważnienia

en: Low
pl_PL: Niski

en: Macedonian
pl_PL: Macedoński

en: Make a copy
pl_PL: Wykonać kopię

en: Make sure that the action is enabled.
pl_PL: Proszę się upewnić, że akcja jest włączona poprzez poniższe ustawienie.

en: Make sure that you are using V3 keys. If you already are using ReCaptcha on your site, e.g. in a Form, you might need to disable the ReCaptcha of this plugin to prevent conflicts.
pl_PL: Proszę upewnić się, że używają Państwo kluczy V3. Jeśli używają już Państwo ReCaptcha w swojej witrynie, np. w formularzu, może być konieczne wyłączenie ReCaptcha tej wtyczki, aby zapobiec konfliktom.

en: Make sure the action is enabled in the Actions tab.
pl_PL: Proszę upewnić się, że akcja jest włączona w zakładce Akcje.

en: Malay
pl_PL: Malajski

en: Maltese
pl_PL: Maltański

en: Manage Sharing Permission
pl_PL: Zarządzaj uprawnieniami do udostępniania

en: Manage the linked accounts via this page instead of via the individual sites.
pl_PL: Zarządzanie powiązanymi kontami odbywa się na tej stronie, a nie na poszczególnych stronach.

en: Manage your %s cloud accounts
pl_PL: Zarządzaj swoimi kontami w chmurze %s

en: Manual
pl_PL: Ręcznie

en: Manual mode
pl_PL: Tryb ręczny

en: Mask Account ID
pl_PL: Identyfikator konta maski

en: Max upload size
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku

en: Max uploads per session
pl_PL: Maksimum przesyłanych plików w sesji

en: Maximum
pl_PL: Maksimum

en: Maximum file size
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku

en: Maximum file size for files that are selected for uploading (e.g. 100 MB).
pl_PL: Maksymalna wielkość pliku dla plików wybranych do wysłania (np. 100 MB).

en: Maximum file size for files that are selected for uploading (e.g. 100 MB). The maximum file size that is supported by your server is: %s.
pl_PL: Maksymalna wielkość pliku dla plików wybranych do wysłania (np. 100 MB). Maksymalny rozmiar pliku, który jest obsługiwany przez Państwa serwer, wynosi: %s.

en: Maximum number of files & folders
pl_PL: Maksymalna liczba plików i folderów

en: Maximum number of files & folders allowed
pl_PL: Maksymalna dozwolona liczba plików i folderów

en: Maximum number of files & folders to show in the module. Can be used for instance to only show the last 5 updated documents. Leave this field empty or set it to -1 for no limit.
pl_PL: Maksymalna liczba plików i folderów do pokazania w module. Może być wykorzystane np. do pokazania tylko 5 ostatnich zaktualizowanych dokumentów. Pozostawić to pole puste lub ustawić na -1, aby nie było limitu.

en: Maximum number of files exceeded
pl_PL: Przekroczono maksymalną liczbę plików

en: Maximum selection size
pl_PL: Maksymalny rozmiar wyboru

en: Maximum size
pl_PL: Maksymalny rozmiar

en: Media Player
pl_PL: Odtwarzacz multimedialny

en: Media Player Skin
pl_PL: Skórka Odtwarzacza Mediów

en: Mediaplayer Buttons
pl_PL: Przyciski odtwarzacza multimediów

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Message displayed when a user visits a module with the Personal Folders feature set to 'Manual' mode when they don't have a Personal Folder linked to their account.
pl_PL: Komunikat wyświetlany, gdy użytkownik odwiedza moduł z funkcją folderów osobistych ustawioną na tryb "Ręczny", gdy nie ma folderu osobistego powiązanego ze swoim kontem.

en: Message that is displayed when the user is prompted to log in.
pl_PL: Komunikat wyświetlany, gdy użytkownik zostanie poproszony o zalogowanie się.

en: Metadata updated
pl_PL: Metadane zaktualizowane

en: Minimalistic View
pl_PL: Minimalistyczny widok

en: Minimum file size
pl_PL: Minimalny rozmiar pliku

en: Minimum file size for files that are selected for uploading (e.g. 5 MB).
pl_PL: Minimalna wielkość pliku dla plików wybranych do wysłania (np. 5 MB).

en: Missing a temporary folder
pl_PL: Brak folderu tymczasowego

en: Modifications to the default icons set will be lost during an update.
pl_PL: Modyfikacje domyślnego zestawu ikon zostaną utracone podczas aktualizacji.

en: Modified
pl_PL: Zmodyfikowano

en: Modified %s ago
pl_PL: Zmodyfikowano %s temu

en: Modified by
pl_PL: Zmodyfikowane przez

en: Module
pl_PL: Moduł

en: Module Access
pl_PL: Dostęp do modułu

en: Module Configuration
pl_PL: Opcje skróconego kodu

en: Module Configurator
pl_PL: Konfigurator modułów

en: Module Container
pl_PL: Pojemnik na moduły

en: Module ID is missing
pl_PL: Brak identyfikatora modułu

en: Module ID is missing.
pl_PL: Brak identyfikatora modułu.

en: Module Shortcode
pl_PL: Krótki kod modułu

en: Module cannot be found.
pl_PL: Nie można znaleźć modułu.

en: Module cannot be rendered as the requested content is not (longer) accessible. Contact the administrator to get access.
pl_PL: Moduł nie może zostać wyrenderowany, ponieważ żądana zawartość nie jest (już) dostępna. Skontaktuj się z administratorem, aby uzyskać dostęp.

en: Module height
pl_PL: Wysokość kontenera wtyczki

en: Module is succesfully updated!
pl_PL: Moduł został pomyślnie zaktualizowany!

en: Module not found
pl_PL: Nie znaleziono modułu

en: Module successfully deleted.
pl_PL: Moduł został pomyślnie usunięty.

en: Module successfully updated.
pl_PL: Moduł został pomyślnie zaktualizowany.

en: Module title
pl_PL: Tytuł modułu

en: Module width
pl_PL: Szerokość kontenera wtyczki

en: Modules
pl_PL: Moduły

en: Monthly
pl_PL: Miesięcznie

en: More actions
pl_PL: Więcej działań

en: More information about %s
pl_PL: Więcej informacji o %s

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: Move Notifications
pl_PL: Powiadomienia o przeniesieniu

en: Move content to new folder locations.
pl_PL: Przenoszenie treści do nowych lokalizacji folderów.

en: Move to
pl_PL: Przenieś do

en: Moved
pl_PL: Przeniesiono

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
pl_PL: Ciąg znaków wielobajtowych (mbstring) jest używany do konwersji kodowania znaków, np. do e-maili lub konwersji znaków na małe litery.

en: Multibyte string is required to handle (e.g.) non-Latin file names.
pl_PL: Wielobajtowy łańcuch jest wymagany do obsługi (np.) niełacińskich nazw plików.

en: Mute
pl_PL: Wycisz

en: My files
pl_PL: Moje pliki

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name Template
pl_PL: Szablon nazwy

en: Name Template Prefix for anonymous users
pl_PL: Prefiks szablonu nazwy dla użytkowników anonimowych

en: Navigate through the slides using arrows above the slider.
pl_PL: Nawigacja po slajdach odbywa się za pomocą strzałek nad suwakiem.

en: Navigate through the slides using the dots below the slider.
pl_PL: Nawigacja po slajdach odbywa się za pomocą kropek pod suwakiem.

en: Navigate through your documents in the inline preview. Disable when each document should be shown individually without navigation arrows.
pl_PL: Nawigacja po dokumentach w podglądzie inline. Wyłączenie, gdy każdy dokument ma być pokazywany indywidualnie bez strzałek nawigacyjnych.

en: Navigate to Plugins → Add New, Click Upload Plugin and select the ZIP package. Click Install Now and then Activate to enable the plugin.
pl_PL: Proszę przejść do Wtyczki → Dodaj nową, kliknąć Prześlij wtyczkę i wybrać pakiet ZIP. Proszę kliknąć Zainstaluj teraz, a następnie Aktywuj, aby włączyć wtyczkę.

en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

en: Need to revert back to the default settings? This button will instantly reset your settings to the defaults. When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked. You can revoke the authorization via the Dashboard tab.
pl_PL: Czy chcą Państwo przywrócić ustawienia domyślne? Ten przycisk natychmiast zresetuje Państwa ustawienia do wartości domyślnych. Po zresetowaniu ustawień wtyczka nie będzie już powiązana z Państwa kontami, ale nie zostanie odebrana im autoryzacja. Autoryzację można cofnąć w zakładce Pulpit nawigacyjny.

en: Needs Review
pl_PL: Przegląd potrzeb

en: Network Wide Authorization
pl_PL: Autoryzacja obejmująca całą sieć

en: Network enabled
pl_PL: Włączona sieć

en: Network settings
pl_PL: Ustawienia sieciowe

en: Never.
pl_PL: Nigdy.

en: New Module
pl_PL: Nowy moduł

en: New folders can be pre-populated with files copied from a template folder.
pl_PL: Nowe foldery mogą być wstępnie wypełnione plikami skopiowanymi z folderu szablonu.

en: New name:
pl_PL: Nowa nazwa:

en: No
pl_PL: Nie

en: No Access
pl_PL: Brak dostępu

en: No PDF URL
pl_PL: Brak adresu URL pliku PDF

en: No Results
pl_PL: Brak wyników

en: No account connected yet
pl_PL: Nie podłączono jeszcze konta

en: No activities found in this period
pl_PL: Nie stwierdzono żadnych działań w tym okresie

en: No content received. Try to reload this page.
pl_PL: Nie otrzymano żadnej treści. Spróbuj ponownie załadować tę stronę.

en: No downloads found in this period
pl_PL: Nie znaleziono żadnych plików do pobrania w tym okresie

en: No expire date.
pl_PL: Brak daty ważności.

en: No file was uploaded
pl_PL: Żaden plik nie został przesłany

en: No label
pl_PL: Brak etykiety

en: No labels found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych etykiet.

en: No modules
pl_PL: Brak modułów

en: No modules found in Trash.
pl_PL: Nie znaleziono modułów w koszu.

en: No modules found.
pl_PL: Nie znaleziono modułów.

en: No new description set
pl_PL: Nie ustawiono nowego opisu

en: No new foldername set
pl_PL: Nie ustawiono nazwy nowego folderu

en: No new name set
pl_PL: Nie ustawiono nowej nazwy

en: No options...
pl_PL: Brak opcji...

en: No password.
pl_PL: Brak hasła.

en: No persons found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych osób.

en: No restriction
pl_PL: Treści zastrzeżone

en: No role
pl_PL: Brak roli

en: No users found.
pl_PL: Nie znaleziono użytkowników.

en: No, thanks
pl_PL: Nie, dzięki

en: Nonce Validation
pl_PL: Walidacja nonce

en: None
pl_PL: Brak

en: Norwegian
pl_PL: Norweski

en: Not all files could be copied.
pl_PL: Nie wszystkie pliki można było skopiować.

en: Not all files could be deleted.
pl_PL: Nie wszystkie pliki mogą zostać usunięte.

en: Not all files could be moved.
pl_PL: Nie wszystkie pliki można było przenieść.

en: Not all shortcuts could be created
pl_PL: Nie wszystkie skróty można utworzyć

en: Not logged in users are not allowed to perform uploads by default.
pl_PL: Niezalogowani użytkownicy domyślnie nie mogą wykonywać wysyłek.

en: Not really
pl_PL: Niezupełnie

en: Not succesfully uploaded to the cloud
pl_PL: Nie udało się załadować do chmury

en: Not uploaded to the cloud
pl_PL: Nie przesłano do chmury

en: Notification
pl_PL: Powiadomienie

en: Notification "%s" sent to %s recipient(s)
pl_PL: Powiadomienie "%s" wysłać do %s odbiorcy(ów)

en: Notification recipient
pl_PL: Odbiorca powiadomienia

en: Notifications
pl_PL: Powiadomienia

en: Notifications triggers
pl_PL: Wyzwalacze powiadomień

en: Notify when someone copies files or folders.
pl_PL: Powiadamianie, gdy ktoś kopiuje pliki lub foldery.

en: Notify when someone deletes files or folders.
pl_PL: Powiadamianie o usunięciu plików lub folderów.

en: Notify when someone moves files to a different folder.
pl_PL: Powiadamianie o przeniesieniu plików do innego folderu.

en: Notify when someone starts a download.
pl_PL: Powiadomienie, gdy ktoś rozpocznie pobieranie.

en: Notify when someone uploads files.
pl_PL: Powiadomienie, gdy ktoś przesyła pliki.

en: Number of ZIP files that can be downloaded per user, during the selected period.
pl_PL: Liczba plików ZIP, które można pobrać na użytkownika w wybranym okresie.

en: Number of files uploaded (#)
pl_PL: Liczba załadowanych plików (#)

en: Number of maximum uploads per upload session.
pl_PL: Liczba maksymalnych pobrań w jednej sesji wysyłania.

en: Number of slides being displayed in the viewport at the same time.
pl_PL: Liczba slajdów wyświetlanych jednocześnie w rzutni.

en: Number of slides going on with one next click.
pl_PL: Liczba slajdów przechodzących przez jedno następne kliknięcie.

en: Obfuscate the cloud account IDs used in your site's source code and front-end URLs.
pl_PL: Zaciemnianie identyfikatorów kont w chmurze używanych w kodzie źródłowym witryny i adresach URL front-endu.

en: Off
pl_PL: Wyłącz

en: Ok, sure!
pl_PL: Ok, pewnie!

en: Older media player skins do not support some of the settings.
pl_PL: Starsze skórki media playera nie obsługują niektórych ustawień.

en: On the main plugin options page click Add Account. Authorize the plugin by logging into your Cloud account and granting access.
pl_PL: Na głównej stronie opcji wtyczki proszę kliknąć Dodaj konto. Proszę autoryzować wtyczkę, logując się na swoje konto Cloud i przyznając dostęp.

en: On which email address would you like to receive the notification?
pl_PL: Na jaki adres e-mail chciałbyś otrzymać powiadomienie?

en: Once a user updates their profile, their Personal Folder name will be updated.
pl_PL: Gdy użytkownik zaktualizuje swój profil, jego nazwa folderu osobistego zostanie zaktualizowana.

en: OneDrive / SharePoint Account Settings
pl_PL: Ustawienia konta OneDrive / SharePoint

en: OneDrive for Business / Work Account
pl_PL: OneDrive dla firm / konto służbowe

en: Only if you want to use your own App, insert your App Key here
pl_PL: <strong>Tylko</strong> jeśli chcesz korzystać z własnej aplikacji, włóż Dropbox App Key tutaj

en: Only if you want to use your own App, insert your Client ID here
pl_PL: <strong>Tylko</strong> jeśli chcesz korzystać z własnej aplikacji, wpisz tutaj swój identyfikator klienta

en: Only manually added links between users and folders are displayed in this view. If you are using Dynamic Folders in Auto mode, these links are not displayed in this table.
pl_PL: W tym widoku wyświetlane są tylko ręcznie dodane łącza między użytkownikami i folderami. Jeśli korzystają Państwo z funkcji Foldery dynamiczne w trybie automatycznym, łącza te nie są wyświetlane w tej tabeli.

en: Oops! We couldn't verify that you're not a robot :(. Please try refreshing the page.
pl_PL: Ups! Nie mogliśmy zweryfikować, czy nie jesteś robotem :(. Proszę spróbować odświeżyć stronę.

en: Open
pl_PL: Otwórz

en: Open Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Open File in %s
pl_PL: Otwórz plik w %s

en: Open Lightbox on page load
pl_PL: Otwórz Lightbox przy ładowaniu strony

en: Open Subfolder
pl_PL: Otwórz podfolder

en: Open a specific folder inside the selected folder. This can be useful in combination with the Dynamic Folders feature. It allows you to create a Dynamic Folder while provide access to a specific subfolder.
pl_PL: Otwiera określony folder wewnątrz wybranego folderu. Może to być przydatne w połączeniu z funkcją Foldery dynamiczne. Umożliwia ona utworzenie folderu dynamicznego przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do określonego podfolderu.

en: Open preview inside a lightbox. If disabled, the preview will open in a new tab.
pl_PL: Otwarcie podglądu w lightboxie. Jeśli wyłączone, podgląd otworzy się w nowej karcie.

en: OpenSSL support
pl_PL: Wsparcie OpenSSL

en: Or insert your license code manually:
pl_PL: Albo wprowadzić kod licencyjny ręcznie:

en: Or select a folder
pl_PL: Lub wybierz folder

en: Order #
pl_PL: Zamówienie #

en: Order Details
pl_PL: Szczegóły zamówienia

en: Order not found
pl_PL: Nie znaleziono zamówienia

en: Order uploads can be uploaded to an order-specific folder. If the uploads are sent from the product, cart or checkout page, the files will be stored in that specific folder until after checkout.
pl_PL: Pliki przesyłane w ramach zamówienia mogą być przesyłane do folderu specyficznego dla zamówienia. Jeśli pliki zostaną przesłane ze strony produktu, koszyka lub kasy, będą one przechowywane w tym folderze do momentu realizacji zamówienia.

en: Other
pl_PL: Inne

en: Overwrite already existing files or auto-rename the uploaded files.
pl_PL: Nadpisanie już istniejących plików lub automatyczna zmiana nazwy przesłanych plików.

en: Overwrite existing files
pl_PL: Nadpisz istniejące pliki

en: Owner emails addresses with access to the folder. Uses Personal Folder data. (##@##.###,###@###.###)
pl_PL: Adresy e-mail właściciela z dostępem do folderu. Używa danych folderu osobistego. (##@##.###,###@###.###)

en: Owner names with access to the folder. Uses Personal Folder data. (##,###,####)
pl_PL: Nazwy właścicieli z dostępem do folderu. Używa danych folderu osobistego. (##,###,####)

en: PDF Viewer not loaded
pl_PL: Przeglądarka plików PDF nie została załadowana

en: PHP version
pl_PL: Wersja PHP

en: Page
pl_PL: Strona

en: Parent folder ID
pl_PL: ID folderu macierzystego

en: Parent folder Path
pl_PL: Folder nadrzędny Ścieżka

en: Parent theme author URL
pl_PL: Adres URL autora motywu nadrzędnego

en: Parent theme name
pl_PL: Nazwa motywu nadrzędnego

en: Parent theme version
pl_PL: Wersja motywu nadrzędnego

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Password Message Template
pl_PL: Szablon wiadomości z hasłem

en: Password protection
pl_PL: Ochrona hasłem

en: Password protection by default
pl_PL: Domyślna ochrona hasłem

en: Pause
pl_PL: Pauza

en: Pause on hover
pl_PL: Wstrzymaj przy najechaniu myszką

en: Pending
pl_PL: Oczekujące

en: People
pl_PL: Ludzie

en: Per Day
pl_PL: Za dzień

en: Per Month
pl_PL: Miesięcznie

en: Per Week
pl_PL: Za tydzień

en: Permissions
pl_PL: Uprawnienia

en: Persian
pl_PL: Perska

en: Personal Folders
pl_PL: Foldery osobiste

en: Personal Folders in Internal modules
pl_PL: Foldery osobiste w modułach wewnętrznych

en: Pick and choose files and folders directly from your cloud account.
pl_PL: Wybieranie plików i folderów bezpośrednio z konta w chmurze.

en: Place deleted items in trash instead of immediately deleting them permanently.
pl_PL: Umieszczenie usuniętych elementów w koszu zamiast natychmiastowego trwałego ich usunięcia.

en: Play
pl_PL: Odtwórz

en: Play your music
pl_PL: Odtwarzanie muzyki

en: Playlist autoplay
pl_PL: Automatyczne odtwarzanie listy odtwarzania

en: Playlist loop
pl_PL: Pętla listy odtwarzania

en: Playlist open on start
pl_PL: Lista odtwarzania otwarta na starcie

en: Playlist opens on top of player
pl_PL: Lista odtwarzania otwiera się na górze odtwarzacza

en: Playlist view
pl_PL: Pokaż listę odtwarzania

en: Please browse to the page to see this content
pl_PL: Przejdź na stronę, aby zobaczyć tę zawartość

en: Please check if the directory exists on your server and has %s writing permissions %s
pl_PL: Sprawdź, czy katalog istnieje na twoim serwerze i czy %s ma uprawnienia do zapisu %s

en: Please check if the file exists on your server or copy it from the %s folder
pl_PL: Proszę sprawdzić, czy plik istnieje na serwerze lub skopiować go z folderu %s

en: Please check the sharing permissions for the OneDrive / SharePoint library to see if sharing is allowed.
pl_PL: Sprawdź uprawnienia do udostępniania dla biblioteki OneDrive / SharePoint, aby sprawdzić, czy udostępnianie jest dozwolone.

en: Please check your existing Shortcodes and Manually linked Personal Folders when changing this setting. Your root folder will not longer be your Personal Folder when Team Folders are enabled
pl_PL: Proszę sprawdzić istniejące skróty i ręcznie połączone foldery osobiste podczas zmiany tego ustawienia. Folder główny nie będzie już Państwa folderem osobistym, gdy włączone zostaną foldery zespołu

en: Please configure the module first
pl_PL: Proszę najpierw skonfigurować moduł

en: Please configure the upload location for this product.
pl_PL: Proszę skonfigurować miejsce wysyłania dla tego produktu.

en: Please disable this other plugin if you would like to use this plugin
pl_PL: Proszę wyłączyć ten drugi plugin, jeśli chcesz używać tego pluginu

en: Please enable or install the cURL extension on your server
pl_PL: Włącz lub zainstaluj rozszerzenie cURL na swoim serwerze

en: Please enter your email address below to proceed.
pl_PL: Proszę wpisać poniżej swój adres e-mail, aby kontynuować.

en: Please fill in the required fields first
pl_PL: Najpierw wypełnij wymagane pola

en: Please get in touch with us to resolve this issue.
pl_PL: Proszę skontaktować się z nami, aby rozwiązać ten problem.

en: Please log in to access this content.
pl_PL: Proszę się zalogować, aby uzyskać dostęp do tej treści.

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permission [anyone with link can view].
pl_PL: Proszę pamiętać, że osadzone pliki mają zezwolenie na publiczne udostępnianie [każdy, kto posiada link, może oglądać].

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permission [anyone with link can view]. Google Docs can also be embedded in "Edit" mode. The sharing permissions are set to [anyone with link can edit].
pl_PL: Proszę pamiętać, że osadzone pliki mają zezwolenie na publiczne udostępnianie [każdy, kto posiada link, może oglądać]. Dokumenty Google można osadzać również w trybie "Edycja". Uprawnienia do udostępniania są ustawione na [każdy z linkiem może edytować].

en: Please note that the embedded files do have the public sharing permissions.
pl_PL: Proszę zwrócić uwagę, że osadzone pliki mają uprawnienia do publicznego udostępniania.

en: Please note, that you won't be able to make changes to your selection after that.
pl_PL: Proszę pamiętać, że po tym nie będzie można dokonać zmian w wyborze.

en: Please provide a PDF URL.
pl_PL: Proszę podać adres URL pliku PDF.

en: Please re-authorize!
pl_PL: Proszę ponownie autoryzować!

en: Please refresh the authorization or remove the account from the list.
pl_PL: Proszę odświeżyć autoryzację lub usunąć konto z listy.

en: Please select for which period the events should be stored.
pl_PL: Proszę wybrać okres, dla którego zdarzenia mają być przechowywane.

en: Please select the interval the summary needs to be send.
pl_PL: Proszę wybrać przedział czasu, w którym ma być wysyłane podsumowanie.

en: Please use this setting with caution!
pl_PL: Proszę używać tego ustawienia ostrożnie!

en: Please use this setting with caution! Only disable it when really necessary.
pl_PL: Prosimy o ostrożne korzystanie z tego ustawienia! Proszę go wyłączać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

en: Please use this setting with caution! Only disable it when you understand the consequenses.
pl_PL: Proszę używać tego ustawienia ostrożnie! Proszę wyłączać je tylko wtedy, gdy rozumieją Państwo konsekwencje.

en: Plugin version
pl_PL: Wersja wtyczki

en: Polish
pl_PL: Polski

en: Portable advisory file locking (flock) is used to for the caching mechanism.
pl_PL: Przenośna blokada akt doradczych (stado) jest używana do mechanizmu buforowania.

en: Portrait
pl_PL: Portret

en: Portrait A4
pl_PL: Portret A4

en: Portuguese
pl_PL: Portugalski

en: Preferred Download Method
pl_PL: Preferowana metoda pobierania

en: Prefix filename
pl_PL: Prefiks nazwa pliku

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Preview File
pl_PL: Plik podglądowy

en: Preview file in %s
pl_PL: Podgląd pliku w %s

en: Preview in new tab
pl_PL: Podgląd w nowej karcie

en: Previewed
pl_PL: Podglądany

en: Previews
pl_PL: Podgląd

en: Previous folder
pl_PL: Poprzedni folder

en: Processing...
pl_PL: Przetwarzanie . . .

en: Product
pl_PL: Produkt

en: Product Page
pl_PL: Strona produktu

en: Profile
pl_PL: Profil

en: Protect with password
pl_PL: Chronić hasłem

en: Public
pl_PL: Publiczny

en: Purchase
pl_PL: Przycisk Zakupu

en: Purge
pl_PL: Oczyszczanie

en: Purge Cache
pl_PL: Pamięć podręczna (Purge Cache)

en: Purge Thumbnails
pl_PL: Wyczyść miniatury

en: Quota
pl_PL: Liczba

en: Raw module shortcode
pl_PL: Surowy moduł shortcode

en: Raw shortcode
pl_PL: Surowy skrót

en: Read the full Privacy Policy if you have any further privacy concerns.
pl_PL: W razie dalszych wątpliwości dotyczących prywatności proszę zapoznać się z pełną Polityką Prywatności.

en: Read-only
pl_PL: Tylko do odczytu

en: Recipients
pl_PL: Odbiorca

en: Redirect to download url
pl_PL: Przekierowanie do adresu url do pobrania

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Refresh the authorization!
pl_PL: Odświeżyć autoryzację!

en: Register all plugin events.
pl_PL: Zarejestrować wszystkie zdarzenia związane z wtyczkami.

en: Rejected
pl_PL: Odrzucone

en: Remember last opened location
pl_PL: Proszę zapamiętać ostatnio otwartą lokalizację

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove from queue
pl_PL: Usunięcie z kolejki

en: Remove item from list
pl_PL: Usuwanie pozycji z listy

en: Remove users' personal folders after they're deleted.
pl_PL: Usuwanie folderów osobistych użytkowników po ich usunięciu.

en: Rename
pl_PL: Zmień nazwę

en: Rename files and folders via this module.
pl_PL: Zmiana nazwy plików i folderów za pomocą tego modułu.

en: Renamed
pl_PL: Zmieniono nazwę

en: Renew now!
pl_PL: Odnów teraz!

en: Reply-to address
pl_PL: Adres do odpowiedzi

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Reports Dashboard
pl_PL: Pulpit nawigacyjny raportów

en: Requested directory isn't allowed
pl_PL: Żądany katalog jest dozwolony

en: Requested scopes and justification
pl_PL: Wnioskowane zakresy i uzasadnienie

en: Require unregistered users to enter their email address before accessing content.
pl_PL: Wymaganie od niezarejestrowanych użytkowników podania adresu e-mail przed uzyskaniem dostępu do treści.

en: Required field
pl_PL: Pole wymagane

en: Requires Signature
pl_PL: Wymaga podpisu

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Reset Log
pl_PL: Resetuj dziennik

en: Reset Plugin
pl_PL: Resetowanie wtyczki

en: Reset filters
pl_PL: Usuń filtry

en: Reset to Factory Settings
pl_PL: Reset do ustawień fabrycznych

en: Reset usage limits
pl_PL: Resetowanie limitów użytkowania

en: Resets the current usage limits for all users for today.
pl_PL: Resetuje bieżące limity użycia dla wszystkich użytkowników na dziś.

en: Responsive (auto resize player based on video dimensions)
pl_PL: Responsive (automatyczna zmiana rozmiaru odtwarzacza w zależności od wymiarów wideo)

en: Restart the playlist as soon as it is finished.
pl_PL: Proszę ponownie uruchomić listę odtwarzania po jej zakończeniu.

en: Restict or limit the kind of files you want to receive via this upload module.
pl_PL: Ograniczenie lub limitowanie rodzaju plików, które chcą Państwo otrzymywać za pośrednictwem tego modułu wysyłania.

en: Restore Sharing Permissions
pl_PL: Przywracanie uprawnień do udostępniania

en: Restrict file extensions
pl_PL: Ogranicz rozszerzenia plików

en: Restriction Period
pl_PL: Okres ograniczenia

en: Results for %s
pl_PL: Wyniki dla %s

en: Retention Period
pl_PL: Okres przechowywania

en: Retouch Needed
pl_PL: Potrzebny retusz

en: Review & Approve
pl_PL: Przegląd i zatwierdzenie

en: Review & Approve Settings
pl_PL: Przeglądanie i zatwierdzanie ustawień

en: Review, select, and confirm files
pl_PL: Przeglądanie, wybieranie i potwierdzanie plików

en: Role
pl_PL: Rola

en: Romanian
pl_PL: Rumuński

en: Russian
pl_PL: Rosyjski

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Saved
pl_PL: Zapisane

en: Scope shared-links
pl_PL: Zakres powiązań dzielonych

en: Scroll to Top
pl_PL: Przewiń do góry

en: Scroll to top
pl_PL: Przewiń do góry

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search Box
pl_PL: Pole wyszukiwania

en: Search Modules
pl_PL: Szukaj modułów

en: Search box for files and content
pl_PL: Pole wyszukiwania plików i treści

en: Search for files
pl_PL: Szukaj w plikach

en: Search for files by filename and content (when files are indexed).
pl_PL: Wyszukiwanie plików według nazwy pliku i zawartości (gdy pliki są indeksowane).

en: Search in file content, descriptions, tags and other metadata.
pl_PL: Wyszukiwanie w treści plików, opisach, tagach i innych metadanych.

en: Searched
pl_PL: Wyszukano

en: Section: billing
pl_PL: Sekcja: rozliczenia

en: Section: order review
pl_PL: Sekcja: przegląd zamówienia

en: Section: shipping
pl_PL: Sekcja: wysyłka

en: Secure connection (HTTPS)
pl_PL: Użyj bezpiecznego połączenia (HTTPS)

en: Security
pl_PL: Bezpieczeństwo

en: See %s for available placeholders
pl_PL: Zobacz %s, aby uzyskać informacje o dostępnych symbolach zastępczych

en: See Reports
pl_PL: Przejrzyj raporty

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select %s Items
pl_PL: Proszę wybrać %s Pozycje

en: Select Account
pl_PL: Wybierz konto

en: Select Image
pl_PL: Wybierz obraz

en: Select Loader Spinner
pl_PL: Wybierz obrazek ładowania

en: Select Module
pl_PL: Wybierz moduł

en: Select Period
pl_PL: Wybierz okres

en: Select Personal Folder
pl_PL: Proszę wybrać Folder osobisty

en: Select all
pl_PL: Zaznacz wszystko

en: Select all items
pl_PL: Proszę wybrać wszystkie pozycje

en: Select files or folders
pl_PL: Wybór plików lub folderów

en: Select folder
pl_PL: Wybierz folder

en: Select folder location
pl_PL: Wybierz lokalizację folderu

en: Select in which folder the Personal Folders should be created.
pl_PL: Proszę wybrać folder, w którym mają zostać utworzone foldery osobiste.

en: Select the aspect ratio for your iFrame. You can set the width of the module container in the Module Container section, and the height will be set accordingly.
pl_PL: Proszę wybrać proporcje ramki iFrame. Szerokość kontenera modułu można ustawić w sekcji Kontener modułu, a wysokość zostanie odpowiednio ustawiona.

en: Select the aspect ratio of your videos. The height of the video player will be set accordingly.
pl_PL: Wybrać współczynnik proporcji dla Państwa filmów. Wysokość odtwarzacza wideo zostanie odpowiednio ustawiona.

en: Select the content you want to add.
pl_PL: Wybrać treść, którą chce się dodać.

en: Select the events for which you want notifications to be sent.
pl_PL: Proszę wybrać zdarzenia, dla których mają być wysyłane powiadomienia.

en: Select the export file(.json or .gz) you would like to import. Please note that the import will replace your current data.
pl_PL: Proszę wybrać plik eksportu(.json lub .gz), który chce Pan zaimportować. Proszę pamiętać, że import zastąpi Państwa aktualne dane.

en: Select the locations where you want to show the upload box in woocommerce products.
pl_PL: Proszę wybrać lokalizacje, w których ma być wyświetlane pole przesyłania w produktach woocommerce.

en: Select the meta data field that should be used for sorting the content.
pl_PL: Wybrać pole meta danych, które ma być używane do sortowania treści.

en: Select the source of the images. Large thumbnails load fast, original files will take some time to load.
pl_PL: Proszę wybrać źródło obrazów. Duże miniatury ładują się szybko, ładowanie oryginalnych plików zajmie trochę czasu.

en: Select the user's Personal Folder. Set the Personal Folders feature to 'manual' to give the user access to this folder only.
pl_PL: Proszę wybrać folder osobisty użytkownika. Proszę ustawić funkcję Personal Folders na "manual", aby dać użytkownikowi dostęp tylko do tego folderu.

en: Select the way in which the description is to be displayed.
pl_PL: Wybrać sposób, w jaki opis ma być wyświetlany.

en: Select this item
pl_PL: Wybierz tę pozycję

en: Select via %s which User Roles are able to perform the actions
pl_PL: Wybierz przez %s, które role użytkowników mogą wykonywać działania

en: Select what should happen when you click on a file.
pl_PL: Wybrać, co ma się stać po kliknięciu na plik.

en: Select which Media Player skin you want to use by default.
pl_PL: Proszę wybrać, która skórka Media Player ma być używana domyślnie.

en: Select which Url Shortener Service you want to use for shared links.
pl_PL: Proszę wybrać, który serwis skracania adresów url ma być używany do udostępniania linków.

en: Select which actions should be available for this module. For each action you can select which Roles or Users should be able to perform this action.
pl_PL: Wybrać, które działania powinny być dostępne dla tego modułu. Dla każdej akcji można wybrać, które role lub użytkownicy powinni mieć możliwość wykonania tej akcji.

en: Select which roles or users should be able to perform the following actions in the WordPress Admin Dashboard.
pl_PL: Proszę wybrać, które role lub użytkownicy powinni mieć możliwość wykonywania następujących czynności w panelu administracyjnym WordPress.

en: Select which roles or users should be able to perform this action via the module.
pl_PL: Wybrać, które role lub użytkownicy powinni mieć możliwość wykonania tej czynności za pośrednictwem modułu.

en: Select which sharing buttons should be accessible via the sharing dialogs of the plugin.
pl_PL: Wybierz, które przyciski udostępniania powinny być dostępne w oknach dialogowych udostępniania wtyczki.

en: Select which skin you want to use for the Inline Preview.
pl_PL: Wybierz skórkę, której chcesz użyć do podglądu Inline Preview.

en: Select which user roles should not be given a dynamic folder, but should have access to the top folder itself.
pl_PL: Proszę wybrać, które role użytkowników nie powinny otrzymywać folderu dynamicznego, ale powinny mieć dostęp do samego folderu górnego.

en: Selected
pl_PL: Wybrany

en: Selected Content
pl_PL: Wybrane treści

en: Selected files
pl_PL: Wybrane pliki

en: Selected items:
pl_PL: Wybrane pozycje:

en: Selecting files...
pl_PL: Wybieranie plików...

en: Selection
pl_PL: Zaznaczenie

en: Selection deleted successfully.
pl_PL: Wybór został pomyślnie usunięty.

en: Selection not found
pl_PL: Wybór nie został znaleziony

en: Selection successfully deleted.
pl_PL: Wybór został pomyślnie usunięty.

en: Selection summary for "%s"
pl_PL: Podsumowanie wyboru dla "%s"

en: Selections
pl_PL: Wybory

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Send a test notification to the channel webhook url using the notification block template.
pl_PL: Proszę wysłać testowe powiadomienie na adres url kanału webhook przy użyciu szablonu bloku powiadomień.

en: Send an email notification to the administrator when an user hits a specific limit.
pl_PL: Wysyłanie powiadomienia e-mail do administratora, gdy użytkownik przekroczy określony limit.

en: Send automated messages (JSON data) to another application for every event logged by the plugin.
pl_PL: Wysyłanie automatycznych wiadomości (dane JSON) do innej aplikacji dla każdego zdarzenia zarejestrowanego przez plugin.

en: Send email notification when limit is reached
pl_PL: Wysyłanie powiadomień e-mail po osiągnięciu limitu

en: Sender information
pl_PL: Informacje o nadawcy

en: Serbian
pl_PL: Serbski

en: Server environment
pl_PL: Środowisko serwera

en: Server info
pl_PL: Informacje o serwerze

en: Set Sharing Rights
pl_PL: Ustawianie praw udostępniania

en: Set a custom label for the download item. If this field is left empty, the number of selected items will be used.
pl_PL: Proszę ustawić niestandardową etykietę dla pobieranego elementu. Jeśli to pole pozostanie puste, zostanie użyta liczba wybranych elementów.

en: Set a custom text for the "Add file(s)" button.
pl_PL: Ustaw niestandardowy tekst dla przycisku "Dodaj plik(i)".

en: Set a custom text for the top folder in the breadcrumb folder path. For example: "Home" or "Start".
pl_PL: Ustawić własny tekst dla górnego folderu w ścieżce folderu breadcrumb. Na przykład: "Dom" lub "Start".

en: Set a customised login URL to be used in the login button of the modules.
pl_PL: Proszę ustawić niestandardowy adres URL logowania, który będzie używany w przycisku logowania modułów.

en: Set maximum height for the plugin container.
pl_PL: Ustawienie maksymalnej wysokości dla kontenera wtyczki.

en: Set maximum size of the User Folder (e.g. 10M, 100M, 1G). When the Upload function is enabled, the user will not be able to upload when the limit is reached.
pl_PL: Ustawić maksymalny rozmiar folderu użytkownika (np. 10M, 100M, 1G). Gdy funkcja wysyłania jest włączona, po osiągnięciu limitu użytkownik nie będzie mógł przesłać danych.

en: Set maximum width for the plugin container.
pl_PL: Ustawienie maksymalnej szerokości dla kontenera wtyczki.

en: Set sharing rights for files
pl_PL: Ustawianie praw udostępniania plików

en: Set sharing rights for upload folder
pl_PL: Ustawianie praw udostępniania dla folderu przesyłania

en: Set the OAuth 2.0 Redirect URI in your application to the following uri:
pl_PL: Ustawić OAuth 2.0 Redirect URI w Państwa aplikacji na następujące uri:

en: Set the color theme to be used for this module. This will override the global theme style set on the plugin's main options page.
pl_PL: Ustawić motyw kolorystyczny, który będzie używany dla tego modułu. Zastąpi to globalny styl motywu ustawiony na stronie głównej opcji wtyczki.

en: Set to which email address(es) the summary should be send.
pl_PL: Ustaw, na jaki adres(y) e-mail ma zostać wysłane podsumowanie.

en: Set which buttons (if supported) should be visible in the mediaplayer.
pl_PL: Ustawienie, które przyciski (jeżeli są obsługiwane) mają być widoczne w mediaplayerze.

en: Set your own thumbnail by adding an image file with the same name as the media file. JPG and PNG file formats are supported.
pl_PL: Ustawienie własnej miniatury poprzez dodanie pliku graficznego o tej samej nazwie, co plik multimedialny. Obsługiwane są formaty plików JPG i PNG.

en: Sets path for switching windows. Possible values are 'vertical' and 'horizontal' and the default is 'vertical'.
pl_PL: Ustawia ścieżkę przełączania okien. Możliwe wartości to "pionowa" i "pozioma", a domyślną jest "pionowa".

en: Setting not saved!
pl_PL: Ustawienie nie jest zapisane!

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Share
pl_PL: Udostępnij

en: Share Personal Folder with user
pl_PL: Udostępnianie folderu osobistego użytkownikowi

en: Share folder
pl_PL: Udostępnij folder

en: Share on
pl_PL: Podziel się na

en: SharePoint Site Libraries
pl_PL: Biblioteki witryn SharePoint

en: SharePoint Sites filter
pl_PL: Filtr witryn SharePoint

en: Shared
pl_PL: Udostępniono

en: Shared Drives
pl_PL: Dyski zespołów Google

en: Shared link
pl_PL: Udostępniony link

en: Shared with me
pl_PL: Podzielona ze mną

en: Shortcode Previewer
pl_PL: Podgląd skrótów

en: Shortcodes are supported
pl_PL: Shortcodes są obsługiwane

en: Shortlinks API
pl_PL: API krótkich URLi

en: Should people be able to access the right click context menu to e.g. save the image?
pl_PL: Czy ludzie powinni mieć dostęp do menu kontekstowego znajdującym się po kliknięciu prawego przycisku myszy, np. aby zapisać obraz?

en: Should the SharePoint Site Libraries be accessible via the plugin? Re-authorize the plugin with your account after changing this setting to make sure that the plugin is granted access with the correct scope.
pl_PL: Czy biblioteki witryn SharePoint powinny być dostępne za pomocą pluginu? Po zmianie tego ustawienia ponownie autoryzuj plugin na swoim koncie, aby upewnić się, że plugin uzyskał dostęp o prawidłowym zakresie.

en: Should the user be able to download the content via the shared link?
pl_PL: Czy użytkownik powinien mieć możliwość pobrania treści poprzez udostępniony link?

en: Should the user be allowed to change the view via the module on the Front-End?
pl_PL: Czy użytkownik powinien mieć możliwość zmiany widoku poprzez moduł na Front-End?

en: Show Folder Thumbnails
pl_PL: Pokaż miniatury folderów

en: Show Playlist
pl_PL: Pokaż listę odtwarzania

en: Show Thumbnails
pl_PL: Pokaż miniaturki

en: Show after clicking on the Lightbox.
pl_PL: Pokaż po kliknięciu na Lightbox.

en: Show arrows
pl_PL: Pokaż strzałki

en: Show breadcrumb
pl_PL: Pokaż okruszki

en: Show description directly in slide content.
pl_PL: Pokaż opis bezpośrednio w treści slajdu.

en: Show description in slide content when hover over slide.
pl_PL: Wyświetlanie opisu w treści slajdu po najechaniu na slajd.

en: Show description via info button.
pl_PL: Pokaż opis poprzez przycisk informacyjny.

en: Show descriptions
pl_PL: Pokaż opisy

en: Show dots
pl_PL: Pokaż kropki

en: Show file extension
pl_PL: Pokaż rozszerzenie pliku

en: Show file name
pl_PL: Pokaż nazwę pliku

en: Show file names
pl_PL: Pokaż nazwy plików

en: Show file size
pl_PL: Pokaż rozmiar pliku

en: Show folder tree
pl_PL: Pokaż drzewo folderów

en: Show header
pl_PL: Pokaż nagłówek

en: Show last modified by
pl_PL: Ostatnio zmodyfikowany przez

en: Show last modified date
pl_PL: Pokaż datę ostatniej modyfikacji

en: Show lead screen
pl_PL: Pokaż ekran główny

en: Show login screen
pl_PL: Proszę wyświetlić ekran logowania

en: Show preview
pl_PL: Zapowiedź pokazu

en: Show quick preview button
pl_PL: Pokaż przycisk szybkiego podglądu

en: Show refresh button
pl_PL: Pokaż przycisk odświeżania

en: Show the 'Preview in a new tab' option in the File Actions menu.
pl_PL: Wyświetlanie opcji "Podgląd w nowej karcie" w menu Czynności pliku.

en: Show the file name of the document above the iFrame.
pl_PL: Wyświetla nazwę pliku dokumentu nad ramką iFrame.

en: Show the following file extension
pl_PL: Proszę pokazać następujące rozszerzenie pliku

en: Show the following files
pl_PL: Pokaż następujące pliki

en: Show the navigation bar when the user starts using the Gallery. If disabled, the navigation bar will always be visible.
pl_PL: Pokazuje pasek nawigacji, gdy użytkownik rozpoczyna korzystanie z galerii. Jeśli opcja ta zostanie wyłączona, pasek nawigacji będzie zawsze widoczny.

en: Show thumbnails for the folders in the gallery mode.
pl_PL: Pokazać miniatury folderów w trybie galerii.

en: Show thumbnails of the files inside the Lightbox.
pl_PL: Pokazać miniatury plików wewnątrz Lightbox.

en: Show when Order is
pl_PL: Pokaż, kiedy zamówienie jest

en: Show when hovering over the Lightbox.
pl_PL: Pokazuje się po najechaniu na Lightbox.

en: Shuffle
pl_PL: Tasuj

en: Shuffle/Random
pl_PL: Losowo

en: Sign up for %s and %s get your API token%s.
pl_PL: Proszę się zarejestrować %s i %s otrzymać swój token API%s.

en: Sign up for %s and %s get your Access Token%s.
pl_PL: Proszę się zarejestrować %s i %s otrzymać swój token dostępu%s.

en: Single ZIP Button
pl_PL: Pojedynczy przycisk ZIP

en: Site address (URL)
pl_PL: Adres URL strony

en: Site-wide disabled
pl_PL: Wyłączone w całej witrynie

en: Site-wide enabled
pl_PL: Włączone w całej witrynie

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Skip ad
pl_PL: Ogłoszenie o pominięciu

en: Skip back %1 seconds
pl_PL: Pomiń %1 sekund

en: Skip back 10 second
pl_PL: Przeskocz do tyłu o 10 sekund

en: Skip button visible after (seconds)
pl_PL: Przycisk pomijania widoczny po (sekundach)

en: Skip in %1 seconds
pl_PL: Pomiń w %1 sekund

en: Skip in 1 second
pl_PL: Pomiń w 1 sekundę

en: Skip notification for current user
pl_PL: Pomiń powiadomienia dla bieżącego użytkownika

en: Slack Blocks template (JSON)
pl_PL: Szablon Slack Blocks (JSON)

en: Slide Content
pl_PL: Zawartość slajdów

en: Slide height
pl_PL: Wysokość suwaka

en: Slide placement
pl_PL: Umieszczenie slajdów

en: Slider / Carousel
pl_PL: Suwak / Karuzela

en: Slider Layout
pl_PL: Układ Slidera

en: Slider Navigation
pl_PL: Nawigacja suwakowa

en: Slider for displaying images
pl_PL: Suwak do wyświetlania obrazów

en: Slides in viewport
pl_PL: Slajdy w rzutni

en: Slides per animation
pl_PL: Slajdy na animację

en: Slovak
pl_PL: Słowacki

en: Slovenian
pl_PL: Słoweński

en: Slow - Show original files.
pl_PL: Slow - Pokaż oryginalne pliki.

en: Social Sharing Buttons
pl_PL: Przyciski Social Sharing

en: Some permissions (typically .All scopes) may require administrator consent. Policies vary by organization.
pl_PL: Niektóre uprawnienia (zazwyczaj wszystkie zakresy) mogą wymagać zgody administratora. Zasady różnią się w zależności od organizacji.

en: Sort Order
pl_PL: Kolejność sortowania

en: Sort field
pl_PL: Pole sortowania

en: Sort options
pl_PL: Opcje sortowania

en: Sorting
pl_PL: Sortowanie

en: Source Chooser
pl_PL: Źródło: Chooser

en: Space between images.
pl_PL: Przestrzeń między zdjęciami.

en: Space between slides (in "px"). Cannot yet be used in combination with Auto size setting.
pl_PL: Odstęp między slajdami (w "px"). Nie można jeszcze stosować w połączeniu z ustawieniem Auto rozmiar.

en: Spanish
pl_PL: Hiszpański

en: Specify the password to access the shared link. Leave empty to not use a password.
pl_PL: Podać hasło dostępu do łącza współdzielonego. Pozostawić puste, aby nie używać hasła.

en: Specify the returned value on front end
pl_PL: Podaj wartość zwracaną na froncie

en: Speed Rate
pl_PL: Prędkość obrotowa

en: Speed of the slide animation.
pl_PL: Szybkość animacji slajdów.

en: Spinner
pl_PL: Obrazek ładowania

en: Start Upload
pl_PL: Rozpocznij przesyłanie

en: Start the media directly when the module is rendered.
pl_PL: Uruchomić media bezpośrednio po wyrenderowaniu modułu.

en: Start the upload directly once it is selected on the users device.
pl_PL: Rozpocząć przesyłanie bezpośrednio po wybraniu go na urządzeniu użytkownika.

en: Start upload
pl_PL: Załaduj pliki

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Still Waiting?
pl_PL: Nadal czekasz?

en: Stop
pl_PL: Zatrzymaj

en: Stops sliding on mouseover.
pl_PL: Zatrzymuje przesuwanie przy najechaniu myszką.

en: Stream your video files
pl_PL: Przesyłanie strumieniowe plików wideo

en: Streamed
pl_PL: Media strumieniowe

en: Subject for this email notification.
pl_PL: Temat dla tego powiadomienia e-mail.

en: Successfully added module.
pl_PL: Pomyślnie dodano moduł.

en: Successfully added shortcut in new location
pl_PL: Skrót został pomyślnie dodany w nowej lokalizacji

en: Successfully copied to new location
pl_PL: Udało się skopiować do nowej lokalizacji

en: Successfully moved to new location.
pl_PL: Udana przeprowadzka do nowej siedziby.

en: Successfully saved!
pl_PL: Zapisano!

en: Summary Email
pl_PL: Podsumowanie Email

en: Support
pl_PL: Wsparcie

en: Support & Documentation
pl_PL: Wsparcie i dokumentacja

en: Support Expired
pl_PL: Wsparcie wygasło

en: Support for IE 10 & 11
pl_PL: Wsparcie dla IE 10 i 11

en: Support for individual limits
pl_PL: Wsparcie dla indywidualnych limitów

en: Support till %s
pl_PL: Wsparcie do %s

en: Supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. Currently, only  Linear MP4 elements are supported.
pl_PL: Obsługuje reklamy VAST XML, aby zaoferować opcje monetyzacji Państwa filmów. Obecnie obsługiwane są tylko elementy Linear MP4.

en: Swahili
pl_PL: Suahili

en: Swedish
pl_PL: Szwedzki

en: Switch to new Search API (Beta)
pl_PL: Przejście na nowy interfejs API wyszukiwania (Beta)

en: Tagalog
pl_PL: Tagalski

en: Template for %s placeholder
pl_PL: Szablon dla %s placeholder

en: Template for each file item in the filelist in the download/upload/delete notification body.
pl_PL: Szablon dla każdej pozycji pliku w liście plików w treści powiadomienia o pobraniu/wysyłce/usunięciu.

en: Template name for automatically created Dynamic Folders.
pl_PL: Nazwa szablonu dla automatycznie tworzonych folderów dynamicznych.

en: Template name for automatically created Personal Folders.
pl_PL: Nazwa szablonu dla automatycznie tworzonych folderów osobistych.

en: Temporary Upload Folder
pl_PL: Tymczasowy folder wysyłania

en: Terms Extended License
pl_PL: Warunki licencji rozszerzonej

en: Terms Regular License
pl_PL: Warunki licencji zwykłej

en: Test
pl_PL: Nie zapomnij przetestować swojego modułu na Front-End.

en: Test notification
pl_PL: Powiadomienie o teście

en: Thai
pl_PL: Tajski

en: Thank you!
pl_PL: Dziękuje!

en: Thanks for registering your product!
pl_PL: Dziękujemy za rejestrację produktu!

en: That doesn't work. Are there any illegal characters (<>:"/\|?*) in the filename?
pl_PL: To nie działa. Czy w nazwie pliku są jakieś niedozwolone znaki tj. (<>:"/\|?*)?

en: The %s setting is experimental and may produce unexpected results with some settings. Use with caution.
pl_PL: Ustawienie %s jest eksperymentalne i może dawać nieoczekiwane rezultaty przy niektórych ustawieniach. Należy je stosować z ostrożnością.

en: The API does not support ZIP creation on the fly. Therefore, the ZIP file needs to be created (temporarily) on your server. For that reason, it is not recommended to enable this setting when you are working with large files or folders.
pl_PL: API nie obsługuje tworzenia ZIP w locie. Dlatego plik ZIP musi być utworzony (tymczasowo) na Państwa serwerze. Z tego powodu nie zaleca się włączania tego ustawienia, gdy pracuje się z dużymi plikami lub folderami.

en: The API has limited support for ZIP creation on the fly. Therefore, the ZIP file needs to be created (temporarily) on your server when filters are configured for the module. Folders can be downloaded directly via the API if the module does not do any filtering.
pl_PL: API ma ograniczoną obsługę tworzenia ZIP w locie. Dlatego plik ZIP musi zostać utworzony (tymczasowo) na Państwa serwerze, gdy filtry są skonfigurowane dla modułu. Foldery mogą być pobierane bezpośrednio przez API, jeśli moduł nie wykonuje żadnego filtrowania.

en: The Gravity PDF integrations allow you to store your Gravity Forms submissions directly in the cloud.
pl_PL: Integracje Gravity PDF pozwalają na przechowywanie zgłoszeń do Gravity Forms bezpośrednio w chmurze.

en: The WP Cloud Plugins are able to communicate with their licence server.
pl_PL: Wtyczka WP Cloud jest w stanie komunikować się ze swoim serwerem licencyjnym.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
pl_PL: Ilość czasu (w sekundach), który twoja witryna będzie wykonywać pojedynczą operację, zanim zostanie osiągnięty limit czasu (w celu uniknięcia zawieszenia się serwera)

en: The authorization will ask you to grant the application the following scopes:
pl_PL: W autoryzacji zostaniesz poproszony o nadanie aplikacji następujących zakresów:

en: The cURL library of your server does not support TLS1.1 or TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.1 support or higher for this library
pl_PL: Biblioteka cURL serwera nie obsługuje TLS1.1 lub TLS1.2 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_1 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_2). Jest to wymagane przez API BOX w celu utworzenia bezpiecznego połączenia. Skontaktuj się ze swoim webhostem i poproś go o aktualizację biblioteki curl i/lub włączenie obsługi TLS1.1 lub wyższej dla tej biblioteki

en: The cURL library of your server does not support TLS1.2 or TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. This is required by the API to create a secure connection. Please contact your webhost and ask them to upgrade the curl library and/or enable TLS1.2 support or higher for this library
pl_PL: Biblioteka cURL Twojego serwera nie obsługuje TLS1.2 lub TLS1.3 (CURL_SSLVERSION_TLSv1_2 | CURL_SSLVERSION_TLSv1_3. Jest to wymagane przez interfejs API w celu utworzenia bezpiecznego połączenia. Skontaktuj się ze swoim webhostem i poproś o uaktualnienie biblioteki curl i/lub włączenie obsługi TLS1.2 lub wyższej dla tej biblioteki

en: The collection has been approved and a notification has been sent.
pl_PL: Kolekcja została zatwierdzona, a powiadomienie zostało wysłane.

en: The collection has been reopened.
pl_PL: Kolekcja została ponownie otwarta.

en: The collection is marked as approved.
pl_PL: Kolekcja została oznaczona jako zatwierdzona.

en: The collection status is not modified.
pl_PL: Status kolekcji nie jest modyfikowany.

en: The current language used by WordPress. Default = English
pl_PL: Aktualny język używany przez WordPressa. Domyślnie: angielski

en: The default timezone for your server.
pl_PL: Domyślna strefa czasowa dla Twojego serwera.

en: The description will appear on hover by default. When this setting is enabled it will always be visible.
pl_PL: Opis będzie domyślnie wyświetlany po najechaniu myszką. Po włączeniu tego ustawienia będzie on zawsze widoczny.

en: The events send to your endpoint will include a signature. You can use this secret to verify that the events were sent by this plugin, not by a third party. See the documentation for more information.
pl_PL: Zdarzenia wysyłane do Państwa punktu końcowego będą zawierały podpis. Mogą Państwo wykorzystać ten sekret do sprawdzenia, czy zdarzenia zostały wysłane przez tę wtyczkę, a nie przez osoby trzecie. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji.

en: The feature is disabled.
pl_PL: Funkcja jest wyłączona.

en: The file is probably deleted from the cloud.
pl_PL: Plik został prawdopodobnie usunięty z chmury.

en: The file you are looking for cannot be found.
pl_PL: Nie można znaleźć poszukiwanego pliku.

en: The following comment was added on approval
pl_PL: Po zatwierdzeniu dodano następujący komentarz

en: The following file(s) are not uploaded succesfully:
pl_PL: Następujący(e) plik(i) nie został(y) przesłany(e) pomyślnie:

en: The form cannot be submitted. Please remove all files that are not successfully attached.
pl_PL: Formularz nie może zostać przedłożony. Proszę usunąć wszystkie pliki, które nie zostały pomyślnie załączone.

en: The gap (px) between rows and columns of various plugin elements, such as the File Browser grid.
pl_PL: Odstęp (px) między wierszami i kolumnami różnych elementów wtyczki, np. siatki przeglądarki plików.

en: The generated masked Account ID uses a salt, which could break existing shared or saved links if the salt is lost. This could happen if you reinstall the plugin, for example. This is not reversible.
pl_PL: Wygenerowany maskowany identyfikator konta wykorzystuje sól, która może uszkodzić istniejące udostępnione lub zapisane linki, jeśli sól zostanie utracona. Może się to zdarzyć na przykład w przypadku ponownej instalacji wtyczki. Nie jest to odwracalne.

en: The height of your slides.
pl_PL: Wysokość Państwa slajdów.

en: The homepage URL of your site.
pl_PL: Adres URL strony głównej Twojej witryny.

en: The ideal height you want your grid rows to be. The module will slightly adjusts the row height to fit the images in the masonary grid.
pl_PL: Idealna wysokość, na której mają się znajdować wiersze siatki. Moduł nieznacznie dostosuje wysokość wierszy, aby dopasować je do obrazów w siatce masońskiej.

en: The installed version of the current active theme.
pl_PL: Zainstalowana wersja aktualnie włączonego motywu.

en: The installed version of the parent theme.
pl_PL: Zainstalowana wersja motywu nadrzędnego.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
pl_PL: Największy rozmiar pliku jaki może znajdować się w jednym poście.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku jaki można przesłać do WordPressa.

en: The listener URL where the JSON data will be send to.
pl_PL: Adres URL słuchacza, do którego będą wysyłane dane JSON.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
pl_PL: Maksymalny rozmiar pamięci (RAM), z którego twoja witryna może korzystać.

en: The maximum number of items that can be selected.
pl_PL: Maksymalna liczba elementów, które można wybrać.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
pl_PL: Maksymalna liczba zmiennych, które twój serwer może używać do jednej funkcji, aby uniknąć przeciążenia.

en: The mediaplayer of the plugin supports VAST XML advertisments to offer monetization options for your videos. You can enable advertisments for the complete site and per Media Player shortcode. Currently, this plugin only supports Linear elements with MP4
pl_PL: Mediaplayer wtyczki obsługuje reklamy VAST XML, aby zaoferować opcje monetyzacji dla Twoich filmów. Możesz włączyć reklamy dla całej strony i dla każdego skrótu Media Player. Obecnie wtyczka ta obsługuje tylko elementy liniowe z MP4

en: The module could not be added.
pl_PL: Nie można dodać modułu.

en: The module could not be deleted.
pl_PL: Nie można usunąć modułu.

en: The module could not be updated.
pl_PL: Nie można zaktualizować modułu.

en: The name of the current active theme.
pl_PL: Nazwa aktualnie włączonego motywu.

en: The name of the parent theme.
pl_PL: Nazwa motywu nadrzędnego.

en: The naming template can also be set per shortcode individually.
pl_PL: Szablon nazewnictwa może być również ustawiony indywidualnie dla każdego shortcode.

en: The new folder is in the template folder. Select another folder.
pl_PL: Nowy folder znajduje się w folderze szablonów. Proszę wybrać inny folder.

en: The number of files that a user is allowed to download during the selected period.
pl_PL: Liczba plików, które użytkownik może pobrać w wybranym okresie.

en: The number of times the same file can be downloaded by a user during the selected period.
pl_PL: Liczba pobrań tego samego pliku przez użytkownika w wybranym okresie.

en: The other plugin is using an old version of the Api-PHP-client that isn't capable of running multiple configurations
pl_PL: Drugi plugin wykorzystuje starą wersję klienta Api-PHP, która nie jest w stanie uruchomić wielu konfiguracji

en: The parent theme developers URL.
pl_PL: URL autora motywu nadrzędnego.

en: The placeholder %s can be used to send notifications to the owner(s) of the Personal Folder.
pl_PL: Symbol zastępczy %s może być używany do wysyłania powiadomień do właściciela (właścicieli) folderu osobistego.

en: The plugin integrates seamlessly with a number of other well-designed WordPress plugins, allowing you to build even more powerful solutions.
pl_PL: Wtyczka płynnie integruje się z wieloma innymi dobrze zaprojektowanymi wtyczkami WordPress, umożliwiając tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań.

en: The plugin is not yet activated. This means you’re missing out on updates and support! Please activate the plugin in order to start using the plugin, or disable the plugin.
pl_PL: Wtyczka nie jest jeszcze aktywowana. Oznacza to, że tracisz możliwość korzystania z aktualizacji i pomocy technicznej! Aby rozpocząć korzystanie z wtyczki, należy ją aktywować lub wyłączyć.

en: The plugin isn't currently connected to a %s account. Add an account or disable the plugin if you are not using it.
pl_PL: Wtyczka nie jest obecnie połączona z kontem %s. Proszę dodać konto lub wyłączyć wtyczkę, jeśli jej nie używasz.

en: The plugin isn't currently connected to a %s account. Add an account to get access to your content in the cloud.
pl_PL: Wtyczka nie jest obecnie połączona z kontem %s. Proszę dodać konto, aby uzyskać dostęp do treści w chmurze.

en: The plugin isn't longer linked to the account(s): %s
pl_PL: Plugin nie jest już połączony z kontem (kontami): %s

en: The plugin license gives permission to use the plugin on a single site. You will need separate licenses for each site if you have the plugin active on multiple sites.
pl_PL: Licencja na wtyczkę daje uprawnienia do korzystania z niej na jednej witrynie. Jeżeli wtyczka jest aktywna na wielu stronach, to dla każdej z nich potrzebna jest osobna licencja.

en: The plugin registers a {{new event}}
pl_PL: Wtyczka rejestruje {{nowy event}}

en: The plugin registers the following event: {{Select event:%1$s}}
pl_PL: Plugin rejestruje następujące zdarzenie: {{Wybór zdarzenia:%1$s}}

en: The plugin uses, among others, the WordPress Nonce system to protect you against several types of attacks including CSRF. Disable this in case you are encountering conflicts with plugins that alters this system.
pl_PL: Wtyczka wykorzystuje między innymi system WordPress Nonce, aby chronić Państwa przed kilkoma rodzajami ataków, w tym CSRF. Proszę to wyłączyć, jeżeli występują konflikty z wtyczkami, które zmieniają ten system.

en: The plugin will generate thumbnails for Business accounts if enabled in the settings, and store them locally. You can purge that folder if needed.
pl_PL: Wtyczka wygeneruje miniatury dla kont Business, jeśli jest to włączone w ustawieniach, i będzie je przechowywać lokalnie. W razie potrzeby można usunąć ten folder.

en: The plugin will send its events to Google Analytics if your Google tracker has been added to your site.
pl_PL: Wtyczka będzie wysyłać swoje zdarzenia do Google Analytics, jeżeli na Państwa stronie został dodany tracker Google.

en: The root URL of your site.
pl_PL: Główny URL witryny.

en: The roundness (px) of various plugin elements, such as file tiles, modal dialogs and buttons.
pl_PL: Zaokrąglenie (px) różnych elementów wtyczki, takich jak kafelki plików, modalne okna dialogowe i przyciski.

en: The roundness of the image corners in pixels (px).
pl_PL: Zaokrąglenie narożników obrazu w pikselach (px).

en: The secret key authorizes communication between your application backend and the reCAPTCHA server to verify the user.
pl_PL: Tajny klucz autoryzuje komunikację pomiędzy backendem Państwa aplikacji a serwerem reCAPTCHA w celu weryfikacji użytkownika.

en: The selected account is no longer available, or there are currently no accounts linked to the plugin. Please make sure that the plugin has active accounts and re-create the shortcode.
pl_PL: Wybrane konto nie jest już dostępne lub nie ma obecnie żadnych kont powiązanych z wtyczką. Proszę upewnić się, że wtyczka ma aktywne konta i ponownie utworzyć shortcode.

en: The selected folder is no longer available. Please reselect a top folder.
pl_PL: Wybrany folder nie jest już dostępny. Proszę ponownie wybrać górny folder.

en: The selection could not be deleted.
pl_PL: Nie można usunąć zaznaczenia.

en: The sharing permissions on this file is preventing you from accessing this shared link. Please contact the administrator to change the sharing settings for this document in the cloud.
pl_PL: Uprawnienia do udostępniania tego pliku uniemożliwiają Państwu dostęp do tego udostępnionego linku. Proszę skontaktować się z administratorem, aby zmienić ustawienia udostępniania tego dokumentu w chmurze.

en: The site key is used to invoke reCAPTCHA service on your site or mobile application.
pl_PL: Klucz strony służy do wywołania usługi reCAPTCHA na Państwa stronie lub w aplikacji mobilnej.

en: The support period for this license has expired on %s.
pl_PL: Okres wsparcia dla tej licencji upłynął w dniu %s.

en: The theme developers URL.
pl_PL: URL autora motywu.

en: The total amount of bandwidth that a user is allowed to use during the selected period.
pl_PL: Całkowita przepustowość, którą użytkownik może wykorzystać w wybranym okresie.

en: The total amount of bandwidth that a user is allowed to use during the selected period..
pl_PL: Całkowita przepustowość, którą użytkownik może wykorzystać w wybranym okresie.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
pl_PL: Przesłany plik przekracza dyrektywę MAX_FILE_SIZE określoną w formularzu HTML

en: The uploaded file exceeds the post_max_size directive in php.ini
pl_PL: Przesłany plik przekracza dyrektywę post_max_size w pliku php.ini

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
pl_PL: Przesłany plik przekracza dyrektywę upload_max_filesize w pliku php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
pl_PL: Wysyłany plik został tylko częściowo przesłany

en: The user has been successfully added to the collection.
pl_PL: Użytkownik został pomyślnie dodany do kolekcji.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
pl_PL: Wersja PHP zainstalowana na twoim serwerze.

en: The version of WordPress installed on your site.
pl_PL: Wersja WordPress zainstalowana na twojej stronie.

en: The version of cURL installed on your server.
pl_PL: Wersja cURL zainstalowana na twoim serwerze.

en: The version of this plugin installed on your site.
pl_PL: Wersja tego pluginu zainstalowana na Twojej stronie.

en: The webhook url where the notification JSON data will be send to.
pl_PL: Adres URL webhook, na który zostaną wysłane dane JSON powiadomienia.

en: Theme
pl_PL: Motyw

en: Theme Style
pl_PL: Styl motywu

en: Theme style
pl_PL: Styl motywu

en: There are no items found.
pl_PL: Nie znaleziono przedmiotów.

en: There are no selections available.
pl_PL: Nie ma dostępnych opcji wyboru.

en: There is no changelog available.
pl_PL: Nie ma dostępnego dziennika zmian.

en: These settings are used for all modules with automatically linked Personal Folders, unless otherwise specified.
pl_PL: Te ustawienia są używane dla wszystkich modułów z automatycznie połączonymi folderami osobistymi, chyba że określono inaczej.

en: This HTML template is used to list uploads in form submissions and email confirmations. Use valid HTML for emails.
pl_PL: Ten szablon HTML służy do wyświetlania listy przesłanych plików w formularzach i potwierdzeniach e-mail. Proszę używać poprawnego kodu HTML dla wiadomości e-mail.

en: This WP Cloud Plugin module is not yet configured.
pl_PL: Ten moduł WP Cloud Plugin nie jest jeszcze skonfigurowany.

en: This content is not available at this moment unfortunately. Contact the administrators of this site so they can check the plugin involved.
pl_PL: Ta zawartość nie jest niestety dostępna w tej chwili. Skontaktuj się z administratorami tej strony, aby mogli sprawdzić wtyczkę, której to dotyczy.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pl_PL: Zawartość chroniona hasłem. Aby zobaczyć zawartość wpisz hasło poniżej:

en: This field is not editable
pl_PL: To pole nie jest edytowalne

en: This field is required
pl_PL: To pole jest wymagane

en: This field is required. Please upload your files.
pl_PL: To pole jest obowiązkowe. Prześlij swoje pliki.

en: This information will only be displayed on this page for easy account identification.
pl_PL: Informacje te będą wyświetlane tylko na tej stronie w celu łatwej identyfikacji konta.

en: This is an estimate of the API bandwidth used. It doesn't take into account if a user has only partially streamed a file or stopped a download before it was complete.
pl_PL: Jest to szacunkowa wartość wykorzystanej przepustowości API. Nie uwzględnia sytuacji, w której użytkownik tylko częściowo strumieniował plik lub przerwał pobieranie przed jego ukończeniem.

en: This is not a backup file for this plugin.
pl_PL: To nie jest plik kopii zapasowej dla tego pluginu.

en: This is the latest summary of all the activites that are logged since %s
pl_PL: Jest to najnowsze podsumowanie wszystkich aktywności, które są rejestrowane, ponieważ %s

en: This is the latest summary of all the activities that are logged since %s
pl_PL: Jest to najnowsze podsumowanie wszystkich aktywności, które są rejestrowane, ponieważ %s

en: This is the text version of the upload list for when HTML is not supported.
pl_PL: Jest to tekstowa wersja listy przesyłania, gdy HTML nie jest obsługiwany.

en: This message is displayed when a module is protected by a password and the user is prompted to enter the password.
pl_PL: Ten komunikat jest wyświetlany, gdy moduł jest chroniony hasłem, a użytkownik jest proszony o wprowadzenie hasła.

en: This message is displayed when a module requires users to enter user information (e.g. email address) before they are able to access the content.
pl_PL: Ten komunikat jest wyświetlany, gdy moduł wymaga od użytkowników wprowadzenia informacji o użytkowniku (np. adresu e-mail) przed uzyskaniem dostępu do treści.

en: This module (#%s) is not active at the moment.
pl_PL: Ten moduł (#%s) nie jest obecnie aktywny.

en: This module is currently linked to a cloud account and/or folder which is no longer accessible by the plugin. To resolve this, please relink the module again to the correct folder.
pl_PL: Ten moduł jest obecnie powiązany z kontem w chmurze i / lub folderem, który nie jest już dostępny przez wtyczkę. Aby rozwiązać ten problem, proszę ponownie powiązać moduł z prawidłowym folderem.

en: This module is not available because the connected account is set to read-only mode. Please reconnect your cloud account using the correct permissions.
pl_PL: Ten moduł nie jest dostępny, ponieważ połączone konto jest ustawione w trybie tylko do odczytu. Proszę ponownie połączyć swoje konto w chmurze, używając prawidłowych uprawnień.

en: This setting is deprecated.
pl_PL: To ustawienie jest przestarzałe.

en: This setting is experimental and can have unexpected results in combination with some settings.
pl_PL: To ustawienie jest eksperymentalne i w połączeniu z niektórymi ustawieniami może przynieść nieoczekiwane rezultaty.

en: This setting is replaced with: %s .
pl_PL: To ustawienie jest zastępowane przez: %s .

en: This setting only restricts access to the plugin's internal modules. To enable personal folders for modules on your site, use the module's configuration panel
pl_PL: To ustawienie ogranicza dostęp tylko do wewnętrznych modułów wtyczki. Aby włączyć foldery osobiste dla modułów w witrynie, należy skorzystać z panelu konfiguracji modułu

en: This shows critical information about your WordPress and Server configuration and items that require your attention.
pl_PL: Pokazuje on krytyczne informacje o konfiguracji Państwa WordPressa i serwera oraz elementy, które wymagają Państwa uwagi.

en: Throttle to prevent resource complaints on budget hosts. The higher the value, the slower the download/stream when the proxy download method is used.
pl_PL: Dławienie, aby zapobiec skargom na zasoby na hostach budżetowych. Im wyższa wartość, tym wolniejsze pobieranie/strumieniowanie, gdy używana jest metoda pobierania proxy.

en: Thumbnail Bar
pl_PL: Pasek miniatur

en: Thumbnail location
pl_PL: Lokalizacja miniatury

en: Thumbnails view
pl_PL: Widok miniatur

en: Time Slider
pl_PL: Suwak czasowy

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: To do so, please follow these instructions
pl_PL: Aby to zrobić, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami

en: To manage modules directly from the module overview, we recommend using the short version %s.
pl_PL: Aby zarządzać modułami bezpośrednio z przeglądu modułów, zalecamy korzystanie z wersji skróconej %s.

en: To monitor limits, the user must be logged in to your site or have cookies enabled in their browser. If a user is untraceable, the action will be blocked if this setting is enabled.
pl_PL: Aby monitorować limity, użytkownik musi być zalogowany na Państwa stronie lub mieć włączoną obsługę plików cookie w przeglądarce. Jeśli użytkownik jest niemożliwy do zidentyfikowania, akcja zostanie zablokowana, jeśli to ustawienie jest włączone.

en: To resolve this, please remove those functions from the "disabled_functions" PHP configuration.
pl_PL: Aby rozwiązać ten problem, proszę usunąć te funkcje z konfiguracji PHP "disabled_functions".

en: To start using this plugin, please activate your license.
pl_PL: Aby rozpocząć korzystanie z tej wtyczki, proszę aktywować swoją licencję.

en: To use the WP Cloud Plugins, you need a valid licence. This licence is validated from time to time using the licence server.
pl_PL: Aby korzystać z wtyczek WP Cloud, potrzebują Państwo ważnej licencji. Licencja ta jest okresowo weryfikowana za pomocą serwera licencji.

en: To view this content, you need to have JavaScript enabled in your browser
pl_PL: Aby wyświetlić tę zawartość, musisz mieć włączoną obsługę JavaScript w swojej przeglądarce

en: Toggle Loop
pl_PL: Pętla przełączająca

en: Toggles the automatic change of slides.
pl_PL: Włącza automatyczną zmianę slajdów.

en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: Top Downloads
pl_PL: Najczęściej pobierane

en: Top Previews
pl_PL: Najlepsze zapowiedzi

en: Total
pl_PL: Suma

en: Total file size (#MB)
pl_PL: Całkowita wielkość pliku (#MB)

en: Try to open the file in a new window.
pl_PL: Spróbuj otworzyć plik w nowym oknie.

en: Try to upload the file again
pl_PL: Spróbuj przesłać plik ponownie

en: Turkish
pl_PL: Turecki

en: Turn off Fullscreen
pl_PL: Wyłączyć tryb pełnoekranowy

en: Type
pl_PL: Typ

en: Ukrainian
pl_PL: Ukraiński

en: Unavailable
pl_PL: Niedostępne

en: Unique folder name where the uploads should be stored. Make sure that Personal Folder feature is enabled in the shortcode
pl_PL: Unikalna nazwa folderu, w którym mają być przechowywane przesłane pliki. Proszę upewnić się, że funkcja folderu osobistego jest włączona w kodzie skróconym

en: Unknown update checker status "%s"
pl_PL: Nieznany status kontrolera aktualizacji "%s"

en: Unlimited
pl_PL: Bez ograniczeń

en: Unlock
pl_PL: Odblokuj

en: Unmute
pl_PL: Wyłącz wyciszenie

en: Update Personal Folders name after profile update
pl_PL: Aktualizacja nazwy folderów osobistych po aktualizacji profilu

en: Update automatically
pl_PL: Automatyczna aktualizacja

en: Updates
pl_PL: Aktualizacje

en: Upload
pl_PL: Prześlij

en: Upload Box
pl_PL: Pole wysyłania

en: Upload Box Locations
pl_PL: Lokalizacje skrzynek odbiorczych

en: Upload Box Settings
pl_PL: Ustawienia pola przesyłania

en: Upload Button Text
pl_PL: Tekst przycisku wysyłania

en: Upload Configuration
pl_PL: Konfiguracja przesyłania

en: Upload Folder Name
pl_PL: Nazwa folderu do przesyłania

en: Upload List Template
pl_PL: Prześlij szablon listy

en: Upload Notifications
pl_PL: Powiadomienie email dotyczące przesłania plików

en: Upload Requirements
pl_PL: Wymagania dotyczące przesyłania danych

en: Upload Settings
pl_PL: Ustawienia przesyłania

en: Upload content to your Cloud account.
pl_PL: Przesyłanie treści na Państwa konto w chmurze.

en: Upload documents
pl_PL: Przesłane dokumenty

en: Upload failed
pl_PL: Échec du téléchargement

en: Upload files
pl_PL: Prześlij pliki

en: Upload immediately
pl_PL: Prześlij natychmiast

en: Upload is cancelled
pl_PL: Pobieranie jest anulowane

en: Upload locations
pl_PL: Prześlij lokalizację

en: Upload not available.
pl_PL: Przesyłanie niedostępne.

en: Upload or select a file from the media library.
pl_PL: Przesłać lub wybrać plik z biblioteki mediów.

en: Upload requirements
pl_PL: Wymagania dotyczące przesyłania danych

en: Upload to %s
pl_PL: Obciążenie do %s

en: Uploaded
pl_PL: Przesłano

en: Uploaded documents
pl_PL: Przesłane dokumenty

en: Uploading failed
pl_PL: Przesyłanie nie powiodło się

en: Uploading...
pl_PL: Przesyłanie...

en: Uploads
pl_PL: Przesłane

en: Uploads per User
pl_PL: Przesłane dane na użytkownika

en: Usage
pl_PL: Użycie

en: Usage Limits
pl_PL: Limity użycia

en: Use App Folder
pl_PL: Użyj Folderu aplikacji

en: Use Back-End Filebrowser
pl_PL: Proszę użyć przeglądarki plików Back-End

en: Use Custom App
pl_PL: Użyj aplikacji własnej

en: Use Google Analytics tracker
pl_PL: Użyj trackera Google Analytics

en: Use ID3 metadata
pl_PL: Użyj metadanych ID3

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
pl_PL: Użyj przycisków strzałek w lewo/w prawo, aby przejść o jedną sekundę dalej, a strzałki w górę/w dół, aby przejść o dziesięć sekund dalej.

en: Use Personal Folders in the Module Configurator and Back-End File Browser of the plugin.
pl_PL: Proszę używać folderów osobistych w konfiguratorze modułów i przeglądarce plików zaplecza wtyczki.

en: Use Template Folder
pl_PL: Użyj folderu z szablonami

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
pl_PL: Użyj przycisków strzałek w górę/w dół, aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.

en: Use Webhook
pl_PL: Wykorzystanie Webhook

en: Use a folder from one of the linked accounts. If you disable this option, your users will be able to navigate through the folders of all your linked cloud accounts.
pl_PL: Proszę użyć folderu z jednego z połączonych kont. Jeśli wyłączy Pan/Pani tę opcję, użytkownicy będą mogli poruszać się po folderach wszystkich połączonych kont w chmurze.

en: Use a secure password.
pl_PL: Proszę używać bezpiecznego hasła.

en: Use a static folder as select on the Content tab.
pl_PL: Użycie statycznego folderu jako wybór na karcie Zawartość.

en: Use custom name for home folder
pl_PL: Użyj niestandardowej nazwy dla folderu domowego

en: Use labels
pl_PL: Proszę używać etykiet

en: Use one account
pl_PL: Proszę używać jednego konta

en: Use random URLs for modules
pl_PL: Proszę używać losowych adresów URL dla modułów

en: Use the Review & Approve module to allow clients to review, select and approve images or documents. Manage the global settings for this feature here.
pl_PL: Proszę użyć modułu Review & Approve, aby umożliwić klientom przeglądanie, wybieranie i zatwierdzanie obrazów lub dokumentów. Tutaj można zarządzać globalnymi ustawieniami tej funkcji.

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User %s has encountered the following download limitation: %s
pl_PL: Użytkownik %s napotkał następujące ograniczenie pobierania: %s

en: User %s has reached the download limitation
pl_PL: Użytkownik %s osiągnął limit pobierania

en: User %s reached download limit while trying to download the %s %s
pl_PL: Użytkownik %s osiągnął limit pobierania podczas próby pobrania %s %s

en: User Info Template
pl_PL: Szablon informacji o użytkowniku

en: User Permissions
pl_PL: Uprawnienia użytkownika

en: User not found
pl_PL: Nie odnaleziono użytkownika

en: User or Role
pl_PL: Użytkownik lub rola

en: User slug
pl_PL: Słowniczek użytkownika

en: User ⇔ Folder links
pl_PL: Użytkownik ⇔ Linki do folderów

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Validate file accessibility
pl_PL: Sprawdzanie dostępności plików

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Version:
pl_PL: Wersja:

en: Vertical
pl_PL: Pionowe

en: Via OneDrive servers
pl_PL: Za pośrednictwem serwerów OneDrive

en: Via this server
pl_PL: Za pośrednictwem tego serwera

en: Video Advertisements (IMA/VAST)
pl_PL: Reklamy wideo (IMA/VAST)

en: Video Player
pl_PL: Odtwarzacz wideo

en: Video aspect ratio
pl_PL: Odtwarzacz wideo

en: Vietnamese
pl_PL: Wietnamski

en: View
pl_PL: Zobacz

en: View Module
pl_PL: Zobacz zadanie

en: View Selections
pl_PL: Proszę zobaczyć wybrane pozycje

en: View all activites
pl_PL: Przeglądaj wszystkie aktywności

en: View all activities
pl_PL: Przeglądaj wszystkie aktywności

en: View details
pl_PL: Pokaż szczegóły

en: View documents
pl_PL: Przesłane dokumenty

en: View more activites (%s left)
pl_PL: Zobacz więcej aktywności (%s po lewej)

en: View more activities (%s left)
pl_PL: Zobacz więcej aktywności (%s po lewej)

en: Visit plugin homepage
pl_PL: Odwiedź stronę wtyczki

en: Visitor
pl_PL: Gość

en: Visitors
pl_PL: Goście

en: Volume Slider
pl_PL: Suwak głośności

en: WP Cloud Plugins cannot communicate with the licence server
pl_PL: Wtyczki WP Cloud nie mogą komunikować się z serwerem licencji

en: WP Cloud Plugins uses a cache to improve performance. If the plugin somehow is causing issues, try to reset the cache first.
pl_PL: Wtyczki WP Cloud wykorzystują pamięć podręczną w celu zwiększenia wydajności. Jeżeli wtyczka w jakiś sposób powoduje problemy, należy najpierw spróbować zresetować pamięć podręczną.

en: Waiting
pl_PL: Oczekiwanie

en: Want more flexibility than the upload box can offer? Use a popular form integration that lets you create the perfect form!
pl_PL: Potrzebują Państwo większej elastyczności niż oferuje pole przesyłania? Proszę skorzystać z popularnej integracji formularzy, która pozwoli Państwu stworzyć idealny formularz!

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Warning for %s : %s
pl_PL: Ostrzeżenie dla %s : %s

en: We are not able to connect to the API as cURL PHP functions curl_init and/or curl_exec are on the list of disabled functions in your PHP configuration.
pl_PL: Nie jesteśmy w stanie połączyć się z API, ponieważ funkcje cURL PHP curl_init i/lub curl_exec znajdują się na liście wyłączonych funkcji w Państwa konfiguracji PHP.

en: We are not able to connect to the API as the plugin is interfering with an other plugin
pl_PL: Nie jesteśmy w stanie połączyć się z API, ponieważ wtyczka koliduje z inną wtyczką

en: We are not able to connect to the API as you don't have the cURL PHP extension installed
pl_PL: Nie jesteśmy w stanie połączyć się z API, ponieważ nie masz zainstalowanego rozszerzenia cURL PHP

en: We do not collect and do not have access to your personal data. See our privacy statement for more information.
pl_PL: Nie gromadzimy i nie mamy dostępu do Państwa danych osobowych. Więcej informacji znajdą Państwo w naszym oświadczeniu o ochronie prywatności.

en: We use cURL and fopen to communicate with API services.
pl_PL: Używamy cURL i fopen do komunikacji z usługami API.

en: Webhook Endpoint URL
pl_PL: URL punktu końcowego Webhook

en: Webhook Secret
pl_PL: Sekret Webhook

en: Webhook URLs for Your Workspace
pl_PL: Adresy URL webhooków dla Państwa obszaru roboczego

en: Weekly
pl_PL: Tygodniowo

en: Welcome back
pl_PL: Witaj ponownie

en: Welsh
pl_PL: Walijski

en: What data should the plugin access?
pl_PL: Do jakich danych powinna mieć dostęp wtyczka?

en: What happens with my data when I authorize the plugin?
pl_PL: Co dzieje się z moimi danymi, gdy autoryzuję wtyczkę?

en: What type of embedding should the document have?
pl_PL: Jaki rodzaj osadzenia powinien mieć dokument?

en: What type of view should the editable document have?
pl_PL: Jaki widok powinien mieć edytowalny dokument?

en: When enabled, all API requests will be logged in the file <code>/wp-content/%s-cache/api.log</code>. Please note that this log file is not accessible via the browser on Apache servers.
pl_PL: Po włączeniu, wszystkie żądania API będą logowane w pliku <code>/wp-content/%s-cache/api.log.</code> Należy pamiętać, że ten plik logu nie jest dostępny przez przeglądarkę na serwerach Apache.

en: When enabled, the loading performance of the Gallery can drop proportional with the number of folders present.
pl_PL: Po włączeniu tej funkcji, wydajność ładowania Galerii może spaść proporcjonalnie do ilości folderów.

en: When enabled, the plugin will update automatically when a new version is available. Keeping the plugin up to date is crucial as the API service is constantly changing.
pl_PL: Po włączeniu wtyczka będzie aktualizować się automatycznie, gdy dostępna będzie nowa wersja. Aktualizowanie wtyczki ma kluczowe znaczenie, ponieważ usługa API stale się zmienia.

en: When opening a page with a previously visited File Browser module, the last opened folder location will be loaded. If you disable this setting, the plugin will always load the top folder.
pl_PL: Podczas otwierania strony z wcześniej odwiedzonym modułem File Browser, załadowana zostanie ostatnio otwarta lokalizacja folderu. Jeśli wyłączy Pan/Pani to ustawienie, wtyczka będzie zawsze ładować folder nadrzędny.

en: When should the description be shown in the Gallery Lightbox?
pl_PL: Kiedy opis powinien być wyświetlany w galerii Lightbox?

en: When should the header containing title and action-menu be shown?
pl_PL: Kiedy powinien być wyświetlany nagłówek zawierający tytuł i menu akcji?

en: When should the thumbnail bar be shown in the Gallery Lightbox?
pl_PL: Kiedy pasek miniatur powinien być wyświetlany w Gallery Lightbox?

en: When using this placeholder in combination with automatically linked Personal Folders, the %sName Template%s should contain the placeholder %s.
pl_PL: W przypadku korzystania z tego symbolu zastępczego w połączeniu z automatycznie połączonymi folderami osobistymi, szablon %sName Template%s powinien zawierać symbol zastępczy %s.

en: When you click the export button, a (gzipped) JSON file will be generated. You can use the Import action below to restore the backup.
pl_PL: Po kliknięciu przycisku eksportu, zostanie wygenerowany (rozpakowany) plik JSON. Aby przywrócić kopię zapasową, można użyć poniższej akcji Importuj.

en: When you reset the settings, the plugin will not longer be linked to your accounts, but their authorization will not be revoked
pl_PL: Kiedy zresetujesz ustawienia, wtyczka nie będzie już powiązana z Twoimi kontami, ale ich autoryzacja nie zostanie cofnięta

en: When you select items for the Embed module, only those items that support embedding will be displayed on the front end.
pl_PL: Po wybraniu elementów dla modułu osadzania, tylko te elementy, które obsługują osadzanie, będą wyświetlane w interfejsie użytkownika.

en: When you uninstall the plugin, what do you want to do with your modules and settings? You can save them for next time, or wipe them back to factory settings.
pl_PL: Co chce Pan/Pani zrobić z modułami i ustawieniami po odinstalowaniu wtyczki? Mogą je Państwo zachować na następny raz lub przywrócić ustawienia fabryczne.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
pl_PL: Czy masz włączoną instalację WordPress Multisite.

en: Which users are excluded from the limits set above?
pl_PL: Którzy użytkownicy są wyłączeni z powyższych limitów?

en: Which users should we exclude from seeing ads?
pl_PL: Których użytkowników powinniśmy wykluczyć z wyświetlania reklam?

en: White
pl_PL: Biała

en: Who can add and configure modules?
pl_PL: Kto może dodawać i konfigurować moduły?

en: Who can add shared document links to your pages and posts?
pl_PL: Kto może dodawać linki do udostępnionych dokumentów do Państwa stron i postów?

en: Who can add/edit descriptions?
pl_PL: Kto może edytować opisy?

en: Who can copy files?
pl_PL: Kto może kopiować pliki?

en: Who can copy folders?
pl_PL: Kto może kopiować teczki?

en: Who can create documents?
pl_PL: Kto może tworzyć dokumenty?

en: Who can create folders?
pl_PL: Kto może tworzyć foldery?

en: Who can create shortcuts for files?
pl_PL: Kto może tworzyć skróty do plików?

en: Who can create shortcuts for folders?
pl_PL: Kto może tworzyć skróty do folderów?

en: Who can delete files?
pl_PL: Kto może usuwać pliki?

en: Who can delete folders?
pl_PL: Kto może usuwać foldery?

en: Who can download?
pl_PL: Kto może pobierać?

en: Who can edit documents?
pl_PL: Kto może edytować dokumenty?

en: Who can embed documents on your pages and posts?
pl_PL: Kto może osadzać dokumenty na Państwa stronach i w postach?

en: Who can link to content?
pl_PL: Kto może linkować do treści?

en: Who can manually link users to their personal folder?
pl_PL: Kto może ręcznie łączyć użytkowników z ich folderami osobistymi?

en: Who can move files?
pl_PL: Kto może przenosić pliki?

en: Who can move folders?
pl_PL: Kto może przenosić teczki?

en: Who can preview files via this module?
pl_PL: Kto może podglądać pliki za pomocą tego modułu?

en: Who can preview files?
pl_PL: Kto może przeglądać pliki?

en: Who can rename files?
pl_PL: Kto może zmienić nazwy plików?

en: Who can rename folders?
pl_PL: Kto może zmienić nazwy folderów?

en: Who can search?
pl_PL: Kto może wyszukiwać?

en: Who can see this module?
pl_PL: Kto może zobaczyć ten moduł?

en: Who can share content?
pl_PL: Kto może udostępniać treści?

en: Who can upload?
pl_PL: Kto może załadować?

en: Who should be able to access the links that are created by the plugin? If set to Public the links will be accessible by anyone. Within Organization will make links accessible within your organization only. Anonymous links may be disabled by the tenant administrator
pl_PL: Kto powinien mieć dostęp do linków utworzonych przez wtyczkę? Jeżeli ustawi się opcję Public, linki będą dostępne dla każdego. Przy ustawieniu Within Organization linki będą dostępne tylko w obrębie Państwa organizacji. Linki anonimowe mogą być wyłączone przez administratora dzierżawy

en: Who should be able to access the settings page of the plugin?
pl_PL: Kto powinien mieć dostęp do strony ustawień wtyczki?

en: Who should have access to reports and statistics?
pl_PL: Kto powinien mieć dostęp do raportów i statystyk?

en: Who should have access to the File Browser in the admin dashboard?
pl_PL: Kto powinien mieć dostęp do przeglądarki plików w panelu administratora?

en: Wildcards like * and ? are allowed.
pl_PL: Dozwolone są znaki wieloznaczne, takie jak * i ?.

en: Within Organization
pl_PL: W ramach organizacji

en: WordPress address (URL)
pl_PL: Adres WordPressa (URL)

en: WordPress cron
pl_PL: WordPress

en: WordPress debug mode
pl_PL: Tryb debugowania WordPress

en: WordPress environment
pl_PL: Środowisko WordPress

en: WordPress memory limit
pl_PL: Limit pamięci WordPress'a

en: WordPress version
pl_PL: Wersja WordPress

en: Would you mind giving us some feedback?
pl_PL: Mógłbyś przekazać nam jakieś informacje zwrotne?

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yes!
pl_PL: Tak!

en: Yes, I link the users manually
pl_PL: Tak, łączę użytkowników ręcznie

en: Yes, let the plugin create the User Folders for me.
pl_PL: Tak, niech wtyczka utworzy dla mnie foldery użytkownika.

en: Yiddish
pl_PL: Jidysz

en: You are about to approve this collection.
pl_PL: Zamierzają Państwo zatwierdzić tę kolekcję.

en: You are not authorized to add a file.
pl_PL: Nie mają Państwo uprawnień do dodawania plików.

en: You are not authorized to add a folder
pl_PL: Nie masz uprawnień do dodawania folderu

en: You are not authorized to add folders in this directory
pl_PL: Nie masz uprawnień do dodawania folderów w tym katalogu

en: You are not authorized to add something in this directory.
pl_PL: Nie są Państwo upoważnieni do dodawania czegoś w tym katalogu.

en: You are not authorized to edit files in this directory
pl_PL: Nie masz uprawnień do edycji plików w tym katalogu

en: You are not authorized to edit this file or folder
pl_PL: Nie masz uprawnień do edytowania tego pliku lub folderu

en: You are not authorized to rename files in this directory
pl_PL: Nie masz uprawnień do zmiany nazw plików w tym katalogu

en: You are not authorized to rename folder
pl_PL: Nie masz uprawnień do zmiany nazwy folderu

en: You are not authorized to rename this file
pl_PL: Nie masz uprawnień do zmiany nazwy tego pliku

en: You are not authorized to rename this file or folder
pl_PL: Nie masz uprawnień do zmiany nazwy tego pliku lub folderu

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from %s
pl_PL: Używają Państwo przeglądarki, która nie ma włączonego lub zainstalowanego odtwarzacza Flash. Proszę włączyć wtyczkę Flash Player lub pobrać najnowszą wersję z %s

en: You are using:
pl_PL: Używasz:

en: You can add %s?module_pass=...%s to the URL of your page to automatically unlock the module.
pl_PL: Mogą Państwo dodać %s?module_pass=...%s do adresu URL swojej strony, aby automatycznie odblokować moduł.

en: You can adjust the limit for this user via %s
pl_PL: Mogą Państwo dostosować limit dla tego użytkownika poprzez %s

en: You can control this setting from the main plugin options page (Integrations > WooCommerce).
pl_PL: Mogą Państwo kontrolować to ustawienie na głównej stronie opcji wtyczki (Integracje > WooCommerce).

en: You can convert uploaded documents to Google Documents if the file format is supported.
pl_PL: Można konwertować przesłane dokumenty do Dokumentów Google, jeżeli format pliku jest obsługiwany.

en: You can display audio, video and image files directly, without having to embed them in an iframe.
pl_PL: Mogą Państwo wyświetlać pliki audio, wideo i obrazy bezpośrednio, bez konieczności osadzania ich w ramce iframe.

en: You can enable the upload functionality via the Actions tab.
pl_PL: Funkcję wysyłania można włączyć w zakładce Działania.

en: You can find more information regarding the Personal Folders feature, including video instructions, in the %s[Online Documentation]%s.
pl_PL: Więcej informacji na temat funkcji folderów osobistych, w tym instrukcje wideo, można znaleźć w %s[Dokumentacja online]%s.

en: You can manually link users to their Personal Folder via the %s[Personal Folders]%s menu page.
pl_PL: Można ręcznie powiązać użytkowników z ich folderami osobistymi za pośrednictwem strony menu %s[Foldery osobiste]%s.

en: You can now authorize the plugin to access your %s account
pl_PL: Mogą Państwo teraz autoryzować dostęp wtyczki do konta %s

en: You can now close this browser window.
pl_PL: Teraz mogą Państwo zamknąć okno przeglądarki.

en: You can now start uploading documents for the products you have ordered.
pl_PL: Mogą Państwo teraz rozpocząć przesyłanie dokumentów dotyczących zamówionych produktów.

en: You can revoke the authorization via the Dasbhoard tab.
pl_PL: Autoryzację można cofnąć poprzez zakładkę Dasbhoard.

en: You can set a custom time period for this module. This overrides the global setting.
pl_PL: Można ustawić niestandardowy okres czasu dla tego modułu. Zastąpi to ustawienie globalne.

en: You can set an interval using one of the following terms: %s. For example: %s.
pl_PL: Interwał można ustawić za pomocą jednego z następujących określeń: %s. Na przykład: %s.

en: You can set custom usage restrictions that override the module/global usage restrictions set. If no values are set, the module or global restrictions are used.
pl_PL: Można ustawić niestandardowe ograniczenia użytkowania, które zastępują ustawione ograniczenia użytkowania modułu/globalnego. Jeśli nie ustawiono żadnych wartości, używane są ograniczenia modułowe lub globalne.

en: You can set individual limits for each of your users in their user profile.
pl_PL: Mogą Państwo ustawić indywidualne limity dla każdego użytkownika w jego profilu.

en: You can shorten the links created by the plugin with the the shorten APIs of TinyURL, Shorte.st, Rebrandly and Bit.ly.
pl_PL: Linki utworzone przez wtyczkę można skracać za pomocą interfejsów API skracania TinyURL, Shorte.st, Rebrandly i Bit.ly.

en: You can upload your documents on the %sorder page%s
pl_PL: Mogą Państwo przesłać swoje dokumenty na stronie %szamówienia%s

en: You can use pixels or percentages. For instance: %s.
pl_PL: Można użyć pikseli lub procentów. Na przykład: %s.

en: You can use the plugin in %s.
pl_PL: Możesz użyć wtyczki w %s.

en: You do not have permission to save modules.
pl_PL: Nie mają Państwo uprawnień do zapisywania modułów.

en: You do not have permissions to do any changes to this selection.
pl_PL: Nie mają Państwo uprawnień do dokonywania jakichkolwiek zmian w tym wyborze.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień, aby uzyskać dostęp do tej strony.

en: You don't have the %s mbstring PHP extension%s enabled in your PHP configuration/package
pl_PL: Nie masz włączonego rozszerzenia %s mbstring PHP %s w konfiguracji/pakiecie PHP

en: You have reached the number of ZIP downloads allowed for today. You will be able to download new ZIP files tomorrow.
pl_PL: Osiągnęli Państwo dozwoloną na dziś liczbę pobrań plików ZIP. Nowe pliki ZIP będzie można pobrać jutro.

en: You have reached the number of downloads allowed for this file today. You will be able to download more content tomorrow.
pl_PL: Osiągnęli Państwo dozwoloną liczbę pobrań dla tego pliku w dniu dzisiejszym. Jutro będzie można pobrać więcej zawartości.

en: You have reached the number of downloads allowed for today. You can download more content tomorrow.
pl_PL: Osiągnięto dozwoloną na dziś liczbę pobrań. Więcej materiałów będzie można pobrać jutro.

en: You have reached your bandwidth limit for today. You will be able to download more content tomorrow.
pl_PL: Osiągnęli Państwo limit przepustowości na dziś. Jutro będzie można pobrać więcej treści.

en: You have reached your usage limit of
pl_PL: Osiągnąłeś limit użytkowania wynoszący

en: You need at least PHP %s if you want to use this plugin
pl_PL: Potrzebujesz co najmniej PHP %s, jeśli chcesz użyć tego pluginu

en: You will be asked to grant the application the permissions as described below.
pl_PL: Zostaną Państwo poproszeni o przyznanie aplikacji uprawnień opisanych poniżej.

en: Your Account is not verified. Please take a look at %sthis Article%s for more information how to verify your account
pl_PL: Twoje konto nie jest weryfikowane. Proszę spojrzeć na %sthis Article%s aby uzyskać więcej informacji jak zweryfikować swoje konto

en: Your Bitly user name.
pl_PL: Państwa nazwa użytkownika Bitly.

en: Your browser does not support HTML5. You can only download this file
pl_PL: Twoja przeglądarka nie obsługuje HTML5. Możesz pobrać tylko ten plik

en: Your server does not have cURL enabled - The plugin cannot communicate with the API service. Contact your hosting provider.
pl_PL: Twój serwer nie ma włączonej funkcji cURL - Plugin nie może komunikować się z usługą API. Skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych.

en: Your server does not support the %s function - this is required for the caching mechanisms. Please enable this function to prevent caching problems.
pl_PL: Twój serwer nie obsługuje funkcji %s - jest to wymagane dla mechanizmów buforowania. Proszę włączyć tę funkcję, aby zapobiec problemom z buforowaniem.

en: Your server does not support the %s function - this is required to compress the output of the plugin.
pl_PL: Twój serwer nie obsługuje funkcji %s - jest ona wymagana do kompresji wyjścia wtyczki.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding.
pl_PL: Twój serwer nie obsługuje funkcji %s - jest to wymagane dla lepszego kodowania znaków.

en: Your site is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
pl_PL: Twój sklep nie korzysta z protokołu HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Dowiedz się więcej o certyfikatach HTTPS i SSL</a>.

en: Your website cannot establish a secure connection with the licensing server. This will cause their plugins to stop working because the licence cannot be validated.
pl_PL: Państwa witryna nie może nawiązać bezpiecznego połączenia z serwerem licencyjnym. Spowoduje to, że wtyczki przestaną działać, ponieważ licencja nie może zostać zweryfikowana.

en: ZIP creation failed unexpectedly
pl_PL: Nieoczekiwana awaria podczas tworzenia pliku ZIP

en: ZIP downloads
pl_PL: Pobieranie ZIP

en: allow_url_fopen is a PHP setting that lets you open and read files from the web just like local files, but it can pose security risks if not used carefully.
pl_PL: allow_url_fopen to ustawienie PHP, które pozwala otwierać i odczytywać pliki z sieci tak jak pliki lokalne, ale może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli nie jest używane ostrożnie.

en: and content
pl_PL: i w treści

en: by %s
pl_PL: przez %s

en: cURL installed but unable to retrieve version.
pl_PL: cURL zainstalowany, ale nie jest w stanie określić wersji.

en: file
pl_PL: plik

en: file(s)
pl_PL: plik(i)

[ctx: no user roles]
en: None
pl_PL: Brak

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With this reCAPTCHA (V3) integration module, you can block abusive downloads of your files by bots. Create your own credentials via your %s.
pl_PL: reCAPTCHA chroni Państwa przed spamem i innymi rodzajami automatycznych nadużyć. Dzięki temu modułowi integracyjnemu reCAPTCHA (V3) mogą Państwo zablokować nieuprawnione pobieranie Państwa plików przez boty. Proszę stworzyć własne dane uwierzytelniające za pośrednictwem Państwa %s.

en: selected
pl_PL: wybrane

en: selection
pl_PL: zaznaczenie

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
pl_PL: Nowa wersja wtyczki %s jest dostępna.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
pl_PL: Nie można ustalić, czy aktualizacje są dostępne dla %s.

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
pl_PL: Wtyczka %s jest aktualna.

en: today
pl_PL: dziś

en: was added
pl_PL: został dodany

en: {{An user:%1$s}} has finished uploading files
pl_PL: {{An użytkownik:%1$s}} zakończył wgrywanie plików

en: {{An user}} has finished uploading files
pl_PL: {Użytkownik}} zakończył przesyłanie plików
